Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Vectra C Z22SE

RSXA снимка RSXA 30 октомври 2014 - 23:46

Здравейте колеги,
скоро взех колата и всичко се гледа в момента дали е ннаред. Много съм доволен, но едно нещо ме притесни. За около 800-900 км които съм минал маслото се понижаваше. Следя го често. Днес долях и за да дойде на нивото коеъо беше долях около 400 мл. Това излиза че за 10 000 км ще ми трябват 4 литра. Колата е с 5w40 каквото трябва да бъде. Километрите са 213 000. Нито пуши, нито изкарва синкав дим, не са омазнен ауспуха. Дали и маслото не е вече прекалено тънко и да мина на 10w40 и да сменя гумичките и гарнитура на клапаните. Доколкото знам около 1,5 литра е нормалния разход на този двигател ако е износен от смяна на смяна. Моля за преложения ! Благодаря.
Отговори

Гостdansky_* 31 октомври 2014 - 10:18

Ако е гониш яко пак доста ще гори масло.
Отговори

emilio24 снимка emilio24 31 октомври 2014 - 11:45

Колега,от скоро в главата ми се върти идея която мисля,че може и да свърши работа,а именно да се сложи съвместимо за бензин и дизел ДИЗЕЛОВО масло,т.е. такова което дават да се сложи на дизел но има и спецификацията за бензин.Тук някой ще попита защо,защото до сега не съм чул дизел да гори масло заради запекли сегменти(маслообиращи)повечето е заради износени такива и имайки предвид двигателите на Опел,който се носят с тази слава съм решил следващото ми масло да бъде за дизелов двигател за да може присадките му да разградят ако има нещо залепнало.Преди години имах Астра със 101 коня мотора,която изведнъж започна да гори много масло и след отваряне на мотора се оказа,че САМО маслените сегменти бяха залепнали в свито положение с нещо,наподобяващо едва ли не гъст мед и направих опит да накисна едно бутало за 12 часа в газ имитирайки това с наливането на газ в цилиндрите но уви за масления сегмент то не помогна нищо.След което нови сегменти ,лагери,гумички на глава и сглобяване.За 3000 км.след това ми изгори около литър масло,предвид ,че вече бях с нови не напаснали се така да се каже сегменти.Дали се оправи или не след това не знам,тъй като се появи един желаещ за колата да я купи в състоянието в което беше и повече нито чух нито я видях.За това опитай със смяна на маслото за дизелов двигател,аз ползвам Тотал бензин,мой приятел си взе Тотал дизел за дизеловия си пасат и сподели,че мотора му светел вътре,без да звучи,като реклама.Понеже пък спецификациите на Тотал за дизел и бензин са почти еднакви и съвместими предстой да сложа масло за дизелов двигател на моя бензинов и да тествам.
Отговори

RSXA снимка RSXA 31 октомври 2014 - 11:52

Има един тест, който ще пробвам утре и ще покаже дали са сегменти. На спускане около 300-400 метра ще задържа на 5-та с 50-60 км/ч. Ще има налягане и като я натисна до долу ако изкара облак отзад значи ще сменяме сегменти и гумички и другата карантия. Това е сигурен начин да проверим.
Отговори

emilio24 снимка emilio24 31 октомври 2014 - 16:37

И това е начин да се провери но аз изказвам мнения за това от къде може да е причината и как евентуално да се отстрани проблема.Ще чакаме развитие по въпроса.
Отговори

Marko_spiro снимка Marko_spiro 01 ноември 2014 - 07:17

Колегата по горе за маслото е прав,аз карам с Циклон 5-30 за Бензин и Дизел,дават го за смяна на 20к километра аз го карам 16-17к и доливам не повече от 300г и то след 15к км.по рано с другите масла 10-40 доливах 500г. на 10к км.
Отговори

emilio24 снимка emilio24 02 ноември 2014 - 12:48

Нека изчакаме,колегата,пуснал темата да сподели какво е констатирал при спускане на скорост и какво мисли да предприеме?!
Отговори

RSXA снимка RSXA 03 ноември 2014 - 09:24

Здравейте,
при спускане на скорост два пъти се пробва и нищо....няма пушек. Мой приятел кара зад мен за достоверност. Говорих отново със сервизи на които имам доверие и те ми казват да изкарам зимата с това масло, защото е по-тънко и е по-добре да си доливам. Напролет да минавам на 5w50 или 10w40, смяна на гумички и гарнитура и ще се оправи проблема. И сега не знам какво да правя дали да се набутам един път с гумички и гарнитура и ако не се оправи проблема, после сегменти и т.н.
Отговори

rtaa снимка rtaa 03 ноември 2014 - 10:08

При мен с GM 5W30 Dexos2, за 10 хиляди километра(от месец май досега) почти 2 литра, сега ще го сменям с някое 5w40 да видим ще има ли някаква разлика, но не съм решил все още каква марка да бъде...
Отговори

emilio24 снимка emilio24 05 ноември 2014 - 14:10

Мой приятел ми донесе бутало от колата си със силно запекал компресионен сегмент.В момента стой накиснато в съд пълен с газ.За 12 те часа в газта не забелязах почти никаква промяна в състоянието на запеканото.Ровейки се в интернет за причини водещи до запичане стигнах до сайата на Хадо,където се предлага химия,която да разтвори това запеканото и сега чакам доставка и ще тествам след,което ще пиша.Този проблем е често срещан и няма да е само заради карането с кофти масла.
Отговори

emilio24 снимка emilio24 06 ноември 2014 - 22:47

След направените тестове с химикалите резултата е минимален.При развиването на свещите по резбата на една от тях имаше наличие на масло,което само по себе си говори достатъчно ясно,че маслообиращия сегмент се е сдухал.Проблема при маслата е до толкова ,кой от тях могат и причиняват това слепване на маслен сегмент,слуз подобна на мед ,която поради слабата пружина за отваряне на масления сегмент не преодолява свиването и докато с газ може би се отпускат стоманените компресионни сегменти то при маслените това не се случва.Каквото и да си кажем то истината е една и тя е отваряне на мотора и подмяна с качествени и нови сегменти,както и последващо каране с истински и изпитани масла.
Отговори

RSXA снимка RSXA 07 ноември 2014 - 09:27

Здравейте,
аз ще ги карам по ред нещата. Вчера смених маслото и от 5w40 минах на 10w40.Ако харченето продължи сменяме гумички и гарнитура. Силно ме съмнява да са сегменти при липса на пушек. Това си е от гумичките, почти съм сигурен. На калибрата след смяната им сеха от смяна до смяна я литър -10 000 км. Дори някои ми казаха, че с това масло ще падна до 2 литра от смяна до смяна и да не се разправям. Така или иначе, аз ще пиша какво се случва.
Отговори

rtaa снимка rtaa 07 ноември 2014 - 09:44

А как е с 10W40, в смисъл забелязваш ли разлика в работата на мотора като звук и като цяло ?
Отговори

RSXA снимка RSXA 07 ноември 2014 - 14:03

Мисля, че е даже една идея по-добре.
Отговори

Blue_Best снимка Blue_Best 09 ноември 2014 - 13:01

Здавейте колеги.Аз също карам въпросния двигател,но доколкото знам ,трябва да се кара с пълна синтетика заради веригите и разните им обтегачи през които минава маслото.
Отговори

emilio24 снимка emilio24 09 ноември 2014 - 19:20

Само се залъгваме с тази смяна на маслата.Просто маслените сегменти на опел са не скопосани и от там идва проблема.Вадил съм 4-ри такива бутала със свити маслени пръстени,обвити с нещо,наподобяващо гъст мед,който киснаха цяла нощ в газ за осветление и резултата бе нулев.Това е моето мнение и ако газта помага на компресорните сегменти то на маслените няма как,понеже те са най-долу и ако газта преминава през ключовете на компресорните то тези минимални капки едва ли биха направили,каквото и да било.Друг критерии е и омасляването на резбата на дадена свещ(и)и ...от там можем да се насочим ,че има проблем.Стискам палци все пак на всеки,който е решил да смени маслото и се надява до последно на нещо по-добро но ....
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 13 ноември 2014 - 00:36

Аз четох страшно много за този мотор в немските форуми на Oпел и в английския форум за мотора Z22SE. Много странно ми бе като видях, че първи собственици на автомобила се оплакват от разход на масло и то на двигатели на по 40 000 км. От всичко прочетено разбрах, че за този мотор било съвсем нормално да има разход към 500 мл/1000км. Смятам, че разход до 2 литра на 10 000 км си е нормален за този мотор особено с масло 5В30.
Отговори

LEVSKIMEN снимка LEVSKIMEN 16 ноември 2014 - 19:45

Ами не знам при мен как ще е занапред,но до момента изминати 2000 км с масло 5W30 маслото не е мръднало.Не мисля,че 2л на 10000 е нормално,но това е лично мнение.
Мнението беше редактирано от LEVSKIMEN: 16 ноември 2014 - 19:52
Отговори

Hristo Mutafov снимка Hristo Mutafov 16 ноември 2014 - 20:30

Не знам колеги но един проблем който може да накара двигателя да гори маслото си също е да са запушени тръбите и/или цялата система на маслените пари които от картера отиват във всмукателния колектор ако е така маслените пари правят налягане при вдижещата система и по някакъв начин тези пари заедно с масло влизат в горивната камера от към сигментите!
Мнението беше редактирано от Hristo Mutafov: 16 ноември 2014 - 20:32
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 17 ноември 2014 - 16:41

Нещата са много комплексни, ако бута масло то ще е след 4000 км, зависи от качеството на маслото, стила на шофиране, средната скорост и т.н.. Ако двигателя си е за ремонт то той ще гори каквото и масло да му сложиш и ще го духа от самото начало. В немските форуми първи собственици на коли с този двигател се оплакват, че при магистрално каране за 1500 км са долели 750 мл. масло и това на коли около 30 000 км. Не споменават на колко км. е било маслото но като цяло останах с убеждението, че този мотор си гори масло и като нов.
При мен на 1200 км бях с масло Яко 5В30 и за този пробег не бе изгорила нищо от него. След това заради смяна на вериги ми сложиха в сервиза на Опел 5В30 ГМ, което масло до 3750 км пробег не бе мръднало. След което след продължително каране 760 км, (от който 400 по магистрала със средна скорост 150 км (от 120 до 190) по магистралата), за тези общо 760 км ми изгори около 250-300 гр.)) :) Отдавам го на маслото, жегата и скоростта, средната скорост на цялото пътуване ми бе 110 км/ч.
Мнението беше редактирано от ivanov_km: 17 ноември 2014 - 18:11
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg