Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Car Audio

Няколко идеи за подобряване на

Astra 1.4mi снимка Astra 1.4mi 23 октомври 2006 - 08:43

Мисля ще се съгласите с мен, че оригиналния звук на опелите като цяло е доста добър. Но ето на какво се натъкнах съвсем случайно вчера.
Свалих задните говорители защото нещо дрънчеше. Като ги свалих забелязах, че около мембраната нямат стандартно поставената мека гумичка за оплътнение. Дори и без него една добре изравнен отвор би имал сравнително добро оплътнение, НО - нивото на втулките, в които се завиват болтовете е предвидено да има такова оплътнение, и ако го няма, се получава луфт между говорителя и кората, което води до значитена загуба на (и без друго слабите) ниски честоти. Затова аз сложих опътнение за прозорци (D - профил, предполагам и друго ще свърши работа). За да съм сигурен в ефекта от това, го на правих първо на единия говотител и направих сранение с другия (все още не оплътнен) - разликата беше осезателна.
Другото неприятно в звука на задните колонки е един много натрапчив резонанс в областа на Средните честоти (около 500Hz). Това се получава заради тръбата в която е поставен говорителя. Тя е с радиуса на говорителя и в единия краи достига дължина от 7-8см. Освен това отворите през които трябва да излиза звука за доста малки, което води до отразяване на голяма част от вълните обратно към говорителя - отново резонанс! За да се намали този резонанс облепих тръбата от вътрешната страна с тънко паче дунапрен. Това "убива" този резонанс и звука става малко по-реален.
Това за нещата които можете да направите без да влагате почти никави средства. Естествено можете да си смените говорителите което ще подобри високите честоти(ако новите са с пищялка), но резонанса ще си остане, а оплътнението вече си зависи от самия говорител(може да не е достатъчно дебело и отново да остане разстояние между него и пластмасата)
Това направих аз на задните си говорители и ефекта беше осезателен. Предните не съм ги отварял, но те звучат в пъти по-добре :). Надявам се да съм бил полезен :19a:
Отговори

gospod_ снимка gospod_ 20 декември 2006 - 23:26

то добре да сменим говорителите както аз направих ама грънци освен че отпред сложих по дълбоки говорители и немогат ми се смъкват докраи стъклата ами сичко дрънчи като пазарска каруца :25: ако някой измисли уплатнение за кори да пише :20ashley_results:
Отговори

bugatti снимка bugatti 20 декември 2006 - 23:41

е то е измислено ма трябват $
Отговори

CynepMEH снимка CynepMEH 21 декември 2006 - 13:36

gospod_, на Dec 21 2006, 12:26 AM, каза:

то добре да сменим говорителите както аз направих ама грънци освен че отпред сложих по дълбоки говорители и немогат ми се смъкват докраи стъклата ами сичко дрънчи като пазарска каруца  :25:  ако някой измисли уплатнение за кори да пише  :20ashley_results:
 

Слагай фланци
Отговори

Astra 1.4mi снимка Astra 1.4mi 17 февруари 2007 - 23:25

gospod_, на Dec 21 2006, 12:26 AM, каза:

то добре да сменим говорителите както аз направих ама грънци освен че отпред сложих по дълбоки говорители и немогат ми се смъкват докраи стъклата ами сичко дрънчи като пазарска каруца  :unsure:  ако някой измисли уплатнение за кори да пише  :unsure:
 

Здрасти колега, по отношение на оплътнението за кори - тези дни направих следното: Отидох в Бриколаж (строителния отдел в дясно от входа на магазина) и си взех 4х1 метра пянообразно гумено оплътнение с дебелина 5мм(1х1м = 5лв). Има и същото с алуминиево фолио залепено за него ама тва е само ако е изложено на вода. В мойте врати все още стои оригиналния найлон за тва си взех без алуминий. Освен това си взех и едно парче минерална вата (50х100см = 2 - 3лв). смъкнах си всички кори, първо сложих тук таме липсващите щипки, после запълних по големите канали по кората с парчета вата (примерно подлакътника). Тва го правя за да няма големи кухини които малко или много резонират при вибрации. Накрая заляпам отвътре на кората парче от гуменото, идеално изрязано с формата на кората. Изрязях навсякъде където има болтове и щипки и т.н.
След тази процедура самата врата стои много по стегната, убива донякъде шума в купето по време на движение и всякакви звуци от вратата нямаляха. Иначе звука на говорителите става малко по динамичен но не толкова дълбок ! Като за кола мисля че така е по добре но у нас не бих го направил така :).
Мисля че това спокойно може да се пише като подобряване на фабричния звук на астрите (а и не само) както и общо подобряване на конфорта по време на път :unsure:
Отговори

gospod_ снимка gospod_ 24 февруари 2007 - 15:39

колега много благодаря за съветите възможно най скоро ще направя същаща процедура по колата ми (ако ваобще излезе от сервиза в движение ) браво и за мерака и потенциала който имаш :kuku:
Отговори

TPOXATA снимка TPOXATA 24 февруари 2007 - 18:21

Здравейте,
съжалявам, че не е много по темата, но все пак да попитам дали някой не може да ми помогне. Значи допреди 2 месеца страшно много ми дрънчаха вратите и се чуваше отвън отвратително. Оказа се, че след като съм сложил новите колони във вратите съм ги хванал за фланците само с по 2 видии и затова е било така. Сложих още една и се оправи... Донякъде. Сега това металното жило ли как се вика, дето е за отварянето на вратите ако малко повече дам volume-то към max-a и започва да опира в тенекията на вратата. Уф, много глупаво се изказвам ама... Та въпроса ми е имате ли идея какво мога да сложа на това чудо, та да не опира директно в ламарината?
Отговори

peterl снимка peterl 27 февруари 2007 - 14:51

Да не е изкривено това метално жило и за това да опира?Или пък пластмасите които държат това жило да са се преебали ?
Отговори

Astra 1.4mi снимка Astra 1.4mi 28 февруари 2007 - 08:50

TPOXATA, на Feb 24 2007, 07:21 PM, каза:

Здравейте,
съжалявам, че не е много по темата, но все пак да попитам дали някой не може да ми помогне. Значи допреди 2 месеца страшно много ми дрънчаха вратите и се чуваше отвън отвратително. Оказа се, че след като съм сложил новите колони във вратите съм ги хванал за фланците само с по 2 видии и затова е било така. Сложих още една и се оправи... Донякъде. Сега това металното жило ли как се вика, дето е за отварянето на вратите ако малко повече дам volume-то към max-a и започва да опира в тенекията на вратата. Уф, много глупаво се изказвам ама... Та въпроса ми е имате ли идея какво мога да сложа на това чудо, та да не опира директно в ламарината?
 

Колега на астрата това жило се придържа към ламарината с една пластмасова щипка около средата на жилото. Преполагам и на вектрата е така. Та при мен тая щипка се беше поомекнала самата тя хлопаше(не стоеше стегната към ламарината и жилото) Та смъкнах пластмасата и лепнах хартиено тиксо на ламарината около дупката и после с ложих обратно щипката. Така застана по стегнато и не дрънчеше. Ако самото жило дрънчи в нея моеже да увиеш и на него малко тиксо. Ако въпреки тва дрънчи в ламарината (както каза колегата по горе) провери дали не е крива щеката. При мен дрънчеше и самата връзка с ръкохватката. За целта изкривих малко самата щека за да стои стегната връзката. А за да си сигурен че не трака в ламарината (което според мен е малко вероятно) залепи парчета дунапрен или мека гума на ламарината под жилото(щеката).

успех :)
Отговори

peterl снимка peterl 28 февруари 2007 - 10:00

Да не прекалиш с тиксотом, че после трудно ще се движи.Успех!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg