Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Монтаж на акумулатор различен от предписания

dimitarmark снимка dimitarmark 05 декември 2012 - 01:50

Има много запитвания може ли да сложа такъв или друг акумулатор в автомобила си. Искам в тази тема да се искажат мненията за и против. Тъй като съм пръв ще започна.
Монтаж на акумулатор различен от предписания от производителя на дадения автомобил вреди на автомобила и директно на джоба на собственика. Ако даден автомобил е бил предвиден за определен акумулатор със примерно 55Ah монтаж на акумулатор с по-голям капацитет е излишен.
1. Акумулатор с по-голям капацитет е по-скъп.
2. Акумулаторът със който е била произведен автомобила е бил със стартов ток поне 100А по-малък от този който ще си купите сега( това го базирам на предположението че колата ви е поне 10 годишна)
3. Алтернатора на автомобила е разчетен да обслужва дадените екстри и да зарежда правилно акумулатора по книжка. Постоянното недозареждане също води до скъсяване живота на акумулатора.
4. Акумулатор с по-голям капацитет първоначално след запалване товари алтернатора и води до скъсяване на живота на диодния блок и ремъка(особено е забележимо при клиновидните ремъци)
5. Акумулатор със по-голям капацитет и по-голям стартов ток е по-устойчив на пад-а на напрежението по време на стартиране на двигателя, което от една страна е добре, но от друга страна по-високо напрежение означава и по-голям ток преминаващ през автоматчето(включвателя) и колектора на стартера.
Всеки продавач на акумулатори ще ви препоръча такъв който ще се събере и със възможно най-голям капацитет защото е по-скъп и със сигурност ще си изкара гаранцията. Очаквам да се включат хора със мнения, разсъждения и факти с цел да се помогне в избора на подходящ акумулатор.
Поздрави на всички фенове.
Мнението беше редактирано от dimitarmark: 05 декември 2012 - 02:38
Отговори

swetla777 снимка swetla777 05 декември 2012 - 06:36

Всеки продавач на акумулатори ще ви препоръча такъв който ще се събере и със възможно най-голям капацитет защото е по-скъп и със сигурност ще си изкара гаранцията. Очаквам да се включат хора със мнения, разсъждения и факти с цел да се помогне в избора на подходящ акумулатор.




Това е абсолютно невярно, досега винаги хората вадят каталози където съм питал и ми дават инфо зависещо какъв е двигателя. Ако става въпрос за колите от от подписа ти е необходим 74 ампера с такъв ми дойде колата навремето и то опелов оригинален и такъв навсякъде са ми давали, но винаги можеш да сложиш и по малък например 60А и по голям 90А. В сайта на бош има таблица за най различни автомобили какъв е акумулатора, но за мен много зависи и какви допълнителни консуматори са внедрени в автомобила.
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 05 декември 2012 - 07:48

Мисля че тези каталози са ориентировъчни, все пак производителя има цял екип електротехници които са изчислили колко трябва да е капацитета на акумулатора. Аз съм с такива акумулатори и на двте, като единия е на три години а другия на четири и са без проблемни. Някой колега беше дал линк към сайт за продажба на акумулатори и там препоръката беше възможно най-голям капацитет който може да се събере, затова и съм го написал, плюс това когато си купувах на по-старата акумулатор от бош искаха да ми пробутат 84 Аh за нея, разликата беше около 30 лева, сега съм със 72Аh. Поздрави.
Отговори

баш майстора снимка баш майстора 05 декември 2012 - 11:47

 dimitarmark, на 05 декември 2012 - 01:50, каза:

.................
4. Акумулатор с по-голям капацитет първоначално след запалване товари алтернатора и води до скъсяване на живота на диодния блок и ремъка(особено е забележимо при клиновидните ремъци)
5. Акумулатор със по-голям капацитет и по-голям стартов ток е по-устойчив на пад-а на напрежението по време на стартиране на двигателя, което от една страна е добре, но от друга страна по-високо напрежение означава и по-голям ток преминаващ през автоматчето(включвателя) и колектора на стартера.
.................

Така, с повечето неща съм съгласен - наистина няма нужда за една маломощна особено бензинова кола да слагаш голям акумулатор, наистина е безсмислено и наистина не трябва да се залита в тая посока, това, че е с по-голям капацитет не помага особено, ако се кара на много къси разстояния за малко и то през зимата си трябва на 1 -2 месеца дозареждане. Помага за първоначалното пускане на двигателя при минусови температури, ако е зареден. При дизелите нещата стоят поиначе, при тях си трябва ток за развъртането на двигателя. Аз искам само да коментирам т. 5 - за тока през стартера. Както казваш, акумулатор със по-голям капацитет е по-устойчив на пад-а на напрежението по време на стартиране на двигателя,с което съм на 100% съгласен и това е само плюс. Значи ти казваш по-високо напрежение - по-високо в сравнение с акумулатора с по-малък капацитет, при който доста по-бързо напрежението ще падне под 11 и даже до 10 В, но напрежението ще е най-много 12 В в най-добрия случай, така, че мисля че това не е проблем. Наистина тече по-голям ток, но не мисля че е по-голям от разчетения за стартера при напрежение 12 В и тока може да е няколко ампера по-голям ( от тока, когато стартера е захранен с акумулатор с по-малък капацитет), и заради това ще върти с голяма честота и запалването е по-лесно и сигурно. Спорен мен стартера е разчетен да издържа токове, при напрежение на токоизточника 12 В, а не са го смятали да кажем, че като го включиш, напрежението ще падне потчи веднага до 10 В и тока при 10 В на токоизточника,да е предвиден да е максималния за стартера. Тука не включваме допълнителните натоварвания, които товарят електродвигателя, и съответно увеличават тока през стартера.
Отговори

Коцето снимка Коцето 05 декември 2012 - 16:55

Ще се опитам да се включа с моето скромно мнение :
т.1 - то си е ясно
т.2 - почти се съгласих
т.3 - съгласен съм
т.4 - съгласих се
т.5 - тук съм съгласен с баш майстора
Обобщеното ми мнение е : Ако двигателя пали трудно може да се сложи по-корав акумулатор но ако се кара предимно градско по 10-15 мин. задължително трябва да се дозарежда на зарядно поне веднъж на два месеца .
Ако мотора ни е "куршум" и пали на четвърт поставянето на голям акумулатор е безмислено освен ако е подарък и то нов .
Мнението беше редактирано от Коцето: 05 декември 2012 - 16:59
Отговори

borochvoro снимка borochvoro 05 декември 2012 - 18:12

Най-важното не са разсъжденията по-горе, а качеството на акумулатора. Аз карам вече 8-ма година с един и никога не е дозареждан и въобще обслужван.
Отговори

Lord Extra снимка Lord Extra 05 декември 2012 - 22:04

Понеже бях поканен / Благодаря / , ще кажа само че истината се ражда в спора и в "брейнсторма" - чрез последния метод са върнали аполо 13 на земята , та за да влеза в спора държа да уточня, че инсталацията на автомобила трябва да е изправна за да се теглим локуми. Т.е. не може да имаме консумация по-голям от 40мА = 0.040 Ампера , пад в напрежението под 12.5 волта, да караме на къси / 110 вата / и фарове за мъгла, да слушаме радио така че да ни чуват другите коли и пуснато парно на 3-та степен и да караме градско и например колата да е правена за Италия или Индия например. Е сега пък Индия ??? Ми да колата ми от подписа е такава / добре че платих на къщата да ми я регистрира / , и какво имам аз, 90 см радиатор, алтернатор на 55 ампера, Т.Е. -> рядко ползване на парното в купето и рядко каране на фарове , и сега на комшията вектрата е с 66 см радиатор и алтернатор на 74 ампера по VIN код за Германия ??? така де т.е. всичко е смятано според мястото на първоначално ползване на возилото. И от тук идва форумните коментари при едни и същи параметри различни показатели. Какво направих аз, щото ми падаше акумолатора през 3 месеца:
1-во : смених габаритите 4 х 5 = 20 вата с led,
2-ро : сложих drl вместо да ползвам къси / 2 х 55 = 110 вата /, за през деня, нощям няма начин,
3-то : касетофона през АСС,
4-то : намерих разход на ток / при мен / в дисплея на колата - този дето показва датата и го махнах.
Резултата е че ми предстои 3-та зима и до сега не съм зареждал акумолатора.
Извода е "във форума" има тема за обсл на акум. и ви препоръчвам да си оправите консумацията и да прочете статията. И моля без коментар от типа на "ми то статията е за стари акум. ", ми то няма разлика в принципа на работа.
------ Леле като ударим 3 водки и ми идва дар слово, хайде лека.
Отговори

reload снимка reload 06 декември 2012 - 08:34

 borochvoro, на 05 декември 2012 - 18:12, каза:

Аз карам вече 8-ма година с един и никога не е дозареждан и въобще обслужван.

В Бг всички акумулатори, които се продава са боклуци и изкарват точно колкото е гаранцията! Може да има и изключения, но няма такъв, които да изкара 8-10 години, като тези, които ги слагат на новите коли. При мен също като при колегата - Корса 2003 си е с оригиналния и нито е свалян нито дозареждан. Прекаляване с профилактиките скапват акумулатора! При покупка най-важното е съотношение цена - гаранция и всички други параметри, като стартов ток и капацитет са измама и се представят в измислени EU стандарти. Ако на етикета на акумулатора се изпиши стартовия ток по DIN(Германски институт за стандартизация) всичко пада с 30%!
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 06 декември 2012 - 10:29

Опасявам се, че никъде вече няма DIN, а само EU CE стандарти. Измислени, както си написал.
Лично аз като видя на някакъв продукт ISO нещо си или, че производителят е сертифициран по него бягам далеч!
Повече вярвам на РСТ на братушките и на немския TUV, отколкото на другите означения и параметри.
Отговори

slavei2003 снимка slavei2003 06 декември 2012 - 13:49

Всеки производител и търговец иска да си върже гащите .Колкото по-слаб е производителя ,толкова по-здрави връзки му трябват.Давам пример от личен опит.
Колата е вектра А X16SZ .По каталог-44ah.-с такъв пристигна от германия.Каталог на БОШ-44ah. Каталог на ВАРТА-44ah.КАТАЛОГ НА монбат 62ah.В магазина на монбат ми казаха следното:ако вземеш по-малък от 62ah. не ти даваме гаранция за него.
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 06 декември 2012 - 21:16

Ами не взимаш МОНБАТ и проблемът е решен! Не, че ще ти признаят гаранцията, ако стане нещо.
Иначе е по-добре да е 55Ah - както се казва златната среда.
Aз съм с 60Ah на Exide от 6,5 години и не съм му виждал зеленото "око" поне от две. Обаче колата си пали от раз!
Мнението беше редактирано от Gena_bs: 06 декември 2012 - 21:20
Отговори

barni снимка barni 09 ноември 2013 - 03:47

Привет колеги,
От тия стандарти човек вече се обърква. Дайте идея, за Corsa 1,3 CDTI при оригинален Опелски акумулатор 60Ah с 380 A стартов ток, гледам че на него пише DIN, какъв акумулатор да сложа сега? Оригиналния завърта нормално и запалва колата но работи 1 секунда и изгасва, при повторно стартиране си заработва. Преместих го за проба на Астрата 2.0 DTL и изобщо не може да завърти. Ако изместя нейния на Корсата който е 74 Ah няма проблем.
Мнението беше редактирано от barni: 09 ноември 2013 - 03:52
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 09 ноември 2013 - 07:58

Много е страно това, да ти запали колата и след това да угасне, и да си мислиш че проблема е акумулатора. Освен това на 2 литровите мотори акумулаторите са 72 амперчасови, нормално е стар 60 амперчасов да не иска да я върти. Но ако си се насочил към смяна на акумулатор отиваш в някое представителство на маркови акумулатори и те имат каталози какъв трябва да е за твоя мотор. Аз лично съм със Бош и на двете коли, купувани преди повече от пет години и не съм имал проблем. Поздрави.
Отговори

barni снимка barni 09 ноември 2013 - 11:13

 dimitarmark, на 09 ноември 2013 - 07:58, каза:

Много е страно това, да ти запали колата и след това да угасне, и да си мислиш че проблема е акумулатора.


Така е, от акумулатора е. Завърта си нормално но угасва, и странното е че не се усеща да се мъчи. Мислех дали не е заложено за да предупреди че има проблем. С 74 Ah-вия на Астрата не угасва. Пробвах и с друг редовен и всичко си е наред, само с оригиналния прави тоя номер.

 dimitarmark, на 09 ноември 2013 - 07:58, каза:

....нормално е стар 60 амперчасов да не иска да я върти.


Ако разсъждавам логично, щом стария завърта мотора на Корсата но не може на Астрата, значи Астрата трябва да е с по голям, и щом тя трябва да е с 72 Ah значи на Корсата и е достатъчен по малък. В случая 60 Ah както е оригиналния би трябвало да е точно на мястото си. За Корсата обаче от близкия магазин преди малко ми казаха че трябва да е 74 Ah, и за Астрата ми казват същото. Нещо не схващам логиката, сравнено с Астрата на Корсата според мен ще и пасне и 50 Ah. Акумулаторите които гледах са Varta и в момента 60Ah на Метро са към 145 лева.
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 09 ноември 2013 - 13:37

С две ръце съм за Варта-та, вземай и си свиркай :)
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 09 ноември 2013 - 14:28

Колега Барни като гледам и двете ти коли са дизел така че тия под 72 ач просто ги забрави.
Мнението беше редактирано от JorkataG: 09 ноември 2013 - 14:30
Отговори

barni снимка barni 09 ноември 2013 - 14:38

 JorkataG, на 09 ноември 2013 - 14:28, каза:

Колега Барни като гледам и двете ти коли са дизел така че тия под 72 ач просто ги забрави.


Ясно но едната е 2 литра а другата 1,3. Едва ли се приема че двигателите са еднакви. Познат от сервиза на Ситроен ми каза че те за 1,6 коман реал слагали 55 Ah.
Отговори

reload снимка reload 09 ноември 2013 - 18:29

Освен всички параметри виж и височината на акумулатора, доколкото си спомням беше с 20mm по-нисък. Дори и тези които ги продават не знаят или се правят, че не знаят. И по- висок влиза, но може + клемата да опре в капака! Затова провери предварително как е при теб.
Отговори

barni снимка barni 10 ноември 2013 - 09:12

 reload, на 09 ноември 2013 - 18:29, каза:

Освен всички параметри виж и височината на акумулатора, доколкото си спомням беше с 20mm по-нисък. Дори и тези които ги продават не знаят или се правят, че не знаят. И по- висок влиза, но може + клемата да опре в капака! Затова провери предварително как е при теб.


Сложих Varta 60 Ah 540A EU /при стар 60 Ah 380A DIN/. Колата си пали перфектно. Вартата наистина е по висок но се побира точно, върху него точно ляга пластмасовата кора под чистачката и за разлика от преди сега ако я натиснеш не хлътва надолу а си стои на мястото. Когато отидох да ми заверят гаранцията обаче пича ми сервира че понеже акумулатора бил малък давали половината гаранция тоест 1 вместо 2 години. Но ми попълни документа и сигурно ще ми направи проблем ако правя рекламация. Дано да няма проблем защото съм убеден че съм направил правилния избор и ако стане нещо ще му мисля как ще се разправям после. Ще видя дали някъде в документите пише че гаранцията може да е половинчата в определени случаи.
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 10 ноември 2013 - 10:42

Никой не може да ти намали гаранцията за такова нещо, ако имаш проблем ще намерим оригинална документация в която си пише че акумулатора трябва да е 60Ah. Много на хитри взеха да се правят тези "майстори". А и по закон в България гаранцията е 2 години, дори да не са ти издали гаранционна карта. Поздрави.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg