Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Проблем с турбо (Астра Ф 1.7 исузу)

SPALDING снимка SPALDING 27 юли 2013 - 12:35

Здравейте!Искам да попитам някои има ли някаква идея защо турбото не надудава на максимално налягане всеки път при подаване на газ?Катализатира беше премахнат защото със него тя въобще не надуваше беше в критично състояние след това колата тръгна но боост-а се осеща чак към 3000 об. и то не винаги. Турбото съм го свалял в перфектно здраве е филтрите са сменени но нещо изпускам и не мога да се сетя какво ... Взех да се замислям за пукнат кулер или някое гумено съединение да е спукано защото съм ги притягал лично даже всички скоби смених . При задържане на колата към 2300 някаде и после при подажането на гас чупи вратове ама то може ли всеки път да се чака някви секунди ... Кара се с нафта от омв максмоушан и шел в-пауър. Някои ако има идеи да споделя Благодаря предварително :)
Отговори

CH_M снимка CH_M 27 юли 2013 - 21:29

Толкоз си върви тоя мотор, някъде там след 2500 оборота се усеща че има турбо.....и хуква. Ако искаш кола за гонки, не е това избора :naughtynono:
Отговори

SPALDING снимка SPALDING 16 август 2013 - 13:04

Колега въпроса не е колата дали е за гонки или не аз съм наясно , че не е.Проблема в колата е ,че губеше налягане от интеркулера сега съм със права траба докато не намеря друг кулер или просто да видя дали ще могат да го оправят защото го чистих и нямаше разлика може и да е пукнат но не открих къде.Благодаря все пак за мнението. :)
Отговори

reload снимка reload 16 август 2013 - 22:23

 SPALDING, на 27 юли 2013 - 12:35, каза:

Здравейте!Искам да попитам някои има ли някаква идея защо турбото не надудава на максимално налягане всеки път при подаване на газ?

Турбото не е вентилатор! Турбото е топлинен двигател, който променя топлинната енергия на газовете в механична работа. Работни вещества са нагрети изгорели газове. Газовете при преминаването си предават своята кинетична енергия на лопатките на турбините. Boost-a зависи от t на изгорелите газове. При по-голямо натоварване изгорелите газове са с по- висока t и по голяма скорост и така отдават по голяма енергия. Ако имаш манометър или закачен op-com на "живи" данни, може да се убедиш сам, че налягането и при 1800 об. ще е по- голямо когато колата изкачва баир с пет човека отколкото на 4000 оборота с газ на място! Това е отговорът не само за теб, а за всички на които турбото им "включва" късно!
И още нещо - турбото ти не е в перфектно здраве щом си чистил кулера(предполагам от масло) и си махнал катализатора. Без кулер си убил още 10 коня от само 75 които имаш!
Отговори

hudson снимка hudson 16 август 2013 - 22:45

Няколко поправки само - конете са му 82 и оп-ком няма къде да вържеш, защото електроника по този мотор няма.
И главното, кой ти каза че турбото превръща топлинна енергия в механична работа? Турбината използва скоростта и налягането на изгорелите газове, а температурата им е проблем с който се инженерите постоянно се борят.
Отговори

SPALDING снимка SPALDING 16 август 2013 - 22:59

Колега наясно съм с тези твой твърдения за "вентилатора" но не мога да да се съглася,че колата не може с 4 човека с тоя кулер който ти казваш ,че съм свалил 10 или 100 коня да не може да качи нагорнище а без него да няма проблем.И не случаино на доработвани коли им увиват изпускателните колектори с термо летна... А по въпроса с турбото свалял съм го точно преди да открия ,че още е имала катализатор защото си мислех че то е проблема а тя просто не е успявала да засили газовете защото беше е укаяно състояние тъпия катализатор ... и според мен турбото в перфектно здраве без луфтове и маслото не го губи колата.

И да колегата ме изпревари тоя оп - ком освен дали ми работи кастофона друго едва ли ще направи :) По - висока температура на изгорелите газове - по бърза скорост на същите.
Отговори

hudson снимка hudson 16 август 2013 - 23:09

 SPALDING, на 16 август 2013 - 22:59, каза:

По - висока температура на изгорелите газове - по бърза скорост на същите.

Точно обратното е - по високи обороти на мотора водят до по-висока скорост на изгорелите газове и вследствие на по-големия брой работни цикли за единица време, се повишава и температурата.
Защото турбото може да се върти бясно от висока скорост на газовете и с ниска температура - спускане по наклон на скорост без газ. Добре че има клапан да разтовари налягането...
Отговори

reload снимка reload 17 август 2013 - 07:56

 hudson, на 16 август 2013 - 22:45, каза:

Няколко поправки само - конете са му 82 и оп-ком няма къде да вържеш, защото електроника по този мотор няма.
И главното, кой ти каза че турбото превръща топлинна енергия в механична работа? Турбината използва скоростта и налягането на изгорелите газове, а температурата им е проблем с който се инженерите постоянно се борят.

Да де, обърках се за колата, но всичко освен OP-KOM oстава! Вчера май темата беше - проблем турбото на исузу и това ме подведе без да гледам профила да пиша за Y17DT.
'hubson' евала за познанията ти, но сега расъждаваш логически и наистина това те забулждава! За да си наясно с турбината на колата, принципно трябва да си запознат с работата на газови и парни турбини - там няма бутала работни цикли и единственото нещо е енергията от високата температура на газовете. Хората ги учат тези неща в университетите с години и не може с две изречения да се обяснят тук! Малко общо инфо ТУК
Отговори

илчо снимка илчо 17 август 2013 - 17:23

Колеги, вземете и почетете малко,че объркахте нещата, това,което е сложено на мотора е турбокомпресор ,а не газова турбина, а те имат абсолютно различен начина на работа и устройство...
Турбокомпресора се задвижва от изгорелите газове,и в зависимост от тяхното количество се определя и нагнетения въздух...
Бих помолил колегата Hudson да обясни как ще стане това на практика,че нещо не светнах-""Защото турбото може да се върти бясно от висока скорост на газовете и с ниска температура - спускане по наклон на скорост без газ""......

П.П.При автора на темата проблема е явно спукан кулер или въздуховод....
Отговори

hudson снимка hudson 17 август 2013 - 18:33

На практика е много лесно - представи си че спускаш по наклон, има завои, но не са много остри и за да се задържи някаква нормална скорост, е нормално да се използва двигателя като спирачка. Включил си четвърта предавка, не натискаш нито газта, нито спирачката, колата се спуска със 70-80 км/ч, а оборотите на двигателя са между три и четири хиляди (цифрите са примерни, защото предавателното отношение на кутиите има голямо разнообразие). В този момент мотора работи в режим на Принудителен Празен Ход (ППХ). Коляновия вал се върти, но не заради горене в цилиндрите, а от инерцията на колата. При тези обороти обаче в изпускателния колектор има предостатъчно налягане (на практика двигателя работи като обикновен бутален компресор) и турбината се развъртяла доста сериозно и помпи здраво в смукателния колектор, докато не стигне лимита на уестгейта и той не разтовари.
Отговори

Lupo снимка Lupo 18 август 2013 - 01:50

 SPALDING, на 27 юли 2013 - 12:35, каза:

Здравейте!Искам да попитам някои има ли някаква идея защо турбото не надудава на максимално налягане всеки път при подаване на газ?Катализатира беше премахнат защото със него тя въобще не надуваше беше в критично състояние след това колата тръгна но боост-а се осеща чак към 3000 об. и то не винаги. Турбото съм го свалял в перфектно здраве е филтрите са сменени но нещо изпускам и не мога да се сетя какво ... Взех да се замислям за пукнат кулер или някое гумено съединение да е спукано защото съм ги притягал лично даже всички скоби смених . При задържане на колата към 2300 някаде и после при подажането на гас чупи вратове ама то може ли всеки път да се чака някви секунди ... Кара се с нафта от омв максмоушан и шел в-пауър. Някои ако има идеи да споделя Благодаря предварително :)

Здравей,
ако приемем че турбината ти е ОК по ниско налягане може да е от регулиращия клапан на налягането, който отваря по рано т.е може би трябва да се натегне.
Ако може да кажеш как го мериш това налягане и колко е то за твоя мотор ?
Отговори

илчо снимка илчо 18 август 2013 - 05:35

hudson Има логика, но при такъв режим мотора не може да създаде такова налягане като при натоварен режим..
Едва ли има налягане по-голямо от когато мотора е на празен ход-850-1000 об/мин , когато турбината едва се развърта...
Проблема при колегата най-вероятно ще излезе от загуба на налягане по пътя от турбината до всмукателния колектор..
Неговия мотор поне има малко повечко мощност, докато при моя ,най-малкия проблем се усеща..
По някога мотора дръпва яко, но има моменти когато хич го няма, а всички фактори са еднакви-гориво, наклон, външна температура, температура на мотора, натовареност....буквално, тръгвам , ще скъся гумите, на следващия ден пак тръгвам от същото място, по същото време...е само дето не тръгне назад...
Има много неща около тези турбини и като цяло реглажа на моторите с тях,а и тия стари курници са за смяна,а ние искаме чудеса...
Отговори

SPALDING снимка SPALDING 18 август 2013 - 23:26

Колега Lupo моят клапан не може да се натегне защото не е като повечето с резба и гайка а със зегерка която го закрепва към турбото и не може да се промени разстоянието само без външна намеса :) Би трябвало да може да се измери със Boost meter но за да го свържа него ще трябва пак колектори да свалям а при положени,че в момента колата с права траба върви перфектно за разлика с кулера такива интервенции според мен не са наложителни като ми остане малко свободно време ще закарам кулера да го надуят да видим дали изпуска незнам :)
Отговори

Vladopenkov снимка Vladopenkov 23 август 2013 - 20:37

Nikoi znaeli ka da q obezvosa
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg