Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Vectra C 2.2 DTI 2003 пали трудно сутрин.

Hassel снимка Hassel 01 април 2014 - 20:43

Здравейте колеги,

От скоро имам проблем с трудно палене сутрин. Автомобилът е Opel Vectra C 2.2 DTI 2003. Проблемът е главно сутрин, когато паля, въртя по 10 секунди преди да запали. Забелязва се и сиво бял пушек, когато запали, след което автомобилът си работи напълно нормално, и върви добре. Абсолютно никакви проблеми докато е в движение. Оставям я в подземният гараж, и след 7-8 часа, сме на същото положение.....въртим по 10 секунди, изпушва и така....
Автомобилът е обслужван перфектно досега, кара се само с оригинални части, купувани от ОПЕЛ, масло винаги 5в30 пълна синтетика от ОПЕЛ, горивни и въздушни филтри, пак оттам.
Карах я на диагностика, хвана ЕГР клапан първият път, изчистиха го, но проблема с трудното палене си остана. ЕГР повече не е излизал като грешка, най-странното, е че няма никакви грешки, но проблема си остава.
Смених целия корпусен елемент на горивният филтър, понеже предположихме че може да дърпа въздух от конекторите към маркучите за нафтата. Уви това не разреши проблема. Проверихме подгревните свещи, релето към подгревните свещи, работят перфектно. Гледахме живи данни от диагностика, пак нормални стойности. Акумулаторът е Bosch Silver 100ah, и неговите стойности са добри. Алтернаторът зарежда..... Гледаха нафтата в горивният филтър дали не е оцветена с масло, но беше чиста като сълза, така че О-пръстените на дюзите също отпаднаха от списъка с възможни проблеми. И сега не знаем, реално къде е проблемът. Предложиха ми да свалим нафтовата помпа, за да я пратят в специализиран Дизел сервиз , за да й направят диагностика, но уви този вариант на мен лично не ми се нрави, защото се опасявам, че може да повредят, нещо, което си работи нормално, а отделно че струва около 2000лв. рециклирана в ОПЕЛ...
Ако може да дадете някакви идеи колеги, какво да проверяваме, какво да се сменява, защото аз се поизчерпах. Мисля следващото нещо за пробна смяна, да са маркучите и Т снадките за обратна нафта от дюзите. Но незнам.

Благодаря предварително :)
Мнението беше редактирано от Hassel: 02 април 2014 - 07:54
Отговори

2.2dtr снимка 2.2dtr 01 април 2014 - 23:02

Колега,сутрин преди за завъртиш,провери клапана на дросела да не е останал затворен.
Отговори

overkill снимка overkill 01 април 2014 - 23:37

Или ЕГР- да е останал отворен леко ,махни пластмасовото капаче сутрин и го погледни ....трябва да е затворен!!!

A за въздух в системата най лесно се тества като я оставиш под наклон с муцуната надолу....ако си пали нормално поне ще знаеш от какво е !!!
Мнението беше редактирано от overkill: 01 април 2014 - 23:44
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 02 април 2014 - 06:16

С тези маркучета и тетки е трябвало да започнете внимаваи като ги вадиш от дюзите обикновенно са опечени и се късат трябва да извадиш всички парченца новите трябва да са точният размер за да държат плътно аз сложих от мерцедес по скъпи са но са по меки на силиконова основа 4 години държат и няма проблем преди това ги сменях на няколко месеца и все се цепеха ментета с щемпел ГМ.
Отговори

Hassel снимка Hassel 02 април 2014 - 07:50

Благодаря за отговорите, колеги!
Оставял съм я с "муцуната" надолу, положението си е все същото. И под наклон, и на равно в гаража, пали си еднакво трудно. ЕГР-а го чистихме миналата Събота. Беше пълен със сажди и гняс, гледахме го, затваря и отваря нормално.
Да, следващото на дневен ред са маркучетата за обратната нафта. Искам също да се свали целия всмукателен колектор и да се изчисти, защото като видях с какво е пълен ЕГР-а, си представям какво ще намеря в колектора :) Случайно да знаеш "парт номер" на тези маркучета от Мерцедес? Или от какъв модел да ги търся?

Поразчетох се и се оказа, че проблемите с трудно палене на 2.2 ДТИ, са доста чести. Намерих един "пост" в УК форум, и мисля да следвам този план:

FIXED PROBLEM STARTING VECTRA C 2.0 DTI
Majority of the time the car starts fine but when it refuses - it doesn't start!
This is what I have done:
* replaced new fuel filter, filter seals + направено
* replaced all glow plugs + свещите ми работят перфектно, електронният модул също.
* replaced all vacuum pipes - това мисля да е следващото на дневен ред, което да сменя.
* replaced all T connectors in vacuum pipes - това мисля да е следващото на дневен ред, което да сменя.
* replaced all leak off pipes - това мисля да е следващото на дневен ред, което да сменя.
* replaced all the T connectors in the leak off pipes - - това мисля да е следващото на дневен ред, което да сменя.
* cleaned ERG valve and pipes - WOW!! what a boost to the power of the engine!!! + направено
* Placed a 12mm inline, oneway fuel valve - това не мисля да го правя, искам да запазя заводската конфигурация, без такива допълнителни модули.

The glow plugs only work in extremely low temps and the car usually refused to start
especially when engine was still warm. Had a strong battery that would turn the engine
for ages before giving up. Had battery tested by 5 different mechanics who after
thoroughly testing it said battery is great!
Finallay had someone put on a diagnostics scanner who said injector seals are gone!
Cost: £230 inc parts and labour to fix.

Ще видим каква ще я свършим. Ще Ви държа в течение.
Мнението беше редактирано от Hassel: 02 април 2014 - 08:18
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 02 април 2014 - 11:44

Нямам представа приятел които работеше тогава в мерцедес ми донесе 2 парчета от тях рязахме не бяха опаковани явно бяха чорка.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 02 април 2014 - 14:10

Подгрева не е. По описанието клоня към въздух. Лошото е че може и от самата помпа да смуче.
Отговори

Hassel снимка Hassel 02 април 2014 - 16:19

Ами дано не се окаже помпата, че 2000лв. за "рефърбишт" помпа в ОПЕЛ не ми се дават....казаха, че тези помпи не се ремонтират, оставям моята, плащам, и те ми дават рефърбишт такава. Само да намеря време и оставям колата в сервиза да сменят маркучите за обратна нафта и ще видим. Ако и това не оправи проблема, ясно е на къде отиваме :)
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 02 април 2014 - 17:12

Колегата има пред вид механичната част на помпата пръстени и семеринги това няма нищо общо с електрониката която за сега не ремонтира или неуспешно има такава тема.
Отговори

vladkin1980 снимка vladkin1980 02 април 2014 - 17:54

Колега и при мен наблюдавам повече въртене и изпушване за малко сутрин.Само, че съм забелязал нещо, това винаги се случва при температурен интервал от около 10-16 градуса.Колата я карам 5-а година и си е била така винаги.Зимата съм нямал проблем и лятото няма проблем с паленето, само при тоя температурен интервал.Мисля, че тогава не се пуска подгрева и затова се получава така, а дефакто мотора е студен и затова върти малко повече за да запали.Смених маркучите за обратна нафта.Ако дърпа въздух ще го прави постоянно.А то не е постоянно.И така 5-а година си карам.Дано съм бил полезен.
Отговори

Vankissa снимка Vankissa 03 април 2014 - 08:44

Привет,

сходни проблеми с Y22DTH...
От 3 години и половина, все си пали трудно на студено и докато за вектрите има нова версия на софта, която пуска подгрева на свещите при 5 градуса, ако не се лъжа, то при Омега всичко би трябвало да е ОК. Но си пали трудно... на -25 пали, ама върти 3,4 оборота и след това хуква.
До тази зима, когато ми замръзна нафтата или поне така заключихме в последствие. Яко грешики P1220 и влизане в сервизен режим докато не изчистихме цедката в резервоара и то взе че се стопли. Освен въртенето обаче сега вече имам и 2,3 секунди, не винаги обаче, нередовна работа на около 500 оборота и след това се оправя. Поседи ли 2,3 часа - същата работа. Но не винаги го прави, което е ултра странно. Все пак по-често се случва на судено време.
Тествахме горивните пътища;
чистихме цедката в резервоара + сменнени скоби на горивните пътища;
сменен нафтов филтър;
един скъсан вакуум намерихме;
в момента се сменят уплътнения на дюзите, тъй като при смяната филтъра не беше особено чист. Даже си беше черничък в основата...;

Ако не се оправи - ше бутнем и ЕГР, ама честно казано, при тоя тип проблеми не разбирам що въобще се намесва ЕГР. Той ако не работи си бичи грешка - P17.. ако помня правилно. Де да знам - странно ми звучи дори и да не е затворил кат хората....

Накрая - кво? - помпичка, авансаторче, 600 кинта =/- :(
Отговори

Hassel снимка Hassel 04 април 2014 - 08:53

За съжаление, никъде няма ясен отговор на нашите въпроси колеги. Проблеми като нашите се наблюдават и на острова (УК), както постнах малко по-нагоре, за едни проблема се оправя, за други оставя. Дори от Воксхол нямат ясно обяснение, какво причинява тези проблеми при този двигател, или въобще при ДТИ поколението. Нито един сервизен бюлетин, в който да е споменато нещо по въпроса, или какво трябва да се смени. Ще потърся Haynes менуал, за да видя там няма ли да има някаква информация. Иначе здрав двигател, 200к километра без никакви, абсолютно никакви проблеми, само една подгревна свещ смених преди 2.5 години. И въпреки това, аз лично смятам, че Вектра Ц е най-лошата от моделната гама. Просто недомислен автомобил. Разбира се, то това си е тренд в автомобилостроенето след 2000 год. Имаме в семейството и Вектра Б 2.2 ДТИ от последните произведени, за 8 години каране, една сменена биалетка, и 2 задни пружини, разбира се + всички консумативи. Колата си е в перфектно състояние, и бащи ми изобщо не се замисля да я продава. Но аз си харесвам Ц-то, въпреки лошата изработка на някои детайли (табло, пластмаса) автомобилът си е ОК, и не е по-лош от Пасат същите години. Там пък великото ТДИ пукало глави на поразия.....Ако някой ми назове, един автомобил без някакви детски болежки или проблеми, веднага отивам и го купувам :)
Та, да се върнем към темата, мисля утре да сменят всички маркучи и Т снадки за обратната нафта, и ще кажа какъв е резултата.

ПС: Колеги, казвате че въпреки, че в ОПЕЛ ми казват че не се ремонтира тази помпа, всъщност тя се ремонтира, така ли? В такъв случай, май ще се ходи до Бош София.
Мнението беше редактирано от Hassel: 04 април 2014 - 08:56
Отговори

Vankissa снимка Vankissa 04 април 2014 - 09:43

Твоята помпа не е като моята... Твоята е по-нова и по-умна. Как е там дереджето не зная. При мен за тия симптоми се говори за подмяна на авансатор, който е около 300 кинта. В допълнение сваляне на помпа, закачане, центровка и ако изкочи и някое уплътнение и е ти ги ....

Но като говорим за ремонт - според мен няма опция да не може да се оправи механичен проблем... По-скоро проблем с електрониката би довел до по-сериозни интервенции.

До скоро много привлекателни ми изглеждаха V6-ците на фейслифтовата Vectra C. Като гледам как я хвалиш.... де да знам,... мисля и за турбо бензинови мотори вече....
Отговори

Hassel снимка Hassel 07 април 2014 - 08:10

Колега, трябва да имаш на ум, че Вектра Ц не е перфектният автомобил, но е доста по-комфортна и широка, спрямо Вектра Б. Нещо средно между Омега Б фаза 2 и Вектра Б, като размер и комфорт. Разбира се, като всичко произведено след 2001-2002, си е доста "лоу кост" изпълнение като материали в интериора, като най-дразнещият фактор е таблото и по-скоро централната конзола......ужасна е, никаква симетрия, едни огромни бутони.....пластмасата е без коментар, нищо общо с таблото на Вектра Б и Омега. Но, отваряйки предният капак виждаш модули произведени от TRW, Bosch, Sachs, тоест неща които са истински. Возията е много по-приятна от на Вектра Б, вече се ползват алуминиеви носачи, което е плюс за добрата возия, и минус за вашият джоб.....Автомобилът е масивен, и поради този факт задницата е доста литкава в завои или по неравности. Това мисля да го излекувам със стабилизираща щанга от 3.2 В6 или Whiteline 22мм heavy duty и полиуретанови тампони. Като цяло, приятен автомобил, но доста скучен, поне моят с окомплектовка от 2.2 ДТИ + автоматична скоростна кутия. Но за крузване е перфектен. Лично на мен, Вектра Б ми харесва повече, но Вектра Ц е по-модерният автомобил :)

2.0 Turbo при всички положения, ще е доста приятен автомобил. Ако обаче е със същата електроника като Сааб 9-3 Спорт Седан, Трионик 8 се води там, четох че за пърформънс ъпгрейд е доста тегаво, все още не толкова известна система за тунерите.
3.2 В6 си е мотор, отвсякъде......предполагам приятен както за всекидневна употреба, така и за уикенда. Изборът е труден.


ПС: Все още не съм сменил маркучите за обратната нафта, уговорихме се със сервиза да стане този уикенд. Ще дам ъпдейт след това.
Мнението беше редактирано от Hassel: 07 април 2014 - 08:58
Отговори

Vankissa снимка Vankissa 07 април 2014 - 09:59

Копчетата ти по централната конзола, поне на снимка, изглеждат същите като моите :(. Ключа за фаровете, огледала и стъкла, всичко е с това отвратително "soft touch" покритие, драска се, трудно се почиства без да се надраска,... Самото табло е от друг материал, за сега не се разкърцало и разтракало, но като цяло най-дразнещото за мен в този автомобил са дребни проблеми от тип повреди на разни копчета просто ей така /ключ за включване на халогени, за смъкване на стъкалата, за повдигане на седлаките,.../. Отделно си ръждясва гадината. Не по купето, което има някакво интересно покритие, а във вратите, от върте навън - УЖАС....
Ако не съм пояснил до сега мойта Омега Б е фейслифт и от нея има много във Вектра Ц, Зафира Б,... А Вектрата я заглеждах заради мощния дизел,... Сега се заглеждам по френски дизел, а вече и по турбо бензин - има интересни опции за Инсигния на пример. Задължително условие - над 200 коня или близко до тях, та след ремпа са отиде над 200.
Омегата, както се сещаш, я ремапнах вече. Пестеливо, за да не я потрошим без време и отиде на 143 коня и 330 нютона. Осезаемо по-добре върви, но си е тежка за това моторче... а моят крак е тежък - съответно искам още :)

ПО проблема - през измналата седмица сменихме уплътнения на дюзите и почистихем EGR-а тъй като така и така се сваля... Тази заран запали осезаемо по-добре, но като че ли имаше следа от стария проблем. Това след двая дни на място. Ще я наблюдавам и ще споделям.... Надявам се да сме намерили слабото място, че инак отивам на нагнетателна аз ....
Отговори

Vankissa снимка Vankissa 09 април 2014 - 09:34

Та, след смяна на О-пръстените на дюзите има някакво подобрение, но не и решение на проблема - за съжаление :(

Вече не мисли чак толкова много, но вчера заранта при първи опит само припали и уганса. След това запали нормално.
Днес припали, направи опит да угасне - не можа и веднага след това дигна обороти....кофти работа...

Въпрос - някъде пишеше, да оставим колата под наклон /мойта вчера, като угасна беше с повдигната предница/ и ако не ще да запали - ясно от къде е ... Нещо не стана ясно от къде може да е ....
Поне до колкото е тествано при мен, проблема е след нафтовия филтър. Премахнахме уплътненията на дюзите... няма теч на нафта от маркучи - остава нагнетателна... нещо да бъркам?
Отговори

Hassel снимка Hassel 10 април 2014 - 10:44

Ако не пали след като си я оставил под наклон, и имаш омасление в нафтата,то проблема най-вероятно е от уплътненията на дюзите, О-пръстените, но ти вече си ги сменил. Сваля се капака на главата, сваля се разпределителнит вал, смукателният колектор с ЕГР-а и чак тогава се стига до дюзите, на които им се сменят уплътненията. Ако е свършено това, значи другаде е причината. Пробвай с маркучите и Т снадките за обратна нафта. Аз тази седмица дано успея да ги сменя и ще кажа какво е положението след това.

Ето това е процедурата: https://www.youtube....h?v=uIN8uskDQSg
Мнението беше редактирано от Hassel: 10 април 2014 - 10:46
Отговори

Vankissa снимка Vankissa 10 април 2014 - 12:38

Аз не присъствах по време на ремонта, но да - всичко тва падна и после пак се сглоби. Използвахме случая за профилактика на ЕГР, за подмяна на гарнитурата на капаа на клапаните, отзад вакуума много течеше масло от него - оправихме го.... но основния проблем, както казах, е заглушен, има подобрение ама не и решение....

За са карам така и кат дойде време пак за масла, ако е позастудило и проблема се проевява по-отчетливо - ше го мислим пак с проверка на горивните пътища след филтъра и евентуално смъкване на нагнетателна. Дано не се влошава де :)

Кажи все пак каво става при теб ...
Отговори

Basho снимка Basho 10 април 2014 - 13:52

Здравейте и от мен!
Имам подобен проблем,но на уж по-новия ДТ двигател. Първото запалване е безпроблемно, без значение от външната температура, зима/лято. Но второ, трето и т.н. в течение на деня отнема 3-4-5 секунди. Ако преседи по-дълго време пред офиса - пак същото: моментално пали, но 2-то палене - в магазин/бензиностанция е с доста чудене. Естествено, по-дългото въртене води до кихане и облак дим. Няма записани грешки. Преди 1.5г смених акумулатора и 1 подгряваща свещ (по препоръка на дженеръс) - нисък стартов ток и т.н.
ЕГР-а не е пипан доста време, но пък разхода и мощността са идеални.
Досадна история общо взето...

Отдавна се чудя за смяна с инсигния, но освен финансовата част и новите дизели ме съмняват, че пак ще има проблемчета с електрониката. Пък и много тясно е шофьорското място :)

Успех в ремонта!
Отговори

Hassel снимка Hassel 24 април 2014 - 20:08

Здравейте, колеги, извинявам се че не писах, но все още не съм сменил въпросните вакум маркучи и Т снадки. Тоест положението при мен е същото. Но миналата седмица, когато температурите бяха под 5 градуса сутрин, колата си палеше от 1-вият път , без да се замисля, без бял пушек......много странно.....След смяната на маркучите за обратна нафта и Т снадки, ще пиша какво е положението и дали има някакво подобрение. Само да остане малко време.......

Колега, твоята Вектра с кой ДТ мотор е, понеже след 2003, всички 2.2 ДТИ са с еднакви мотори и управления, същото важи съответно и за 2.0 ДТИ. Незнам какво имаш предвид под различен, освен ако не си с 1.9 ЦДТИ, двигателят и управлението, са същите като на моята Вектра. Сега относно твоят проблем, проверихте ли дали нафтата в горвният филтър няма оцветяване от масло? Ако отговорът е да, отиди в Дженеръс да ти сменят О пръстените на дюзите. Това би трябвало да реши проблемът. Ако нафтата ти е чиста като сълза, може да пробваш със смяна на маркучите и Т снадките за обратната нафта. Аз ще оставям колата в сервиз другата седмица за смяна на елементи по окачването, и ще използвам да сменят и тези маркучета и Т снадки. След това ще споделя дали се е оправил проблемът, и ако да, може и ти да направиш същото.


ПС: Сега видях подписът ти, ти си с 1.9 ЦДТИ, ФИАТ/АЛФА моторът. 120 или 150 к.с? По принцип е доста по-добър и модерен от ДТИ-то на ОПЕЛ. Сменявал ли си горивният филтър скоро? Тресе ли на празен ход, и чува ли се прискърцване при превклъчване на 1-ва предавка и потегляне?


Поздрави.
Мнението беше редактирано от Hassel: 24 април 2014 - 20:10
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg