Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

работна температура на двигателя

plamen_spasov снимка plamen_spasov 28 ноември 2007 - 21:36

Колеги,
къде е стрелката на датчика за температурата на двигателя (при загрял двигател). Моята е малко над синята зона, дали е нормално или май термостата плаче за нов. Лятото на градско температурата беше около 80-90 градуса, но сега въобще не мога да прехвърля междинната чертичка. Всъщност чертичката преди 90-те градуса колко градуса показва.
Предварително ви благодаря!
Отговори

Lu4kata снимка Lu4kata 28 ноември 2007 - 21:45

Колега чертичката преди 90 градуса е 80 градуса. Ако не се лъжа на 82 отваря термостата, така че би трябвало да подминава тази чертичка.
Отговори

plamen_spasov снимка plamen_spasov 28 ноември 2007 - 21:57

благодаря, колега
в такъв случай, май съм за термостат
Отговори

Ball_buster снимка Ball_buster 28 ноември 2007 - 23:41

 plamen_spasov, на Nov 28 2007, 08:57 PM, каза:

благодаря, колега
в такъв случай, май съм за термостат


При нормално загрял двигател при мен, стрелката стои съвсем малко над синята зона (милиметър можеби)
Питах много народ и всички ми казаха че е нормално :dancin: склонен съм да вярвам, защото си е така от години, а двигателя си работи безупречно (както винаги)

Иначе лятото на градско положението ми е точно като при теб. Демек - моето мнение е че всичко ти е наред :kuku:

Поздрави!
Отговори

Lu4kata снимка Lu4kata 29 ноември 2007 - 00:13

Ами аз пък си мисля че когато стрелката е в синьото мотора НЕ е загрял и 1 милиметър над синьото въобще не ми звучи "перфектно". На мене същи ми обясняваха че било нормално така но аз си смених термостата и се "родих", но при мен стрелката падаше в синьото като вдигнех стотина и парното го нямаше никакво. Така че ако при вас си седи над синьото даже и на извънградско не е проблем да се кара така. И все пак си мисля че уреда е раграфен така че при оптимална температура стрелката да седи в средата, а неса избирани нек'ви произволни цифрички там.
Отговори

Ball_buster снимка Ball_buster 29 ноември 2007 - 01:04

 Lu4kata, на Nov 28 2007, 11:13 PM, каза:

Ами аз пък си мисля че когато стрелката е в синьото мотора НЕ е загрял и 1 милиметър над синьото въобще не ми звучи "перфектно". На мене същи ми обясняваха че било нормално така но аз си смених термостата и се "родих", но при мен стрелката падаше в синьото като вдигнех стотина и парното го нямаше никакво. Така че ако при вас си седи над синьото даже и на извънградско не е проблем да се кара така. И все пак си мисля че уреда е раграфен така че при оптимална температура стрелката да седи в средата, а неса избирани нек'ви произволни цифрички там.


Аз никога не съм имал такъв проблем извънградско, колега ;)
Моята Вектра си работи така от години.
Майсторите ми казват, че е нормална температурата.
Затова съм убеден, че проблем няма.
Нали се сещаш за лафа - Като не е счупено - не го поправяй. - в твоя случай не е било така, но при мен е и затова не се притеснявам :kuku:

Разбира се, ще е много по добре ако още хора се изкажат по темата ;)

Поздрави!
Отговори

orlinst снимка orlinst 29 ноември 2007 - 12:03

Мойта вектра (и тя е 1,6 моно), като загрее стрелката не мърда от 90 градуса,просто се закотвя и там си стой, естествнео лятото в големите задръствания качва до 92,5 или 95 не съм сигурен и вкл перката. Само 1 път не искаше да отлепи стрелката от синята зона, нямаше парно, но смених термостат и от тогава си е пушка.
Отговори

colega снимка colega 29 ноември 2007 - 12:12

 orlinst, на Nov 29 2007, 11:03 AM, каза:

Мойта вектра (и тя е 1,6 моно), като загрее стрелката не мърда от 90 градуса,просто се закотвя и там си стой, естествнео лятото в големите задръствания качва до 92,5 или 95 не съм сигурен и вкл перката. Само 1 път не искаше да отлепи стрелката от синята зона, нямаше парно, но смених термостат и от тогава си е пушка.

Нормалната работна температура е 90 градуса .Ако при вас е по малка при изправен термостат ,сменете си датчика за температура към таблото .
Отговори

marto снимка marto 29 ноември 2007 - 12:32

абе тоя дат4ик така и не успях да го открия
има на колекторите дали е този ?
Отговори

Lu4kata снимка Lu4kata 29 ноември 2007 - 16:23

За "ако не е счупено не го поправяай" съм абсолютно съгласен но вапроса е че според мен в случая им нещо нередно. Дали е термостата или датчика не знам според симптомите.
Отговори

plamen_spasov снимка plamen_spasov 29 ноември 2007 - 22:09

Колеги, благодаря ви за мненията,
забелязах, че ми вдигна и разхода на гориво, с 1.5 - 2 на 100, държи високи обороти на празен ход, парното духа топло, ама не горещо, както беше преди, изпарителя (на газовата) е горещ, но преди не даваше да се пипне, а сега не е така. От мненията ви и от тези симптоми, явно е че термостата е извън строя и датчика на температурата си показва вярно. От форума разбрах, че за да се смени термостата, обаче, се сваля ангренажния ремък (тоест - каръщина), самият ремък трябва да го сменям след 7 - 8 хил.км, така че направо ще я закарам при майстора, но това ще стане след десетина дни (по финансови причини). После ще пиша какво е положението.
Отговори

Гостe18nv_* 29 ноември 2007 - 22:16

 plamen_spasov, на Nov 29 2007, 09:09 PM, каза:

Колеги, благодаря ви за мненията,
забелязах, че ми вдигна и разхода на гориво, с 1.5 - 2 на 100, държи високи обороти на празен ход, парното духа топло, ама не горещо, както беше преди, изпарителя (на газовата) е горещ, но преди не даваше да се пипне, а сега не е така. От мненията ви и от тези симптоми, явно е че термостата е извън строя и датчика на температурата си показва вярно. От форума разбрах, че за да се смени термостата, обаче, се сваля ангренажния ремък (тоест - каръщина), самият ремък трябва да го сменям след 7 - 8 хил.км, така че направо ще я закарам при майстора, но това ще стане след десетина дни (по финансови причини). После ще пиша какво е положението.


При това положение 100% нов термостат и :kuku:
П.С. На по-вечето опелови мотори термостата отваря на 92 градуса :unsure:
Отговори

Бижо Бижев снимка Бижо Бижев 29 ноември 2007 - 22:24

Така както слушам имам 2 предположения или забил термостат или грешни показания на датчика за темп. на таблото..


и да питам като запалиш колата на место, радиатора кога загрява
парното как се държи - силно(топло) слабо(студено) ли духа
стрелката на тем.на табото реагира ли при движение
кога включва перката на радиатора спрямо стрелката на тем. на таблото
Ако ми отговориш на тези въпроси ще ми стане малко по ясно и мисля че ще мога да ти дам точен съвет какво може да е повредено.. :kuku:
с кой мотор си колега 16НЗ ?
Отговори

plamen_spasov снимка plamen_spasov 29 ноември 2007 - 22:25

При това положение 100% нов термостат и :unsure:
П.С. На по-вечето опелови мотори термостата отваря на 92 градуса :kuku:
[/quote]

Колега при 92 или при 82 градуса отваря термостата, при 92 вече май трябва да включва перката
Отговори

Гостe18nv_* 01 декември 2007 - 23:35

Термостатът отваря на 92 градуса, а перката се включва от датчика на радиатора и това обикновено е около 100 градуса.
Отговори

Peshe снимка Peshe 02 декември 2007 - 10:45

На Ц16НЗ термостата може да се смени без да пипаш ангренажа!
Един термостат е 10 лв барабар с уплътнителното пръстенче и се сменя за 15 мин.
При нормалната му работа стрелката на темепературата стои точно по средата-на 90 градуса.
Вместо да губиш време да пишеш бягай го сменяй,че иде зима.... :kuku:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg