Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Смяна на накладки на Астра

rusin atanasov снимка rusin atanasov 05 ноември 2007 - 16:49

Привет,
Карайки Астричката си забелязах че предните ми спирачки вият при по - сериозно спиране и цялата предница спира на леки тласъци. В форума разбрах че това е края на накладките на Опелчето и те трябва да се сменят. Спрях се на марка GENOPARTS, немски са и ми ги препоръча мой приятел, който има магазин за авточасти, а пък цената от 23,40 не ми се стори много висока или твърде ниска за целия комплект, така че се престраших и ги взех. Старите бяха REMSA и са много твърди а контактната им повърхност е една замазана и груба - бяха почнали да ми се надраскват дисковете от тях. Тези новите са меки и се надявям да ми свършат работа.

Публикувано изображение

Смяната ми костваше не повече от 3-4 часа без да бързам излишно.
Целта е да се снеме спиращия механизъм със самите накладки като първо свалих шплента с помоща на по-голяма отверка:

Публикувано изображение

След това от задната страна има два болта с вътрешен шестограм №10. На снимката е горния от страна на спирачното маркуче:

Публикувано изображение

А това е долния:

Публикувано изображение

След това трябва да ви остане в ръцете това:

Публикувано изображение

Внимавайки да не се натовари късото спирачно маркуче се отделят двете накладки. Тази от страна на спирачното цилиндърче се демонтира малко по-трудно защото една скоба я придържа влизаща вътре в спирачното бутало. То се притиска на вътре /ползвах глух ключ/ за да може да се поставят новите накладки защото са с по-дебело феродо:

Публикувано изображение

След смяната и преди потегляне, натиснах няколко пъти спирачката при работещ двигател. Покарах известно време и ми направи впечатление че дисковете са леко загряти, когато слагах джнтите самите главини малко по-трудничко се въртяха. Предполагам че докато си "намерят мястото" с новите накладки ще е така.
Естественно тресенето и виенето спря :opel_forever:

С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

WILLY снимка WILLY 05 ноември 2007 - 20:32

Поздрави за добре офемената тема :opel_forever: за труда! Искам да добавя ,че трябва да почистиш добре болтовете които си развил с шестограма както и отворите след което да ги смажеш с подходяща грес (издържаща та висока температура). По тях се мести спирачния апарат (повърхосто им е шлайфана) и когато това става на сухо( твоите май са такива) води до задържане или блокиране.
Отговори

peterl снимка peterl 05 ноември 2007 - 21:16

Накладките могат да се сменят по още един начин.Като не сваляш целия механизъм.Това става, като развиеш другите два шестограма.Тези, който са с гумените тапи.Мисля, че се развиваха с щестограм 7-ца.Тогава ти остава в ръцете половината механизъм.Аз моите накладки, като ги сменях лятото ги взех за 16лв. комплекта.Но над 120км/ч не спира много много.
Поздрави!
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 05 ноември 2007 - 21:18

 WILLY, на Nov 5 2007, 08:32 PM, каза:

..... Искам да добавя ,че трябва да почистиш добре болтовете които си развил с шестограма както и отворите след което да ги смажеш с подходяща грес (издържаща та висока температура). По тях се мести спирачния апарат (повърхосто им е шлайфана) и когато това става на сухо( твоите май са такива) води до задържане или блокиране.


Това не го знаех :opel_forever: . Ами тези болтове доста трудно отвих, не може да има движение по тях/или са ми сменяни накладките преди да взема колата и "монтьорите" са затегнали болтовете/. Има два други "болта" със пласмасов накрайник, по който се движи часта на спирачния апарат на която са накладките.

П.П. Аха, грешката е вярна сега видях поста на peterl аз съм развил болтовете придържащи целия механизъм а можело да се размина с другите!

С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

pete0709 снимка pete0709 05 ноември 2007 - 21:33

Поздравления за добрата тема и снимковия материал. Искам са мо да вметна едно уточнение, колегата е избрал по трудния начин за смяна на накладки, значи като се стигне до развиването, не е необходимо да се развиват тези болтове с които се държат супортите на апаратите, защото те са намазани със специална смазка против развиване/вид лепило/ и развиването им е доста трудоемко (освен ако не са развивани и преди това, за смяна на дискове и т.н.)
Та значи, когато се стигне до развиване се свалят пластмасовите тапи на снимката и от там се развиват болтовете с вътрешен шестограм 7мм, които всъщност са и водачи на апаратите, и с леко разклащане се прибират и буталцата навътре.

Публикувано изображение

Публикувано изображение

По този начин смяната е доста по бърза и по лесна.

П.П Виждам че колегата peterl ме е изпреварил с коментара.
Отговори

Ops снимка Ops 05 ноември 2007 - 21:43

Евалата за труда!
Бих добавил само едно Внимание - за да не прелее спирачната течност като се прибират цилиндърчетата /ако е доливано в казанчето по време на експлоатацията/ е хубаво да се "поизсмуче" малко - иначе омазва яко... :opel_forever:
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 05 ноември 2007 - 22:23

 pete0709, на Nov 5 2007, 09:33 PM, каза:

.......Искам са мо да вметна едно уточнение, колегата е избрал по трудния начин за смяна на накладки, значи като се стигне до развиването, не е необходимо да се развиват тези болтове с които се държат супортите на апаратите, защото те са намазани със специална смазка против развиване/вид лепило/ и развиването им е доста трудоемко (освен ако не са развивани и преди това, за смяна на дискове и т.н.)
.......


Ползвах обикновени шестограми Г-образни а някой от болтовете бяха така стегнати/лепилото/ че шестограмите се усукаха и аз взех гедория с накрайник шестограм - българска работа......и псувах много :opel_forever: ...ама развъртях всички болтове. После стягах здраво ама като няма лепило.......... . Има ли някой от колегите, който е сменил накладките по описания от мен начин за да сподели?

П.П видях книгата за Опел Астра и там е дадено да се развиват точно тези болтове но пък е написано да се ползва лепило "Локтайт" тип 262 и момента на затягане. Може би да намеря подобно лепило и да повторя сагата само че по правилинят начин
С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

mitk_ снимка mitk_ 06 ноември 2007 - 14:44

Колега аз съм си сменял накладките по описания от теб начин без лепило.
Затягал сам ги на ръка с нормалното рамо на гедорето без удължител, 4000км ,проблеми нямам. По книга този болт се затяга с 80нм, което е някаде 8-9кг на лост 1м.
Сигурно само опел сервизите използват лепило.
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 06 ноември 2007 - 19:30

 mitk_, на Nov 6 2007, 02:44 PM, каза:

Колега аз съм си сменял накладките по описания от теб начин без лепило.
Затягал сам ги на ръка с нормалното рамо на гедорето без удължител, 4000км ,проблеми нямам. По книга този болт се затяга с 80нм, което е някаде 8-9кг на лост 1м.
Сигурно само опел сервизите използват лепило.



Благодаря! Аз вече си взех лепило BICON METAL LOC за 8,20лв а видях после в магазин това лепило Локтатйт за 15,43лв шишенцето.
С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 06 ноември 2007 - 20:13

И аз съм ги сменил по гореописания начин и вече 15 000 км. нямам проблеми и си спират много добре. Марката е Remsa, а старите който свалих бяха изтъргани и напукани.
Отговори

deforse снимка deforse 18 декември 2007 - 16:13

Аз съм свалял спирачните апарати. Наистина малко трудно се свалят шестограмите 10, но с една тръба и шестограм се правят чудеса. <_< Карам вече 3 месеца и нямам проблеми.
Отговори

Ханът снимка Ханът 16 август 2010 - 14:01

Здравейте, колеги!

И аз минах по тази процедура и след доста псуване, блъскане и т.н смених накладките, които са пак на GenOparts. Сега обаче, при движение се чува едно хъркане от колелата, което изчезва като натисна спирачката. Да не говорим, че започва да спира при доста по-ниско положение на педала (за всеки случай обезвъздуши системата, защото при демонтажа ми се наложи да отвия пробките). Предполагам, че е нормално това хъркане, защото дисковете са стари и може би трябва време налкадките да се напаснат към браздите им. И все пак нормално ли е?
Отговори

Ханът снимка Ханът 18 август 2010 - 07:47

Оффф, открих проблема! Благодарение на снимките на колегата, забелязах, че съм монтирал скобичките не както трябва и се получава едно изкривяване на едната челюст, което пък води до търкането й в джантата. Ужас! Сега всичко е ОК. Благодарско на Русин за снимките! :thu:
Отговори

martyt снимка martyt 02 октомври 2010 - 09:55

Здравейте,

аз искам да попитам как стои въпроса с ABS-a?

Поздрави.
Отговори

deforse снимка deforse 04 октомври 2010 - 15:27

 martyt, на 02 Oct 2010, 10:55, каза:

Здравейте,

аз искам да попитам как стои въпроса с ABS-a?

Поздрави.


Никак не стои. АБС не се бара !
Отговори

red_gendo снимка red_gendo 04 февруари 2011 - 23:55

а да запитам и аз , ако е надран самия диск - вентилиран е, би ли било проблем ( примерно след време да блокира колелото) ако сменя само накладките а диска оставя същия ? Д а знам че е хубаво да се смени , но засега си мисля само това да направя, какво мислите ?
Отговори

floyd снимка floyd 21 февруари 2011 - 06:47

Зависи какво разбираш под "надран". При експлоатацията на диска е нормално да се получат обли плитки каналчета. Ако е това, няма проблем, стига да не е изтънял диска на 18 или по-малко мм. Ако има и ръбче по външния диаметър, е хубаво да се престърже на струг или шлайф, но това пак ако го позволява дебелината на диска. Ако е стигнал 18 мм или по-малко, сменяй, защото може да го сцепиш при по-мераклийско спиране.
Отговори

Luda Gamera снимка Luda Gamera 30 април 2013 - 09:14

Още веднъж браво на колегата Русин Атанасов за
труда, който е вложил в тази така полезна тема. Сега съм пред смяна на накладки и след като прегледах темата нямам вече никакви въпроси. Мога само да приканя останалите колеги да публикуват подобни теми подкрепени със снимков материал.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg