Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Въздух и обезвъздушаване на горивната система на дизели с ГНП Bosch VP44

vladkin1980 снимка vladkin1980 30 март 2016 - 08:03

Да те пускат по малко, така са.Покарай и виж цвета черен ли е.Ако е черен опръстени на дюзите,работата е ясна.
Отговори

k opel e снимка k opel e 09 май 2016 - 09:43

На Астрата Y20DTH на синът ми смуче въздух от гумичките на нафтовия филтър. Имам предвид "О" пръстените, които уплътняват щуцерите с бързите връзки. Намерих корпус за нафтов филтър, но се оказа, че той е с щуцери 10мм, а на тази Астра е с 12мм. Някой купувал ли е капачка за филтър с 12мм. и откъде в София? Или ако е сменял гумичките да даде размерите и да каже тънкост за смяна на вътрешната гумичка, която е след сегмента. На кои други мотори са с 12 мм. щуцерите.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 09 май 2016 - 10:25

На Y22DTR също са такива, наскоро сменях на приятел. 8х12 е размера. Смяната е много пипкава, ама става. Ако искаш мога да ти ги сменя докато пием кафе, а ти гледаш и крадеш умения;-) Драсни ЛС по въпроса да ти дам телефон.
Капачка съм купувал преди 8 години на цена 136 лева от Булвария с отстъпка. На друго място тогава нямаше, а не ми се занимаваше с О-пръстените. Иначе производителя на цялото тяло е Purflux.
Отговори

k opel e снимка k opel e 09 май 2016 - 10:44

Мерси Тишо!
Обаче гумичките 8x12 са за щуцери 10мм. Тези щуцери са 12мм. Не знам защо. Дали, защото се води спорт или заради годината 2002. Би трябвало гумичките за 12 мм. да са 10x14 мм. Аз преди време сменявах на Бектра Б X20DTL и писах в една тема. Не можах да сложа пак сегмента и сложих три гумички 8x12 и нямах ядове.
Обадих се на магазин Оплимпия и ми казаха, че са получили и двата вида капачки и 10 и 12 мм. Цената им била 120 лв. за оригинални Пурфлукс Франция. За Опел Клуб преди ми даваха 15% отстъпка. Приятел току що ми се обади, че ми е купил тяло комплект от втората и според него е 12 мм.
Ще видя какво ще реша, но ще е най умното и ще пиша.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 09 май 2016 - 20:11

Колега, имам и двата варианта на О-пръстените. Едните са за 10 мм, другите са за 12 милиметра. Защо? Ами на вектрата, която правих (всъщност мойта отдавна бивша), подаващия тръбопровод е 12 мм, връщащия е 10 мм. Смених всички О-пръстени по целия горивопровод от резервоара до филтъра. Затова си имам и двата вида О-пръстени. Мойта е същата. Така че нищо ново, ако звъннеш утре я правим, О-пръстени има. А ако има нужда и без друго ще ходя до Горубляне до един магазин за такива неща, че не ми се ходи до Хубата, много са ми далече...
Отговори

k opel e снимка k opel e 14 май 2016 - 09:31

Жив и здрав да е колегата Тишо. Ремонтира ми капачката на филтъра перфектно. Още не съм я слагал за проба, защото се ползва комплект от втората и искам да съм сигурен, че е перфектен и тогава ще слагам ремонтирания. Изхвърлих сложения клапан от предишния собственик, което е най-голямата простотия, което сигурно е дело на голям гаражен мозък. При първа възможност ще свалям входящата тръба да я нося за кербоване на нов маркуч, защото сега е с парче тръбичка, там където са рязали за клапана.
Отговори

Astra G Y20DTH снимка Astra G Y20DTH 07 юни 2016 - 12:25

Здравейте,колеги нов съм в форума но преди да пиша доста изчетох по темата но все пак искам да попитам за следния проблем,колата е Астра Г 2.0 ДТИ 100 к.с. изгасна по-време на движение и след това няма палене,качвах я на диагностика не показва никакви грешки,най-страното е че като сваля тръбичките на дюзите и завъртя на стартер хвърля гориво но не иска да запали.Днес и пръсках Етер пали докато го изгори за 10 секунди и гасне!Та питането ми е възможно ли е да е от Опръстените на дюзите защото като откачих маркуча за излишното гориво от троиника все едно потече масло!И ако са тези Опръстени лесно ли се сменяват и каква е процедурата или трябва в сервиз?Пак се извинявам и Благодаря предварително!
Мнението беше редактирано от Astra G Y20DTH: 07 юни 2016 - 12:39
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 07 юни 2016 - 14:20

виж дали горивния филтър ти е изцапан с масло. Ако да, тогава са тия гумички. Колата можеш да я запалиш с дърпане. Няма да обезвъздуши сама.
Отговори

titan22 снимка titan22 07 юни 2016 - 17:15

Напротив,тоя двигател се обезвъздушава и с въртене на стартер-20сек. въртене,почивка после пак така и ако всичко е както трябва,ще запали,моята така съм я палил много пъти докато хвана от къде ми дърпа въздух.Щом е изгаснала и не иска да пали,вероятността електрониката да е здала багажа е голяма.
Отговори

Astra G Y20DTH снимка Astra G Y20DTH 07 юни 2016 - 19:38

ами според мен филтъра е изцапан защото е доста потъмнял,но пък той е вече на почти 9000 кл.!Но най-вече ме интересува смяната на тези Опръстени как става и дали мога да ги сменя сам или трябва в сервиз?
Отговори

Astra G Y20DTH снимка Astra G Y20DTH 07 юни 2016 - 19:47

колега и аз си помислих за електрониката на помпата но на диагностиката не показа нищо!
Отговори

k opel e снимка k opel e 07 юни 2016 - 19:52

Обезвъздушаване на тези мотори се прави наистина най-добре на стартер. На коли с помпи VP44 не е еднакво обезвъздушаването. На някои става от раз, а други и доста теглене става трудно. Най добре става с машината за обезвъздушаване, която е едно шише от бира завързано високо за капака и отвиване на нагнетателните тръби.
Отговори

titan22 снимка titan22 07 юни 2016 - 20:51

 Astra G Y20DTH, на 07 юни 2016 - 19:47, каза:

колега и аз си помислих за електрониката на помпата но на диагностиката не показа нищо!

Трябва диагностика по К-линия която се закача директно на помпата,с ОП-КОМ няма как да направиш диагностика на помпата.
Отговори

Astra G Y20DTH снимка Astra G Y20DTH 07 юни 2016 - 21:42

 titan22, на 07 юни 2016 - 20:51, каза:

Трябва диагностика по К-линия която се закача директно на помпата,с ОП-КОМ няма как да направиш диагностика на помпата.

колега диагностика правих не само с оп-ком но и с Делфи ако има значение!
Мнението беше редактирано от Astra G Y20DTH: 08 юни 2016 - 08:46
Отговори

titan22 снимка titan22 08 юни 2016 - 07:04

 Astra G Y20DTH, на 07 юни 2016 - 21:42, каза:

колега диагностика правих не само с оп-ком но и с ДЕЛФИ АКО ИМА ЗНАЧЕНИЕ!

И каква диагностика си правил?Чел си грешки?
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 08 юни 2016 - 11:11

 titan22, на 07 юни 2016 - 17:15, каза:

Напротив,тоя двигател се обезвъздушава и с въртене на стартер-20сек. въртене,почивка после пак така и ако всичко е както трябва,ще запали,моята така съм я палил много пъти докато хвана от къде ми дърпа въздух.Щом е изгаснала и не иска да пали,вероятността електрониката да е здала багажа е голяма.


Респект и уважение, но и аз също знам как се обезвъздушава. За човек дето не го е правил няма по-лесен начин от дърпането, а и човека явно не всичко му е наред с колата. Като я запали да си види показателите на помпата и тогава ще се мисли. О-пръстените един колега скоро ги сменя. По 15 лв са някъде и отделно 50/60/100 лева труд. Зависи къде как и т.н. Има и още други консумативи които е хубаво да смениш при манипулацията. Трябва да разбираш ако искаш сам да си ги смениш. Имаше подробно описание в една тема.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 08 юни 2016 - 11:11
Отговори

Astra G Y20DTH снимка Astra G Y20DTH 08 юни 2016 - 12:05

 Ne6to Smisleno, на 08 юни 2016 - 11:11, каза:

Респект и уважение, но и аз също знам как се обезвъздушава. За човек дето не го е правил няма по-лесен начин от дърпането, а и човека явно не всичко му е наред с колата. Като я запали да си види показателите на помпата и тогава ще се мисли. О-пръстените един колега скоро ги сменя. По 15 лв са някъде и отделно 50/60/100 лева труд. Зависи къде как и т.н. Има и още други консумативи които е хубаво да смениш при манипулацията. Трябва да разбираш ако искаш сам да си ги смениш. Имаше подробно описание в една тема.

Благодаря колега вече установих че не мога да ги сменя сам!
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 12 януари 2017 - 00:28

Колеги, прочетох цялата тема. Предлагам и мой начин за обезвъздушаване на VP44 без ръчна помпа и дълго въртене на стартер. В тази тема е.
Отговори

стилиян 987 снимка стилиян 987 07 юни 2017 - 09:50

 bojo06, на 01 декември 2009 - 13:43, каза:

Ако двигателя стартира и угасне малко след това или не стартира изобщо,и пробите са ни повече от две три е нужно да проверим дали нямаме засмукване на въздух.
Най-лесната и правдоподобна стъпка е да отвориме капачката на кутията на горивния филтър и да погледнем нивото на горивото. Ако там нивото на горивото е под горния ръб, то имаме засмукване на въздух!
Следва изясняване на причината.
Първата стъпка е да отстраним въздуха в горивната система и да стартираме двигателя
-за процедурата са нужни двама човека!
-откача се само горипровода ,,Изход" на горивния филтър!
-не се откачат или отвиват други съединения!
-подключва се помпа KM-948 на GM или каквато имаме (ладова ръчна горивна или електрическа) като посоката на горивото е към ГНП. Най-вероятно не разполагаме с оргинална, затова ще ползваме ръчна горивна помпа от Лада.
-изхода на Ладовата помпа включваме във входящия маркуч на ГНП-то, а входящия на помпата в 5л. туба с нафта, поставена на високо.
-помпаме докато олекне ръчката на помпата, след което включваме на стартер за не повече от 30-35 секунди (може да стартира двигателя и от първия път)
-повтаряме процедурата докато не запалим, с интервали на почивка 20 сек.
-след като стартираме двигателя, го оставяме известно време да работи, като гледаме да не свърши горивото в тубата!
-доливаме нафта в горивния филтър.
-скачаме разкачените горивопроводи, малко по сръчно!
-запалваме!
Втората стъпка е да намерим причината за засмукване.
За тази цел разделяме изходящия горивопровод от кутията на горивния филтър и го потапяме в съд с дизел и изчакваме поне 4-5 часа, за да видим дали има спад на горивото в съда. Ако има, то проблема е след филтъра. Ако няма, проблема е в кутията на горивния филтър или горивопроводите към резервоара.
Причините след филтъра(в посока ГНП) могат да бъдат горивопроводи(основни и за обратна нафта), уплътненията на траверсата към дюзата и уплътненията на ГНП. Уплътненията на траверсата към дюзата и маркучетата за обратната нафта се проверяват, като се затапи входа на ГНП за обратната нафта от дюзите. След затапването ако нивото се запази, проблема е маркучетата за обратна нафта, тройниците или тези уплътнения. Ако след затапване входа за обратната нафта в ГНП нивото в съда с гориво продължава да спада, проблема е в уплътненията на ГНП-то.
Причините за засмукване във горивната филтърна кутия са спукана или изкривена капачка, уплътненията по капачката(включващи и ,,О" пръстените на входящите и изходящите горивопроводи).
При повредени уплътнения на дюзите и ГНП се цапа горивото с масло, вследствие на което се цапа и горивния филтър! Това е един от критериите за диагностициране на тези елементи.
Намирането на този проблем изисква търпение, защото манипулациите могат да отнемат 1-2 дена
Посоката на движение на горивото при засмукване на въздух е винаги е към резервоара!

Най-често засмукване на въздух от ГНП е от тези места:
http://imageshack.co...5/5884/8cc2.jpg


При извършване на ремонтни работи, свързани с откачане на горивопроводи, е най-добре автомобила да се паркира така, че задната част да е поне 10см. по-висока от предницата. След приключване на ремонта 99,9% имаме гарантиран старт на двигателя, без да се налага използването на гореизброените начини за обезвъздушаване.

ПРАВИЛА ЗА СПАЗВАНЕ ОТ ПРАКТИКАТА
Дизелите с верига могат да се буксират!
Тези дизели не трябва да се въртят на стартер повече от 40 секунди!
Поставянето на клапанчета на горивопроводите е безполезно!
Поставянето на стационарни подкачващи помпи в повечето случай е безполезно и вредно!
Горивния филтър да се сменя редовно! Кога?-Избора е Ваш!


благодаря
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg