Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Проблеми с цилиндъра на ОПЕЛ ВЕКТРА Б

Слави1984 снимка Слави1984 18 март 2009 - 10:06

Здравейте колеги, по принцип пиша за пръв път за мнение в такъв форум макар че винаги ги чета и преглеждам, затова съм сигурен че ще намеря помощ тук. Колата ми е Вектра 96 година, 1.6 16V. преди около месец си сменях ремъка и водната помпа в София Ауто, като това ми е за пръв път да я вкарвам в сервиз за нещо откакто съм си я взел от Германия преди година и половина. Като си я взех и след около 5 6 дена почнах да усещам едно треперене на двигатела. В началото не му обърнах сериозно внимание, но като покарах повече и то почна да се усилва сериозно, като проблема беше главно като съм спрял примерно на светофар, при каране не се усещаше нещо сериозно. след няколко дена каране обаче почна и да се усеща едно хриптене на двигателя(усещах го и от педалите) и беше загубила много мощност. Отидох при един приятел майстор, погледна я, видя че едната свещ на първи цилиндър не работи, и взех комплект свещи и се усети веднага разликата. Само след около 1 или 2 дена, почнах отново да си го усещам това тресене на двигателя като отначало отново не беше силно. в момента пак си е доста сериозно. Преди около 5 дена пак ходих при познатия и ми каза че почти на 95% е кабел за свещ, и да си взема едни кабели и ще ги сменим. Вчера обаче реших да отида на диагностика на двигател, за всеки случай, където не ми откри момчето абсолютно никакви проблеми и грешки, и ми каза че най вероятно наистина е кабел,защото това не го засича диагностиката, но ми предложи да викне негов приятел който разбира от тия работи доста и да ми потвърди. Човека дойде, погледна, видяхме пак че е от първия цилиндър проблема. махна и свеща и кабела и донесе някакъв негов кабел който свърза и на двете места, и ми каза че категорично не е от кабел проблема, ами си бил в самия цилиндър нещо. Предположи че можело или да е някакъв клапан, или нещо за бутало спомена което би могло да пробило нещо(не разбирам много добре за това не мога да обясня перфектно наистина), мисля че нещо и за някакъв сегмент спомена, и също каза че имало възможност и да е дюза. И ме посъветва там където отида да кажа да ми проверят компресията, защото това щяло да покаже. Много ви моля, ако има някой запознат с това или някой който е имал същия или подобен проблем, да ме посъветва какво ще е евентуално и колко горе долу ще струва, защото в момента нямам възможност да дам много пари и ако отида да ми я разглобят поне да знам дали ще мога да я оправя сега или не, защото не искам да дам както щеше да стане с кабелите 100лв и после да се окаже че въобще не е това. Сигурен съм че ще намера помощ тук и Ви благодаря много предварително.
Отговори

Damian снимка Damian 18 март 2009 - 10:56

Аз имам приблизително същия проблем, само че свещите са ми ОК... колегата Бижо Бижев и още един познат майстор я гледаха и също заключиха, че най-малко сегментите са за смяна, а може би и буталата (това само по симптоми, без да отварят двигателя). Степента на сгъстяване на четирите ми цилиндъра е различна и харчи много масло, карам я за сега така и събирам пари да я вкарам в бокса, че ако са заминали буталата ремонта отива на към 1000лв (доколкото знам буталата са по 120-150лв парчето).
Отговори

Слави1984 снимка Слави1984 18 март 2009 - 11:13

работата толкова ли е скъпа че казваш приблизително 1000лв...ами ако са само сегменти, скъпо ли е също?
Отговори

Damian снимка Damian 18 март 2009 - 11:20

Само сегменти мисля, че е около 100-150лв... без труда. То покрай смяната се сменят и други неща, но не съм толкова навътре в нещатата. А и моята все пак е 2.0 16V така че при теб може и по-евтино да излезе цялата работа :)
Отговори

Слави1984 снимка Слави1984 18 март 2009 - 11:26

а ако така я покарам известно време дали ще направя по голяма беля
Отговори

Damian снимка Damian 18 март 2009 - 11:29

Аз моята така я карам от няколко месеца вече и върви гадината :) Но моят съвет е да си я оправиш колкото може по-бързо, защото колкото повече караш, толкова по-скъп ще излезе ремонта после... За съжаление кризата мен ме натисна и трябваше да избера по-лошия вариант.
Отговори

Слави1984 снимка Слави1984 18 март 2009 - 11:31

а на теб някакви други проблеми прави ли ти..в смисъл да сравним...при мене общо взето единствено че трепери целия двигател и отзад на ауспуха ако застанеш се чува припукване...и е позагубила мощност но не много ( или просто вече съм и свикнал така:) ) иначе нито гасне нито някви други такива
Отговори

Damian снимка Damian 18 март 2009 - 11:52

 Слави1984, на 18 Mar 2009, 11:31 AM, каза:

а на теб някакви други проблеми прави ли ти..в смисъл да сравним...при мене общо взето единствено че трепери целия двигател и отзад на ауспуха ако застанеш се чува припукване...и е позагубила мощност но не много ( или просто вече съм и свикнал така:) ) иначе нито гасне нито някви други такива


Значи:

1. Мощността е намаляла, особено се усеща при тръгване от място.
2. Треперенето при мен е при тръгване и при работа на място но само докато загрее колата (може би повдигачите са за смяна)
3. Харчи масло доста - около 2-3 литра на 10000км (това с 10W40 масло, с 15W40 по-малко).
4. Започна от скоро и да ми придърпва на 2-ра и 3-та скорост.
Отговори

Слави1984 снимка Слави1984 18 март 2009 - 13:45

аха ясно ами при мен,

мощността е намаляла, но общо взето мисля че няма значение, като цяло си се усеща на която и да е предавка, но не чак толко осезаемо,
треперенето като цяло е големия проблем, при мен дори главно, треперенето по скоро го няма още докато е студена колата, а като поработи и покарам си е сериозно доста ( явно тука имаме разлика незнам)
за маслото ако трябва да съм честен не съм сигурен, но мисля че го проверявах още в началото като усетих проблемите и не видях осезаем проблем
а колкото до придърпването, честно казано, не съм усетил нещо нехарактерно, поскоро просто заради падналата мощност, понякога като вклиуча по рано на предавка, с по малка скорост и поява да придърпва, но не е нещо което редовно да си го рпави...
уф абе да се надяваме да не е нещо много сериозно и скъпо, аз общо взето ще отида тия дни до познатия, да види какво ще може да направи и дали ще открие какво е точно, и ако искаш ще напиша като разбера
Отговори

fly_free снимка fly_free 18 март 2009 - 13:55

Колеги не изкривявайте нещата при мене комплект сегменти са 70-80 лв ,гарнитура за главата 26 лв а и има по евтина.Едно отваряне ще ти е не повече от 200 лв с труда и консумативите.
Отговори

Слави1984 снимка Слави1984 18 март 2009 - 14:02

е да, обаче ако е клапан или бутала излиза сигурно доста повече, макар че честно казано незнам колко излиза един клапан..но сигурно ще ми се наложи да разбера...иначе сегментите явно са по евтини..но дано да са те
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 18 март 2009 - 14:59

На мен ми е интересно дали реално има връзка между смяната на ремъка и появявънето на проблема. Теоретично един зацепен неправилно ремък може да доведе до неплътност на клапан -> понижена мощност. Може би не е лошо да провериш зацепването.
Мнението беше редактирано от siegfrid: 19 март 2009 - 11:54
Причина за редактиране:: Цитат на предхождащо мнение е излишен
Отговори

fly_free снимка fly_free 18 март 2009 - 15:01

Един клапан ти е 7-8 до 10 лв ако държиш ще ги провера точно.
Отговори

ivaylo___ снимка ivaylo___ 18 март 2009 - 15:12

Здравей колега и при моита vectra B X18XE имаше същите симптоми :icon_razz2: .Вкарах я в сервиз отвориха двигателя и се оказа че гарнитурата на главата е заминала и сегментите като ми погледнаха казаха че са поизносени можела и така да върви ама аз си казах и така и така са я разглобили смених гарнитурата на главата сегментите гумички на клапаните и свещи затвориха двигателя и сега всичко е наред.Така че каквито и предположения да даваме докато не се отвори двигателя и да се види нищо не е ясно.А дали може да я караш така аз лично я карах но разхода ми се струва че ще е по голям(поне при мене беше така).И оше нещо измери си компресията мойта беше 1-ви 14 : 2-ри 14 ; 3-ти 8 4-ти 14 и затова разглабях.
Поздрави и чао чао :icon_wink2:
Отговори

Слави1984 снимка Слави1984 18 март 2009 - 15:19

fly free това което казваш ме успокоява много, честно казано наистина не съм запознат колко е един такъв клапан, дано си прав..и което е по важното дано наистина точно в това да е проблема...ако не ти прави някакъв особен проблем ще се радвам да провериш една добра марка колко е...поне да съм запознат за това..

иначе до AlexMav, това нещо специално с ремъка го написах с цел наистина да видя дали някой ще обърне внимание и дали евентуално може да има някаква връзка. знаеш ли откакто ми се появи този проблем постоянно си мисля дали може да има някаква връзка и дори дали не може те с цел да са пипнали нещо..честно казано не искам да обвинявам без да съм сигурен...но точно за това го написах за да видя дали ще има и жърху това някакви компетентни мнения...просто тази кола не съм я пипал преди това...един проблем нямаше...и честно казано ей така за по сигурно реших да отида да го сменя този ремък...като една подробност е и че колата ми докато беше там( а между другото в софия ауто ти взимат колата вкарват я зад една бариера и там неможеш да припариш докато не ти я оправят, с баща ми не го знаехме и влезнахме да я видим...и после навръщане охраната се развика и ни изгони...което за мене е малко странно но както и да е ) та...откриха ми и че маслената помпа хвърляла масло на гарнитурата...и ме питаха дали и това да оправят по телефона...естествено казах да го оправят щом са открили проблем...но и в това се усъмних дали не са си го измислили...все пак знаете как е в българия...но наистина се радвам че го повдигна този въпрос...и искам да питам...наистина дали от един не добре сложен ремък да даде проблем в това нещо? най-малкото и защото уж ми казаха че имал гаранция ремъка...ако наистина е от това ще си търця правото да оправят всичко което са оплескали без пари...щото за смяната на ремъка и водната помпа и там маслената помпа всичко излезе към 800 и нещо лева...ше се радвам на още мнения

мерси Ivaylo, а може ли да ми кажеш колко пари ти излезе за да оправиш всичко това? работа, консумативи...всичко...и къде си я оправи?

иначе да...и мен ме посъветваха там където отида..да им кажа да ми измерят компресията

10x пак
Отговори

ivaylo___ снимка ivaylo___ 18 март 2009 - 19:11

Ами сегментите ми бяха около 45-50 лева на цилиндър(разбира се имаше и по-евтини и по-скъпи но нали знаеш всеки гледа какво има в джоба и тогава взима :icon_wink2: ),гумичките за клапаните 46 лева,гарнитурата за главата 17-18 лева,а за труд немога да ти кажа защото са я правили познати и така.
А за ремъка трябва да се погледне дали съвпадат белезите,ако не е зацепен точно кадето трябва мотора няма да работи добре.
Ами това засега
Успех с ремонта и дано да минеш леко с паричките :icon_razz2:
:mhihi:
Отговори

Слави1984 снимка Слави1984 18 март 2009 - 19:20

До Ivaylo, мерси пичага...да и аз се надявам първо да не е нещо по сериозно..и второ да мина по леко че с тая криза :icon_razz2:
Отговори

doolettle снимка doolettle 18 март 2009 - 22:06

800 лева и нещо..??!!!! :icon_razz2: Тия не си играят!
проблема може да е всякакъв и е трудно са се каже така от разстояние но ако се появил изведнъж и то особено след някакъв ремонт невярвам да са сегменти. Просто няма как да се износят за няколко дни при нормална експлоатация на мотора.
Моя съвет е: мериш компресия и ако има голяма разлика в някой от цилиндрите, ще сваляш главата за да се разбере къде проблема и оттам препасване на клапани (ако няма криви), шлайф и нова гарнитура и гумички. Ако компресията е еднаква -много е вроятно да не сложен ремъка както тряа но ще е много интерсно да ти вземат 800+ лева и да не са си свършили съвестно работата!
Отговори

pampito снимка pampito 18 март 2009 - 22:38

У нас всеки гледа да те прекара как може.
Измери си компресията и виж какво ще покаже. Ако имаш сериозна разлика капни малко масло в цилиндъра през отвора на свеща и отново измери компресията. Ако се изравни или е по-висока спрямо останалите - ГАРАНЦИЯ са сегменти.
Може да имаш проблем с и хидравлика или изгорял клапан. Може да е блокирал повдигач в следствие на гъсто масло или потънал клапан.
Ако е и гарнитурата, най-често меша антифриз и масло или през казанчето бълбука. Това е ако колата е прегрявана или температурата ти играе нагоре надолу - плаче за термостат.
Всичко това може да е ако кабели, свещи и дюзи са ОК. Неработеща дюза може да ти създаде много главоболия.

Преди да правиш каквото и да е прегледай да няма нещо разкачено или не добре закрепено когато са ти сменяли ремъка. Гледай букси, вакуми
Мнението беше редактирано от pampito: 18 март 2009 - 22:43
Отговори

a man снимка a man 19 март 2009 - 11:34

Колега Слави, аз карам такава вече 5та година, и наскоро я отварях цялата, та не бързай с генералните изводи. Аз също не смятам, че е от кабелите ти, но така.....да хвърляме боб и да казваме....така го могат само врачките.

Наистина и др. колеги са те посъветвали, първо, иди и си измери компресията, и ако има разлики, ако пак някоя свещ е зацапана, опушена, и ако имаш и пушек от ауспуха....едва тогава отваряй. Но предварително се приготви с парички, със сигурност няма да минеш само с 1 клапан (ти на 1 цилиндър ги имаш общо 4 броя). Гарнитури и гумички са ти минимума, и я лагери, я сегметни, да не дава господ да е нещо повече (бутала, шлайфане)......става дебела.
Аз се изръсих 1500 лв., но в интерес на истината не мога да ти кажа кое колко. При мен са сменени и напаснати клапани, сегменти, лагери и гумичи нови.

А и относно този сменен ремък, писал си, че веднага след като си я взел така ти притриса....не че не е възможно, но едва ли е и от ремъка, а и наистина ония в София ауто.....са се оляли ...... :icon_wink2: :icon_razz2: .

И един съвет от мен - проверявай си редовно маслото.
Мнението беше редактирано от siegfrid: 19 март 2009 - 11:58
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg