Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Високи обороти на празния ход., Грешка P0505

Деян Мечев снимка Деян Мечев 20 юли 2017 - 10:50

Здравейте!

Имам проблем с моята Корса, двигател X14XE. Когато загрее двигателят, оборотите на празния ход стават непостоянни и светва Check Engine лампата.
Оборотие са по-високи (1500 - 2000), но като цяло непостоянни.
Забелязах, че при включване на климатика оборотите се нормализират и лампата загасва.

(Само)диагностиката показа P0505 - Idle Air Control (00) - Present.
Смених стъпоковото моторче за празния ход с ново, но без резултат.

В скоро време мисля да проверя

- Датчика на положението на дроселоват клапа (TPS)
- Датчика за температурата на вх. въздух (IAT)
- Датчика за температурата на водата
- Ламбда сондата
- MAP сензора
- Дебитомера (MAF май му е съкращението, ако въобще имам такъв(
- Горивния клапан
- ЕГР (разбира се)

Също така мисля да сваля и блока на дроселовата клапа и да го почистя.

Има някои неща, които не съм сигурен какви са точно (на снимките по-долу; 1 и 2)

Публикувано изображение


Публикувано изображение


1 май е някаво си PURGE VALVE SOLENOID VACUUM PRESSURE (?)
2 мисля, че е вакуум клапана

Та въпросите ми са:

- Някакви идеи на какво точно може да се дължи проблема ми?
- Какво точно са 1 и 2 от снимките?
- X14XE има ли дебитомер. Аз лично не намирам такъв на тръбата към дросела.
- Относно вакуум датчика (1 на снимката мисля) - в него влизат 2 сини тънки тръби. Едната е откачена при мен. Къде се свързват тези тръби?
- Как да проверя дали има изпускания по вакуумните тръби?

- Относно останалите изброени неща някой знае ли как се проверяват (мерят) и какви са референтните стойности?


Благодаря на всички!
Отговори

Деян Мечев снимка Деян Мечев 25 юли 2017 - 08:03

Айде бе, опелджии! :) Знам, че има камара подобни теми, но аз лично не намирам всички отговори за моя случай.
Отговори

tihii снимка tihii 25 юли 2017 - 08:57

Със сигурност твоя двигател няма дебитомер.
Провери да не смучи въздух от някое извадено или спукано мъркуче или гарнитура по смукателния колектор.
Почисти дросела.
Спирачките как са?Сервото работи ли?
Отговори

Деян Мечев снимка Деян Мечев 25 юли 2017 - 16:47

Дроселовият блок беше закрепен само с 2 от 3те си болта за блока на двигателя (да живее БГ майстора и червеният силикон!). Третият болт е сложен прекалено къс, явно това е имало в легена с болотове по време на някой ремонт.
Освен това долната гарнитура на всмукателния колектор направо се разпадна (имаше и червен силикон), направо ще я сменя с нова.

Спирачките и сервото са ок, не се усеща разлика.

Мисля, че намерих къде се свързва синият кабел за вакума, ще кача снимка по-късно.
Отговори

MladOpelist снимка MladOpelist 27 юли 2017 - 14:26

Свали и хубаво огледай меката връзка м/у дросела и горната част на колектора да няма цепка.

Успех.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 01 август 2017 - 13:03

Колега, почисти ли първо дросела ? Потенциометъра на дроселовата клапа може да се провери и на диагностика или с мултицет докато педала на газта не е натиснат дали мени стойности. Май е с три пина. Датчика за температурата на водата също така може да се провери или просто докато е запалена колата да се изключи за малко направо от буксата. Датчика за входящия въздух заедно с МАП сензора могат да се изключат заедно на празен ход.(Аз имах проблем с МАП сензора).ЕГР-а също може да се изключи май и той временно само за тест да се види дали ще се стабилизират оборотите.
Мнението беше редактирано от javor_bg: 01 август 2017 - 13:04
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg