Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

ламбда сонда

GR1 снимка GR1 05 май 2010 - 18:53

здравейте колеги!като изклиочим замерването,има ли някакви признаци,по които да разбера дали ламбда сондата ми работи правилно,и дали изобщо работи?

astra G x16xel20d  1998 година. :mhihi:
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 05 май 2010 - 20:09

Повишен разход на гориво;
Колата е "спъната" и не върви;
Светване за кратко на check engine примерно на 5-та при 110-120км/ч и при превключване на 4 спира да свети или постоянно свети check engine;
Правиш си дигностика по "метода на кламера" за регистрирани грешки в EKU. Описан е като важна тема;
Най-сигурно е да си направиш компютърна диагностика. Не знам точната цена на твоята ламбда, но е поне 120лв.
Животът й е между 50 000 и 150 000км пробег според условията на експлоатация, гориво, производител и т.н.
Мнението беше редактирано от Gena_bs: 05 май 2010 - 20:10
Отговори

kalin09 снимка kalin09 05 май 2010 - 20:29

 GR1, на 05 May 2010, 18:53, каза:

Здравейте колеги!Като изкючим замерването,има ли някакви признаци,по които да разбера дали ламбда сондата ми работи правилно,и дали изобщо работи?

astra G x16xel20d  1998 година. :mhihi:

Как някои ти е отговорил...
Мнението беше редактирано от kalin09: 05 май 2010 - 20:29
Отговори

GR1 снимка GR1 05 май 2010 - 21:34

благодаря за отговора?явно мойта е за смяня.не светва чека,ама си погорва поне десятка и е доста спъната.и на 1500-2000 оборота има някакво придърпване.понякога слабо,друг път по силно.като извадя буксата на сондата,светва чека,но колата върви някак си по-леко.когато е с ламба сондата при потеглянеоборотите падат до 500 и преди да угасне ги вдига,ако извадя буксата на сондата си тръгва без никакво чудене почти(да не казвам)без газ??????????ще я сменям.и нея и стъпково моторче,и датчика за детонационно горене и дано вече се оправи,че ми писна от сервизи все нещо да не е наред.накрая ще намеря някоя бетонна стена и с 120 челно

:mhihi:
Отговори

fantoms снимка fantoms 10 май 2010 - 22:35

На диагностика ламбдата на празни обороти трябва да прави синусоида. Моята не я прави :) и като загрее ми светва чека. Нашите ламбди са с по един кабел и са около 70-80 лв. Не знам само дали има някакво изискване за точен модел или вид, или всички с един кабел стават?
Отговори

GR1 снимка GR1 11 май 2010 - 06:20

моята е с 4.беше омаслена буксата.изчистих я и, нищо.никаква промяна.на обороти двигателя тресе.не работи както трябва да е.прегледах всички маркучи(вакум,бензин),всичко е наред.забелязах че като напълня резервоара ,придърпването на 1500-2000 оборота спира,но лошата работа си остава.маркучите за бензина са здрави.да не би да има нещо не наред вътре в резервоара?всичките проблеми започнаха,след като скъсах ремък и сменях клапани.има ли възможност ремъка ми да не е зацепен правилно?и как да го разбера със сигурност.благодаря на всички за помощта.
Отговори

ASTRA GL снимка ASTRA GL 11 май 2010 - 09:33

Това наистина са симптоми на ламбда сонда, но това придърпване в ниските обороти може да се дължи и на неработещ (или работещ в ненормални граници) дебитомер. За да си сигурен от какво е е най-добре да си направиш една диагностика, тъй като тая ламбда сонда с 4 кабела е доста пари, пък и дебитомерите не са евтини части. Аз също имам такъв проблем и се чудя в кое от двете е. Лошото е, че не ми свети чек-а и не записва никаква грешка, дефакто няма как да разбера какво и е на колата.
Отговори

fantoms снимка fantoms 12 май 2010 - 14:29

X16XEL няма дебитомер. Има MAP сензор. Мисля, че и X10XE няма дебитомер.
Мнението беше редактирано от fantoms: 12 май 2010 - 14:30
Отговори

GR1 снимка GR1 13 май 2010 - 06:57

благодаря за отговорите,колеги.значи като напълня 1/3 от резервоара,колата спира да придърпва!!!!!но работата на двигателя си остава лоша и няма мощност.ще проверя белезите на оптяйната ролка и дали е зацепен правилно ремъка и ако всичко е наред,ламба сонда,ЕГР,температурен датчик......
дебитометър нямам.
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 13 май 2010 - 15:23

Колеги,
Понятието Компютърна диагностика не включва само четене на грешки. Включват се газоанализатори, сонди на проводниците до всеки датчик на двг, следене с компютър на показателите на колата в реално време с правилните калибровки и софтуер. Едновременно с това или след него се включва и тестер към буксата за диагностика и се четат показанията от ЕКУ-то също в реално време.
С тези симптоми може да са доста неща, като се започне с калпав бензин, проблемна ГНП, замърсен горивен филтър, лоша маса на някой от кабелите. Като се има предвид цената само на ламбдата с подгряване, не мисла, че 20 лв. за диагностика са много...
Ама вие си знаете!
Отговори

Оги снимка Оги 13 май 2010 - 16:48

 Gena_bs, на 13 May 2010, 16:23, каза:

Колеги,
Понятието Компютърна диагностика не включва само четене на грешки. Включват се газоанализатори, сонди на проводниците до всеки датчик на двг, следене с компютър на показателите на колата в реално време с правилните калибровки и софтуер. Едновременно с това или след него се включва и тестер към буксата за диагностика и се четат показанията от ЕКУ-то също в реално време.
С тези симптоми може да са доста неща, като се започне с калпав бензин, проблемна ГНП, замърсен горивен филтър, лоша маса на някой от кабелите. Като се има предвид цената само на ламбдата с подгряване, не мисла, че 20 лв. за диагностика са много...
Ама вие си знаете!


Това изчерпва темата! Каквито и симптоми да има ЕДИНСТВЕНИЯ начин да си сигурен, че ламБдата е добре или зле е да се включи на комп!
Отговори

GR1 снимка GR1 14 май 2010 - 05:39

ок.благодаря на всички за помощта.
Отговори

GR1 снимка GR1 15 май 2010 - 06:01

здравейте колеги!не съм правил диагностика и не знам дали всичко останало по двигателя е ок.,но смених акумолатора с нов и не можах да повярвам.колата си върви гладко без прекъсвания и има 3 пъти по-голяма тяга.дали сам се разминал само с акумолатор... ,не знам,но не е автомобила които беше преди смяната.и най вече,разхода падна 2 пъти.още веднъж благодаря за помощта.
Отговори

ed_hunter снимка ed_hunter 28 март 2011 - 16:39

Колега, има и друга теория - може като си сменял акумулатора и екуто да се е рестартирало, поне при мене като остане 5 мин без ток и колата е друга.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg