Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Спирачки Вектра Б

Vectra_Caravan снимка Vectra_Caravan 27 юли 2010 - 13:54

Здравейте колеги.

От едно известно време наблюдавам следното явление. От време на време когато спирам ми омеква и потъва педала на спирачката и колата трудно спира. Но след повторно натискане някой път се оправя, понякога не. Друг път е много твърд и спира перфектно. Сменени са предни и задни дискове и накладките към тях. Течност има. От близо 4 години не е сменяна течността в спирачната система. Преди това не знам. Съмнявам се във спирачна помпа. Вакуум помпата може ли да има нещо общо с това? Тези дни ми се налагя сваляне на задни апарати и така и така ще се източва система и ще се сменя течността и ми се искаше да мина само с едно източваме, затова ви моля за съвет какво да правя?

Благодаря предварително!

Поздрави!

Не знам дали темата е за тук, понеже не видях къде да пиша за спирачни системи, реших тук. Съжалявам ако не е било правилно!
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 27 юли 2010 - 14:04

Колега, започни първо с подмяната на спирачната течност, твърде вероятно е
оттам да се наблюдава този проблем.
Отговори

Vectra_Caravan снимка Vectra_Caravan 27 юли 2010 - 14:07

Значи течността със сигурност ще се сменя, обаче ако е от нея не трябва ли да се наблюдава постоянно а и как се променя течността с времето? Намалява се вискозитета или се увеличава? Въобще защо се налага смяната на течност?

Благодаря!
Отговори

FRYER снимка FRYER 27 юли 2010 - 14:19

И аз съм на мнение първо да смениш спирачната течност.Тя е хидроскопична,което означава,че с времето абсорбира влага колкото и да е затворена спирачната система.Поради тази причина намаляват и свойствата и.Точно поради този факт всички автомобилни производители дават експлоатационен срок от 2 години,след което следва задължителна смяна.Остава ти да се молиш да е от нея,иначе проблема отива към спирачна помпа от това,което си описал.

Забравих да допълня,че смяната на спирачната течност ще се отрази здравословно и на хидравличната система на съединителя(една и съща затворена система с тази на спирачките).
Мнението беше редактирано от FRYER: 27 юли 2010 - 14:38
Отговори

Vectra_Caravan снимка Vectra_Caravan 27 юли 2010 - 14:37

Спирачната помпа, не ме притеснява толкова, стига да е от нея. А някъде бях чел че и абс-а има помпа. Тя как е вързана, какво прави и как влияе на спирачната система. Възможно ли е на моменти да не стига вакуум от вакуумпомпата и затова да омеква педала? И въобще какво друго има за проверка и смяна по спирачната система освен вече изброените от мен неща?

Благодаря!
Отговори

hudson снимка hudson 27 юли 2010 - 16:42

Ако имаш проблем с вакуум помпата, педала ще е твърд - пробвай да спреш при загасен двигател и ще ти стане ясно за какво говоря.
Сега видях че говориш за много мек педал и влошена спирачна ефективност - за мен това 99,9% е въздух в системата.
Отговори

Vectra_Caravan снимка Vectra_Caravan 27 юли 2010 - 17:20

Еми тогава сега като източвам спирачната система, ще сменя само спирачната течност и ще обезвъздуша хубаво и ще покараме да видиме. А препоръчителен начин за обезвъздушаване освен стандартния-със маркуча и бурканчето със спирачна течност?

Благодаря!
Мнението беше редактирано от Vectra_Caravan: 27 юли 2010 - 22:13
Отговори

hudson снимка hudson 27 юли 2010 - 17:35

Я си прочети какво си написал по-горе :devil-smiley-019:
Най-лесно и бързо е в сервиз на специален стенд.
Отговори

Marionte снимка Marionte 27 юли 2010 - 21:54

Аз залагам на проблем в помпата. Не съм чувал за случай на аномалии, които се дължат на течността...
Отговори

Vectra_Caravan снимка Vectra_Caravan 27 юли 2010 - 22:05

Да малко комично се е получило. :icon_wink2: Но когато го писах таман тръгвах от работа и имах кофти главоболие, което се е отразило на адекватността ми. :dance: То в сервиз и аз си мислех. Обаче колата няма да може да стигне до такъв, след като направя интервенцията по задницата. Което ме подсеща да питам ще сменям втулките на задните насачи и ми казаха че затова трябва да се свалят задните апарати, т.е целия заден мост да се откачи от колата. Това нормално ли е или? Та процедурата по обезвъздушаване може да я направя на място по изпитания начин и след това за повторно в опел.

Благодаря!
Мнението беше редактирано от Vectra_Caravan: 27 юли 2010 - 22:14
Отговори

Vectra_Caravan снимка Vectra_Caravan 02 август 2010 - 20:13

Здравейте колеги.

Смених спирачната течност и прочистих цялата система, след което хубаво обезвъздуших и резултат определено има, но не и такъв какъвто би ми се искало. Доста по-добре спира колата, но педала пак понякога е мек и спира по-лошо от нормално, но значително по-добре от преди. Прави ми впечатление че след като усетя педала мек и да потъва повторното натискане не води до втвърдяване няколко пъти натискам и ефекта е същия пускам малко да мине разстояние колата натискам и вече е по-добре. Най-вероятно спирачната помпа е за смяна. Тези дни търсих информация за човека в княжево, който рециклира спирачни помпи и май се оказа че е починал, утре ще мина да проверя със сигурност какво е положението. Нова в оторизиран сервиз на опел казаха че струва 586 лв. Менте намерих за 75 лева обаче без всякаква гаранция, сега питам колега от форума и ми предложи нова немска за около 260 лева, но не знам дали има гаранция, чакам отговор от него. Вие какво ще препоръчате?

Благодаря ви предварително!
Отговори

Georgi Staikov снимка Georgi Staikov 03 август 2010 - 19:47

Аз също имам подобен проблем. При мен когато натисна педала (за първи път) потъва с около 4ри пръста и започва да се усеща как колата намля. Натисна ли го силно продължава да потъва, но и спирането се подобрява. По някога ми се струва, че педала упира в ламарината. При тъкова условие АБС са вече се е включил.
Второто натискане е различно педала е по твърд и хода му е по къс, трето още по къс ход.
П.П При 2и 3 то натискане смятам , че педала е нормален както за повечето коли..
Отговори

Vectra_Caravan снимка Vectra_Caravan 04 август 2010 - 10:17

Друго нещо, което забелязах тази сутрин е като че ли колата спира на тласъци. Все едно се пуска абс-а но в действителност не е. Оказа се че в княжево още работят но са отпуска до 16 август, след това мисля да ги посетя и да видиме какво ще правиме.

Поздрави!
Отговори

hudson снимка hudson 04 август 2010 - 10:21

Тресенето при спиране обикновено е в резултат на криви дискове...
Отговори

Vectra_Caravan снимка Vectra_Caravan 04 август 2010 - 10:25

Аз скоро ги сменях. Взех ги от колега от форума и преди да ги сложа по моя преценка им нямаше нищо, на старите се усещаше кривината като прокараш пръст по повърхността при тия го няма. Възможно ли е след като съм ги сложил да са се изкривили? Не виждам обаче от какво.

Благодаря!
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 04 август 2010 - 12:36

На око или на пипане не може да се разбере криви ли са или не дисковете. Има си специален стенд, където се пробват.
Отговори

Vectra_Caravan снимка Vectra_Caravan 04 август 2010 - 14:09

Старите доста добре се напипваха да ти кажа, затова и ги смених. А насока къде мога да проверя или направо да ги давам на стругар?
Отговори

dionisi снимка dionisi 05 август 2010 - 10:15

Ами можеш да ги дадеш на стругар, той може да ги провери дали са криви и без да им пуска стружка.

Поздрави.
Отговори

Vectra_Caravan снимка Vectra_Caravan 05 август 2010 - 11:35

Вчера намерих фирма която стругова спирачни дискове, директно на колата, без необходимост от демонтаж. Фирмата се намира в София кв. Лозенец сайта и е:http://www.procutbg.com/ Има демонстрация на сайта как става самото струговане, все още обаче не знам цена на услугата, ако е в рамките на разумното мисля да се възползвам.

Поздрави!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg