Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Колата няма мощност Вектра Б

MaCtEeeR снимка MaCtEeeR 12 октомври 2016 - 18:24

Здравейте , имам проблем с моята вектра б 2000 ДТИ 2.0 двигателя е X20DTH . От скоро колата ми губи мощност и влзиа в авариен режим не мога да кача повече от 4000 оборота на свободна , а в движение едвам достигам 2200 оборота на която и да е предавка . Свети ми чек лампата както и тази на АБС днес направих диагностика на двигателя и ми излязаха 5 грешки , кодът на който е :
P1110
P0110
P0100
P0400
И още 14 грешки свързани само с АБС .
погледнах в интернет какво значат грешките . Изчистик ЕГР-а както и проверих вакумите на турбото изобщо всичките вакуми , или машинките до водното казанче не работят и/или няма достатъчен вакуум да включи турбото понеже се чува как леко свирка но не както преди . Единствено дебитометърт не можах да проверя . Забелязах и ,че преди когато турбото си работеше нормално маркучето от двигателя до серво апарата трепереше силно от вибрацийте и по това се разбираш , че работи но сега не вибрира . Можете ли да ме насочите какво да правя ?
Отговори

bojo06 снимка bojo06 13 октомври 2016 - 07:28

Как провери вакуумите? Провери ли за масло в тях, за напукани гумени накрайници. Ако си ги проверил, погледни вакуум клапаните.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 13 октомври 2016 - 10:09

Май си е класически проблем с вакуум. На работа съм, а си писал че не си проверил дебитомера. Някоя от тия грешки за дебитомер ли я дава, защото си е възможно и той да прави проблеми. Все пак П-400 може да ти я дава от неработещ соленоид на турбото също, неработеща вакуум помпа, спукан вакуум маркуч и какво ли още не.
Отговори

MaCtEeeR снимка MaCtEeeR 13 октомври 2016 - 15:38

 bojo06, на 13 октомври 2016 - 07:28, каза:

Как провери вакуумите? Провери ли за масло в тях, за напукани гумени накрайници. Ако си ги проверил, погледни вакуум клапаните.


Изкарвах всяко маркуче и следях работата на двигателя , след изкарване на маркуче за турбото двигателя ставаше по шумен и ест турбото не се чуваше да свири . а другите като ги вадех сякаш нямаше голям ефект .

 Ne6to Smisleno, на 13 октомври 2016 - 10:09, каза:

Май си е класически проблем с вакуум. На работа съм, а си писал че не си проверил дебитомера. Някоя от тия грешки за дебитомер ли я дава, защото си е възможно и той да прави проблеми. Все пак П-400 може да ти я дава от неработещ соленоид на турбото също, неработеща вакуум помпа, спукан вакуум маркуч и какво ли още не.


Тъкмо се прибирам от даск и сега ще пробвам да почистя дебитометъра със спирт и да го монтирам и ще видя дали ще има някакъв резултат , понеже моят дебитометър е направен доста водоустойчив и няма как да изкарам жичка да го замеря няма и как да го тествам , връщам се и от автоморга казаха ми 60 лв.за дебитометър . Когато свързвах вакуумите и се чува брамчене от машинките до водния резервоар и до турбото , предполагам е нормално и означава че функционират замерих волтажа до тях , показа около 6 волта а самите ги премерих с пищящото на мултицета и си пилка предполагам е нормално и работят .
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 13 октомври 2016 - 21:30

 MaCtEeeR, на 13 октомври 2016 - 15:38, каза:

Изкарвах всяко маркуче и следях работата на двигателя , след изкарване на маркуче за турбото двигателя ставаше по шумен и ест турбото не се чуваше да свири . а другите като ги вадех сякаш нямаше голям ефект .



Тъкмо се прибирам от даск и сега ще пробвам да почистя дебитометъра със спирт и да го монтирам и ще видя дали ще има някакъв резултат , понеже моят дебитометър е направен доста водоустойчив и няма как да изкарам жичка да го замеря няма и как да го тествам , връщам се и от автоморга казаха ми 60 лв.за дебитометър . Когато свързвах вакуумите и се чува брамчене от машинките до водния резервоар и до турбото , предполагам е нормално и означава че функционират замерих волтажа до тях , показа около 6 волта а самите ги премерих с пищящото на мултицета и си пилка предполагам е нормално и работят .

Да беше наблизо да помогна на живо, ама май си далече.
Обаче това, което си писал за дебитомера, не го прави, че наистина ще го сменяш. Чистене там само със спрей за чистене на дебитомери или оня червения на TRW за почистване на спирачки. При това без контакт с частите вътре.
И това, което си правил с вакуумите, не става така. По този начин няма какво да разбереш. Оглеждаш всичките търбички от край до край за протрито или други дефекти, ако сметнеш за добре пробваш с уста да смучеш например. Снадките също ги оглеждаш много внимателно, проверяваш дали тръбичките влизат плътно в тях. Най вече проверяваш за масло от вакуум помпата: откачаш гумената връзка на долния извод на вакуум помпата и проверяваш за моторно масло от помпата. Дори малко наглед масло причинява огромни проблеми.
Соленоидните клапанчета можеш да ги почистиш профилактично. Аз ползвам обезмаслител, две накисвания за по 10 минути, след това измивам много обилно с оня вече споменатия спрей за почистване на спирачки, след което изцеждам и продухвам с уста, не препоръчвам използването на компресори и подобни методи за тия клапанчета. След това чакам няколко часа, най- добре от вечерта до сутринта и монтирам.
Отговори

MaCtEeeR снимка MaCtEeeR 13 октомври 2016 - 23:11

 tisho.74, на 13 октомври 2016 - 21:30, каза:

Да беше наблизо да помогна на живо, ама май си далече.
Обаче това, което си писал за дебитомера, не го прави, че наистина ще го сменяш. Чистене там само със спрей за чистене на дебитомери или оня червения на TRW за почистване на спирачки. При това без контакт с частите вътре.
И това, което си правил с вакуумите, не става така. По този начин няма какво да разбереш. Оглеждаш всичките търбички от край до край за протрито или други дефекти, ако сметнеш за добре пробваш с уста да смучеш например. Снадките също ги оглеждаш много внимателно, проверяваш дали тръбичките влизат плътно в тях. Най вече проверяваш за масло от вакуум помпата: откачаш гумената връзка на долния извод на вакуум помпата и проверяваш за моторно масло от помпата. Дори малко наглед масло причинява огромни проблеми.
Соленоидните клапанчета можеш да ги почистиш профилактично. Аз ползвам обезмаслител, две накисвания за по 10 минути, след това измивам много обилно с оня вече споменатия спрей за почистване на спирачки, след което изцеждам и продухвам с уста, не препоръчвам използването на компресори и подобни методи за тия клапанчета. След това чакам няколко часа, най- добре от вечерта до сутринта и монтирам.


Колега не бях обърнал толкова внимание но преди 1 час до като си лафим с приятели и реших да проверя отново около вакуумите и като изкарах едната тръбичка и си светех с фенерчето , видях масло ...... викам е сега се почна ! ще видя сигурно утре ще разглобя всичките помпички и вакууми да изчистя всичко също си и мислех да сменя всички маркучета на вакуумите с нови . Надявам се да окаже ефект и да се закрепи положението , понеже до сега нямах никакви проблеми . А да попитам лесно ли се разглобява вакуум помпата от двигателя която отива директно в сервото ?
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 14 октомври 2016 - 12:23

 bat van, на 14 октомври 2016 - 06:17, каза:


Мисля, че се демонтира без да се сваля капака на главата. Другата седмица мисля да отварям и моята, ако не ти е късно ще пиша кое какво и как.
И ако помпата пуска масло си мисля че е безсмислено да оправяш нещо различно от пробив например, щото много бързо маслото пак ще влезе. Най- добре да решиш въпроса с маслото и веднага след това другата профилактика.
Отговори

MaCtEeeR снимка MaCtEeeR 14 октомври 2016 - 16:45

 tisho.74, на 14 октомври 2016 - 12:23, каза:

Мисля, че се демонтира без да се сваля капака на главата. Другата седмица мисля да отварям и моята, ако не ти е късно ще пиша кое какво и как.
И ако помпата пуска масло си мисля че е безсмислено да оправяш нещо различно от пробив например, щото много бързо маслото пак ще влезе. Най- добре да решиш въпроса с маслото и веднага след това другата профилактика.


Колега днес изкарах помпата и я пробвах и я сложих пак не съм я отварял нацяло само я свалих от двигателя да я погледна . Като я сложих напипвах с пръст на запален двигател и ми засмуква пръста . Обаче се чудя дали да не прави и проблем нещо заради абс , не знам вече . Когато направих диагностиката човека ми изкара 14 грешки на абс и 4 на двигателя . Възможно ли е някой от вас да ми покаже със снимки как трябва да са свързани маркучетата за вакумите , да не да бъркам аз нещо и от това да прави проблем . Одеве когато вадих маркучетата счупих една пластмаса и сега единия маркуч няма как да се закрепи ... за този клапан става въпрос от него се счупи : Публикувано изображение важен ли е той каква роля играе ?
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 14 октомври 2016 - 16:50

Един откачен маркуч да имаш, няма да работи като хората. Това е клапана на вихровите, което показваш. Провери и той дали е здрав. Бутни буталцето под него на горе и задръж. През това време сложи пръста си на входа на вакуума. Ако е здрав буталцето трябва да се задържи. Ако изпусне не е здрав. За ЕГР-а и турбо клапана важи същото. Ако няма как да се закрепи, не чакай колата да се оправи. Принципно може да набиеш няква тръбичка и да го приспособиш.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 14 октомври 2016 - 16:51
Отговори

MaCtEeeR снимка MaCtEeeR 14 октомври 2016 - 17:14

 Ne6to Smisleno, на 14 октомври 2016 - 16:50, каза:

Един откачен маркуч да имаш, няма да работи като хората. Това е клапана на вихровите, което показваш. Провери и той дали е здрав. Бутни буталцето под него на горе и задръж. През това време сложи пръста си на входа на вакуума. Ако е здрав буталцето трябва да се задържи. Ако изпусне не е здрав. За ЕГР-а и турбо клапана важи същото. Ако няма как да се закрепи, не чакай колата да се оправи. Принципно може да набиеш няква тръбичка и да го приспособиш.

Ще го направя това с тръбичката , един такъв клапан скъпо ли излиза ?
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 14 октомври 2016 - 20:43

Зависи от къде. На мен ми го смениха веднъж като колата беше при едни хора за друга работа и ми взеха 70 лв.
Отговори

k opel e снимка k opel e 14 октомври 2016 - 20:55

На клапана за вихровите клапи може да се запуши вакума. ЕКУ не може да го отчете това. Пробвано е от мен и от друг колега.
Отговори

MaCtEeeR снимка MaCtEeeR 14 октомври 2016 - 21:13

 k opel e, на 14 октомври 2016 - 20:55, каза:

На клапана за вихровите клапи може да се запуши вакума. ЕКУ не може да го отчете това. Пробвано е от мен и от друг колега.


Какво ще постигна с това , искам просто да разбера и отстраня причината която спъва колата ми . Не мога да карам така с 2000 оборота ползвам колата си всекидневно нужна ми е , в момента съм назад с парите и затова писах в форума , говорил съм с познат да закарам другата седмица колата на диагностика и да решим проблема на сервиз , но все пак ще е добре ако успея да го реша преди да отида там . Всеки лев е ценен за мен . Познат ли ви е начин да проверя дали дебитометъра е здрав , това с вакуумите какво да го мисля всяко маркуче проверявам всеки път , като вдигна капака . В момента колата е без гърнета ще слагам нова генерация но още не е готова , това оказва ли влияние върху колата и тези грешки (възможно ли е ?) .
Отговори

k opel e снимка k opel e 14 октомври 2016 - 21:17

На старата ми Вектра беше спукана мембраната на клапана за вихровите и губеше вакум. Затапих маркуча и така го открих. Но повреда с повреда не си приличат.
Отговори

MaCtEeeR снимка MaCtEeeR 14 октомври 2016 - 21:27

 k opel e, на 14 октомври 2016 - 21:17, каза:

На старата ми Вектра беше спукана мембраната на клапана за вихровите и губеше вакум. Затапих маркуча и така го открих. Но повреда с повреда не си приличат.


До колкото разбрах от единия колега , на снимката която качих съм снимал клапана за вихровите клапи и в него има мембрана която прави вакуум ? Обаче аз нали счупих дупчицата за мъркучето и сега няма как да влезе маркуч там освен ако него направя аз . Следователно този клапан не работи и не оказва влияние на работта на двигателя , или обратното ? В момента съм вързал от вакум помпата маркуч до vac изхода на соленоида които е до резервоара горния и от вакум маркучето влиза ЕГР във out изхода , вече от валум помпата минава маркуче което стига директно до соленойда до турбото и има преди това разклонение което отива към вентилатора за купето . Не знам дали изобщо системата ми е вързана правилно , затова попитах малко по нагоре дали някой може да ми обясни къде влиза егр къде влиза вкуума за турбото и т.н.
Отговори

k opel e снимка k opel e 14 октомври 2016 - 22:27

Клапана за вихровите клапи оказва малко влияние на мотора, но ЕКУ не знае дали е отворен или не и не отчита грешка, защото няма датчик да отчита вихровите в какво положение са. Затова временно може да се затапи вакума към него, за да не нарушава работата на Егр и турбото. Всичките входове Vac са свързани към вакум помпата, заедно с вакума за клапата на парното. Изходите са към консуматорите на вакум. Соленоидите за Егр и вихровите заводски са съответно с черна тръбичка и черен ел. куплунг и бяла тръбичка и светло сив ел. куплунг.
Дано това те интересува, доколкото разбрах.
Отговори

k opel e снимка k opel e 14 октомври 2016 - 23:13

Преди няколко месеца като разглобявах Астрата Y20DTH, съм обърнал маркучите на соленоида за турбото, входа и изхода. Синът ми ходи два пъти до морето и колата не е същата. И грешки излизаха. Добре, че беше един колега от форума да забележи. Ако, можеш помоли приятел или колега от клуба от вашия край със същата кола, да направите сравнения.
Мнението беше редактирано от k opel e: 14 октомври 2016 - 23:13
Отговори

MaCtEeeR снимка MaCtEeeR 14 октомври 2016 - 23:23

 k opel e, на 14 октомври 2016 - 23:13, каза:

Преди няколко месеца като разглобявах Астрата Y20DTH, съм обърнал маркучите на соленоида за турбото, входа и изхода. Синът ми ходи два пъти до морето и колата не е същата. И грешки излизаха. Добре, че беше един колега от форума да забележи. Ако, можеш помоли приятел или колега от клуба от вашия край със същата кола, да направите сравнения.


Така би било доста умесно , забелязвам когато карам из града има още 2 вектри като моята но , малко неловко да следя човека да го чакам да спре ида питам . Аз не знам от тук които участват , кой е от моя края видях едно момче от Ямбол но надали той е със същата кола . Преди 1 час като вкарвах колата в гаража бях я оставил на улицата показваше 10 градуса термометъра , до като я вкарам не ми светна лампата за чек и абс нз мисля , че като загрее малко и тогава светят лампите сутрин като тръгвам от нас е така минавам 600 метра и светва чека с абс .
Отговори

k opel e снимка k opel e 14 октомври 2016 - 23:51

От Сливен има регистриран само един колега със Вектра като твоята, но той не е активен. Остава да помолиш на лични Иван Динев от Ямбол (bat van) за съвет на място и сравнение. Той ти даде линк за вакум помпата в тази тема.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg