Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Astra H

Питане и възможности за датчик температура за Opel Astra H

Pim снимка Pim 22 юни 2016 - 10:28

Здравейте, колеги . Обсъждана ли е темата с липсващия прибор на таблото за следенето на температурата? САмо една тема намерих в която няма решения.

Ако следния часовник за който предлагам линк , му се одреже датчика и се запои на кабела на датчика за температурата на колата предполагам е някъде на термостата , дали ще са коректни данните? Работния диапазон е от минус 50 градуса до +110 градуса. Мисля че и по високи градуси не е проблем да покаже на дисплея , предполагам до толкова е изчислен самия датчик и кабела да не се повредят, но има и до 130 градуса термоментри....въпроса е да може да вземе данните от температурния датчик от колата дали ще ги обработи. Рязането на датчика е като идея понеже трудно може да се монтира някаде без да се разхерметизира системата в казачето примерно.

http://g03.a.alicdn....t-b-Fridges.jpg

http://www.dhresourc...eit-digital.jpg
Мнението беше редактирано от Pim: 22 юни 2016 - 11:34
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 22 юни 2016 - 10:41

Здравей колега. За тези въпроси е най-хубаво да си използваш темата, която си направил за автомобила. Няма нужда да пускаш отделни теми. Въпроса е доста обсъждан и има достатъчно такива. Имаш опция да гледаш съвсем реални данни от борд компа ти. Не знам какъв е точно, но ако е бид, натискаш бутона сетингс и задържаш докато не чуеш звук. После натискаш бутона БЦ няколко пъти и там можеш да гледаш зареждане на акумулатора, температура на антифриз и други работи. Мисля всички видове борд комп го имат. Може да видиш в упътването на колата как точно се прави на твоя конкретен.
Отговори

Pim снимка Pim 22 юни 2016 - 11:06

 Ne6to Smisleno, на 22 юни 2016 - 10:41, каза:

Здравей колега. За тези въпроси е най-хубаво да си използваш темата, която си направил за автомобила. Няма нужда да пускаш отделни теми. Въпроса е доста обсъждан и има достатъчно такива. Имаш опция да гледаш съвсем реални данни от борд компа ти. Не знам какъв е точно, но ако е бид, натискаш бутона сетингс и задържаш докато не чуеш звук. После натискаш бутона БЦ няколко пъти и там можеш да гледаш зареждане на акумулатора, температура на антифриз и други работи. Мисля всички видове борд комп го имат. Може да видиш в упътването на колата как точно се прави на твоя конкретен.



Колега за реалните данни го знам , тук говорим за отделен прибор. Не е едно и също при всяко палене на колата да си играеш докато пуснеш да видиш данните....а и да го правиш при всяко палене после дисплея не може да го ползваш за друго докато караш. Става въпрос за следене на данните в реално време , имал съм случай ако не бях видял стрелката, че НЕнормално тръгна на горе поради спукан маркуч на антифриза, щеше да съм бастисъл колата доста бързо, а така го видях на време за 2 мин поставяне маркуча дето му е мястото и 2000 км постоянно каране без проблем..ако не го бях видял, незнам какво щеше да права на аутобана.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 22 юни 2016 - 11:13

Разбирам каква ти е идеята, но няма красиво решение на проблема. И аз съм го мислил. Според мен е по-лесно да си сложиш казанче с датчик и лампа някъде да ти светне ако изтече антифриза. Лично аз така реших проблема при вектрата, защото там въпреки че има прибор, датчика е много високо в системата и като изтече антифриза реално отчита около 90 градуса и въпреки че нямаш грам антифриз и маслото е над 150 градуса пак не разбираш че има проблем.

Та както и при вектрата така и при астрата колата има известна защита и като минеш известна температура ще ти светне една лампа на таблото (това само при астрата). Ако още прегрее ще спре да върви в опит да се защити.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 22 юни 2016 - 11:14
Отговори

Pim снимка Pim 22 юни 2016 - 11:28

а варианта с взимане не информация от кабела на температурния датчик как ви се струва? има хиляди варианти на красиви термометри които се слагат на таблото на колта и такива малки съшо , ако на техния кабел които е за външна температура се одреже датчика и кабела се запои на тепературния датчик на колата? елементарно като идея и реализация , но дали ще сработи...по пътя на логиката би трябвало ...


http://www.dhresourc...eit-digital.jpg
Мнението беше редактирано от Pim: 22 юни 2016 - 11:33
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 22 юни 2016 - 11:56

Най-вероятно няма да дава коректни данни. Някой беше слагал такъв датчик в някоя от тръбите на охладителната система но пак не беше пълен успех. И пак не ми се струва красиво изпълнение.
Отговори

Pim снимка Pim 22 юни 2016 - 12:04

 Ne6to Smisleno, на 22 юни 2016 - 11:56, каза:

Най-вероятно няма да дава коректни данни. Някой беше слагал такъв датчик в някоя от тръбите на охладителната система но пак не беше пълен успех. И пак не ми се струва красиво изпълнение.



трябва да се пробва или електротехник да си каже мнението...макар че по пътя на логиката и 2-та датчика и на колата и този на термометъра са на един принцип - съпротивления...а дисплея само показва данните от това съпротивление, а дали данните са еднакви...само с изпробване може да се види , като дойде термометъра ще пробваме, а за естетическа гледна точка , естественно , че няма да се забучи на средата на таблото има доста места на които може да се монтира и да се хвърля по един поглед.
Отговори

Жоро снимка Жоро 22 юни 2016 - 12:36

 Ne6to Smisleno, на 22 юни 2016 - 10:41, каза:

...За тези въпроси е най-хубаво да си използваш темата, която си направил за автомобила. Няма нужда да пускаш отделни теми...


Съвсем от началото съм тук и за пръв път чувам, че не трябва да се пускат нови теми, а трябва да ползваш тази за колата си...

Ако ме питаш мен е хубаво да се пускат нови теми, СТИГА ДА НЯМА ТАКИВА СЪЩЕСТВУВАЩИ.... А защо е хубаво ли? - за да могат да се намират по-лесно от търсачката и за да може инфото да е структурирано в отделна тема. А не два поста за проблема после мнение вижте какви джанти купих...
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 22 юни 2016 - 12:42

 Pim, на 22 юни 2016 - 12:04, каза:

трябва да се пробва или електротехник да си каже мнението...макар че по пътя на логиката и 2-та датчика и на колата и този на термометъра са на един принцип - съпротивления...а дисплея само показва данните от това съпротивление, а дали данните са еднакви...само с изпробване може да се види , като дойде термометъра ще пробваме, а за естетическа гледна точка , естественно , че няма да се забучи на средата на таблото има доста места на които може да се монтира и да се хвърля по един поглед.


Не знам дали ще е достатъчно лесно да намериш уред, който да мери със същата скала съпротивлението, като тази която дава оригиналния датчик. По тази причина е трудно на наистина не невъзможно предполагам.

Жоро, не съм забранявал на някой да пуска теми. Просто колегата си е взел кола и иска да я развива. Препоръчвам му да пише в една тема, защото така по-лесно се следи :) Доста хора правят така. Колкото за теми за липсващия уред на Н-ките има 100 такива. Също има около 300 теми за интервал на смяна на ангренаж и т.н. Колкото до това, ако някой направи радикален пробви, винаги може да пусне тема тип решение на проблема и модераторите да я сложат важна.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 22 юни 2016 - 12:44
Отговори

Коцето снимка Коцето 22 юни 2016 - 12:56

 Pim, на 22 юни 2016 - 11:28, каза:

а варианта с взимане не информация от кабела на температурния датчик как ви се струва? има хиляди варианти на красиви термометри които се слагат на таблото на колта и такива малки съшо , ако на техния кабел които е за външна температура се одреже датчика и кабела се запои на тепературния датчик на колата? елементарно като идея и реализация , но дали ще сработи...по пътя на логиката би трябвало ...


http://www.dhresourc...eit-digital.jpg

За да установиш дали са съвместими двата датчика трябва да измериш съпротивлението им при аналогични температури, примерно при 20 и 80 градуса. Според мен упражнението с използването на оригиналния датчик за китайския термометър няма да се получи. Има и друг момент, дори и да са еднакви датчиците не се знае дали включването на втори уред към същия датчик няма да повлияе на коректните му показания към ЕКУ-то и от там да се объркат други работи. Най добре помисли как да захванеш китайския датчик някъде, примерно на корпуса на термостата като се постараеш така да се закрепи че контакта между него и корпуса да е максимално добър и в същото време изолиран отвън, т.е. да отнема топлина само от корпуса и не от атмосферата и въздуха около него. Бях го правил преди години на старата ми кола но датчика го забучих в стар оригинален разпробит донякъде, показваше си добре но да знаеш че кабела на датчика до термометъра не може да се удължава и това си го пишат китайчетата в упътването.
Отговори

Pim снимка Pim 22 юни 2016 - 13:25

 Ne6to Smisleno, на 22 юни 2016 - 10:41, каза:

Здравей колега. За тези въпроси е най-хубаво да си използваш темата, която си направил за автомобила. Няма нужда да пускаш отделни теми. В


и аз честно казано съм от 20 години по форумите от как ги има , но за първи път чета подобно нещо , но както и да е


има и други варианти - проекторите, но не ми харесват да греят по стъклото , но бързи за инсталация и коректни данните

http://g03.a.alicdn....II-or-EUOBD.jpg

http://i.ebayimg.com...xXaQmO/$_57.JPG

http://i.ebayimg.com...ZXaQmR/$_57.JPG




http://g03.a.alicdn....hXXXagOFbXw.jpg
Мнението беше редактирано от Pim: 22 юни 2016 - 13:57
Отговори

CH_M снимка CH_M 22 юни 2016 - 13:48

 Pim, на 22 юни 2016 - 10:28, каза:



Това го имам и мери много неточно, все се каня да го разкостя и да видя има ли начин да го калибрирам , но все не остава време.
Ако си спомняте бях пускал тема за монтаж на V_T адаптер на Вектрата преди време, беше със сензор за температурата в купето, играх си да го слагам по маркучите на парното но не е ли във самата вода/антифриз не е меродавно меренето.
Отказах се защото датчика е в корпус на маломощен транзистор и няма как да се постави или в разш. съд или в маркуч и изоставих проекта.

Как решихме проблема с липсващ уред за температурата фабрично на един Ситроен АХ, дизел на един приятел.На таблото имаше само контролна лампа за прегряване, ама то ако ще го прегряваме .... да викаме Надин :mhihi:
Там където е оригиналния датчик на тялото на термостата за контр. лампа има място и пробихме отвор, нарязахме резба и навихме датчик за температурата от Шкода 120Л, съответно имахме и стрелковата с-ма. Поиграх си с таблото, имаше часовник та го махнах и на негово място инсталирах стрелковата системка.Всичко си проработи и си работи и до днес, колата я кара всеки ден съпругата на моя приятел.
И доста пъти е спасявал положението, то не се вадиха скоби, пукаха маркучи, все пак колата е дърта.
Та така ......

П.П. На Заставата ми пак е така, само лампа за прегряване и съм с датчик и стрелкова система от Лада ....така я взех от предния собственик но и да не бе монтирано, щях да го направя.
Отговори

Pim снимка Pim 22 юни 2016 - 13:50

ето и един клип , там дето му показва на човека 13.7 волта може да се променя какво да показва , температура или други там 3-4 неща , данните трябва да са на 100% коректни или поне са тези които подава комютъра на колата през ОБД връзката.


https://www.youtube....h?v=VXxCMXunij8

https://www.youtube....h?v=OKavfmsIw6A
Отговори

Astrolet007 снимка Astrolet007 09 ноември 2017 - 20:22

Един въпрос и от мен - направих комбинацията от задържане на бутона settings + натискане на бутона BC и ми излезе подробно меню. Coolant ли е стойността на температурата на двигателя и каква е разликата между Ice-Active и Ice-Ack опциите?
Снимка: https://i.imgur.com/wqEfUjf.jpg
Отговори

stei снимка stei 10 ноември 2017 - 17:30

Да
Отговори

Astrolet007 снимка Astrolet007 12 ноември 2017 - 21:30

 stei, на 10 ноември 2017 - 17:30, каза:

Да

Благодаря, колега! По принцип каква е оптималната температура за достигане, преди да се приведе колата в движение?
Отговори

Бърз отговор

Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg