Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Грешки на X20DTH - двигател и ABS ...

miro_9703 снимка miro_9703 14 октомври 2016 - 17:01

Здравейте колеги ! Днес закачих колата на OP-COM, заради светеща лампа на ABS, светващ чек по време на движение и още куп проблеми ... :D
Моля ако някой може да ми помогне за решаването на проблемните грешки .... По-долу качвам снимки на грешките. Грешката P1220 - ясно, грешка за помпата, задрал авансатор - да, ама не .... помпата е отваряна, авансатора си движи най-спокойно, соленоида за аванса си цъка при подаване на напрежение, къде да диря проблема ? В момента колата е като 30 коня, въпреки, че двигателя е X20DTH, 2.0 дти, 101 коня ... P0400 - до колкото знам е за ЕГР клапана, той е почистен, къв му е проблема пък на него - незнам ... :D В момента грешките са изтрити, но е въпрос на време да се появят пак ... Моля за помощ, благодаря !
Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 14 октомври 2016 - 17:10

Предполагам подгрева няма да го коментираме?

П-400 дава за всичко което е свързано с липса на вакуум или неизправни соленоиди или ваккум клапани. Вакуумите ходят от вакуум помпата в две посоки - сервото на спирачките е едната. Ако проблема се появява при натискане на спирачката, търси проблем там.

втората посока отива съответно към вакуум регулаторите не ЕГР и вихрови клапи, съответно на турбото. Ако някой от тях не работи или имаш скъсан маркуч или преходник или системата е пълна с масло ще имаш същата драма. Натам от тези соленоиди отива в самите клапани. Провери дали и те работат. Натискаш им буталата, слагаш си пръста и ако буталото остане затворено, занчи всичко е наред.

От там и към парното отиват вакуум маркучи. Към клапите вътре и към клапана за топлата вода. Проверяваш и там.

Проверяваш и дали вакуум помпата работи. Ако не работи същата грешка ще ипише. Като за начало размени соленоида на вихровите клапи с тоя на турбото и виж каква ще е разликата. Ако колата почне да върви, а грешката остане, значи соленоида е виновен.

П-1220 може да е от задръстена цедка в резервоара и запушен филтър. Почни с почистване на цедката и нов филтър. Ако пак я набие е друго. При мен имаше такъв проблем и се оказаха кабелчетата дето управляват авансаторното бутало бяха със скапана изолация. Като цяло сложи и малко двутактово масло в нафтата да я поглезиш. Примерно литър на 40 литра нафта.
Отговори

vdwind снимка vdwind 14 октомври 2016 - 17:11

Мисля че имаш една или повече изгорели подгревни свещи, изгоряла индикаторна лампа, грешка в ЕГР - не е фатална, и при мен я даваше но вървеше колата. Почистиха го в сервиз на ОПЕЛ и повече не я е давало. А 1220 каква е незная, но понякога една грешка предизвиква други, така че може да нямаш проблем с грешка 1220
Отговори

miro_9703 снимка miro_9703 14 октомври 2016 - 17:23

Благодаря за бързите отговори ! Цедката в резервоара е изчистена, горивен и въздушен филтър сменен - разлика няма. EGR клапана, клапана на турбото и клапана за вихровите клапи са пробвани, задържат вакуум. Маркучите за вакуумите са прегледани - проблем с тях няма. Вакуум помпата е втора, поради съмнения в предишната - няма промяна. Остава да проверя клапаните на парното или най-добре да ги изолирам и да видя, ще набие ли пак P0400. Забравих да кажа, че и при мен изолацията за соленоида, който управлява авансатора беше се разпаднала и се бяха допрели проводниците. Дали може да е заминало нещо по електрониката на помпата ? Колата си пали, но пуши бял пушек, на живи данни не стига аванса, който иска. Соленоидите за вихровите клапи, ЕГР и турбо съм ги въртял по всякакъв възможен начин и промяна няма. Други идеи ? Индикаторната лампа за която става въпрос е MIL лампата, нали ? За нея става въпрос, че е изгоряла или е отворена веригата до нея, но тя ми е най-малкия проблем в момента. Подгревните свещи последно като ги пробвах - работеха. Утре евентуално ще ги сваля пак да ги проверя. Дали е възможно да дава грешка за подгряването, заради това, че и датчика за външната температура му се беше измъкнала буксата и не отчиташе, чак днес го оправих.
Отговори

k opel e снимка k opel e 14 октомври 2016 - 19:29

 vdwind, на 14 октомври 2016 - 17:11, каза:

Мисля че имаш една или повече изгорели подгревни свещи, изгоряла индикаторна лампа, грешка в ЕГР - не е фатална, и при мен я даваше но вървеше колата. Почистиха го в сервиз на ОПЕЛ и повече не я е давало. А 1220 каква е незная, но понякога една грешка предизвиква други, така че може да нямаш проблем с грешка 1220

Колега, между Y17DTL,Y17DTH няма нищо общо с 20DTH. Имам Опели и с двата мотора. Не заблуждавайте колегата с проблем, за който си нямате понятие. Ако имахте нямаше да ходите в Опел сервиз, а щяхте да си оправяте сами проблемите.
За колегата с проблема, За грешка 0400. Сложи една тапа на трипътника, който води към парното. После размени изходите на соленоидите за ЕГР и вихровите. Единия е с бяла тръбичка, другия с черна. После им размени куплунгите. Единия е сив, другия черен. Не ги размонтираш.
А за грешка 1220 има повече от 10 причини. Ако е от помпата най-добре е да се чете директно от нея. Ако имаш път към София, свиркай и ще уредя да ти се намери точно пробрема с 1220.
Отговори

miro_9703 снимка miro_9703 14 октомври 2016 - 19:48

Колега, благодаря много ! За съжаление съм доста далеч от София и нямам път натам, а пък и ако тръгна с тая вектра,ми трябват 2 дена да дойда до там, ако ме докара изобщо. За 0400, ще пробвам утре както казваш, да видя дали ще записва отново грешка. :) За 1220 всичко, което намерих опитах и не се оправя. Над 1500-1600 оборота влиза в авариен и не върви. Дали не е нещо по електрониката, след като соленоида за аванса беше окъсил ?
Отговори

k opel e снимка k opel e 14 октомври 2016 - 20:03

Другия вариант е да рискуваш и да направиш това, което направих аз и колегата Ne6to Smisleno. Аз на Астрата Y20DTH, а той на Вектрата, като твоята, свалихме помпите. Писахме за демонтажа в темата за VP44. После ги занесохме при мой стар приятел, собственик на сервиза за помпи: "Оги Експрес". Адаша ги направи перфектни, за прилични пари. Работи и с куриери.
сега Опелите ни летят.
Отговори

miro_9703 снимка miro_9703 14 октомври 2016 - 20:07

Проблема е, че се съмнявам дали проблема е в помпата ... всичко си е раздвижено в нея, няма нищо блокирало механично, количествата гориво, който се изискват, ги дава приблизително толкова, с някаква част от милиграмите има отклонение, единствено аванса бяга, а авансаторното бутало движи и соленоида за него работи ... А пък и в момента нямам финансова възможност за ремонт на помпата.
Отговори

k opel e снимка k opel e 14 октомври 2016 - 20:19

Ще помисля малко, ще питам адаша за идея и ще пиша. Нищо не пречи да пробваш с 10 процента двутактово масло в нафтата. На старата баба Вектра съм стигал за проба до 30 процента и бабата вървеше по добре отколкото с чиста нафта. Тези мотори позволяват еднократно и дори да не помогне няма да навреди. Може така да излезе дяволчето мръсно.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 14 октомври 2016 - 20:37

Първо намери от къде ти бяга вакуума. Като дадеш направо маркучите на входа и изхода на слоленоида на турбото, какво става? Тогава форсира ли се повече? Вземи един флакон обезмаслител за спирачки и промии всички соленоиди. При мен последния път беше същата работа и накрая се оказа сцепен маркуч дето не го бях забелязал, а го бях свалял 3 пъти. Накрая разглобих всичко и беше последния дето закачах и го видях.
Отговори

miro_9703 снимка miro_9703 15 октомври 2016 - 12:28

Вакуума е оправен, всичко излезна от един спукан маркуч за вакуум и по-точно спукан в края, точно където влиза в ЕГР клапана. След като го отрязах сцепеното, грешката за вакуумите за сега изчезна. Пробвах идейте по-горе, промяна никаква, записва си P1220. Проверих кабелите от компа на колата д0 електрониката на помпата за късо - няма. Единствено електрониката на помпата остава да е прецакана нещо от късото което имаше между проводниците за соленоида на аванса ....

П.П: Поиграх си малко, откачих електромагнита за аванса от електрониката на помпата, към електрониката закачих мултицет, след даване на контакт, към соленоида ходят 12 волта, друг е въпроса като запаля с каква честота е и дали тя се изменя, че нямам апаратура да видя .... Към соленоида подавам 12 волта, цъка, ОБАЧЕ дали цъкане е признак, че работи, щото малко ме съмнява, паля колата, давам директно от акумулатора към соленоида, и гледам данните в оп-ком, нищо не се изменя. Съпротивлението на соленоида е 10.2 ома, дали е нормално ? Някъде бях чел, че трябва да е 0.2 ома .....
Мнението беше редактирано от miro_9703: 15 октомври 2016 - 15:43
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 17 октомври 2016 - 14:10

Колега, щом бяга аванса работата е ясна. Наливай смело два литра двутактово масло и литър газ за горене (българската жълта на цвят) на пълен резервоар и покарай двеста- триста километра. Може пък и да се оправи да изкара зимата. Ако не стане не губиш нищо, само трийсетина лева за двутактовото и газта. А те няма да са ти излишни със сигурност.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 17 октомври 2016 - 14:11
Отговори

miro_9703 снимка miro_9703 17 октомври 2016 - 20:45

Ще опитам, но веднъж съм сипвал двутактово масло в нафтата и не се оправи. Ще опитам пак да видим какво ще стане, тя така или иначе е прецакана помпата явно, въпреки, че на пръв поглед няма нищо механично, което да е запекло.
Отговори

Dimas снимка Dimas 26 октомври 2016 - 18:48

Тоя проблем (с 1220) съм го имал с горивен филтър за смяна и боклуци в резервоара. Почистих цедката, смених филтъра и колата се оправи.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 26 октомври 2016 - 21:56

 Dimas, на 26 октомври 2016 - 18:48, каза:

Тоя проблем (с 1220) съм го имал с горивен филтър за смяна и боклуци в резервоара. Почистих цедката, смених филтъра и колата се оправи.

Тъй де, ама човека във второто си мнение е писал, че е чистил цедката в резервоара и е сменил филтъра. Та в неговия случай тия неща отпадат, иначе тия причини са си най- вероятни.
Отговори

titan22 снимка titan22 26 октомври 2016 - 23:43

Направо си върви към ремонт.На моята правих същите процедури,при същите симптоми и няма оправия,та ме съмнява колегата да се размине само с маслото и газ-та.Но няма лошо да пробва.
Отговори

miro_9703 снимка miro_9703 29 октомври 2016 - 16:32

Говорих с човек в Пловдив, който се занимава с ремонт на ГНП-та. Обясних му всичко и каза, че имало някаква цедка или нещо такова в самата помпа, която можел стругар да я махне ама някой по-печен стругар с опит, че може и корпуса да прецака. Каза, че срещу 70 лева може да ми махне тази цедка, само трябва да му занеса помпата. P0400 вече няколко дни не се е появявала, след като изолирах ЕГР-а.
Отговори

k opel e снимка k opel e 29 октомври 2016 - 19:11

В Пловдив най добрия майстор на помпи Vp44 се казва Милен Иванов. Не е възможно Милен да те клати със стругари. Каква е тази Пловдивска глупост?
Да не си попаднал на самозванец? Тогава няма помпа и няма кола!
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 30 октомври 2016 - 14:21

 miro_9703, на 29 октомври 2016 - 16:32, каза:

Говорих с човек в Пловдив, който се занимава с ремонт на ГНП-та. Обясних му всичко и каза, че имало някаква цедка или нещо такова в самата помпа, която можел стругар да я махне ама някой по-печен стругар с опит, че може и корпуса да прецака. Каза, че срещу 70 лева може да ми махне тази цедка, само трябва да му занеса помпата. P0400 вече няколко дни не се е появявала, след като изолирах ЕГР-а.

Цедка в помпата има, ама ако се стигне до там да се запуши тя е егати и панаира. С други думи- това не го вярвам, ама хич.
И, колега, помпите се правят от читави и проверени с времето хора, не от разни знайни и незнайни хорица, които са се втурнали да изкарват лесни пари от балами. Иначе после се реве и се пускат коли на части. И да, читавия в Пловдив, поне по твърде много отзиви с годините, е Милен. И не ми се вярва Милен да е човека с цедката.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 30 октомври 2016 - 14:22
Отговори

miro_9703 снимка miro_9703 01 ноември 2016 - 20:49

Не, човека не е Милен, а Мариян. Ще му изпратя помпата, пък каквото стане .. то май работата върви към бензинов мотор, а пък двата Х20DTH на части ....

п.п: може и аз да съм разбрал грешно нещо, но човека има страница във фейсбук, там го намерих и го гледам, че постоянно си има помпи за ремонт, то е сервиз, а пък рекламации няма ... дава си и гаранция, така, че .. абе каквото стане, общо взето ми омръзна от тая барака вече ... :D
Мнението беше редактирано от miro_9703: 01 ноември 2016 - 20:52
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg