Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Проблем с перката на радиатора, Zafira A

Burkoff снимка Burkoff 28 април 2016 - 18:45

Здравейте колеги,

От около 3 месеца съм горд собственик на Opel Zafira A. 1,8i, 125 к.с. Производство 02.2004 г., внос от Швейцария., Модел двигател: Z18XE. Това ми е първа кола.

Но като загрее и достигне 90 градуса се включва перката на радиатора. И така се включва, че направо все едно излиза самолет smile.gif
Т.е. на доста високи обороти. Помислих, че може би има проблем с управлението. Закарах е на диагностика - всичко е нормално. Това са си нормалните обороти на въпросната перка. Не дава никакви грешки компютъра, включва се точно, когато трябва.
Доста е дразнещ звука, който издава. Особено ако висиш по задръстванията в София.

Има ли някой друг колега с подобен проблем? Дали не трябва да сменя перката?
Или има друго решение?

Предварително благодаря на всички отзовали се.
Мнението беше редактирано от BAUAR: 28 април 2016 - 18:47
Отговори

opel_16v снимка opel_16v 29 април 2016 - 15:23

Според мен нямаш никакъв проблем, нормално колата загрява включва перка и така. Друг е въпроса ако нещо е преправено и вместо да се включи бавна степен ти се включва бързата, но пък това е само 1 + аз бих искал и при мен да включва директно бързата, а не да чакам бавната да охлажда половин минута. :icon_wink2:
Отговори

V. Petrov снимка V. Petrov 29 април 2016 - 15:26

Имах същата Зафира до скоро. Перката ми се чуваше да върти, само на място в задръстване и то ако съм спрял радиото. Но наистина силно въртеше и само на една скорост. Ако не минава стрелката 95 градуса, нямаш проблем.
Отговори

Burkoff снимка Burkoff 06 май 2016 - 22:18

Здравейте,
Благодаря ви за отговорите.

@V. Petrov - никакъв шанс ли няма да стане по-тиха тази перка? Аз мислих да е сменям, но реално ако това и е звука - няма никакъв смисъл. Иначе да, чува се само в задръствания като съм на едно място. Пред другото време всичко си е ок. И се включва точно на 90 градуса.
Ти си на мнение, че няма две различни скорости - ниска и по-бърза?
Отговори

hudson снимка hudson 06 май 2016 - 23:22

Две скорости със сигурност няма - поне четири са.
За работата на перките отговаря cooling module, който е електронен и се намира пред предната лява гума(между подкалника и бронята).
Отговори

Burkoff снимка Burkoff 09 май 2016 - 23:03

Та днес бях на диагностика в Стефанов, Пловдив. Видяха е Зафирата.
Оказа се, че проблем е в самата перка. Те не успяха да е пуснат от модула, с който диагностицираха. Перката се пусна само когато си стигна 95 градуса.

Изгорял е резистора и термозащината. Иначе има 3 скорости. И в момента ми се включва най-силната скорост (аварийната). Същата тази скорост се пускала и в най-големите жеги с климатика.

Сега варианта е за търся тази моята специална перка (която не е като всички останали) и да е сменя. Или само да сменят кабела (в който е въпросният транзистор и термозащита).

Случайно на някой да му се намира перка?
Model: GM 24431826
Отговори

alberto снимка alberto 22 май 2016 - 22:54

 BAUAR, на 09 май 2016 - 23:03, каза:

Та днес бях на диагностика в Стефанов, Пловдив. Видяха е Зафирата.
Оказа се, че проблем е в самата перка. Те не успяха да е пуснат от модула, с който диагностицираха. Перката се пусна само когато си стигна 95 градуса.

Изгорял е резистора и термозащината. Иначе има 3 скорости. И в момента ми се включва най-силната скорост (аварийната). Същата тази скорост се пускала и в най-големите жеги с климатика.

Сега варианта е за търся тази моята специална перка (която не е като всички останали) и да е сменя. Или само да сменят кабела (в който е въпросният транзистор и термозащита).

Случайно на някой да му се намира перка?
Model: GM 24431826


Здравей, колега,

Имах същия проблем с моята астра.
От написаното за диагностиката в Стефанов си мисля, че хората, които са ти я правили не са били много наясно точно с този вид перки.

Първо. Нормално е да не са успели да пуснат перкате чрез cooling modul-a, защото при теб такъв няма.(предполагам, че си и с една перка обща за климатика и водния радиатор, а не като повечето астри и зафири с две-една пред радиатора на климатика и другата зад водния радиатор). Перката се управлява от ECU и за да я включиш трябва да влезнеш в друго меню на OP-COM-a или софтуера, с който правят диагностика.

Второ. Сигурен ли си, че ти е изгорял резистора(не знам защо са ти казали, че има транзистор), ако не трябва да го провериш задължително да го погледнеш в какво състояние е. Самия резистор е хванат за рамката на радиатора. Като легнеш под колата ще видиш - има един винт като го развиеш ще видиш за какво става въпрос. Трябва да има две "телчета" във формата на пружинки. Ако едното или и двете са прекъснати значи това е проблема. Тези "телчета" играят ролята на резистори с много малки съпротивления и от там има по-голям ток и затова са направени по-този начин, а цялото това нещо играе ролята на делител на напрежение и така ти се получават по-бавните обороти. Ако не са прекъснати значи няма проблем с тях, а проблема в релетата, с които се включват различните скорости на перката. Лично мен ме съмнява да имаш проблем с релетата, но дано да са те.

Трето. Тези перки са много по-редки и до колкото разбрах нямат алтернатива на други производители - само БОШ имат от тази перка. Аз търсих много и навсякъде ми предлагаха оригинална на бош и беше около 500 лв. Ходих и в морги в Хасково и София. В Хасково още като попитах пича от моргата има ли перка с четири извода ми каза, че такава много рядко се появява, а в София ходих при италианеца, където уж имало всичко, но там въобще не бяха виждала такава перка с 4 извода.

Четвърто. Не се надявай да намериш само този резистор. Резисторът върви заедно с перката.


Тъй като не ми се давах 500 лева за перка аз си оправих резистора - просто едната тел се беше скъсала и я запоих и така вече повече от година всичко е наред.

Така, че първо провери в какво състояние ти е резистора. Ако можеш направи снимка.

Ако имаш други въпроси питай.
Поздрави.
Отговори

Burkoff снимка Burkoff 01 юни 2016 - 20:36

Здравей alberto,

Първо да кажа, че пиша от този нов профил (реално профила ми е BAUAR), защото поради някаква неизвестна причина регистрираният ми и потвърден профил е със забрана за писане на мнения.
Много странно, дори администраторите на сайта не отговарят, а им писах на всички възможни места.

Искам да ти изкара своята голяма благодарност за подробния и съдържателен отговор.
И ето какво направих. Проверих въпросните резистори. Те представляват пружинки, хванати в нещо като модул свързани с един термобушон.
Единият резистор е здрав, но другият е прекъснат. И според мен при прекъсването бушона е изключил и двата и е пуснал само 3-тата последна степен, която не е вързана за нищо.

И общо взето въпросните прушинки си пише какви са им параметрите, но реално НИКЪДЕ не ги намерих.
И да удрям на камък и за перка, поради специфичността и.

Та сега основният ми въпрос е как точно запои въпросните резистори? Нещо специално ли използваше?
Отговори

alberto снимка alberto 08 юни 2016 - 21:14

 Burkoff, на 01 юни 2016 - 20:36, каза:

Здравей alberto,

Първо да кажа, че пиша от този нов профил (реално профила ми е BAUAR), защото поради някаква неизвестна причина регистрираният ми и потвърден профил е със забрана за писане на мнения.
Много странно, дори администраторите на сайта не отговарят, а им писах на всички възможни места.

Искам да ти изкара своята голяма благодарност за подробния и съдържателен отговор.
И ето какво направих. Проверих въпросните резистори. Те представляват пружинки, хванати в нещо като модул свързани с един термобушон.
Единият резистор е здрав, но другият е прекъснат. И според мен при прекъсването бушона е изключил и двата и е пуснал само 3-тата последна степен, която не е вързана за нищо.

И общо взето въпросните прушинки си пише какви са им параметрите, но реално НИКЪДЕ не ги намерих.
И да удрям на камък и за перка, поради специфичността и.

Та сега основният ми въпрос е как точно запои въпросните резистори? Нещо специално ли използваше?



Здравей колега,

Радвам се, че съм помогнал. Относно запояването. Аз реално не съм го запоил, тъй като припоя много трудно ще се хване по тези пружини, ако можеш прати снимка. Иначе това което аз направих беше с поялника да разтопя припой върху скъсаната част на пружината и след това леко да го разнеса по пружината - доста припой сложих. Нищо специфично не съм ползвал колкото е по-мощен поялника толкова по-добре, защото тези пружини отнемат доста топлина и по-трудно се разнася припоя.
Това, което забравих да ти кажа е, че при мен над тези пружини имаше ламарина с цел да защита. Ако и при теб е така трябва да я махнеш, за да имаш лесен достъп при нанасянето на припоя.

Поздрави,
Отговори

Burkoff снимка Burkoff 08 юни 2016 - 23:43

 alberto, на 08 юни 2016 - 21:14, каза:

Здравей колега,

Радвам се, че съм помогнал. Относно запояването. Аз реално не съм го запоил, тъй като припоя много трудно ще се хване по тези пружини, ако можеш прати снимка. Иначе това което аз направих беше с поялника да разтопя припой върху скъсаната част на пружината и след това леко да го разнеса по пружината - доста припой сложих. Нищо специфично не съм ползвал колкото е по-мощен поялника толкова по-добре, защото тези пружини отнемат доста топлина и по-трудно се разнася припоя.
Това, което забравих да ти кажа е, че при мен над тези пружини имаше ламарина с цел да защита. Ако и при теб е така трябва да я махнеш, за да имаш лесен достъп при нанасянето на припоя.

Поздрави,


Да, и аз имам ламаринка, която ги защитава.
Ще се помъча да ги запоя. Защото ако те са пригодени да отнемат много топлина. Ще се помъча и ще пиша какъв е резултата.
Иначе порових се в нета и намерих доста подобни модули - само резислтор, керамичен. На който е намотана намотка (зелената част). И той командва двете скорости.
И уж някой хора си решават така проблема. Случайно да има някой, който си е решил така проблема:

Публикувано изображение
Отговори

Burkoff снимка Burkoff 20 юни 2016 - 13:27

Здравейте,
Уикенда го оправих този резистор. Въпросните "пружинки" не търсят никакво запояване.

Направих т.нар. кербоване. Тъй като пружинките са от кантал и почти няма започване. Само със специален припой ставало.
Тъй че кербовка със стоманена тръбичка свърши работа.

Смених и термосъпротивлението, защото беше заминало и то.
Но беше толкова черно, че нищо не се виждаше. И сложих 135 градусово. Някаква идея колко градуса трябва да е това термосъпротивление?
За момента работи и така, ама ще видим до кога :)

Та може да се каже, че проблема е решен към момента.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg