Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Kамерите на КАТ!

Liubeznia снимка Liubeznia 30 януари 2014 - 20:25

ВАС реши: Камерите по пътищата - само стационарни

Цитат

Камерите на КАТ по пътищата вече могат да бъдат само стационарни. Такова е тълкувателното решение на Върховния административен съд, което означава, че на практика мобилните камери ще трябва да бъдат премахнати.

След като решението бъде обнародвано, по всяка вероятност кадрите на записи от мобилни устройства няма да издържат в съда по делата срещу актовете на пътната полиция.

Кадрите от този тип камери основно се използват за издаване на електронни фишове за глоби. Делото беше заведено по питане на правосъдния министър за тълкуване на чл. 189 от Закона за движението по пътищата и дали посоченото в него устройство, заснемащо нарушенията по пътищата, може да бъде само стационарно или и мобилно.

Оттук нататък след обнародването на решението най-вероятно ще бъде дадено достатъчно основание за невалидност на всички наказателни постановляния, издадени на основата на записи от мобилни камери, обясни за Дарик адвокат Явор Нотев.

„Ще бъдат обречени всички наказателни постановления, които се издават въз основа на мобилните камери, и тогава се връщаме към стационарните - единствено и само като основание за създаване на съответното наказат постановление по дадено административно производство. Преди това решение нямаше никаква пречка да се налага наказателно постановление с мобилни камери, но това е въпрос на действащ закон. След като сега се произнесе по този начин Административният съд, единственото, което може да се промени е занапред, а не за времето, за което е действала тази практика. Тези дела, които в момента се гледат, решението по тях ще трябва да бъде съобразено със становището на ВАС. Във времето предполагам, че нерешените дела ще се ползват от това разбиране на ВАС. Но за решените - евентуално при тяхно възобновяване, преразглеждане - ще зависи на какво ниво са решени, как са приключили. Служебно не се отменят актовете на съда, които са приели за доказателства констатации чрез мобилни камери", допълни Нотев.

Електронните фишове отдавна биват оборвани в съда.

Решението е било подкрепено от всички съдии от Върховния административен съд, научи Дарик. То не засяга мобилните радари.

Становището на съдиите не е влязло в сила, защото първо предстои редакционно заседание на пленума. Решението ще влезе в сила в последствие, когато то бъде обнародвано.


Дарик
Отговори

Izparitel снимка Izparitel 03 февруари 2014 - 21:31

До колкото знам за да станат законни е нужна съвсем малка редакция на закона касаеща присъствието на контролен орган и очаквам, че скоро това ще бъде коригирано.
Най-големия ми кошмар свързан с камерите - движи се бавно автомобил с камера и заснема спрелите на тротоара из кварталните улички, а после бълват фишове на килограм. Изведнъж ще се окаже, че места за легално паркиране няма за поне 30% от наличните лични автомобили в София.
Отговори

borro снимка borro 04 февруари 2014 - 09:34

За паркинги места може да няма, но за молове и темподобни къщи има.
Не е нужно камера да снима. В Красно село един хубав ден дойдоха няколко паяка и като подбраха колите от лево на тротоара, та сите по целата и дължина отекоха. Втори такъв случай нямаше - дали защото нак.паркинг е далече....
С репатрирането глобата е доста по-солена, а и е като обица - всеки ще се замисли къде да спре следващия път. Иначе по чл.6 ал.1 т.10 от наредбата за отнемане на контролни точки глобата е само 6 броя - има разлика нали....
Отговори

dancho_nakov снимка dancho_nakov 12 февруари 2014 - 05:41

Абе колеги, да ви питам на кръстивището Цар Борис III и околовръсния път има ли камера да снима за минаване на червено? Става въпрос по пътя по който се отива към Люлин, защото разбрах, че в Княжево на обръщалото на 5тицата имало камера за минаване на червено.
Че предималко минавах изтам и ми се стори че на жълто влезнах и светна червено.. та съм леко притеснен..
Мнението беше редактирано от dancho_nakov: 12 февруари 2014 - 05:57
Отговори

Жоро снимка Жоро 12 февруари 2014 - 09:09

НЕ, на Цар Борис III и кръстовището с околовръстното или по-точно бул. Никола Петков няма нито една камера! Има караулка в която ако светофара е на РУ (най-вече сутрин и вечер) има полицай. Но ако циганите, или по-точно ония със стойките от каратето са там, може да правиш каквото си искаш нарушение :newsm05_41:

Как така ти се стори, или е било така, или не???

Това за обръщалото на 5цата не съм го виждал, в обедната ще се разходя да видя...
Отговори

Liubeznia снимка Liubeznia 12 февруари 2014 - 10:56

 Жоро, на 12 февруари 2014 - 09:09, каза:

ония със стойките от каратето

Някой ден нарочно ще мина през него...

Иначе потвърждавам, че там камери за момента няма никакви.
Отговори

Жоро снимка Жоро 12 февруари 2014 - 11:02

Понеже офиса ми е така разположен, че на ден минавам поне 3-4 пъти от там и ме зная и не посягат, ама в началото що люляк изпиха, понеже на Вектрата нали първо пръска и тогава тръгват чистачките, а и на фаровете имам и редовно ги къпех. Но пък са ми полезни, защото като са там си излизам от локалното на червено, те са показател, дали има или няма ченгета на близо :)
Отговори

GT 51 снимка GT 51 12 февруари 2014 - 11:05

Днес ще проверя за камерите в Княжево, но не съм сигурен , че са точно нагласени да снимат кой минава на червено и кой на жълто... :icon_wink2:
Отговори

dancho_nakov снимка dancho_nakov 12 февруари 2014 - 15:28

Такива мнения засякох из интернет, а и в някакъв сайт имаше карта на София с обозначения къде има такива камери.
В действителност наистина не съм сигурен, защото предишния светофар си мигаше оранжево горе на Шушкин с Никола Петков, и на долния си карам аз на 4та с 50 и си светеше зелено като бя на 100-150 метра, а беше 04:20 някъде се прибирах от работа и карах една колежка към обеля, да не си лови такси, че бяхме нощна смяна. И Както карам и минавам на светефара и гледам стрелката за ляв завой светна червено (аз продължавам направо) но бях вече в средата на кръстовището) и про обръщане поглед надясно видях, че светна светофара за направо за тези, които идват от Княжево. И затова се притисних малко.. Не че евентуално ако имам нарушение ще си ги понеса последствията, ама все още талона от 4 години не се е отделял от книжката ми :)
Отговори

Жоро снимка Жоро 12 февруари 2014 - 15:39

 dancho_nakov, на 12 февруари 2014 - 15:28, каза:

...И Както карам и минавам на светефара и гледам стрелката за ляв завой светна червено (аз продължавам направо) но бях вече в средата на кръстовището) и про обръщане поглед надясно видях, че светна светофара за направо за тези, които идват от Княжево...

Според мен си спал, или си си мислил как ще се отблагодари колежката за возенето!!! Ако не е на РУ (което според мен значи Ръчно Управление) то червеното за ляв завой от Вас към Княжево светва, когато за направо остават 21 секунди :newsm05_41:
Отговори

borro снимка borro 12 февруари 2014 - 20:53

Монитор
"Стационарните камери обикновено са предварително обозначени и около тях има предупредителен знак. Вчерашното решение не влиза в сила веднага. Все още не е изготвен окончателният акт на тълкувателното решение."

Според горното най-вероятно трябва да платиш.
Отговори

tlilock снимка tlilock 26 февруари 2014 - 09:23

Колеги, на Околовръстното в София до езерото при Суходол, точно пред Миркат има някакви камери от няколко дни, които са насочени и към двете посоки, разположени са върху стълб. Нямам идея дали са за скорост, или просто следят движението, или друг вид. Някой има ли повече информация?
Отговори

Irmscher снимка Irmscher 27 февруари 2014 - 22:53

Такива монтираха днес и на спускането за Ботевград, малко след слизането от магистралата.Видях такива още и на края на село Алтимир и село Хърлец.Мисля ,че не са за скорост.
Отговори

Liubeznia снимка Liubeznia 28 февруари 2014 - 13:00

Има такива и на Златна Рибка и после на излизане към Самоков.
Не е ли кутия със светкавица, не са страшни :mhihi:
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 08 март 2014 - 19:20

Тези на спускането от АМ Хемус към Ботевград и аз се чудя за какво са. Ако са за скорост би трябвало да е само една камера ..... незнам..
Отговори

mladenoff снимка mladenoff 23 март 2014 - 20:25

 javor_bg, на 08 март 2014 - 19:20, каза:

Тези на спускането от АМ Хемус към Ботевград и аз се чудя за какво са. Ако са за скорост би трябвало да е само една камера ..... незнам..


Няма място за паника - по проект на Агенция пътна инфраструктура ( на стойност 2 399 040 лв. без ДДС ) в страната са монтирани 120 камери за преброяване на трафика по пътища от второкласната и третокласната мрежа. Системата, която съдържа хардуерна и софтуерна част, ще позволи събирането на данните да бъде 24 часа в денонощието и 365 дни в годината. В момента тази информация се събира изцяло ръчно, обясни Мирослав Ценов, ръководител на проекта от АПИ. Технологията, която ще се използва е комбинация от камери, които ще разпознават преминаващите моторните превозни средства и по софтуерен път ще определят направлението на движение. Чрез индуктивни рамки, разположени в пътната настилка, ще се извършва класификация на видовете превозни средства в седем класа – леки автомобили, лекотоварни и тежкотоварни МПС, автобуси и т. н. Системата ще може да проследява генерирането на пътния трафик чрез неговия произход, предназначение, направление и време за преминаване. (Източник:Сайта на АПИ )
Ето карта на местата, където са монтирани камерите:
Публикувано изображение,
а самите камери изглеждат така:
Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от mladenoff: 23 март 2014 - 20:27
Отговори

x16sz снимка x16sz 12 май 2014 - 21:09

Колеги,камерата на околовръстен път в района на бензиностанция „ШЕЛ” само в посока драгалевци ли снима?
Отговори

ivooo снимка ivooo 12 май 2014 - 21:15

 x16sz, на 12 май 2014 - 21:09, каза:

Колеги,камерата на околовръстен път в района на бензиностанция „ШЕЛ” само в посока драгалевци ли снима?


Да
Отговори

Hevy снимка Hevy 27 октомври 2014 - 19:34

Тоя номер някой да го е пробвал?
http://www.dunavmost...kamerite-na-kat
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg