Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Обръщане и разширяване на джанти

Stoil снимка Stoil 07 януари 2007 - 00:20

поради невъзможността да си намеря широки джанти / 15 - ки на 4 х 100 мм. /, да кажем на 9 J, същевременно да не са и голям цолаж, много сериозно проучвам възможността за така нареченото "обръщане на метални" джанти.

идеята ми е да се "произведат" - изработят такива например 15 - ки, но да станат да кажем 9 J.
Същевременно да не бият или да не се налагат някакви невъзможни баланси и да не стават за каране.

Та така - можете ли да ме упътите къде се правят такива галимации?
Имате ли наблюдение върху работата и качеството? Цени?
Ако има някъде, където предлагат направо такива е още по - добре!
Отговори

peponio снимка peponio 07 януари 2007 - 07:06

знам къде има широки джанти 15-ки обаче са стар модел и са леко не-кефещи,ако искаш мога да проверя колко точно са широки и колко пара са :knee: ти имаш ли изисквания за дизайн? за астрич ли са?
Отговори

maistorabg снимка maistorabg 07 януари 2007 - 08:32

Едно приятелче гумар,си е избацало 13ки за ескорта,мисля че единия комплект са 9J.Процедурата доколкото ми обясни,копуваш си 2 таферни джанти за 1 раздута/2=1/нали се сещаш.И отделно кинти за изработката(стругар......................................).Прецени си сам дали ще ти излезе сметката.
Отговори

Stoil снимка Stoil 07 януари 2007 - 11:18

ами Пепони, погледни ги - заинтересован съм.
ако има и снимки ще е още по - добре.
---------------

баце, аз отлично знам, че с пръдня боя не става. обаче все пак тая идея има хляб, има и причина, та затова търся разумното решение.
Отговори

Stranger снимка Stranger 08 януари 2007 - 01:44

Peponio, ако Стоил се откаже, аз може да ги взема за кадета,още по добре ако са старовремски:) така че пусни в темата снимки и цени плс...а ина4е 9х15 не си взимай, едно че супер трудно се намират, второ че гума за тях е също много тегаво да се намери 215 45 15... знам щото съм с такива:)

За оширяването на железни джанти има два варианта:

1.Да изнесеш само борда навън,което фактически не е разширява джантата, просто я прави с отрицателно ЕТ, постига се като се среже джантата, отдели се обръча от диска и диска на джантата се завари по назад в джантата.Тва е вариант ако искаш да раздуваш без да слагаш по широки гуми
2.Взимаш 2 джанти, на едната външната част на обръча, а на другата вътрешната, нанизваш рязаната джанта на големия обръч и ги заваряваш

всъщност 30е ми разправя и за 3 ти вариант където се реже външната част на обръча, заварява се парче ламарина и след това върху него пак си се заварява изрязаната външна част на обръча,ама аз не съм виждал да го правят.

ето и няколко снимки как става по втория вариант

Оригинална джанта
Публикувано изображение



След като е изрязана външната част на обръча
Публикувано изображение



Изрязаната джанта и до нея изрязаният вътрешен обръч от джантата донор
Публикувано изображение



Вече готова заварена
Публикувано изображение



Мерене на широчината
Публикувано изображение



Ето така изглежда джантата,готова да се монтира гума на нея
Публикувано изображение
Отговори

Stoil снимка Stoil 08 януари 2007 - 02:06

Дидо, мерси за инфото.
в последно време се позапознах с вариантите за разширяване на джанти.
това което ме притеснява, че всяко заваряване е риск джантата "да бие" и да не може да се балансира, което при нашите автомобили е недопустимо.
тук в Ловеч има един човек, който си е изработил обръчи от дебелостенен лист - 3мм. и при него не са нужни две джанти, за да стане после една. просто след като се отреже борда на джантата този лист - в зависимост какво искаш да постигнеш - например 8J или 9J - се използва с различна ширина.

абе наистина си е тарикатско, ама май вариантите крият големи рискове. ще видим какво ще ми кажат за цифроманията и ще се решава тогава.
Отговори

Stranger снимка Stranger 08 януари 2007 - 09:45

Моля,моля, нали за това е форума да си помагаме, ако не с друго с инфо поне :knee:

Този вариант от снимките мисля че е по лесно балансируем, защото има само една заварка.Както и да е, по който и да е вариант, джантата може да се балансира, просто трябва работа и добър и съвестен маистор.Прав си че да не е балансирана въобще не е вариант.Тоя пич който си е направил така джантите успял ли е да ги балансира?

П.П. Твоята идея за такива джанти каква е?Искаш да имат борд просто или искаш да са наистина широки.Ако е първото по-добре си направи 8х15 с малко ЕТ, и карай със 195/50/15 на палатка...
Отговори

Stoil снимка Stoil 08 януари 2007 - 10:57

идеята е да се укроти малко задницата, че на астрата както и ти добре знаеш е доста лека и все "бърза да се покаже".
втори вариант е да се слагат отзад 16 - ки с 9J, ама хем са трудни за намиране, хем ... трети вариант са ориджинъл фланци за отзад / да кажем по 2 санта на джанта / на 17 - ките с дългите болтове в комплект.
Отговори

Stranger снимка Stranger 08 януари 2007 - 11:26

Хехе, знам да :knee: Аз отзад съм с 9х15ет 15, и разширяват много приятно, но както казах гумите са проблемни.Никъде няма втора ръка такива гуми, а на някои гумаджии чак след като им покажа колата ми вярват че такъв размер гуми съществуват :knee: Този размер се произвежда аз до колкото съм виждал само от TOYO и Dunlop.Цената на нова такава гума е 234 лв ако се нелъжа, наскоро проверявах.Да си намериш 9х15 лята джанта е пак тегаво, щото всички предпочитат да си сложат 9х16...за тях и гумите се намират по лесно...а и джантите в този размер се произвеждат от много повече фирми.За това което искаш ти, според мен варианта с фланеца е най добър, лесен и евтин а и си запазваш 17ките,няма да се занимаваш с купуване продаване, смяна , търсене и тн...
Отговори

крум снимка крум 08 януари 2007 - 18:43

колега аз имами 3 ти вариант и маистор които може да го направи аз миналата година си правих А ТЕ ВЕ там жантите са малак цолаш и много инча та за тази цел един стругар ми направи аломиневи жанти 10цола 12инча една жанта излезе около 100лв материала е скъп работата не толкова ако ги направиш така може даги вкараш по на вътре и да не раздуваш калниците
Отговори

IGNEV снимка IGNEV 08 януари 2007 - 20:29

крум, на Jan 8 2007, 06:43 PM, каза:

ако ги направиш така  може даги вкараш по на вътре и да не раздуваш калниците
 

Целта е да се разшири стъпката отзад, което няма как да стане ако вкара джантите навътре :flag:
Отговори

Stoil снимка Stoil 08 януари 2007 - 20:43

веждите не са за мислене :flag:

важното е отзад да е максимално разумно изкарана навън

Круме, 12 - ки няма как да влезнат на асТра ГСИ. а това някой да ми лее джанти - ебах ли го другарке, мноооо съмнително ми се струва.
Отговори

GSi R снимка GSi R 10 август 2007 - 21:34

А как става балансирането че така металните джанти са лудница.А за 13 и 14-ски колко е най широката гума и не може ли 175 да им се сложи за да се "разчекне гумата"сещате се кво имам предвид
Отговори

simbon4o снимка simbon4o 10 август 2007 - 22:39

ако искаш да не ти бие си вземи оригинал джанти. А за задницата и 7J 15-ка мисля че ще е добре ама с 205 -215 гума, има нови се продават и втора ръка ще има. 205/45/15 или 215-225 :) това трябва да ти разшири отзад, даже на 225 може да отиде до веждите. Има варианти бол за джанти особено с борд. Ако направиш задницата по-широка обаче с фланци или джанти с малко ЕТ не мисля че ще ти държи задника в пътя ;) ако сложиш нови гуми обаче... и със ръчна ще ти е зор да поднесеш!

ПС това със заваряването е нереално, трябва машина да се получи достатъчно точно че да не бие после според мен. Най-малкото самите заварки са един вид промяна на метала и ще изтънее или надебелее на места... за жигули да става ама да караш турбоастра с такова ми се струва нереално.
Отговори

Stranger снимка Stranger 11 август 2007 - 11:45

 simbon4o, на Aug 10 2007, 11:39 PM, каза:

ако искаш да не ти бие си вземи оригинал джанти. А за задницата и 7J 15-ка мисля че ще е добре ама с 205 -215 гума, има нови се продават и втора ръка ще има. 205/45/15 или 215-225 :) това трябва да ти разшири отзад, даже на 225 може да отиде до веждите. Има варианти бол за джанти особено с борд. Ако направиш задницата по-широка обаче с фланци или джанти с малко ЕТ не мисля че ще ти държи задника в пътя ;) ако сложиш нови гуми обаче... и със ръчна ще ти е зор да поднесеш!

ПС това със заваряването е нереално, трябва машина да се получи достатъчно точно че да не бие после според мен. Най-малкото самите заварки са един вид промяна на метала и ще изтънее или надебелее на места... за жигули да става ама да караш турбоастра с такова ми се струва нереално.


Поздравявам те...рядко се среща мнение с толкова много глупости на квадратен милиметър...защо пишеш наизуст немога да разбера!Ти някога виждал ли си такива джанти че да знаеш.Качвал ли си ги на баланс машина, слагал ли си им гуми, карал ли си с такива джанти?Предполагам повечето неща не си ги правил затова се въздържай да даваш некомпетентни мнения и да залъгваш хората!

Мойте джанти на кадета са така направени и се балансират ПЕРФЕКТНО!Не бият , въобще.На едната джанта са сложени само 15 гр. за баланс...малко нали...сигурно ти на твойте алуминиеви имаш повече...Недей да даваш мнение колко инча и колко цола джанта ще е добре за задницата на кола която незнаеш за какво ще се използва.Тва е въпрос на лично виждане, преценка и изчисления.7х15 е една супер обикновенна джанта която може да е добре само за супер обикновенна кола.И 215 гума няма да е добре за 7 инча джанта.Тва ти го казвам със сигурност.Какъв размер гума на какъв размер джанта ще сложиш си е пак въпрос на лична преценка и ценности, както по отношение на външния вид, така и по отношение на функционалността.Ако разшири задницата с джанти с малко ЕТ или с фланци съответно, определено ще му държи повече задницата на пътя.Прочети малко теория или просто помисли логично и ще разбереш защо...Тва с новите гуми и ръчната няма да го коментирам щото е трагикомично...

П.С. Тва с заваряването си е баш реално!И да трябва машина...примерно струг...едва ли някой може да го направи цялата операция с голи ръце...И самата заварка после се пили, качва се на струга, върти се,гледа се дали е криво, мери се , поправя се...Прави се съвсем нормална и сигурна джанта, която е не по малко сигурна от фабрично направена алуминиева или стоманена.Ще пусна снимки на моите преди да съм ги боядисал за да видите как са направени...
Отговори

30e снимка 30e 11 август 2007 - 12:05

 Stoil, на Jan 8 2007, 03:06 AM, каза:

тук в Ловеч има един човек, който си е изработил обръчи от дебелостенен лист - 3мм. и при него не са нужни две джанти, за да стане после една. просто след като се отреже борда на джантата този лист - в зависимост какво искаш да постигнеш - например 8J или 9J - се използва с различна ширина.


E по този начин правени съм имал и нямаха никакви грижи,нито с баланс нито със здравината /колко нещо видяха горките/...


ПС:За колегата Зиюмбюлчо :devil-smiley-019: няма ли да спреш да сереш навсякъде по форума,всички разбрахме че си компетенция по всички въпроси...
Отговори

simbon4o снимка simbon4o 11 август 2007 - 14:34

 Stranger, на Aug 11 2007, 12:45 PM, каза:

Поздравявам те...рядко се среща мнение с толкова много глупости на квадратен милиметър...защо пишеш наизуст немога да разбера!Ти някога виждал ли си такива джанти че да знаеш.Качвал ли си ги на баланс машина, слагал ли си им гуми, карал ли си с такива джанти?Предполагам повечето неща не си ги правил затова се въздържай да даваш некомпетентни мнения и да залъгваш хората!


пиша каквото знам, не е ли за това форума? Знам го от хора занимаващи се с гуми(питал съм). Може да не са знаели и те, ама това не е причина ти като знаеш да се направиш сега на голямата работа.

ПС Ако беше нормален човек щеше да ме поправиш и да кажеш така и така... и вече ще знам. Нали за това е форума? А може би бъркам. Този форум е пълно със заядливци по много на квадратен милиметър.

ПС2 виждам че си коментирал не си поне от заядливите дето само се заяждат :). И възниква в мен въпроса(любопитен съм искам да знам бате :dancin: кажи) тая процедура със донаждането на алуминиева джанта става ли? Алуминия и той ли се заварява така лесно като тенекето. Идеята е примерно на нормална джанта дали може да се добави борд примерно.

ПС3 сега няма да отговарям и на 30е.
Отговори

Stranger снимка Stranger 11 август 2007 - 19:15

 simbon4o, на Aug 11 2007, 03:34 PM, каза:

Алуминия и той ли се заварява така лесно като тенекето. Идеята е примерно на нормална джанта дали може да се добави борд примерно.


Еми тази операция е малко по различна...там ако искаш да ошириш 4 джанти, ще ти трябват още 4 задължително,защото обръч от алуминий няма как да се направи.Демек от 8 стават 4, това е варианта.Могат да се оширят навътре ( да стане просто по широка джантата и с по голямо ЕТ съответно )а могат да се оширят и навън ( да станат с борд) Тва удоволствие ти струва както казах по горе 8 ал.джанти и 100 лв на джанта.Стават перфектни, да не кажа по добри от фабричните.Не можеш да познаеш че им е правено нещо изобщо.Според мен тва обаче за стреет кола не е рентабилно., щото излиза реално около 800 1000 лв наи малко.За тия пари ще си купиш каквито джанти си искаш, дори и с борд.Джанти направени по този начин имат смисъл примерно при кола за драг, която има 4 еднакви джанти, които се режат и от предните се взема материал и се слага на задните.По този начин става с тънки предни и дебели задни, което се цели при драга.

И не се заяждам , както виждаш съм регистриран в форума от малко по малко от 3 години а имам наполовина на твоите мнения.Това какво ти говори...че си прецизирам какво пиша и не пиша на празно квото ми падне, което не е зле и ти да направиш.Иначе нищо лично към тебе, просто се дразня колко уверено даваш некомпетентни мнения и някой може да ти повярва и да се излъже.А форума не е за това!Щото ти не питаш така че да се научиш, а говориш сякаш ти самия учиш някого...аз поне с такова впечатление оставам.А ето ги и снимките на една от джантите

http://bgphoto.net/p...95470000000.jpg
http://bgphoto.net/p...95599218750.jpg
http://bgphoto.net/p...95741562500.jpg
http://bgphoto.net/p...95869375000.jpg
Отговори

simbon4o снимка simbon4o 11 август 2007 - 22:08

10х за инфото и ще си взема бележка за другото!
Отговори

GSi R снимка GSi R 13 август 2007 - 03:11

Вместо да се карате кажете как се палансират джантите и може ли 175 на 70 да се разчекне за да пасне на такава джанта
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg