Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Vectra C 2.2 Direct 155к.с. (z22yh) - доливане на 6 литра масло за 2000 км.

SlavchoG снимка SlavchoG 21 октомври 2017 - 18:30

Здравейте,

нов съм във форума и за съжаление първото ми включване ще бъде с описание на проблем и молба за съвет:

Миналата седмица си купих от Швейцария Vectra C 2.2 Direct 155к.с. (z22yh) Комби.

Много запазена, двигателя работи добре, не се чуват излишни звуци. Автокъщата имаше номера за тест, покарах я няколко километра, всичко изглеждаше идеално и си стиснахме ръцете с продавача.

Преди да тръгна проверих маслото и нивото беше точно където трябва - по средата между мин. и макс. на щеката, но самото масло изглеждаше много тъмно черно и гъсто, но тогава не обърнах внимание на това и потеглих към България.

Бях изминал около 450 км. и на таблото светна в жълто лампа за маслото. На първата бензиностанция купих един литър 10w40 (в сервизната книжка пише че последните 4-5 пъти е сменявано с такова). Сипах половин литър, лампичката изгасна и продължих.

Това упражнение го повтарях ужасно много пъти дикато стигна до тук, но равносметката е 6 литра долято масло за изминати 2 100 км. Абсолютно нищо друго не индикира за проблем - колата си върви супер. Пролича си че колкото по бързо карам - толкова по-бързо светва лампата.

Прибрах се и отидох при майстор, който познавам и му имам доверие.

Имаше следи от теч около двигателя, но в никакъв случай не изглеждаше като да са изтекли 6 литра там.


Кара ме да я форсирам много на място - никакъв пушек отзад.
Свали свещите да ги провери и по тях имаше съвсем леки следи от нагар - според него в рамките на нормалното.

Това което предложи е да смени Гарнитура на капака на клапаните, Маслото и маслед и въздушен филтър. Масло обаче взех 5w30 на GM, че в сервизната книжда пише че трябва да се кара с такова...

След смяната за няколко дни минах около 350 км. предимно градско, като всеки ден проверявах нивото на маслото и не беше мръднало.

Вчера реших, че трябва да видя как ще е извънградско и отидох до Пловдив като съм карал със 140-150 почти през целия път. След няколко часа престой в Пловдив проверих маслото и нивото беше спаднало много - съвсем малко над мин. на щеката.

Тръгнах обратно към София и веднага след като се качих на магистралата лампичката отново светна - долях половин литър, лампата изгасна и до София съм карал с максимум 110км./ч. 3000 оборота и лампата и не светна.

Според майстора трябва да се разглоби двигателя и да се търси от къде идва проблема, като ме предупреди, че такъв ремонт най-вероятно би струвал - около 1000 лв само за части + труд.


Четох доста теми тук за подобни проблеми, четох и по разни чужди форуми, но така и не мога да разбера как точно го гори това масло без да има видими белези от това горене и да реша какво да правя...


Благодаря много предварително,
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 21 октомври 2017 - 19:09

Това направо е невероятно- 6 литра за 2000 км! Не съм чувал за такова горене на масло. Карам идентичен на твоя двигател, но не ми е правил такива проблеми. От къде може да идва горенето- от сегменти на буталата? Но пък щом не пуши отзад- странна работа. Друго възможно е да има теч- от гарнитури, семеринги и т.н. Огледай хубаво отдолу колата, а не само около двигателя, защото струята кара маслото назад. Ако отдолу е омазнена и почерняла, значи има сериозен теч. Дано да откриеш по- скоро проблема и после пиши непременно.
Отговори

SlavchoG снимка SlavchoG 21 октомври 2017 - 21:05

 zdravkop, на 21 октомври 2017 - 19:09, каза:

Това направо е невероятно- 6 литра за 2000 км! Не съм чувал за такова горене на масло. Карам идентичен на твоя двигател, но не ми е правил такива проблеми. От къде може да идва горенето- от сегменти на буталата? Но пък щом не пуши отзад- странна работа. Друго възможно е да има теч- от гарнитури, семеринги и т.н. Огледай хубаво отдолу колата, а не само около двигателя, защото струята кара маслото назад. Ако отдолу е омазнена и почерняла, значи има сериозен теч. Дано да откриеш по- скоро проблема и после пиши непременно.



Благодатя ти,

утре сутрин имам уговорка в друг сервиз (препоръчан от приятел) да видя какво ще кажат и ще огледам по-обстойно отдолу ситуацията.
Отговори

distefano59 снимка distefano59 21 октомври 2017 - 23:25

Колега, провери си разширителния съд, да не ти набутва на високи обороти маслото в антифриза.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 22 октомври 2017 - 01:40

То хубаво разширителен съд ама къде да го събере толкоз масло веднъж 6л после още 1-2 няма как да стане.
Отговори

SlavchoG снимка SlavchoG 22 октомври 2017 - 09:32

Добро утро,

гледахме го разширителния съд - само розов антифриз, нищо нередно.

Ходих в друг сервиз и човека там каза да не бързам с крайните мерки, като сваляне на двигателя. Според него това, че след като е карана дълго време с 10w40 (което според сервизната книжка от 2009г. насам е сменявано точно през две години, на 18 000 до 22 000 км) а аз тук и сложих 5w30 не правилно и ми каза да го сменя сега пак с някакво хубаво 10w40 (примерно Фукс) При желание каза че мога да пробвам да сложа и някаква добавка - ако някой има опит и знае повече за тези добавки ще съм благодарен да сподели.
Мнението беше редактирано от SlavchoG: 22 октомври 2017 - 09:35
Отговори

детеборе снимка детеборе 22 октомври 2017 - 10:23

При такъв разход на масло няма да те спаси нищо друго, освен ремонт на мотора. Какъвто и теч на масло да има, няма как да изтече толкова много. Според мен намери си читав майстор и действай.
Отговори

Коцето снимка Коцето 22 октомври 2017 - 15:12

Според мен е по-скоро як теч от някъде и то при по-високи обороти, ако го гореше всичкото това най-малко свещите щеше да са катран черни да не говорим че щеше да пуши повече от трабант.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 22 октомври 2017 - 16:46

При теч от долу цялата кола е ;;импрегнирана;; с отработено масло достатъчен е един поглед на коляно и става ясно ако пода е чист-сух направо си го гори мое мнение е че са запечени маслени сегменти
Отговори

freeqwerty снимка freeqwerty 22 октомври 2017 - 17:04

Предишната ми Омега гореше около литър до морето и обратно или на около 1000км. Но това само при висока скорост и обороти, като движение по магистралата. В София не ми пипаше въобще масло. Но след време започна да го гори и в града, а и започна да пуши вече. Всичко това си е цифра пари и се отказах да го правя, като да й търся заместник.
Отговори

SlavchoG снимка SlavchoG 23 октомври 2017 - 15:59

Колеги, благодаря на всички.

В крайна сметка, явно ще се наложи да се сваля двигателя. Ще я оставя след седмица-две при един майстор в Радомир, че ми е препоръчан като добър по двигатели. Ще пиша след това да кажа как са се развили нещата.

Благодаря ви още веднъж.
Отговори

asdf снимка asdf 09 януари 2018 - 11:44

Имах същия проблем, със същия двигател, само че при мен се вдигаха и оборотите на празен ход. Оказа се възвратен клапан на картерните газове. След смяната му всичко е наред.
Отговори

pepino2821 снимка pepino2821 09 януари 2018 - 15:18

 asdf, на 09 януари 2018 - 11:44, каза:

Имах същия проблем, със същия двигател, само че при мен се вдигаха и оборотите на празен ход. Оказа се възвратен клапан на картерните газове. След смяната му всичко е наред.


Я дай малко повече инфо за този клапан. Как точно се казва и къде се намира.
Отговори

lionov снимка lionov 10 януари 2018 - 11:46

Понеже и аз имах такъв проблем но мотора е 1.8. И аз за месец и около 1000 км долях 3 литра масло и то изведнъж.Усъмних се че започна да намирисва като капне на генерацията.При мен над нея минава масления охладител и гарнитурите му бяха заминали.Сваля се всичко отпред дори радиатора сваля се охладителя то е на мотора отвътре има едни специални гарнитури само оригинални около 100лв са смяна и сега не пипа грам масло.
Отговори

SlavchoG снимка SlavchoG 27 януари 2018 - 19:38

Вярно, че мина много време но в крайна сметка след голямо ходене по мъките се разделих с маслояда на приемлива цена и си взех Vectra C 1.9 CDTI 150 коня.

Благодаря на всчички отзовали се.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 27 януари 2018 - 20:07

Дано да е за добро в крайна сметка. За тоя мотор има доста писано по форума, разгледай, и си прецени какво и кога да му правиш профилактично така, че да му се радваш безпроблемно дълго време.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 27 януари 2018 - 20:08
Отговори

k opel e снимка k opel e 27 януари 2018 - 20:27

Сваляне и ремонт на мотор? Не тече и не харчи?
Този мотор 2,2 директ не е намерен на улицата, нещо не се връзва!
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 27 януари 2018 - 20:37

Оги, текло е от някъде, но нали ти е ясно колко могат и мислят по сервизите. А в Радомир какво да е, колко да са наясно със сравнително редкия 2.2 директ?
Мнението беше редактирано от tisho.74: 27 януари 2018 - 20:38
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 27 януари 2018 - 21:45

Гледам и не вярвам на ушите си. От един проблемен бензинов двигател, но не заради двигателя, а явно заради предния собственик да минеш на дизел??? :naughtynono:
Отговори

ot6elnik_mm снимка ot6elnik_mm 09 юли 2018 - 14:59

карам сигнум с такъв мотор.на 250 000 км с масло 5w40 нито грам не изгаря.тези мотори страдат най често от семеринга на колянов вал .като свалиш блока на свещите в дупките не трябва да има масло.около свещите
Мнението беше редактирано от ot6elnik_mm: 09 юли 2018 - 15:00
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg