Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Кола на инвалид!

Automatic снимка Automatic 08 май 2011 - 14:26

Това за трите години и продаването го няма откакто отпаднаха митата. Ограничението за коне и кубици съм го писал и по-нагоре в темата, никъде в талоните не пише, че колата е инвалидна. Инвалида може да има и 5 коли, но ползва облекченията за данък и винетка само за една от тях (от личен опит като сменях астрата с вектрата се застъпиха за известно време). Наш приятел инвалид си беше купил кола и понеже е женен плащаше половината данък, понеже колата се води и на него и на жена му.
Отговори

Vectra Rulzz снимка Vectra Rulzz 08 май 2011 - 17:43

Точно така :thu: на старите талони преди време си пишеше,че автомобилът е инвалиден,но при новите това го няма.лично аз съм много доволен, че промениха закона и вече колите може да са над 100 к.с
Мнението беше редактирано от Vectra Rulzz: 08 май 2011 - 17:43
Отговори

myzrael снимка myzrael 01 юли 2011 - 11:40

Простете за невежевството и че съм станал археолог :) ,но имам 1 лееко питане.На колата си мъкна талонче за инвалид и копие от ТЕЛК трябва да се носи.Въпросът ми е примерно талонът е издаден от община Пловдив,дали мога да се спира тарикатски на територията на друга община-примерно Бургас,Хасково и т.н. без проблемно?Или талончето си важи само за въпросната община?
Отговори

Vectra Rulzz снимка Vectra Rulzz 01 юли 2011 - 11:50

Предишната ми кола беше записана на инвалид и нямах никакви проблеми,нито на сини зони,нито на платени паркинги в цялата страна.спират ме,казвам че се води колата на инвалид,ако се наложи показвам ТЕЛК-а и минавам.
Мнението беше редактирано от Vectra Rulzz: 01 юли 2011 - 11:53
Отговори

myzrael снимка myzrael 01 юли 2011 - 12:43

Ясно мерси значи да съм спокоен в чуждите общини,а страната където е печата трябва да е нагоре нали?А не от другата където е снимката.Че до сега съм я ползвал само по Лидл,Кауфланд и тем подобни и не са ми казвали нищо
Отговори

Vectra Rulzz снимка Vectra Rulzz 01 юли 2011 - 14:36

Колега нямам представа за какви талони и печати става дума.аз съм показвал само ТЕЛК-а и талона за регистрация на колата,но това беше в периода 2002-2009г. и тогава на талона си пишеше, че колата е на инвалид.показваш ТЕЛК-а, ако трябва и стикерче си слагаш на колата и мисля, че няма да ти правят проблем.
Отговори

Гостivozet_* 01 юли 2011 - 15:08

Слагаш си синята карта с чипчето и няма проблеми нито в България , нито в Чужбина.(на обозначените сини места) И не е нужно да носиш и показваш ТЕЛК и разни. Картата не се води на дадената кола и не е задължително инвалида да има регистрирана кола на негово има, за да използва картата.
Мнението беше редактирано от ivozet: 01 юли 2011 - 15:24
Отговори

mmarto снимка mmarto 01 юли 2011 - 21:05

колеги а може ли кола която е регистрирана в БГ да се пререгистрира на инвалид за да се ползват облекченията?
Отговори

Vectra Rulzz снимка Vectra Rulzz 01 юли 2011 - 23:54

Може колега! прехвърляш я на човека и няма проблем.Обаче,колата трябва да е до 2.0 мотор и да не надвишава 160 кончета.друго важно нещо е да си си плащал редовно данъка.
Отговори

mmarto снимка mmarto 02 юли 2011 - 00:51

за останалите неща е ясно.Мерси много.
Отговори

vlad4o снимка vlad4o 14 февруари 2012 - 17:08

Здравейте колеги,искам да попитам знае ли някой дали е позволено инвалид да притежава 2 коли по документи? Тоест когато нямах книжка баща ми си купи кола и я регистрира на мое име(на инвалид),но аз от лятото имам кола и си я регистрирах на мое име,та има ли проблем или примерно неговата триябва да си я прехварли? в момента ползвам привилегийте за винетка и неплащане на данак за моята кола...
Отговори

CH_M снимка CH_M 14 февруари 2012 - 17:44

И аз съм с две коли , но ползвам правото само на Вектрата .
Ако я прехвърлите , излишни разходи само ...лично мнение .
Вие си решавате .
Отговори

vlad4o снимка vlad4o 16 февруари 2012 - 08:42

е значи няма смисал....аз си ползвам за моята и това е .. ок мерси :)
Отговори

Гостivozet_* 26 февруари 2012 - 17:18

 vlad4o, на 14 февруари 2012 - 17:08, каза:

Здравейте колеги,искам да попитам знае ли някой дали е позволено инвалид да притежава 2 коли по документи? Тоест когато нямах книжка баща ми си купи кола и я регистрира на мое име(на инвалид),но аз от лятото имам кола и си я регистрирах на мое име,та има ли проблем или примерно неговата триябва да си я прехварли? в момента ползвам привилегийте за винетка и неплащане на данак за моята кола...


Колега, регистрира ли втората кола като инвалидна? Искам да знам дали може 2 коли регистрирани едновременно на един и същ инвалид. Мерси.
Мнението беше редактирано от ivozet: 26 февруари 2012 - 18:05
Отговори

CH_M снимка CH_M 26 февруари 2012 - 17:52

Може да регистрира и 5 на свое име ,но само за една се ползват преференции.
Няма кой да даде безплатни винетки за всичките притежавани от едно лице. :naughtynono:
Отговори

myzrael снимка myzrael 27 февруари 2012 - 01:36

И аз да попитам точно на тази тема за регистрирането и ползването на преференции-преди 8 години някъде бащата си взе московец и съответно веднага използва преференцията на майка ми за данъка на половин цена-да ти имам спестяването 10лв. :) След няколко години майка си купи Вектрата регистрира си я всичко точно-взима си винетка без пари-данък цялата сума-нямаше смисъл от врътки и двете коли са една и съща година и еднакви коне.Тук следва въпроса,че от известно време я навивам за по-нова и по-мощна количка с повечко екстри-нещо поне 136 кончета и клима.Та какво трябва да се направи в данъчното,за да ползва мощната кола тези преференции?Не че сега съм се засилил да я взимам,но да знам от сега какво ще е?Някой сблъсквал ли се е с подобно нещо?
Отговори

CH_M снимка CH_M 27 февруари 2012 - 08:56

ЗАКОН ЗА МЕСТНИТЕ ДАНЪЦИ И ТАКСИ
....................................
Чл. 58. (1) Освобождават се от данък превозните средства на:
…………………….
4. (изм. ........ изм. - ДВ, бр. 105 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) лекият автомобил - собственост на лице с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто, с обем на двигателя до 2000 куб. см и с мощност до 117,64 kW.
………………………………………………..
В сравнение с предишните мижави 74kW , тия са горе долу добре ....
Отговори

Гостivozet_* 27 февруари 2012 - 11:22

с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто

То има инвалиди с 55%, които са III група. Това значи, че и II и III група имат право да се възползват от тези превилегии.
Отговори

Отис67 снимка Отис67 24 юни 2012 - 20:04

 Vectra Rulzz, на 08 май 2011 - 17:43, каза:

Точно така :thu: на старите талони преди време си пишеше,че автомобилът е инвалиден,но при новите това го няма.лично аз съм много доволен, че промениха закона и вече колите може да са над 100 к.с


Да ама не. Аз съм с Телк 52 процента. Предната ми кола Хюндай 1.6 113 коня Бензин 1997 г. Плащах като поп 213 лева данък. Сега искам да си взема Опел ВектраС комби 2000.г 2000 куб. 100 конски И пак ще трябва да плащам данък, ако някой не ми каже къде и кой може да и направи рег. за 1800 кубика. За Телк от 50 до 70 процента инвалидност изрично пише : До 1800 Кубика И ДО 100 к.с. Няма данък . НО при 1900 куб. и нагоре и при 101 к.с нагоре и ГОРИШ !!!!
Плащаш целия данък, даже няма нито отстъпка за това ,че си инвалид ,нито поне намаление.
Май най добре е да не се регистрира в НАП. А и технич. прегледи не изискват бележка за платен данък.
Мнението беше редактирано от Отис67: 24 юни 2012 - 20:08
Отговори

Cecko2.0 снимка Cecko2.0 13 август 2012 - 01:07

Колега Отис67, моята кола е регистрирана на брат ми. Той е с телк 54.5% и НЕ е плащал данък, винетката също е безплатна. Колата е внесена 2010г. и е 2000 кубика 136к.с. Незнам къде го пише това, че за 3та група е до 100 коня и 1800кубика? Преди беше така за всички групи.
И имаше проблем с пежо 306 74KW (100 коня са 73.55kw).
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg