Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Вентилаторите на радиаторите

Божилов снимка Божилов 10 юни 2010 - 07:45

Здравейте колеги,

Преди няколко дни (не знам точно кога) се е появил проблем с вентилаторите на радиаторите на климатика и на водата отпред в коша. Колата е АСТРА G - X16XEL, 1999г. с климатик.

Проблемът е следният:
1. При даване САМО на контакт, след около 5-6 секунди се включват и 2-та вентилатора на (според мен) ниска скорост.
2. При запалване на колата, вентилаторите минават на максимална скорост и стоят така.
3. След известно каране (не мога да определя точно колко) намалят обороти, НО остават постоянно работещи.

Какво съм мерил / ровил:

1. Закачих диагностиката и прегледах всички стойности на температура на водата, показания на датчика от климатика, напрежения към вентилаторите и степен на натоварване.
2. Температурата на водата си се движи според мен във верни граници - в смисъл, засякох я 10-15 мин след като се бях прибрал - беше 63°... Запалих колата и след малко, започна бааавно да се повишава, като за времето на експеримента стигна 73°. (вентилаторите през това време си бачкаха на МАХ).
3. Показанията на датчика на климатика бяха около 2.4-2.6V (спрян климатик). При пускането му станаха 3.2-3.3V. Пробвах да разкача датчика и без климатик дадох на контакт - вентилаторите тръгнаха директно на МАХ натоварване, естествено показанието от датчика беше 0V. Светна и грешка, че липсва датчик. Възстанових системата, изтрих грешката и нещата станаха както преди.
4. Според диагностиката, напрежението към 1-ви вентилатор (оказа се че това е вътрешният за питата на климатика) е постоянно максималното в системата. Вторият, когато е САМО на контакт "бил" захранен с 4.5V (или 7.5V - вече не помня точно). ОБАЧЕ - и двата въртят с постоянна скорост. При опит с изключване на единият вентилатор и подаване на контакт, другият тръгва на МАХ - без значение с кой от 2-та го правя.
5. Според диагностиката, при подаване на контакт, вентилаторите работят на Power Stage 2. При запалване веднага минават на 5 (максимум).
6. Отворих компютъра на вентилаторите - всичко изглежда здраво и абсолютно сухо. Според мен НИКОГА не е бил навлажняван този модул. Релетата се чуват, че си цъкат вътре. Не можах да видя дали няма залепнал контакт, защото ме достраша да свалям капачките на релетата (черни пластмасови).
7. Тествах съпротивленията за ниската скорост и на 2-та вентилатора (директно подадох напрежение от акумулатора при изключени всички букси). И 2-та си имат и ниска и висока скорост.

ЕДИНСТВЕНОТО нещо, което ми направи впечатление, беше че клемата на вкода към резистора на 1-ви вентилатор (води се "В" - демек средната) беше силно "позеленяла" - окислена. Обилно напръсках с контактен шпрей и нея и клемата към мотора, натегнах до колкото успях клемите и след сигурно изсушаване пробвах пак - същата работа.

Моите изводи:
1. Датчика на температурата си работи нормално - така или иначе неговите показания минават през централният компютър и той решава за вентилаторите.
2. Датчика на налягане на климатика си работи нормално - променя си стойностите при включване/работа и изключване. ВЪЗМОЖНО Е точно той да ме бърка нещо, но не знам колко трябва да са всъщност. Неговите показания влизат директно в комп-а на вентилаторите.
3. Възможно е също да има проблем в компютъра на вентилаторите, защото според мен НЯМА как единият да е на 12.5V а другият на 7.5V и да въртят с еднаква скорост, а тези данни са от диагностиката.
4. В комп-а влиза и сигнал от муфата за зацепване на компресора на климатика, но нея не знам как да измеря. Диагностиката регистрира вярно пускането и спирането на климатика. Така че предполагам че и тук нещата са наред.


Друго просто не се сещам :newsm05_41: НЕ искам да я карам във "фирмен" сервиз - знам че няма с какво да помогнат...

АКО някой се е сблъсквал с подобен проблем - МОЛЯ нека да даде съвет!

Благодаря предварително.
Мнението беше редактирано от Божилов: 10 юни 2010 - 15:55
Отговори

CH_M снимка CH_M 10 юни 2010 - 10:01

Търси някой познат със същата кола и двигател и пробвай с неговия блок за вентилаторите как ще се държи - казваш че вътре изглежда наред , няма влага но нищо не се знае. Все пак няколко букси са и няма да отнеме толкова време , поне ако се държи по същия начин да го елиминираш блока като причина .
Отговори

Божилов снимка Божилов 10 юни 2010 - 15:54

Това е ясно като вариант. За съжаление не познавам човек от Пловдив с кола като моята.

Замислих се обаче за нещо друго: КОЛКО всъщност трябва да е налягането от датчика на климатика, когато колата е само на контакт и климатика НЕ е работил няколко часа? Ще съм благодарен, ако някой знае или каже къде да се погледнат.
Отговори

Божилов снимка Божилов 11 юни 2010 - 11:53

Проблемът май ще се окаже в Пресостата. Забелязах, че при подаден САМО контакт (без да е запалена колата), налягането в системата на климатика се покачва. За неговото измерване трябва да е отговорен точно пресостата. За около 10 мин, налягането се "повиши" от 50% на 75%. Това силно ме притесни и закарах колата на мой познат, който се занимава с климатикът ми. Закачихме я при него и макар и топла (без да съм пускал климатик-а по време на пътя), показа 6.5 Ра налягане. Дадох на контакт, естествено вентилаторите потеглиха и явно успяха малко да охладят системата. Налягането падна до 6.2 Ра и закова там. През това време, Опелскенера показваше постоянно повишаващо се налягане - от 65% стигна за 3-4 мин на 75%. Тоест - за мен пресостата има проблем - повишава си показанията при подаване на напрежение към него, без да се повишава в действителност налягането в системата на климатика.

Сега остана да се "сдобия" с друг пресостат и да видя ще има ли разлика.
Отговори

elen снимка elen 16 юни 2010 - 21:44

Здравейте
и аз имам същия проблем с вентилаторите Х18ХЕ1 Астра G :devil-smiley-019:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg