Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Astra G X16XEL - Няма мощност докато е студена

me4000 снимка me4000 16 октомври 2012 - 22:17

Здравейте колеги!

Моля за Вашата помощ относно следния проблем с астричката. При палене сутрин ( и когато колата е студена) не иска да върви - при подаване на газ се дави, глъхне, оборотите падат, няма "ряз" и така докато загрее и прехвърли на газ. Колата е с газов инжекцион. Диагностиката не показва грешки. Нищо не свети по таблото. Сменени са всички консумативи, нова блок бобина и свещи.

Моля, ако някой има някакви идеи да сподели, защото къде ли не я карах тая кола и резулатът е никакъв :(

Предварително благодаря на всички!
Отговори

Kraskam снимка Kraskam 17 октомври 2012 - 10:39

При мен го прави над 15 градуса. Форсира се сама и се пъне при подаване на газ. Под 15 градуса и когато прехвърли на газ няма проблеми. Интересно, че до 80 градуса държи 750 оборота и после ги качва на 900. За мен е бъг на компа в двете точки, ама не знам как се чисти.
Отговори

barezz снимка barezz 17 октомври 2012 - 12:29

Ето две много полезни теми:
http://www.opelclub....showtopic=71594
http://www.opelclub....opic=57403&st=0
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 17 октомври 2012 - 12:30

Възможно е да смуче въздух отнякъде. Въздуховодите и гарнитурата на смукателния колектор проверявани ли са да не би да смуче оттам.
Отговори

Georgi - Plovdiv снимка Georgi - Plovdiv 17 октомври 2012 - 14:20

Дюзи ??
Отговори

me4000 снимка me4000 17 октомври 2012 - 15:09

Здравейте колеги.Не е проверявана дали смуче въздух, а дюзите са третирани с добавка, но няма резултат.
Отговори

doko снимка doko 17 октомври 2012 - 16:09

 me4000, на 17 октомври 2012 - 15:09, каза:

Здравейте колеги.Не е проверявана дали смуче въздух, а дюзите са третирани с добавка, но няма резултат.



Хайде колега добре дошъл в отбора хахахаха. Любимата тематика за X16XEL двигателите. И аз бях пускал подобна тема но найсе. Правил съм 4 диагностики включително седя по една седмица и в сервиза на Бош в Обеля и в сервиза на Булвария на летището. Е едно голямо НИЩО.

П.П Ако си от София може да се видим да обменим инфо.
Хайде и не се ядосвай. Аз вече и свикнах и не ми прави особенно впечатление.
Отговори

medyn снимка medyn 17 октомври 2012 - 17:13

и при мен го има този проблем някои ако намери решение да пише обезателно едно съобщение при мен и ламбди сондите умират една след друга не са били оргинални но все пак за6 месеца и аиде фира и при мен няма грешки или ламбда сонда и сменям вече не знам какво да търся сложих една сонда оргине но втора ръка сега ще видя колко ще искара та ако знаете в пловдив добър маистор на опели казваите между другото аз смятам че все пак е от ламда сондата защото бях сложил една от германия от ибеи 6 месеца нямах никакъв проблем и после умря и тя обаче оригиналната много скъпа днес питах в стефанов 400лв вземете една втора ръка ако имате късмет да е по читава проблема ще изчезне а от лада не става казвам какви съм слагал магнет марели универсална не става от ауди фолцваген карах направо биваше но умират та да знаете мое мнение но маи е от тази сонда
Мнението беше редактирано от medyn: 17 октомври 2012 - 17:46
Отговори

me4000 снимка me4000 17 октомври 2012 - 18:39

Астрата всъщност я имаме от5г.,но от скоро я карам аз.До сега нямаше проблеми,но както се казва никога не е късно.
Преди карах астра ф x18xe.
Последните предположения, които имам са за дросел или еку.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 17 октомври 2012 - 19:02

 me4000, на 16 октомври 2012 - 22:17, каза:




Препоръчвам почистване на дюзи с ултразвук!!! и оглед на гарнитури на дросел и всмукателен колектор!
Мнението беше редактирано от IvailoM: 17 октомври 2012 - 19:03
Отговори

Никсън снимка Никсън 17 октомври 2012 - 21:34

Здравей колега , причината е най-вероятно замърсени инжектори и проблем с налягане на горивото . Наскоро купих нова машина за почистване и тестване на дюзи , и мога да кажа , че това е характерен симптом и особенно когато позахладнее времето. Поздрави и Успех .
Отговори

doko снимка doko 17 октомври 2012 - 22:59

 me4000, на 16 октомври 2012 - 22:17, каза:

Здравейте колеги!

Моля за Вашата помощ относно следния проблем с астричката. При палене сутрин ( и когато колата е студена) не иска да върви - при подаване на газ се дави, глъхне, оборотите падат, няма "ряз" и така докато загрее и прехвърли на газ. Колата е с газов инжекцион. Диагностиката не показва грешки. Нищо не свети по таблото. Сменени са всички консумативи, нова блок бобина и свещи.

Моля, ако някой има някакви идеи да сподели, защото къде ли не я карах тая кола и резулатът е никакъв :(

Предварително благодаря на всички!



Така колега. Тъй като пак се заформи дискусия ще се повторя и ще опиша детайлно моя проблем защото искам да отдиференцирам проблемите. Колата е с газов инжекцион кйто работи поне засега перфектно (вече 12000 км).
Та.... Качвам се сутрин в колата паля като фитил от воле (извинявам се малко за жаргона, но в 23:15 на 1 бира така ми идва хахаха). Оборотите са около 1200-1400. Колата пали на бензин както знаете. При това положение пипна ли педала на газта оборотите реагират на секундата, без да се замислят и за миг. Изчаквам я малко. След около 2 мин оборотите рязко спадат до около 750-800 и така остават. Колата продължава да е на бензин. Натискам педала на газта и започва едно давене-оборотите падат до 300-400 аха да изгасне и след това леко със замисляне се вдигат, без обаче да може да се изфорсира като хората. Пускам педал на газта-оборотите се нормализират на 750-800. Натискам пак педала на газта и картинката пак се проявява. Това е типична картина за кола която се кара основно на газ и са запушени инжекторите-100%. Дотук ОК. Ако натисна няколко пъти рязко и здраво педала на газта (не го правя на студена кола-само по изключение) картинката малко се подобрява. Както и да е. Картината продължава да бъде като за запушени инжектори. След няколко минути колата загрява и минава на бензин и о чудо... все едно ти се отпушва носа след няколко дена тежък синозит. Колата започва да работи по съвсем различен начин-значително по-добре да не кажа почти перфектно...почти. Дотук картината продължава да е като за запушени инжектори. Казах "ПОЧТИ". След като мине колата на газ при натискане на педала на газта в първия миг вместо оборотите от 750 да се изтрелят мигновенно нагоре падат до около 450-500 и след това тръгват нагоре. От примерно 5 последователни натискания на педала на място в 2-3 случая го прави (не е 5 от 5). При това положение натискам копчето и минавам на бензин. Натискам педала на газта и положението е същото. Първо падат и след това тръгват нагоре оборотите. Допълвам че на бензин колата е малко замислена (картината на запушените инжектори). АКо началните обороти на колата са малко по-високи примерно не 750 а 900 това замисляне го няма. Т.е нещо пречи на процеса на изфорсиране в неговото начало. След това тази пречка я няма.
Така. Нека да обобщим. Смятам че са ми запушени (в някаква степен) инжекторите, което е нормално при каране на газ и с тези боклуци които сипваме по бензиностанциите. Въпроса е какво е това глъхнене при подаване на газ. Прави го и на газ и на бензин. При бензина е по ясно изразен.
Какво съм правил досега:
-2 компютърни диагностики при приятели-никакви грешки.
-1 седмица в сервиз на БОШ в Обеля: компютърна диагностика, замерване на датчици, проверка на ангренажен ремък и колянов вал, сваляне на катализатора-НИЩО
-чистене на дросела и стъпковия мотор в Дженеръс ауто (Дружба)-НИЩО по основния проблем (колата иначе заппочна да върви малко по-добре)
-смяна на свещите пак в Дженеръс ауто (Дружба)-НИЩО по основния проблем (колата започна да върви още по-добре)
-смяна на средно и задно гърне по изпускателната система (бяха изгнили) пак НИЩО
-смяна на стъпковия мотор. Купих DVO Made in Mexico, същия който свалих от колата. Оборотите на празен ход значително се стабилизираха. По основния проблем-НИЩО.
-1 седмица в сервиз на Булвария (до летището). Тестване с друг датчик на коляновия вал-НИЩО. За да не признаят че не могат да решат проблема/ а може и наистина това да е проблема казаха че същността на нещата е компютъра (ЕКО-то).
Писна ми да стоя без кола и реших временно да се откажа. Свикнах на колата. Натискам педала на газта и отпускам съединителя една идея по късно и така. Малко е кофти когато тръгваш от място по нанагорнище или искаш да се изнесеш бързо от кръстовището при правене на ляв завой но съм свикнал. Да си призная на този етап съм решил повече да не се занимавам поне докато не намеря читав майстор който да вземе присърце проблема и да го реши.
Нещата които ми се въртят в главата са следните:
-гарнитура на смукателния колектор-при WV имат подобен проблем (и в техните форуми съм чел за подобни проблеми)
-датчик на дроселовата клапа (TPS)- в сервиза на БОШ би трябвало да са го проверили. В Булвария казаха че се хващал на 100% на компютърната диагностика.
-вакуумни маркучета-при мен са проверени но ми се струва че лено може да се изпусне някоя цепнатина.

Е това е. Нека колегите да сравняват и да споделят. Смятам че с общи усилия можем да решим проблема и да си спестим доста пари.
Отговори

vankis снимка vankis 18 октомври 2012 - 08:46

Колега Доко,

много добре си описал симптомите при такова описание винаги ще се намери някой да помогне. Мога да ти кажа на 1000% ,че имаш запушени инжектори. Писах вече в няколко теми, може да ги погледнеш. Ще напиша няколко неща за да се обоснова. Сутрин като палиш колата работи на (огати смеси ("смукач"), което означава повече бензин. Заради повечето бензин не можеш да усетиш толкова много запушените инжектори. В момента, в който оборотите паднат на 750 започва да се подава по-малко количество бензин и ти започваш да усещаш забиването на предницата при подаване на газ.

След като прехвърлиш на газ нещата се оправят , но не съвсем при теб. Най-вероятна причина: не добре загрял изпарител или неправилен монтаж на водните пътища до него.

Доста години карам този мотор на астра Г и се начетох на какви ли не неща. Ако не ти е свалян всмукателният колектор няма шанс да почне да дърпа въздух заради кофти гарнитура, същото е и с дросела- говоря за Опел Астра Г, VW, шкода и др. не ме интересуват.

Предлагам ти 2 варианта:
1.Сменяш горивен филтър. Купуваш си Лики-моли инжектор райнигер или Xenum - тези двете съм ги ползвал и са добри. Слагаш добавката и пълниш до горе. Гориш бензина и виждаш разликата. След известно време нещатата се връщат по старо му заради готиния роден бензин. Аз го повтарям вариант 1 всяка година.
2. Чистене на инжекторите на ултразвук. Това е истината, но си изисква време , има мн. инфо във форума.

ПС: сега като чета с малко кофти тон съм го написал, но ме хваща яд тея мизерници по сервизите като почнат да карат хората да сменят здрави компоненти. Моя опит е ,че мотора е сравнително опростен и с голям плюс ,че няма дебитомер.Жалкото е,че малко хора си разбират от работата, а по форумите е фул с грешна информация, просто защото е пълно с хора (и аз съм от тях), които се занимават със съвсем различни неща..
Поздрави,
И.
Мнението беше редактирано от vankis: 18 октомври 2012 - 08:59
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 18 октомври 2012 - 09:13

и аз искам да попитам нещо-мисля че е за тази тема.От известно време пък аз като паля колата(ако не е палена от 1,2 дена)и почва сякаш да глъхне(на място) докато не подам газ и колата премине на метан.След това няма проблем.Интересното е че това става само при първо палене за деня(колата пали на бензин).Следващите паления го няма това нещо.На бензин и метан колата си върви идеално.Та от какво може да се получава това-дали е запушени дюзи?И защо се получава това само при първо палене.Забелязох че това глъхнене почна да става когато смених свещите.ВъЗможно ли проблема да е в тях
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 18 октомври 2012 - 09:52

Колега, Doko, като си ходил на толкова много сервизи поне закачиха ли ти колата на газ анализатор ? Евентуално има ли шанс да има запушен катализатор или някое гърне ?
Отговори

barezz снимка barezz 18 октомври 2012 - 13:10

И аз, както повечето в тази тема имам това забиване сутрин докато загрее и мине на газ. Грешки няма, но освен това забиване на студено, има и леко спънато вървене на газ и бензин, все едно няма центровка.
Сменил съм: бобина (преди 80000км, може и да и е време отново), свещи, предната ламбда сонда, бензиновите дюзи и рейката са чистени на ултра звук преди 1 месец.
Преди 2 седмици смених ангренаж, ролки и водна помпа. Натегнахме обтяжната ролка, както са си белезите за нов ремък, гледах и видях с очите си. Ефекта беше, че колата почти умря с новия ангренаж. Стана в пъти по-спъната от преди, едвам вдигаше 2500 оборота. Покарах така 1-2 седмици с мъка, и изведнъж колата потръгна осезаемо без аз да правя каквото и да било. Обяснението ми е, че ремъка сигурно се е наместил или леко се е разпънал, и центровката си дойде почти на място. Но не е точно както искам, и сутрин пак има леко забиване.

Сега мислите са ми, около зъбните колела, особено това на коляновия вал, да не би да има луфт? Ако има лек луфт и бяга с 1-2 градуса от оста, центровката просто заминава и колата е спъната. Какво мислите по въпроса? На 1,8 зъбното колело на коляновия вал е с отделна шпонка която се сплесква, а при нас с 1,6 е друго законтрянето с вала, шпонката е част от колелото. Някой сменял ли е това зъбно колело на 1,6 екотек? Чудя се, ако зъбите са се изпилили, няма ли също да се увеличи луфта и ремъка да мърда, с него и центровката? Аз си купих това зъбно колело, и при първа възможност ще го сменя, за да видя ефекта, но ми е интересно някой друг сменял ли го е?
Мнението беше редактирано от barezz: 15 ноември 2012 - 10:56
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 18 октомври 2012 - 14:57

Доколкото четох някой друг колега го беше сменил и спомена, че проблемите му са се оправили.
Отговори

doko снимка doko 18 октомври 2012 - 15:30

 javor_bg, на 18 октомври 2012 - 09:52, каза:

Колега, Doko, като си ходил на толкова много сервизи поне закачиха ли ти колата на газ анализатор ? Евентуално има ли шанс да има запушен катализатор или някое гърне ?

Колега казал съм че в сервиза на БОШ ми свалиха катализатора, след което на негово място сложих резонаторно гърне и смених най-задното гърне защото беше изгнило.
Какво имаш предвид под газ анализатор. Инжекциона ми е сложен преди 6 месеца. Картината на газ и бензин е една и съща така че за какво говорим?
Проблема е механичен, сигурен съм. Незнам как да го открия.
Отговори

me4000 снимка me4000 18 октомври 2012 - 19:21

И аз днес пробвах катализатора -не е от него. Колегата doko е описал много подробно проблема.На мен в сервиз на Опел ми казаха,че не са дюзи, но мисля да пробвам с почистване.

Ще помоля Нисън да ми изпрати координато на ЛС.
Отговори

doko снимка doko 18 октомври 2012 - 20:37

Знаете ли колеги какво се замислих. Поправете ме ако греша. Когато се слага газов инжекцион газта се включва към смукателните колектори нали така (не бъркам). Някои майстори разпробиват тези колектори други слагат оф не мога да се сетя как се казваше, нещо като У-образни преходници които спестяват разпробиването (аз съм така) Да не се е появил проблем именно там, като се е нарушил вакума (или каквото и да е там)? Незнам опитвам се да разсъждавам.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg