Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Реле дневни светлини - Corsa C, Astra G и др + СНИМКИ

reload снимка reload 15 ноември 2012 - 19:49

Прилагам схема и решение - реплика функциите на оригиналния DRL модул. Изработка и монтаж за около два часа и материали за 10 лв За да опиша работата на "самоделката" качвам цитат на колега от форума как действа релето на WEHRLE.

 vankis, на 15 октомври 2012 - 22:10, каза:


Искам да обобщя за релето на WEHRLE, защото съм адски доволен от него и мисля,че ще е полезно, ако някой се чуди какво да избере. Релето работи по следния начин: при даване на контакт светят габаритите. След като мотора вече е запалил се вкючват късите след около 2 секунди. Не се включва осветлението на таблото, ключа на фаровете, подсветката на парното, не се "димва" и ТИД/МИД-а , лампата за осветление на задния номер също не се включва. Ако пуснете габаритите от ключа за фаровете релето става "неактивно" т.е не се включват късите. Готиното е,че можете да си използвате ключа за фаровете когато искате да ви се пуснат подсветки вечерно време например. Цялата схема с това реле е много интелигента според мене и има само плюсове,което обесмисля алтернативите. Цената е между 40-50лв.

Разликата при мен е, че при даване на контакт не светват габарити, а се включват след стартиране на двигателя. За всичко измислено съм "крал" идеи от ТУК и от ТУК Схемата е елементарна, но простите неща са най-надеждни!
Ето и малко снимки освен за улеснение при монтажа на релето, могат да послужат и за смяна на крушки по таблото.
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение

Публикувано изображение
Свързване при наличие на букса
Мнението беше редактирано от reload: 28 ноември 2012 - 10:18
Отговори

CH_M снимка CH_M 15 ноември 2012 - 20:46

Всичко е перфектно описано, адмирации за темата!
Само искам да вметна да не ползвате бушоннното гнездо от снимки 1 и 3, пластмасата от която е направено е много крехка, ососбено на студено става доста чуплива и се троши.
Ефекта е счупване и неконтактуване на предпазителя, от там - отказ на модула да работи.
Отдавна съм се отказал да ги ползвам, съжалявам че не мога да покажа какви ползвам, нямам снимка но се водят силиконови и са за автомобилни предпазители, гнездото е с предпазно капаче.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 17 ноември 2012 - 17:42

 glavata666, на 17 ноември 2012 - 14:29, каза:

Азз прелагам оригиналноо реле за дневни светлни 40лв.....без никвии кабелаци и простотиии коитооо ще ти запалят колата


-Ти като предлагаш го прави на правилното място и точната форма.. И не знам, не четеш ли, на глупав ли се правиш - ИЗРИЧНО е опоменато, че става въпрос за случаите, когато НЯМА оригинална букса! Ти твоето реле "без никвии кабелаци и простотиии коитооо ще ти запалят колата" можеш ли да го сложиш, като няма изведена букса и инсталация ???
Отговори

reload снимка reload 17 ноември 2012 - 19:03

 glavata666, на 17 ноември 2012 - 14:29, каза:

40лв.....без никвии кабелаци и простотиии коитооо ще ти запалят колата

Може би повече от половината коли не разполагат с букси, така е и при мен. Простотия е, когато не разбираш от нищо и нищо не може да направиш сам и мислиш, че има по-прости от теб да им продаваш "оригинални" простотиии! Цените започнаха от 130 лв,80-60, 50-45, сега 40 - може и още явно и съм сигурен, че ще падне до 20! Разделът е все пак "направи си сам"
Отговори

becinko снимка becinko 17 ноември 2012 - 21:52

Колеги, няма смисъл от спорове. Винаги е имало хора, който предпочитат да си плащат и такива, който се кефят на това, което са направили сами. Аз обаче искам да попитам друго. DALGONSKi, казваш, че този вариант е за коли без букси. Аз обаче имам букса, но все пак търся "най-тънката лайсна" така да се каже, пък и както споменах си ми е най-кеф като го направя сам. Та при положение, че имам букса може ли да се използва тя, или пак същата процедура както е описал колегата.
И другото, ако е същото като в темата, предполагам цвета на кабелите при Тигра, ще е същия?

Поздрави!
Отговори

Николай Коев снимка Николай Коев 18 ноември 2012 - 15:00

Аз път немога да разбера при условие,че имаш оригиналната букса толкова ви стиска да дадете 35лв за реле и дави е мирна главата? :(
Мнението беше редактирано от Николай Коев: 18 ноември 2012 - 15:01
Отговори

becinko снимка becinko 18 ноември 2012 - 15:31

Причината да не ми се дават е друга, просто съм замислил малко по-различни неща, за които споделих на колегата DALGONSKi. Сега питам дали може да стане по описания начин, а не дали ми се дават 35 лв. :)
Отговори

reload снимка reload 18 ноември 2012 - 16:15

 becinko, на 17 ноември 2012 - 21:52, каза:

Та при положение, че имам букса може ли да се използва тя, или пак същата процедура както е описал колегата.
И другото, ако е същото като в темата, предполагам цвета на кабелите при Тигра, ще е същия?

Оригиналните релета са универсални за Опел, така, че и буксите са еднакви.Само за Вектра и Омега, които са с два кръга габаритите е по различно. Буксата е само удължение на на кабелите от ключа за светлините 1:1 Провери си цветовете на кабелите дали съвпадат като тези на снимката. Ако всичко е ок. при теб, ще отпадне цялото разглобяване и допълнителен предпазител.
Публикувано изображение

Цитат

Аз път немога да разбера при условие,че имаш оригиналната букса толкова ви стиска да дадете 35лв за реле и дави е мирна главата? :(

Колега знам, че продаваш релета! Би ли метнал една снимка и да кажеш къдe са произведени тези релета. Аз не виждам разлика в работата и сигурноста, защото при мен релето съм го преосигурил два пъти над необходимото с 3кв кабел. Дори си мисля,че купуване на случайни реплики е по-опасно!
Мнението беше редактирано от reload: 18 ноември 2012 - 16:31
Отговори

reload снимка reload 21 ноември 2012 - 19:26

Не знаех, че е възможно софтуерно да се активират "дневни светлини" при CORSA C! Днес на другата семейна кола го направих с OP-COM-а. За разлика от Vectra C и Astra H няма пет варианта, а само един - функциите на оригиналния DRL модул. При активация е нужен и SECURITY CODE. Същото се отнася и за COMBO и MERIVA.
Мнението беше редактирано от reload: 02 декември 2012 - 18:45
Отговори

becinko снимка becinko 21 ноември 2012 - 20:44

Колега, схемата ти претърпя малко промени и при мен се получи с 1 реле и един диод.

Нужни материали:

Реле 12V/30A - 2.50лв.
Диод 10А - 20-30 стотинки.

Ето схемичката:

Публикувано изображение

Това важи и при наличие на букса, кабелите се връзват направо в нея, ако нямате малко разглобяване и сте вие.

Късите сработват след като лампата за маслото изгасне, но тъй като аз смятам, че е твърде бързо мисля да сложа и едно реле за времезакъснение, като го взема и сложа ще променя схемата. Но ако ви устройва това с лампата, значи нямате нужда от такова реле за време.
Отговори

reload снимка reload 21 ноември 2012 - 21:09

 becinko, на 21 ноември 2012 - 20:44, каза:

Реле 12V/30A - 2.50лв.
Диод 10А - 20-30 стотинки.

Радвам се и честито! При мен наистина е "по-скъпо" с 2.50, но не ми се бъркаше към контактния ключ за достатъчно дебел кабел, а и с две релета се използва 100% буксата. Друга причина е, че искам да работят габаритите, но това става и при теб с размяна мястото на диода и още един кабел от клема 2. Важното е, че всичко работи и да си доволен!
Мнението беше редактирано от reload: 21 ноември 2012 - 23:00
Отговори

DEKS снимка DEKS 21 ноември 2012 - 22:03

Колега,becinko само да обясниш при теб как действа с едното реле?Какво се включва освен късите - табло,рег.номер,габарити?

Поздравления и за becinko,и за колегата reload за старанието! <_<
Отговори

Serg71 снимка Serg71 21 ноември 2012 - 22:25

Вчера се убих ме да търсим буксата на астра G от профила няма и няма . Смъквах дори и таблото и никъде не е намерих ме. Само установих че щипката която влючва кюплонга на таблото е до такава степен опечена че дори при пипане се разпада . Сега трябва да търся такъв заключваш механизъм че за момента вързах таблото със свинска опашка /горната част да не стои само на 2 долни види/ Та по въпроса за дневни светлини приятелчето ми направи блок за управление с 2 релета и 1 транзистор ключ и светодиод . Идеята е самостоятелно се включват светлините след даване на контак /20 сек / и от ключето мога да си го спирам по всяко време . А диода показва дали са включени светлините . По този начин не използвам ключа за пускане на светлините на астрата . Работят си къси и дълги светлини и габарите . При интерес мога да взема схамата от приятелчето .
Отговори

reload снимка reload 21 ноември 2012 - 22:41

.
Мнението беше редактирано от reload: 22 ноември 2012 - 07:53
Отговори

DEKS снимка DEKS 21 ноември 2012 - 22:48

Благодарности, колега!

Схемата е лесна,а щом е и работеща ,ще я пробвам и ще те споменавам с добро! <_<
Отговори

becinko снимка becinko 22 ноември 2012 - 01:15

При мен схемата пуска само и единствено късите светлини. Нищо друго. Ключа си работи нормално. Като завъртя веднъж светва всичко, като завъртя втори път нищо не се случва, просто защото късите вече си светят. Няма никакъв проблем кабела от релето, да се върже към дългите или към някакви дневни светлини. Но ако примерно се върже към дълги и по-навик включите късите ще е неприятно за насрещно движещите се.
Ако някой има въпроси и питанки да казва :) Помагаме всеки му, затова сме тука!
Отговори

DEKS снимка DEKS 22 ноември 2012 - 12:54

Това означава ли,че дългите светлини няма да функционират нормално,когато е изпълнена схемата с 1 реле? Т.е. когато завъртим ключа светва табло ,номер и т.тн,късите вече си светят,активирани от релето,но тогава ще може ли да си ползваме и дългите светлни,чрез лоста?
Отговори

becinko снимка becinko 22 ноември 2012 - 13:43

Ще пробвам и ще пиша, но не би трябвало да има проблем.
Отговори

reload снимка reload 22 ноември 2012 - 20:02

 DEKS, на 22 ноември 2012 - 12:54, каза:

но тогава ще може ли да си ползваме и дългите светлни,чрез лоста?

Moже наистина да не си проследил схемите, но те са еднакви. Второто реле/едното е силова верига, другото оперативна/ е за да ползваш кабелите на ключа за светлините или на буксата. С едно реле трябва да намериш +12V на контакт от друго място с достатъчно дебел кабел, защото към ключа и в буксата /черният кабеле 0,75кв/ а на теб ти трябва поне 2кв. Това което съм качил е пробвано от мен и е малко по-усложнено с още едно реле с цел сигурност и не вярвам, че те бъркат още 2.50лв! Иначе и двете схеми не ти бъркат работата на дългите светлини. Другото е, че за мен е важно да работят и габаритите през мрачните зимни дни /както при оригиналното реле/ макар и да не е задължително. Варианти за DRL реле има много и аз знам още поне пет, но целта ми беше да копирам с максимално опростена схема 100% функциите но оригиналното реле и засега всичко работи! Не бих качил нещо непроверено и опасно като знам, че четат и прилагат идеите всякакви хора от форума!
Отговори

DEKS снимка DEKS 22 ноември 2012 - 20:34

Благодаря за подробната информация!
При първа възможност ще опитам да реализирам схемата,и ще споделя резултата! :sup:
Мнението беше редактирано от DEKS: 22 ноември 2012 - 20:34
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg