Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

датчик на накладки -има ли смисъл?

V. Petrov снимка V. Petrov 23 февруари 2011 - 16:48

Колеги , имам следния въпрос. Светна ми надпис "CHEK BRAKE PAD". Проверих накладките - оказаха се бая изтрити. Реших да ги сменя, макар че можеше още малко да се покарат. Да обаче надписа си остана да свети, въпреки че закачих и датчиците на новите накладки. После разбрах, че веднъж сработил, датчика вече не става и също е за смяна. Та въпросът ми е има ли смисъл да се набутвам и за датчици, или да окъся кабелите и да реша проблема. И евентуално колко може да струват тия датчици?
Мнението беше редактирано от V. Petrov: 23 февруари 2011 - 16:49
Отговори

DanZKi снимка DanZKi 23 февруари 2011 - 16:55

Цък :devil-smiley-019:
Отговори

ferrari снимка ferrari 23 февруари 2011 - 16:57

Ако окасиш кабелите и на двата датчика, надписа ще се скрие и ако си проверяваш състоянието на накладките по-често може и без датчици. Ина4е цената е около 25-30лв за двата.
Мнението беше редактирано от ferrari: 23 февруари 2011 - 16:57
Отговори

Жоро снимка Жоро 23 февруари 2011 - 17:28

Преди време на мен ми изписа, че нямам накладки. Тичам аз в един сервиз, дигат колата и що да видим. Накладки има! Дадоха буксата на късо и така карах още 10000км, през което време си ги проверявах и не бяха по-зле. Питах доста хора и ми казаха, че това е направено за белите страни. И е свързано с много презастраховка, а при условие, че сме в Бг а и си свалям гумата грубо на 2000км, нямам нужда от датчици...

Разбира се, ако имаш излишни кинти и не си от хората дет си човъркат по колата често. Или е фирмена, или се кара и от жена. Задължително трябва да си сложиш :)))
Отговори

V. Petrov снимка V. Petrov 23 февруари 2011 - 21:13

Благодаря за отговорите. Междувременно проверих в магазините - намерих ги по 13 лева парчето. Ясно е, че няма да се набутам още 26 кинта, достатъчно дадох за накладките. Така, че избирам варианта с окъсяването на кабела. То наистина при нашите условия аз откак съм я купил съм свалял колелата поне три пъти за пет месеца.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 07 март 2012 - 16:40

Така, да споделя и аз за един 'ВИСЯЩ' проблем в това отношение.. Значи, открай време на борд-а ми изписва *Brake Pad*, ей ся вдигнах колата, окъсих кабелите на предните датчици и с надеждата, че най-сетне ше се махне тоя досаден надпис.. влизам, давам на контакт.. -> Brake Pad.. паля, като си викам.. може пък да трябва да запаля, да изгася и после пак. Опитах няколко пъти така, но-о-о за жалост без резултат, или по-скоро ГАДНИЯ резултат - Brake Pad!

Вдигам задницата, да видя да ли и отзад няма датчици (за окъсяване, в моя случай) - няма!

Е, сега отново удома.. във форума.. :mhihi: Да ви попитам какво мога да направя от тук нататък, като за момента изключим вълшебната думичка *ДИАГНОСТИКА* !? :confused:
Отговори

Жоро снимка Жоро 07 март 2012 - 16:43

Нивото на спирачната течност как тие? Също така хубаво ли си допрял контактите? Да не са окислени нещо?
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 07 март 2012 - 16:48

 Жоро, на 07 март 2012 - 16:43, каза:

Нивото на спирачната течност как тие? Също така хубаво ли си допрял контактите? Да не са окислени нещо?


-Нивото е.. (както се казва) НА НИВО :biggrin: Що се отнася до контактите, ами срязах, оголих, жиците бяха КАТО НОВИ - буквално, замотах хубаво, изолирах и.. НИЩО!? :unsure:

п.п. Грешка ли е, че оставих самите датчици в накладките? Извадих ги, поогледах ги.. и си ги върнах (нали вече с прерязани кабели към тях) за да не се напълни с прах там отворчето..
Мнението беше редактирано от DALGONSKi: 07 март 2012 - 16:50
Отговори

Жоро снимка Жоро 07 март 2012 - 16:56

Не, не ти пречи че датчиците са на място щом кабелите са окъсени. Нали го направи и на 2те предни колела? Пробва ли да покараш едно кръгче? Знам ли...
При мен си пише чек докато не натисна спирачката веднъж, за да разбере системата, че всичко е изправно...
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 07 март 2012 - 17:03

И на двете, и на двете.. Не съм я карал, но в гаража я палих няколко пъти и гасих, като натисках спирачката мнгократно - и докато работеше, и когато е изгасена.

По принцип първо ми излиза един надпис: Change Brakelight, но той чезне по принцип след първото натискане на спирачката, но след като той се махне идва Brake Pad и няма махане, освен ако не цъкна с копчетата на чистачките (дето са за управлението на комп. нали), но това не ме устройва, исках да махна тоя надпис. :surrender:
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 07 март 2012 - 18:31

Значи, тъй като имах известни, макар и МИНИМАЛНИ съмнения, преди малко отново вдигнах колата и свалих гумите. Проверих да ли наистина добре съм 'шунтирал' и мисля, че все-пак съм се справил и не е там проблема.

Публикувано изображение

Сега започвам да се чудя.. има 2-ра букса и кабел отиващ към главината от вътрешната страна, предполагам там някъде прави връзка със спирачния диск. Интересно ми е има ли нужда и неговите кабели да се окъсяват и може ли това да е проблема при мен ? (става дума за десния кабел на снимката)

Публикувано изображение
Отговори

Agamemnon снимка Agamemnon 07 март 2012 - 18:40

Според мен имаш прекъсване по нагоре на кабела( на едното колело най-вероятно) и затова не ти изчезва надписа... На моята кола има букса, закачена на по високо, откачи целия кабел от там и му сложи едно мостче. Дано да ме разбра.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 07 март 2012 - 18:49

 Agamemnon, на 07 март 2012 - 18:40, каза:



-Да, разбрах те, но сега изниква едно друго питане - до къде точно да 'скъся' кабела !? Дано не съм го объркал на снимката, но мисля че е той.. та в един момент стига до нещо като букса, после назад пак си е кабел. Та да попитам - някъде ПРЕДИ или СЛЕД тая букса (назад и навътре от където идва) да направя мост ???

п.п. Опитах да го оградя на снимката, дано се е получило.

Публикувано изображение
Отговори

Agamemnon снимка Agamemnon 07 март 2012 - 19:06

Значи там, където е буксата(предполагам ограденото) го измий малко за да видиш как се откача, откачаш, откаченото го прибираш в багажника а на буксата, която остане на колата(с две дупки)може едно мостче да мушнеш от кламер или жичка направено ама да влезе хубаво, и го бандажираш с изолирбанд. Направи и на двете колела, и пробвай на контакт преди да си сложил гумите. Ако не се справиш ще снимам, аз моите не съм ги махал, просто имаха прекъсвания по кабелите на едно две места.

П.П. кабела няма да го скъсяваш, просто го откачаш.
Мнението беше редактирано от Agamemnon: 07 март 2012 - 19:07
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 07 март 2012 - 19:26

 Agamemnon, на 07 март 2012 - 19:06, каза:

П.П. кабела няма да го скъсяваш, просто го откачаш.


-Мисълта ми беше, ако трябва да отрежа ЗАД буксата (навътре към колата) някъде, то тогава да окъся кабела. Но като цяло ти схванах мисълта, ще опитам това утре, но честно казано ме съмнява - там дето рязах кабела жицата вътре е толкова свещо изглеждаща и здрава, че не си е истина просто. А има ли вероятност, дори след това да имам проблем, т.е. по-скоро.. проблема да е друг ?

п.п. Малко налудничаво, но по тия две жици трябва ли да има напрежение на контакт, или при запалена кола, например ? Нямам мултицет, но с пробна лампа мога да хвана ток, ако има достатъчно напрежение, и разбира се АКО ИЗОБЩО ИМА !?
Отговори

Agamemnon снимка Agamemnon 07 март 2012 - 22:51

Няма нищо да режеш, хората са си оставили букса. Ами то може да ти изглежда здрав ама нали се сещаш че се върти там с години и е нормално някъде да се прекъсне, иначе е сложен в много здрава изолация, абе докато не се премери няма как да знаеш. Нали по пътя на логиката е нормално да се прекъсне в движещата си част, а не след буксата, където е стационарна. Няма ток там, играе се с нулата, като е мостиран кабела мисли че е наред, демек датчика е здрав, като е прекъснат, мисли че накладките са за смяна. Това е. По принцип се прави така: сваляш кабела заедно с датчика от буксата и ако не е претрит датчика демек ако си го хванал преди да се претрие от диска, се мери с мултицет или пробна лампа и разбираш какво става.Аз и на двете ми астри ги правих точно такъв беше проблема, прекъснат кабел там където ти казвам.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 08 март 2012 - 13:37

 Agamemnon, на 07 март 2012 - 22:51, каза:

Ами то може да ти изглежда здрав ама нали се сещаш че се върти там с години и е нормално някъде да се прекъсне, иначе е сложен в много здрава изолация, абе докато не се премери няма как да знаеш. Нали по пътя на логиката е нормално да се прекъсне в движещата си част, а не след буксата, където е стационарна.


-МНОГО БЛАГОДАРЯ! Проблема - решен! Откачих буксата и тествах всяка една от жиците с 12V и пробна лампа, като всеки път рязах и тествах, съответно кабела ставаше по-къс и по-къс. В крайна сметка се оказа, че кабелите са дали фира на около десетина сантиметра от буксата, един вид точно както каза колегата - тая част дето се огъва и 'движи'. Срязах до където е здраво, значи някъде както казах десетина сантиметра след буксата и окъсих. Всичко изолирах и закрепих със свински опашки. Надписа на борд-а изчезна! Отново БЛАГОДАРЯ! :clapping:
Отговори

vladkin1980 снимка vladkin1980 01 юли 2012 - 14:14

По принцип първо ми излиза един надпис: Change Brakelight, но той чезне по принцип след първото натискане на спирачката, но след като той се махне идва Brake Pad и няма махане, освен ако не цъкна с копчетата на чистачките (дето са за управлението на комп. нали), но това не ме устройва, исках да махна тоя надпис.
[/quote]
Само надписите ли ти стояха на дисплея?Светеше ли CHECK лампата.При мен свети.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 01 юли 2012 - 15:38

 vladkin1980, на 01 юли 2012 - 14:14, каза:



-Имаш същия проблем, който имах и аз. По-горе описах как го реших, действително трябваше да шунтирам датчика доста по-нагоре, явно е бил прекъснат някъде по "гъсеничката". Режи смело колкото се може по-високо, но гледай да е след буксата.
Отговори

vladkin1980 снимка vladkin1980 01 юли 2012 - 20:50

Мерси колега ще режа смело докато изчезне CHECK и надписа на дисплея за накладките.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg