Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Автомобилни Газови Уредби [АГУ]

За свещите и АГУ-тата

oci снимка oci 12 юни 2011 - 13:14

Здравейте. В тази темa ми се иска да направим някаква дискусия относно запалителните свещи, когато караме на алтернативно гориво(по конкретно LPG). Искам да подчертая, че доста от информацията е взета директно Нисан форума :good:

И така при подбор на свещ и по-специално на топлинно число, целта е да се постигне обределена температура на работа на свещта в диапазона 400-900 градуса целзий. Над 400 градуса свещта се самопочиства, а над 900 има опасност от саморазрушаване.

Широко разпространено е мнението, че газта гори при много по-висока температура от бензина. Оказва се обаче, че това не е съвсем така. Да наистина гори при по-висока температура... но само с 13 градуса - 1977 за бензин срещу 1990 за газта. Съответно дизела гори при по-висока, а метана при по-ниска:
Публикувано изображение

Ето и таблица със други сравнителни характеристики на различните горива:
Публикувано изображение

От нея се вижда, че температурата на самозапалване на газта е 540 градуса Целзий, докато на бензина е над два пъти по-ниска(220). Именно това е причината карайки на газ, автомобила да е по-капризен от към запалването/искрата(свещи, кабели и т.н.)

След като вчера свалих моите свещи забелязах, че нямат обичайния керемиден цвят който е признак за добра работа на свещ. Вместо това бяха бели, а майстора ме убеждаваше че това е така защото карам на газ и тя гори при по-висока температура. До колкото четох по разни форуми се препоръчва при каране на газ да се слага свещ с една идея по студено топлинно число. Въпроса сега е като взимам нови свещи на какво топлинно число да се доверя? От каталога на NJK ми излиза BKR5EK за моята кола, докато ми препоръчват BKR6EK поради газовата уредба. Числото определя точно топлинния коефициент на свещта(колкото по-малко е числото толкова по-гореща се води свещта).

И след толкова изписани щуротий какво ще ми препоръчате - 5ца или 6ца да взема?

Поздрав!
Отговори

Росен Желев снимка Росен Желев 12 юни 2011 - 13:29

Свещите трябва да са с максимално най голямото топлинно число.То не идва от точката на температурната работа на газта а по скоро от два пъти по голямата точка на самозапалване.Ако са по горещи свещите има вероятност горивото да се възпламени още преди свеща да е подала искрата от топлите свещи.
Отговори

landi снимка landi 12 юни 2011 - 13:52

Слагай си свещи по каталог на бензин и си джиткай безгрижно. :biggrin:
Отговори

2.0 16v снимка 2.0 16v 12 юни 2011 - 15:46

:cabrio:
Отговори

Nerven_Hamster снимка Nerven_Hamster 12 юни 2011 - 17:16

 Росен Желев, на 12 юни 2011 - 13:29, каза:

Свещите трябва да са с максимално най голямото топлинно число.То не идва от точката на температурната работа на газта а по скоро от два пъти по голямата точка на самозапалване.Ако са по горещи свещите има вероятност горивото да се възпламени още преди свеща да е подала искрата от топлите свещи.


Колега не съм съгласен, колкото по ниско е топлинното число на свещта толкова нейното свойстово да отдава температура към главата е по голямо. разгелдаи една свещ с 8 и една с 6 число отвътре керамиката да видиш разликата.
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 12 юни 2011 - 19:03

 landi, на 12 юни 2011 - 13:52, каза:

Слагай си свещи по каталог на бензин и си джиткай безгрижно. :biggrin:
абсолютно...... :thu:
ето свещи на близо 22 000 км пробег като през 90% от пробега е на ГАЗ.Никакви проблеми или забележки към разход и работа на двигателя :icon_wink2:
Публикувано изображение
В случая това са свещи GM но като производител Бош.
Като цяло моето мнение е да вземеш свещите,които са ти по каталог.Лично мнение....
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 12 юни 2011 - 19:06

Свещи се взимат такива, каквито се препоръчват по каталог за колата. А не с 3-4-5-20 електрода :doh:
Отговори

oci снимка oci 12 юни 2011 - 19:09

Иво никой не говори за електродите. На газ колкото повече са електродите толкова по-зле. Говорим изцяло за топлинното число. На Сашо на снимката не мога да видя хубаво цвета на свещите? Както казах моите са бели, а не трябва да изглеждат така(марка Denso). Според мен точно неправилно топлинно число е причината за това :icon_wink2:

Бошовки не искам да вземам, защото преди време имах голям проблем с тях(пробег 2км и окъсяване) и не ми се рискува пак да попадна на менте. Затова съм се насочил към NJK.
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 12 юни 2011 - 19:15

Марката на свещите е без значение.Правилно е това,че при повече електроди на свеща е по-лошо положението при газта.
На моята снимка свещите са леко керемидено с бяло но преобладава бялото.Несмятам,че това обаче е проблем.
Ще потърся друга снимка на която по-ясно се виждат свещите
Мнението беше редактирано от sashonikolov: 12 юни 2011 - 19:18
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 12 юни 2011 - 19:20

Знам, че не говорим за брой на електродите, но повечето хора се подлъгват по някакви евтини номерца на търговците. Като цяло нашият пазар е наводнен с ментета свещи и аз лично не бих рискувал с НЖК-то :newsm05_41: Вземи си от официален представител такива, каквито излизат по каталог. Все пак немските инженери са го измислили вече и ние не бива да променяме нещата :icon_wink2:
Отговори

oci снимка oci 12 юни 2011 - 19:26

Принципно си прав, че е измислено вече веднъж и няма смисъл да преоткриваме топлата вода. Но аз така или иначе вече съм променил нещата на инженерите с монтирането на АГУ. Поради една или друга причина вече карам на това алтернативно гориво в 90% от времето, тоест по-добре и за мен и за колата е да се настрои спрямо него, а не спрямо бензина.

ПП Както казах основната ми дилема в момента е какво да бъде топлинното число на бъдещите ми свещи - 5(както е по каталог) или по-студеното 6 :helpsmilie:
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 12 юни 2011 - 19:38

В такъв случай няма да качвам снимка на моите свещи,че да не претрупваме повече темата.
моето мнение е за 5цата каквато я дават по каталог.
Аз поне преди като експериментирах с различните свещи на стария мотор не усетих разлика между NGK и после GM свещите.Еднаква динамика,еднакъв разход.Вярно,че това беше на стария мотор но на този вече две години и малко само със свещи по каталог и нямам оплаквания.
А всъшност незнам какво точно очакваш да се случи с различното топлинно число?
Наистина съм слушал за сещи,които са за работа на газ но мисля,че ставаше дума за Бриск и там имаше много отрицателни отзиви.
Като цяло незнам какъв ефект ще имаш с другите свещи спрямо тези по каталог..... :confused:
Отговори

oci снимка oci 12 юни 2011 - 20:11

Не разбрах защо няма да качваш снимка - все пак живеем в свободна страна ако искаш я качи :thu:

Ефект търся: по-добра работа на самите свещи и колата като цяло. В общи линий колкото повече чета толкова повече се обърквам. Сега като гледам каталога на NGK разликата на двете свещи не е само топлинното число. На едните им дават 5kOhm а другите са 1kOhm, което най-вероятно ще се окаже проблем :mhihi:

Все пак оставам отворен за предложения до към утре вечерта. След това взимам нещо и сменям понеже на 2 цилиндъра и половина не се кара тая кола :mhihi:

ПП Точно Брисковете имаха някакви свещи изцяло за работа на газ, но от тази марка не съм чул добри отзиви като цяло
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 12 юни 2011 - 20:28

Свещи по каталог за автомобила.
С колкото и електроди да са свещите,искрата прескача между централния електрод и е един от останалите!
Отговори

petio_78 снимка petio_78 12 юни 2011 - 20:33

Тoчно за БРИСК СИЛВЪР става въпрос.Аз съм карал с такива и съм много доволен.По лошо стечение на обстоятелствата превъртя ремъка и удари клапани и бутала.По време на ремонта някой ги сви.Моите си ги поръчах директно от завода.Вносител за България са В&Д Аутo.
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 13 юни 2011 - 06:40

 oci, на 12 юни 2011 - 20:11, каза:

Не разбрах защо няма да качваш снимка - все пак живеем в свободна страна ако искаш я качи :thu:
Ефект търся: по-добра работа на самите свещи и колата като цяло. В общи линий колкото повече чета толкова повече се обърквам. Сега като гледам каталога на NGK разликата на двете свещи не е само топлинното число. На едните им дават 5kOhm а другите са 1kOhm, което най-вероятно ще се окаже проблем :mhihi:
Все пак оставам отворен за предложения до към утре вечерта. След това взимам нещо и сменям понеже на 2 цилиндъра и половина не се кара тая кола :mhihi:
ПП Точно Брисковете имаха някакви свещи изцяло за работа на газ, но от тази марка не съм чул добри отзиви като цяло
Имах в предвид да не качвам снимката за да не претрупваме темата но щом няма проблеми ще я кача.
Снимката е правена месец Март при една от периодичните проверки по колата,демек три месеца преди тези звещи да бъдат изведени от употреба и заменени със същите такива.
Публикувано изображение

 ivan_pop, на 12 юни 2011 - 20:28, каза:

Свещи по каталог за автомобила.
С колкото и електроди да са свещите,искрата прескача между централния електрод и е един от останалите!

По принцип да....обаче.....Карал съм с 4 електродни свещи Магнет и Марели по каталог били съвместими..ала бала....поне така ми казаха.Това беше преди много време,тамън бях купил колата.
Ефекта беше висок разход(15/100 газ за 1.6 мотор) ниска динамика и черни свещи.....за късмет изкараха само 3 или 4 месеца непомня.Помня само,че едната се предаде точно на рожденния ми ден,февруари месец на непомня колко минусови температури....
В същото време правя аналог с колата на мой приятел - Голф 2ка.Там свещите по каталог са 3 електродни.Мотора работи предимно на газ и работи равномерно има си мощност.Е,свещите нямат керемиден или бял цвят но това може да се дължи и на други фактори.Като цяло обаче е на лице високият му разход - за 1.8 мотор под 14/100 трудна работа....

 petio_78, на 12 юни 2011 - 20:33, каза:

Тoчно за БРИСК СИЛВЪР става въпрос.Аз съм карал с такива и съм много доволен.По лошо стечение на обстоятелствата превъртя ремъка и удари клапани и бутала.По време на ремонта някой ги сви.Моите си ги поръчах директно от завода.Вносител за България са В&Д Аутo.
По принцип да....ама са хубави ако не си попаднал на менте.....защото имат прекалено много ментета тези свещи.Не,че другите нямат де.Но с тези свещи един приятел щеше да си отваря двигателя да го прави на една Хонда 16V и добре,че му сменихме свещите преди да е разглобил каквото и да е.Заради едни свещи щеше да стане голям филм.
Като цяло за тази марка свещи може би от многото опарени хора има повече отрицателни отзиви.
Отговори

oci снимка oci 13 юни 2011 - 21:57

И така истината е, че днес рискувах и взех BKR6EK на NGK(японско производство, не френско). Смених ги вечерта и единствената разлика, която забелязах е че колата може да тръгва от място без газ(само пускаш съединител) - нещо което преди беше невъзможно. Като вървеж и работа на празен ход като че ли разлика няма. Като им врътна поне 1000км тая или най-късно другата седмица ще споделя по-подробни впечатления(ако не ме домързи може и да сваля свещите да видим какъв цвят имат).

ПП В оригиналния каталог на NGK дават за моя двигател BKR5EK(и алтернатива иридиеви свещи BKR5EIX с цена 25лв/бр :doh: ). До колкото четох навсякъде разликата между BKR5EK и BKR6EK e само топлинното число, но се оказа според каталога на NGK че и съпротивлението на свещите е различно. Както е казал народа ще поживеем ще видим дали съм направил правилен избор с по-студените свещи :thu:
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 13 юни 2011 - 22:01

Дано...пожелавам ти да си направил правилният избор на свещите.
Това с тръгването от място без подаване на газ а само на обороти според мен не е до свещи...де да знам никога несъм имал такъв проблем.даже в задръстванията редовно си тръгвам така на първа и даже леко се придвижвам така без да и подавам газ..
А 25 кинта на бройка за свещ е височка цена.За сравнение оригиналните ти свещи за твоя мотор са около 13 лева за бройка...
Отговори

oci снимка oci 13 юни 2011 - 22:11

Тея дето ги купих са 8лв/бр. "Алтернативата" им(иридиева свещ се води) е 25лв/бр което е не множко ами направо пладнежки обир. Така де, да не сменям свещи на дизел :mhihi:

За тръгването без газ не знам дали се изразих правилно. Не мисля че има кола, която да не може да тръгне без газ стига да си прежалиш съединителя и да имаш нерви. Въпроса е че тръгва лесно вече, а преди трябваше много играчка което обезмисляше упражнението.

Ще пиша какво е станало като врътна някой и друг километъри искренно се надявам наистина да съм направил правилния избор

ПП NE-то е много корав мотор, мойто толкова бой отнесе че чак не ми се мисли... и точно от него се бях научил да тръгвам без газ :icon_wink2:
Отговори

dinio84 снимка dinio84 14 юни 2011 - 09:14

Привет, аз изчетох цялата тема 2-3 пъти и ... и се омотах. Защо трябва да се слагат "по-студени" свещи когато газта гори с малко по-висока температура??? За моята малка корса по каталог на БЕРУ излизат Z8 с означение 14R-8DU, според ТЕКДОК за коли на газ се препоръчват Z20 с означение 14R-7DU демек там се препоръчват "по-горещи" свещи. Аз си сложих такива и си мисля (може и да си внушавам) че с тези по каталог (за бензин) колата вървеше маааалко по-добре. А това за цвета на свещите мисля че зависише от това дали е бедна или богата сместа - поне на бензин защото никога не съм виждал керемидени свещи от кола с газ.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg