Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Брой вентилатори за охлаждане Зафира А и климатик

patzeda снимка patzeda 28 април 2017 - 16:46

Здравейте,

Карам Зафира 2003г 1.8 125кс фейслифт. Днес при преглед дали изпуска фреон от климатика, майсторът ми каза, че при пускане на климатика перката трябва да се включва веднага, независимо дали колата е загряла или не, за да охлажда фреона. Тъй като моята не се пуска, фреонът ми се нагрявал, вдигал налягане и в един прекрасен момент си намира откъде да излезе. Миналата година след зареждане с фреон, карах около 3 седмици/3000км и фреона отново изчезна. В тази тема http://www.opelclub....1 се казва, че някой имат една перка, някой две. Колата ми е с климатроник и само с една перка зад радиатора. Въпросът ми е ако съм с една перка, тя на степени ли трябва да е(слаба и силна)? Колата работи нормално вече три години, не загрява и две години фреона си държеше. Проверих точно 4 зафири с климатик, само една беше с втора перка.
Мнението беше редактирано от patzeda: 28 април 2017 - 16:48
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 28 април 2017 - 16:54

Има бройки произведени за по-студени страни, които са само с една перка. Твойта явно е такава. Иначе е нормално да има две. Това не е проблем. Фреона изтича, защото има скапано уплътнение. Трябва да го заредиш с фреон с оцветител и след 2/3 дни каране да се види от къде го изпуска. Иначе е нормално като се включи компресора перката и задната перка да тръгва на първа степен. Ако не тръгва на първа степен, пак ще тръгне на втора и ще охлади на време, за това ти казвам че не ти е там проблем, но е хубаво да си смениш съпротивлението на перката, което отговаря за първата степен. На твоята зафира мисля е едно зелено блокче на самата перка най-вероятно. Продава се като резервна част. Може да прегледаш бушони и релета (май на зафирата е блок вместо релета), но едва ли ти е там проблема. Също така някой пресостат може да не ти работи и тогава може да не пуска перката да охлади на време. 50/60 лв са пресостатите нови, втора ръка има и по 10.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 28 април 2017 - 16:57
Отговори

Коцето снимка Коцето 30 април 2017 - 19:30

Неговата Зафира оригинално е с една перка (така е фейса), няма охлаждащ модул но има 3 релета (перката е на 3 степени) който се включват директно от ЕКУ-то, има обаче и резистори от които най-вероятно идва проблемът. Когато се включи климатика трябва да тръгне директно на 2-ра степен, но в случая вероятно е изгорял резистора за тази степен защото най-много работи на нея.
Отговори

CH_M снимка CH_M 30 април 2017 - 19:33

Коце, коце ....я пак ?
Като тръгне директно на 2-ра степен дали напрежението минава през резистора ?
Не е ли бавната/1-ва степен през резистора ?
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 30 април 2017 - 20:35

Коце, Коце я пак?!?! И моята е фейс, ама е с две перки, нищо че е германка и не е за топли страни :) и съвсем случайно си има охлаждащ модул във левия калник. А дали е фейса, ама в края на 2003 година е ;)
Мнението беше редактирано от dimitarmark: 30 април 2017 - 20:37
Отговори

CuMo снимка CuMo 30 април 2017 - 21:35

Пичове, какви са тия една и две перки и задната да духа или да си стои, аз на моята астра пред климатичния радиатор имам една малка перка и зад водния имам друга, която е доста по-голяма.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 30 април 2017 - 22:18

 CuMo, на 30 април 2017 - 21:35, каза:

Пичове, какви са тия една и две перки и задната да духа или да си стои, аз на моята астра пред климатичния радиатор имам една малка перка и зад водния имам друга, която е доста по-голяма.


Криво ляво съм го обяснил по-горе. Има зафири само със задна перка.
Отговори

Коцето снимка Коцето 02 май 2017 - 14:59

Сега пак да обясня:
Зафирата когато е с една перка няма кулинг модул, перката е на 3 степени които се управляват от ЕКУ-то през три релета и два резистора за първите 2 степени.
Справка схемите от ТИС
Отговори

tuning_bg снимка tuning_bg 12 август 2017 - 15:01

Здравейте колеги, аз съм с Зафира б и е с една перка но първата степен не работи, а при пускане на климатик тръгва на макс или 2ра. Немога да кажа коя е. Каде да търся управлението на релетата
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg