Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Как да сменя маслото сам?

Емилио снимка Емилио 22 април 2007 - 18:50

Знам, че много от вас може да се усмихват като четат това, но хубаво е сам да си свърша поне някои работи по поддръжката на колата.
Как точно и по какъв ред се сменя маслото, откъде се изтаква старото, откъде се налива новото? Моля някой да ми опише в подробности! :beer: :beer:
P.S. Съответно как се развива стария и завива новия маслен филтър?
Отговори

Гено снимка Гено 22 април 2007 - 19:07

Емилио, на Apr 22 2007, 06:50 PM, каза:

Знам, че много от вас може да се усмихват като четат това, но хубаво е сам да си свърша поне някои работи по поддръжката на колата.
Как точно и по какъв ред се сменя маслото, откъде се изтаква старото, откъде се налива новото? Моля някой да ми опише в подробности!  :doh:  :beer:
 

стига да имах канал, никога нямаше да ида до майстор за смяна на масло, преди имах достъп до такъв и редовно си го сменях сам, няма нищо сложно.
Предполагам имаш кора под двигателя - на нея трябва да има по-малък капак, който сваляш и търсиш пробката на дъното на картера, развиваш с ключ, не помня кой номер е и пускаш да изтече старото масло /на загрял двигател и свалена капачка на капака/ в някакъв съд, после развиваш масления филтър /ако не е вложка/, обикновено става на ръка, щото не е хубаво да се стяга много, но може да потрябва приспособление, ако нямаш го пробиваш с някакво шило и въртиш с него /така и така се хвърля/. Докато още се оттича маслото от двигателя, намазваш уплътнението на новия филтър с новото масло и го завиваш, като стягаш на ръка, без да се престараваш, после си слагаш пробката на картера и капака на кората и вече може да наливаш маслото, като трябва да си знаеш колко събира твоя двигател, ако не знаеш гледай по щеката и после доливаш докато наближи средата между мин. и макс. - по добре да долееш до максимума след като запалиш и се оттече, т.е. по-късно.
Ако филтъра е с вложка, като развиеш капака, ще се ориентираш как да я сложиш - трябва да има и "о" пръстени, които да смениш.
Написах цяла статия, а всъщност е много лесно, така че действай :beer:
Отговори

Емилио снимка Емилио 22 април 2007 - 20:17

Благодаря за подробната информация, обаче двигателят ми няма отдолу кора. Освен че е стъпил на носачите и част от конструкцията на коша, няма нищо друго и ако се пъхна под него мога да го пипам с ръка и отдолу.
Отговори

ogytonchev снимка ogytonchev 22 април 2007 - 21:05

Емилио, на Apr 22 2007, 08:17 PM, каза:

Благодаря за подробната информация, обаче двигателят ми няма отдолу кора. Освен че е стъпил на носачите и част от конструкцията на коша, няма нищо друго и ако се пъхна под него мога да го пипам с ръка и отдолу.
 


ами значи ще видиш пробката на дъното на картера :)
не забравяй да смениш и гарнитурата на пробката преди да я завиеш отново
между другото големият проблем в случая е къде да се изхвърли отработеното масло, аз за това предпочитам да дам 5 лева и да се направи процедурата в сервиз :)
Отговори

Гено снимка Гено 22 април 2007 - 21:05

Емилио, на Apr 22 2007, 08:17 PM, каза:

Благодаря за подробната информация, обаче двигателят ми няма отдолу кора. Освен че е стъпил на носачите и част от конструкцията на коша, няма нищо друго и ако се пъхна под него мога да го пипам с ръка и отдолу.
 

още по-добре в случая, това не променя нищо - пробката е на дъното на картера, най-отдолу, но без канал ще ти е трудно, макар и не невъзможно, само виж дали филтъра е достъпен отгоре
Отговори

Гено снимка Гено 22 април 2007 - 21:10

ogytonchev, на Apr 22 2007, 09:05 PM, каза:

не забравяй да смениш и гарнитурата на пробката преди да я завиеш отново

не е задължително, ако е здрава
Сменял съм поне 15 пъти масло досега на двете си коли и поне 20 на служебните/не винаги лично :beer: / и НИКОГА не съм сменял гарнитура - без последствия
Отговори

vassil_bk снимка vassil_bk 23 април 2007 - 14:41

Ако имаш проблеми с развиването на филтъра, можеш да пробваш със шкурка. Навиваш около филтъра, стискаш здраво и развиваш. Ако и това не помогне, има едно инструментче, на скоба прилича, супер удобно е с него. Успех :beer:
Отговори

s_stasko снимка s_stasko 25 октомври 2007 - 19:40

Става и с някакъв ремък - отвиването на филтъра.
Отговори

Емилио снимка Емилио 25 октомври 2007 - 19:51

Стана със шкурката,нямаше проблем...
Благодаря!:)))
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 25 октомври 2007 - 19:59

Да ви кажа още една хитринка за отвиването на филтъра- пробива се с едно шило и въртиш- лесно и безпроблемно- поне три- четири пъти съм го пробвал.
Отговори

Владко снимка Владко 25 октомври 2007 - 20:08

Има си ключове за маслен филтър.. на практикер примерно ги продават както и всички магазини за авточасти, нещо от сорта на 5лв бяха май.. ако нямаше нужда от тях нямаше и да ги продават мисля аз ;D Както и тия дето сменят масла щяха да развиват на ръка :beer:
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 25 октомври 2007 - 20:38

 Владко, на Oct 25 2007, 09:08 PM, каза:

Има си ключове за маслен филтър.. на практикер примерно ги продават както и всички магазини за авточасти, нещо от сорта на 5лв бяха май.. ако нямаше нужда от тях нямаше и да ги продават мисля аз ;D Както и тия дето сменят масла щяха да развиват на ръка :beer:

Владко, така е, но това са методи, измислени от гения на българина много преди да има "Практикер". Така че който си е свикнал по тези начини, няма защо да дава 5 лева. :bou:
Отговори

gadjo_1978 снимка gadjo_1978 25 октомври 2007 - 21:11

хора с по 500 мнения и питат за маслото ? :beer:
Отговори

Mixi снимка Mixi 25 октомври 2007 - 22:07

 Емилио, на Apr 22 2007, 07:50 PM, каза:

Знам, че много от вас може да се усмихват като четат това, но хубаво е сам да си свърша поне някои работи по поддръжката на колата.
Как точно и по какъв ред се сменя маслото, откъде се изтаква старото, откъде се налива новото? Моля някой да ми опише в подробности! :beer: :beer:
P.S. Съответно как се развива стария и завива новия маслен филтър?

Колега не се излагай, дори и аз знам как да си смена маслото сама! :beer:
Отговори

бат'Марто снимка бат'Марто 25 октомври 2007 - 22:22

 zdravkop, на Oct 25 2007, 08:59 PM, каза:

Да ви кажа още една хитринка за отвиването на филтъра- пробива се с едно шило и въртиш- лесно и безпроблемно- поне три- четири пъти съм го пробвал.

Една хитринка и от мен:Намирате място,където при покупка на масло смяната е безплатна :jumpers: :beer: Чисто бързо ,уесно...
П.С.Колеги,когато си сменяте маслата сами,не ги изхвърляйте където ви падне(нищо лично)
Отговори

TurboManiak снимка TurboManiak 25 октомври 2007 - 23:48

 бат, на Oct 25 2007, 11:22 PM, каза:

 zdravkop, на Oct 25 2007, 08:59 PM, каза:

Да ви кажа още една хитринка за отвиването на филтъра- пробива се с едно шило и въртиш- лесно и безпроблемно- поне три- четири пъти съм го пробвал.

Една хитринка и от мен:Намирате място,където при покупка на масло смяната е безплатна :jumpers: :beer: Чисто бързо ,уесно...
П.С.Колеги,когато си сменяте маслата сами,не ги изхвърляйте където ви падне(нищо лично)


Не знам защо ама съм виждал във сервизи за смяна на масло да изливат варела с отработено масло във канала (не този под колата, а този на мивката)!!!

Иначе винаги си сменям маслото САМ! И за разлика от други колеги търсещи извинение го сменям без канал...
Отговори

Dead Fox снимка Dead Fox 26 октомври 2007 - 00:24

А някои да знае място където може да се изхвърля или предава за обработка старо масло.
И мен това ме спира да го сменям сам, че няма къде да го изхвърля после.
Отговори

viperr снимка viperr 26 октомври 2007 - 08:54

Аз го ползвам старото масло ... за веригата на колелото, за веригата на симсонката, понякога за парното :bou: седи там в една туба ...
Отговори

A s t r a снимка A s t r a 26 октомври 2007 - 10:29

Цитат

Иначе винаги си сменям маслото САМ! И за разлика от други колеги търсещи извинение го сменям без канал...


Преди време когато нямахме канал,в последствие си направихме,И ние си сменяхме маслото без канал,няма нищо чак пък толкова трудно..Всичко си има чалъм ....

Цитат

Аз го ползвам старото масло ... за веригата на колелото, за веригата на симсонката, понякога за парното седи там в една туба ...

Много ясно ,че това масло влиза в употреба и аз така,слагам го в туба и то заминава бързо за различни неща....

Цитат

Да ви кажа още една хитринка за отвиването на филтъра- пробива се с едно шило и въртиш- лесно и безпроблемно- поне три- четири пъти съм го пробвал.


Абе,Купувате една Скоба за точно такива цели, и си решавате проблема...
Отговори

ASCONA 1.6N снимка ASCONA 1.6N 26 октомври 2007 - 13:15

За старото масло - има още едно приложение - върши идеална работа да се мажат прасетата на село когато ги хване краста - изпитано :beer:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg