Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Проблеми с вектра б Х20ДТЛ(висок разход, мигане на чека и тн.)

Vip4oo снимка Vip4oo 30 ноември 2015 - 19:32

Здравйте, имам няколко проблема с колата, Opel Vectra B 98 2.0 101 коня ДТХ.Закачах на диагностика и ми изписва 3 грешки:
-P1635 - (A) glow device circuit general error - not present. До колкото разбрах от други теми това е изгоряла подгревна свещ.Появява се при първо палене за деня и чека свети(изгасва при леко падаване на газ)

-P1110 - (8 ) viriable intake air/variable swiri (diesel) high input - not present.Появява се примерно, ако вляза в баир и колата не е в обороти.Чека започва да мига докато не вдигне оборотите да се "изстреля".Това не се получава винаги.

-p0400 - (5) critical system malfunction 2 (refer to checking procedure:Troble code description) - not present.Тази грешка се появява когато запаля колата и чека свети, но не изгасва когато подам газ като при грешка P1635.Колкото и да форсирам вдига максималко 3500 оборота и се оправя, когато потегля.Чека изгасва и все едно нищо не е било.И това не става винаги.

-Другия проблем е висок разход, около 8-9/100.Когато запаля колата на живи данни дебитомера показва около 510, а когато подам малко газ пада на около 300.Закачих друга вектра със същия двигател, но нормален разход, дебитомера показва винаги около 450.Дали проблема ми е в дебитомера?Теч на нафта не виждам да има.

Ако някой има идеи от къде да започна с търсенето на проблемите, моля да сподели.
Благодаря предварително.
Мнението беше редактирано от Vip4oo: 30 ноември 2015 - 19:36
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 30 ноември 2015 - 20:09

Аз не съм много- много в позиция да приветствам, ама Добре Дошъл във форума. Горе има прекрасна търсачка- ползвай я- напиши кодовете на тия грешки в нея и само ако знаеш колко материал за четене ще излезе.... А пък огромна част от материала е и полезен.
Отговори

Vip4oo снимка Vip4oo 30 ноември 2015 - 20:12

 tisho.74, на 30 ноември 2015 - 20:09, каза:

Аз не съм много- много в позиция да приветствам, ама Добре Дошъл във форума. Горе има прекрасна търсачка- ползвай я- напиши кодовете на тия грешки в нея и само ако знаеш колко материал за четене ще излезе.... А пък огромна част от материала е и полезен.

Четох, търсих, но нищо по-конкретно не намаерих.Дори и за дебитомера(норми и тн.)
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 30 ноември 2015 - 21:14

Първо за дебитомера. На X20DTH на празен ход е около 400-450. При подаване на газ и доволно форсиране на празен ход минава 800. В движение, пълна газ на втора над 3500 оборота с лекота минава 1200-1300. При този режим налягането в колектора е над 2.1 бара (абсолютно налягане!, барометричното е 1.1, разбира се). При теб на празен ход трябва да бъде същото, обаче максималните стойности ще са надолу, все пак е ДТЛ. Но не много надолу. Нищо не ти пречи да почистиш дебитомера- ползвай спрей за почистване на дебитомери. Последно ползвах Лики Моли, ползвал съм и TRW brake cleaner. И в никакъв случай не пипаш с нищо в него, само пръскаш и чакаш да изсъхне по естествен път. Не духаш дори и с компресор.
За P 0400. Компютъра мери дебит на входящия въздух и при работещ ЕГР има един известен дебит изгорели газове, които се вкарват в колектора през ЕГР-а. Та в тия режими ако дебитомера отчете по- високи стойности отколкото е необходимо (като компютъра отчита и дебита на изгорелите газове по коефициента на запълване на напрежението към клапана на ЕГР-а)- ето ти P 0400. За мен двете грешки са свързани, така че може би най- добре е да започнеш с почистването на дебитомера.
Според описанието ти на проблемите обаче ми мирише и на проблеми с вакуумите. След чистенето на дебитомера (или евентуално смяната му) на първо време откачи долния маркуч от вакуум помпата и виж дали има масло там. Ако има- чака те чистене на вакуумните тръбички. Това най- добре става с нови такива. Има ги навсякъде, където продават части и компоненти за пневматика и вакуумни системи и са мноооого приемливи цени. Но при това положение трябва да решиш и проблема с източника на маслото. Там имаш два варианта- единия е профилактика на помпата, както правят братята руснаци. Имаше една моя тема, в която колега беше дал линк към руски сайт с подробно инфо по темата, със снимки. Другият вариант по съвети на не един колега от форума е да се изведе вакуум от извода за сервото на вакуум помпата, като за целта обратния клапан (намира се на вакуумната тръба между вакуум помпата и сервото) се сменя с такъв от бензинова вектра, който има тънък извод отдолу за управляващия вакуум. При това решение долния извод на вакуум помпата се затапва с малко парче гумен маркум 3.2 мм, затапен например с алуминиев нит 4 мм.
Та започнеш ли с вакуумите най добре да огледаш и всичките гумени връзки- много често се оказват напукани и от там пропускат. За правите връзки може да ползваш гумен маркуч 3.2 мм вътрешен диаметър, на реномирана марка, става повече от добре. И като си започнал- проверяваш за херметичност ЕГР-а, клапана на вихровите клапи и клапана на турбото.
За Р 1635 проверката е проста. Взимаш мултицет, слагаш го на обхват например 100 ома (най- ниския). Откачаш камбаните на свещите. Допираш едната сонда до мястото с шестограма на свещта, а втората допираш до горния и край. Като видиш на някоя свещ показания над 4-5 ома- свещта е заминала. Обаче, да не звуча като идеалист, най- добре си смени всичките, и то с читави. Ако обаче нито една свещ не даде съпротивление над тези 4-5 ома, много е вероятно проблема да е или в релето, или някъде по инсталацията до свещите.

П.С. Не се усетих, мойта е чипосана, така че налягането оригинално ще е около 1.9 бара, а показанията на дебитомера към 800-900. При теб може би трябва да са малко отдолу спрямо тези.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 30 ноември 2015 - 21:17
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 30 ноември 2015 - 21:27

Сетих се още нещо. Премери напреженията върху акумулатора при следните условия:
1. На празен ход без никакви консуматори;
2. На празен ход с включени само къси светлини;
3. На празен ход с включени къси и дълги светлини;
4. На празен ход с включени къси, дълги и нагревател на задното стъкло.
И пусни стойностите в темата.
Отговори

Vip4oo снимка Vip4oo 30 ноември 2015 - 22:39

Благодаря съветите колега!Утре ще купя спрей за дебитомери, ще изчистя вихрови клапи и ще замеря напражението, но попринцип мисля, че някъде имам слаба връзка, защото крушките вътре в купето ми примигват когато съм на аварийни или когато колата не е загряла.Миналата седмица бях оставил маслото от вакум помпата да се оттече, продухах тънките маркучета и смених напуканите гумени маркучета на соленоидите.Соленоида до турбото не работеше, но го смених.
Мнението беше редактирано от Vip4oo: 30 ноември 2015 - 22:40
Отговори

Vip4oo снимка Vip4oo 01 декември 2015 - 20:11

Днес не остана време да замеря, но отворих да чистя вихрови клапи.Оказа се, че има крива клапа, но ме съмнява от това да е висок разход.Утре ще сглобявам и ще купя еврейска звезда с дупка да отвия да изчистя дебитомера и после ще замеря акомулатора.С мултицет ли да замервам или с оп-ком?
Отговори

k opel e снимка k opel e 01 декември 2015 - 20:23

И с двете става.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 02 декември 2015 - 11:06

P-400 спокойно може да ти я дава от проблем с вихровите.
Отговори

Vip4oo снимка Vip4oo 02 декември 2015 - 17:28

Вихровите клапи, са почистени вече и продължават същите грешки...Не можах да намеря такава звезда с дупка за дебитомера в куфар с инструменти за 200 евро, инъче щях да го почистя и него днес.
При мерене на зареждане с оп-ком:
1. На празен ход без никакви консуматори~13,50-14,20 играе
2. На празен ход с включени само къси светлини~13,50-13,70
3. На празен ход с включени къси и дълги светлини~13,30-13,80
4. На празен ход с включени къси, дълги и нагревател на задното стъкло.~13,20-13,40.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 02 декември 2015 - 18:10

Колега, дебиломера го свали от двете страни на въздуховода го разкачи и го няпръскай със спрей за чистене на дебитомери. Изчакай да изсъхне и го върни на мястото му. Друго не ти трябва.

Провери егр и клапана на вихровите. Махаш вакуум маркуча дето влиза в тях, натискаш буталото и запушваш с пръст там дето влиза маркуча. Ако са здрави буталата ще останат на място и като си махнеш пръста ще се върнат. Егр-а ще трябва да го свалиш за тая проба, а вихровите може на място. Почисти и клапана на турбото. Раздвижи го няколко пъти.

Относно свещите, трябва да си ги премериш.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 02 декември 2015 - 18:14
Отговори

Vip4oo снимка Vip4oo 02 декември 2015 - 18:59

Колега вчера свалих и изчистих вихрови клапи, егр и тн.Всичко работи нормално.За дебитомера не пречи ли ако напръскам мрежата?
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 02 декември 2015 - 20:06

Пласмасовата мрежа е да спре грубия боклук който евентуално е влязъл в тръбата при смяна на филтъра.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 02 декември 2015 - 20:39

Няма какво да пречи а и тя е от едната страна само (май). В момента какви грешки записва колата?
Отговори

Vip4oo снимка Vip4oo 02 декември 2015 - 23:37

Абсолютнno същите.
Отговори

k opel e снимка k opel e 03 декември 2015 - 00:07

Анулирай ЕГР. И при мен бяха започнали да се появяват така грешки и след като го направих по схемата с релето и диодите не ми е светил въобще чека и колата е като от времето, когато я купих. В темата за ЕГР имам коментар къде и как съм сложил релето и по нищо не личи, че е пипано.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 03 декември 2015 - 11:40

 Vip4oo, на 02 декември 2015 - 17:28, каза:

Вихровите клапи, са почистени вече и продължават същите грешки...Не можах да намеря такава звезда с дупка за дебитомера в куфар с инструменти за 200 евро, инъче щях да го почистя и него днес.
При мерене на зареждане с оп-ком:
1. На празен ход без никакви консуматори~13,50-14,20 играе
2. На празен ход с включени само къси светлини~13,50-13,70
3. На празен ход с включени къси и дълги светлини~13,30-13,80
4. На празен ход с включени къси, дълги и нагревател на задното стъкло.~13,20-13,40.


Тези показания говорят много ясно за наличие на пад на напрежението по системата. Тия грешки спокойно може да ги записва поради тези проблеми- показанията на датчиците са свързани с напрежението. На първо време вземи да си запоиш достъпните маси по колата- кабелите с кабелни обувки по двете клеми на акумулатора и всички маси на левия ботуш отпред. След това правиш същото мерене и да видим какво става.
Имай предвид и още нещо. При това състояние през зимата сигурно ще се стигне и до преждевременна смяна на акумулатор- при всичко под 13.8 волта върху клемите на акумулатора той почти не се зарежда.
Почисти си и дебитомера междувременно. Не пречи ако пръскаш и мрежата, тя е само предпазна и нищо повече. Самия датчик е в онова дето е вътре в тръбата. Пръскаш юнашки датчика вътре от страната на мрежата и от другата без да щадиш материала. Не пипаш с нищо вътре. Накрая оставяш да си изсъхне и слагаш.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 03 декември 2015 - 11:44
Отговори

Vip4oo снимка Vip4oo 03 декември 2015 - 13:17

Добре, ще го запоя след малко, възможно ли е за това, когато дава грешки да се повиши разхода?Най-големия проблем ми е разхода...
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 03 декември 2015 - 14:10

 Vip4oo, на 03 декември 2015 - 13:17, каза:

Добре, ще го запоя след малко, възможно ли е за това, когато дава грешки да се повиши разхода?Най-големия проблем ми е разхода...

Виж сега, грешките за дебитомера и за ЕГР-а е възможно да доведат и до това. Отчита грешно количество въздух, прави горивовъздушната смес по грешни данни за количеството въздух- и готово. А запояването не е толкова лесно, и аз си го правих наскоро и резултатите са прекрасни. Приготви си киселина най- добре за запояване на неръждавейка, малка газова горелка, става и такава от газов поялник (или 300 ватов електрически поялник) и тинол. И тогава действаш.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 04 декември 2015 - 10:42

И с по-лошо зареждане карах колата 5 години. Накрая го оправих щото почна да скапва втори акумулатор и ми беше по-евтино отколкото да купя нов.

До колегата с темата:
Да знаеш нещо бъркаш. Или имаш соленоид или клапан неработещ. Имам предвид вихрови,турбо ЕГР. Ти казваш, че си ги проверил, но нещо си пропуснал. Почни от начало. Размени соленоидите на турбото с тези на вихровите. Пробвай. Ако няма промяна - егр с вихрови и виж какво ще ти каже диагностиката. Прегледай пак вакуумите.

Вариант две е всичко да идва от дебиломера. Нямаш ли приятел или познат с такава кола. Най лесно ще локализираш проблема с проба с работещи части.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 04 декември 2015 - 10:43
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg