Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Сериозен теч на масло

Deian снимка Deian 14 април 2015 - 09:09

Здравейте,

колеги вчера (празник) на прибиране се случи случка. Взе нещо да ми просвирва отпред - спрях, отворих капака - всичко в дясната част на двигателя - алтернатора, дясната гума, джанта, носача в масло! И голяма локва се беше събрала в една кухина.
След известен оглед и чудене се оказа, че тече от ДАТЧИКА ЗА МАСЛОТО! Маслото беше GM 10W40 пълна синтетика, скоро сменяно. Карах до първата бензиностанция и там сипах каквото имаше - OMV 10W40 пак пълна синтетика. Междувременно по пътя за бензиностанцията светна и лампичката за маслото на таблото. Сипах 2 литра! масло и щеката показа малко над минимума. Значи съм карал с 2 литра масло по-малко от нужното!
Оставаха ми 120 км и реших, че ще се прибера, но уви. След 60 км лампичката пак взе да свети. Ама колата си върви със 100, няма странни шумове, нищо. Пак сипах 2 литра Shell 10W40 синтетика - голямо обикаляне падна докато намеря пълна синтетика на която и да е марка. Накрая лампичката светна на влизане в града, в който живея. Паркирах се и дотам. Празничен ден, по пътя къде да търся сервизи...
Дано няма щети по двигателя - C16NZ, но до последно си вървеше без забележка. Не качваше и температура (все беше под и на средата стрелката).
Въпросите са ми:
1) При така описаното положение, трябва ли да се прави нещо по двигателя и има ли от какво да се притеснявам.
2) Ще сипя пак масло за да я закарам на сервиз. Мога ли да сипя някакво по-обикновено, че вече слагах 4 литра по 16-18 лв/литъра от бензиностанции?
3) Тече сякаш от кабела, който излиза от датчика, а не от гайката където се завива датчика към картера! Може ли самия датчик да е пробил и да тече през него?! От него само кабел ли излиза, или е като марчуче? Не е единичен кабел, на пипане са поне два в един общ черен маркуч. Датчика е от тия с правоъгълната букса.
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 14 април 2015 - 09:30

Ако можеш на място смени датчика с нов или извикай майстор на място да ти го смени. Доливаш масло до средата на min. и max. на щеката и караш. да се надяваме че биелните и осноните лагери на коляновия вал не са останали на сухо и всичко ще е :thu: . Хубаво е след като установиш, че не тече вече масло и нямаш чукане в двигателя и не ти присветва лампичката на таблото за масло на празен ход да смениш маслото от един вид и маслен филтър. :3:
Отговори

Deian снимка Deian 14 април 2015 - 10:05

Пробвах с крик, но е на кофти място датчика на този двигател - трябва да се вдигне по-хубаво колата и да махна гумата, но ще опитам.
Чувал съм, че този двигател си имал разни там разстояния между отделните елементи и по-трудно блокирал - дано няма проблеми.
Може ли да считам показанията за температурата (стрелката на таблото) за успокояващи - ако имаше проблем при работата без масло, щеше ли да качва температурата над средата?
Сутринта проверих маслото с щеката и сякаш в най-долния и край имаше малко масло /явно се е стекло през нощта в картера/, но беше едно по-гъсто от нормалното. Трябва ли да се източва тази гадост някак или мога да сипя директно ново масло?
Успокоявам се, че сякаш не съм карал много на светнала лампа - само примигваше на моменти преди да успея да спра да доливам.
Отговори

Коцето снимка Коцето 14 април 2015 - 11:24

На този двигател разните разстояния между отделните елементи са като на всеки друг двигател, така че той не е с предимство пред другите като остане без масло. И сега по същество: едно е да ти присветне или светне лампата при празен ход друго е като караш примерно на 2500 - 3000 оборота, при втория случай ако не си спрял мигновено и загасил двигателя, със сигурност ще има последствия за него. Датчика се сменя, в повечето случай протича точно от там, изолацията м/у корпуса и кабела. Просто е трябвало веднага да видиш след като си долял масло колко голям е теча при по-високи обороти, но това можеш да го видиш и сега, долей до средно ниво и форсирай мотора до 2500 об. като гледаш колко тече от датчика. Ако тече като чешма не е добре да я караш защото при налягане 2 - 4атм, ще го изхвърли за секунди, ако само капе карай смело до първия сервиз и го сменяйте (може и сам ако махнеш дясното колело и знаеш как става, не е трудно). И повече не си играй да търсиш синтетично масло 10W40, много трудно се намира, този вискозитетен клас е полу-синтетика предимно.
Мнението беше редактирано от Коцето: 14 април 2015 - 11:33
Отговори

Deian снимка Deian 14 април 2015 - 13:04

Течът беше 2 л за 60-70 км. Общо-взето се процежда капка при спряно положение, но при подаване на газ не съм гледал.
Отговори

Коцето снимка Коцето 14 април 2015 - 15:18

Нов датчик е 10-15лв. че има и по-евтини, за смяна не вярвам да ти вземат повече от 5-10лв, сравни го с парите които си дал за масло до сега и поразиите които може да ти направи на двигателя. Ако си сигурен че теча е отнего хич не го мисли повече.
Мнението беше редактирано от Коцето: 14 април 2015 - 15:20
Отговори

kolin 4 снимка kolin 4 14 април 2015 - 19:31

Позната история!..И при мен се случи същото.Изби от масло 10-50.Датчиците не са вечни!Смяната не е трудна.Сменяй датчика и карай смело.Успех.
Мнението беше редактирано от kolin 4: 14 април 2015 - 19:32
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg