Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Документи за пътуване в чужбина

ГостVens_* 17 април 2014 - 14:13

Здравейте,

Искам да помоля за съвет, относно едно пътуване, което ми предстои утре в република Турция. Автомобилът ми документално е собственост на фирма. Разполагам с нотариално заверено пълномощно, преведено на турски език от заклет преводач. Необходимо ли ми е още нещо - примерно апостил, легализация и прочие. Пътувал съм из цяла Европа и никъде не са ми искали пълномощно, но в Турция е по-специално. От различните източници на информация получавам различна информация. Моля някой, който скоро е пътувал натам да сподели опит. Благодаря.
Отговори

kirenski снимка kirenski 17 април 2014 - 14:25

 Vens, на 17 април 2014 - 14:13, каза:

Здравейте,

Искам да помоля за съвет, относно едно пътуване, което ми предстои утре в република Турция. Автомобилът ми документално е собственост на фирма. Разполагам с нотариално заверено пълномощно, преведено на турски език от заклет преводач. Необходимо ли ми е още нещо - примерно апостил, легализация и прочие. Пътувал съм из цяла Европа и никъде не са ми искали пълномощно, но в Турция е по-специално. От различните източници на информация получавам различна информация. Моля някой, който скоро е пътувал натам да сподели опит. Благодаря.

Освен пълномощното,се са необходими още няколко документа;

Зелена Карта
Медицинска застраховка
Евентуално разширение на каското за република Турция
Отговори

Vladko снимка Vladko 17 април 2014 - 14:35

Медицинска застраховка :confused: . Никъде не са ми искали медицинска зстраховка, дори в Турция. Не мисля че е задължителна по-скоро пожелателна.
Отговори

kirenski снимка kirenski 17 април 2014 - 14:37

Абе да му е споко на главата :kinggrin:
Отговори

ГостPenchopitankata_* 18 април 2014 - 05:57

Здравей,

хубаво е да имаш и печат от турското консулство върху превода на турски език (вместо легализиация и апостил). На мен често ми се налага да ходя до Турция със служебна кола и от моята фирма се бяха обадили в турското посолство за информация и там им казаха това - не съм имал проблеми после. Другото важно е ,че искат копие на преведеното пълномощно, което копие остава на границата при митничаря. Не знам защо го искат, но го искат, и ако нямаш се почва една страшна цигания, пък не е толкова лесно да намериш ксерокс на границата. Особено сега като са почнали да се прибират всички "холандци", "немци" и други европейски граждани със забрадки, като настанат опашките съвсем се изнервят заптиетата :).За да ти е мирна главата направи си 3-4 копия...

Надявам се да съм ти бил полезен и лек път.
Отговори

ГостVens_* 22 април 2014 - 14:35

Здравейте, благодаря за коментарите. За ваша информация, в случай, че на някого би било полезно, минах границата с моето пълномощно - само заверено от нотариус и преведено на турски. Граничарката го прегледа и ми го върна без да поиска да задържи копие.

Колкото до инструкциите от турското посолство, ден преди това аз също им се обадих и ми казаха, че искат пълномощното да е с апостил от Министерство на правосъдието, да е легализирано от Външно министерство и да е заверено от турското посолство. Само дето не казаха, че искат и да е благословено от мюфтията по седалище на фирмата. Тъй като ми беше невъзможно да изпълня всички тези изисквания, понеже това отнема към 10 работни дни, се пробвах с това, което имах и минах безпроблемно. В други случаи може и да не е безпроблемно, практиката може би е противоречива.
Отговори

Hotblooded снимка Hotblooded 28 юни 2017 - 22:14

Ще пътувам до Гърция през Маказа - някой знае ли да правят проблеми ако колата е с N1 регистрация, защото пункта е само за леки автомобили?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg