Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Трудно Пали ...

W220v снимка W220v 24 ноември 2014 - 03:46

Здравейте приятели! Искам да се консултирам с вас за един проблем който ми направи впечатление по колата (Вектра С 2.2 DTI (Y22DTR) 2004-та) когато опитам да запаля без значение дали е топло или студено времето колата се мъчи около 5/6 секунди преди да запали (само при студен мотор) когато е топъл този проблем липсва, просто пали от раз. Четох из темите в сайта, най-вече в темите за смяна на подгревните свещи тъй като си мислих че проблема идва от повредена такава но попаднах на един коментар в който колега предполагаше че информацията която бордовия компютър използва за да подгрее или не идвала от датчика на антифриза (или нещо подобно) и веднага ми светна лампичката че датчика на казанчето за водата/антифриза ми не работи та се питах възможно ли е от там да идва проблема.
Благодаря предварително !!!
Отговори

killer with opel снимка killer with opel 24 ноември 2014 - 05:39

Пич всеки ще ти каже различно мнение по твоята тема защо може би се запитал.Ами накратко защото не паленето при дизеловите мотори на опел идва от най различни възможни и не такива проблеми.Ще се опитам да ти изредя няколко,а преди това да ти кажа относно твоето питане мисля че не е така компа взима инфо от датчика на антифриза така сеа за причините:
1.Въздух във горивната системата- връщащи маркучета на нафтата, заминало казанче на горивен филтър,напукани маркучи на идващото гориво, и тн...
2.Самата горивна помпа има клапан за задържане на връщащата нафта в смисъл за да си подържа цялата система едно постоянно налягане
3.Софтуера на тез коли за мен е правен във узбекистан във някой гараж от петокласник със поялник във едната ръка и ипад във другата -във смисъл софтуера на компа дали да подгрява или не е сам по себе си скапан тъй като доказано не върши работа.
4.Подгревни свещи слабо вероятно да със скапана такава във студено време ще пали и ще тресе малко но не е болка за умиране.
5.И още всякакви подобни каквото се сетиш и каквото не по тез опелови дизели-иначе кат двигатели са издръжливи.
Моето заключение провери по горе описаните неща най вече маркучи всякакви дори лека пукнатина да има смуче въздух казвам го от личен опит.За мен това ти е най-вероятния проблем колегите може би ще ти кажат има мноооооого написано по темата ама ако седнеш да прочетеш всичко накрая ще ти стане ясно че си си загубил времето
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 24 ноември 2014 - 07:44

До термостата е датчика от който компа взима сигнал колко е студено откачи му буксата като дадеш контакт компа ще си мисли че е -40гр. и пуска подгяване на макс ако запали без проблем е ясно че датчика не дава коректна инф.
Отговори

vladkin1980 снимка vladkin1980 24 ноември 2014 - 09:08

 mrsch66, на 24 ноември 2014 - 07:44, каза:

До термостата е датчика от който компа взима сигнал колко е студено откачи му буксата като дадеш контакт компа ще си мисли че е -40гр. и пуска подгяване на макс ако запали без проблем е ясно че датчика не дава коректна инф.

Много точно казано.Пробвай дали ще пали с откачена букса на темп. датчик.Когато дадеш на контакт изчакай поне 10-15 секунди и тогава пали.За да се зачервят добре свещите.
Отговори

W220v снимка W220v 24 ноември 2014 - 16:31

Благодаря за съветите ще проверя всичко което ми казахте ! Още нещо ми направи впечатление тази сутрин тръгвайки за работа като се опитах да запаля колата се мъчеше около 20 секунди (клю клю клю ) след което пуснах ключа за да не прецакам акомулатора изчаках около минута и пробвах пак запали на около 5тата секунда + облак бял дим от ауспуха за първи път забелязвам такъв облак .... нз може би е нормално колата е на 197 000 км вие какво мислите по въпроса ? благодаря предварително
Отговори

W220v снимка W220v 25 ноември 2014 - 00:17

 mrsch66, на 24 ноември 2014 - 07:44, каза:

До термостата е датчика от който компа взима сигнал колко е студено откачи му буксата като дадеш контакт компа ще си мисли че е -40гр. и пуска подгяване на макс ако запали без проблем е ясно че датчика не дава коректна инф.



Колега страшно много ти благодаря направих точно каквото ме посъветва открих и изключих датчика, в момента в койо дадох на контакт на таблото ми светна лампата за подгряване изчках около 10-на секунди и завъртях. ПРОБЛЕМО ФИНИТО запали от раз на студен мотор !!!! Благодаря много още веднъж още утре ще тичам за нов датчик !!!!

Благодаря на всички за оказаната помощ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Мнението беше редактирано от W220v: 25 ноември 2014 - 01:56
Отговори

W220v снимка W220v 25 ноември 2014 - 02:02

 killer with opel, на 24 ноември 2014 - 05:39, каза:

Пич всеки ще ти каже различно мнение по твоята тема защо може би се запитал.Ами накратко защото не паленето при дизеловите мотори на опел идва от най различни възможни и не такива проблеми.Ще се опитам да ти изредя няколко,а преди това да ти кажа относно твоето питане мисля че не е така компа взима инфо от датчика на антифриза така сеа за причините:
1.Въздух във горивната системата- връщащи маркучета на нафтата, заминало казанче на горивен филтър,напукани маркучи на идващото гориво, и тн...
2.Самата горивна помпа има клапан за задържане на връщащата нафта в смисъл за да си подържа цялата система едно постоянно налягане
3.Софтуера на тез коли за мен е правен във узбекистан във някой гараж от петокласник със поялник във едната ръка и ипад във другата -във смисъл софтуера на компа дали да подгрява или не е сам по себе си скапан тъй като доказано не върши работа.
4.Подгревни свещи слабо вероятно да със скапана такава във студено време ще пали и ще тресе малко но не е болка за умиране.
5.И още всякакви подобни каквото се сетиш и каквото не по тез опелови дизели-иначе кат двигатели са издръжливи.
Моето заключение провери по горе описаните неща най вече маркучи всякакви дори лека пукнатина да има смуче въздух казвам го от личен опит.За мен това ти е най-вероятния проблем колегите може би ще ти кажат има мноооооого написано по темата ама ако седнеш да прочетеш всичко накрая ще ти стане ясно че си си загубил времето


Открих проблема (датчика който подава информация за температурата ) но се вслушах в думите ти и прегледах маркучите наистина има много пукнатини по повечето от тях утре ще ходя за нов датчик до близкия магазин на опел и ще си набавя и маркучи за да сменя старите (всичките)!!

Благодаря!
Мнението беше редактирано от W220v: 25 ноември 2014 - 02:05
Отговори

mistarmi снимка mistarmi 25 ноември 2014 - 17:51

Колега ,опита който си направил само доказва че имаш изправна система за подгрев ,която подгрява при ниски температури.Тия коли са така направени ,че подгряват при външна температура под 5 градуса.Гледам че си писал ,че се намираш в Мадрид ,та уточни при студено време в Испания каква е външната температура при първо стартиране.Това което искам да ти кажа ,че на датчика може нищо да му няма ,просто околоната температура може да е по-висока от 5 градуса.Има начин да провериш изправната работа на датчика като му откачиш буксата и замериш с мултицет съпротивлението ,което дава при определена температура.
Мнението беше редактирано от mistarmi: 25 ноември 2014 - 17:52
Отговори

W220v снимка W220v 26 ноември 2014 - 16:14

 mistarmi, на 25 ноември 2014 - 17:51, каза:

Колега ,опита който си направил само доказва че имаш изправна система за подгрев ,която подгрява при ниски температури.Тия коли са така направени ,че подгряват при външна температура под 5 градуса.Гледам че си писал ,че се намираш в Мадрид ,та уточни при студено време в Испания каква е външната температура при първо стартиране.Това което искам да ти кажа ,че на датчика може нищо да му няма ,просто околоната температура може да е по-висока от 5 градуса.Има начин да провериш изправната работа на датчика като му откачиш буксата и замериш с мултицет съпротивлението ,което дава при определена температура.


Прави ми проблеми при различни температури като започнем от +25 до 3 градуса (общо взето без значение дали вън е студено или топло проблема е на лице) ходих миналия ден до магазин на опел но за сажаление нямаха в исток тази част та я поръчах, казаха ми че в петък ще я имам. Така или иначе ще е добре да я сменя понеже старата има доста окаян външен вид. Другото което ме навява на мисълта че проблема наистина ще е в този датчик е че дори на температура 3 градуса (миналата нощ около 4 през ноща) не ми светна индикатора за подгрев при проложение че мотора беше студен, незнам каква температура имаше индикирана но термометара на купето (този който ми показва външната температура на дисплея) показваше 3 градуса а мотора отново се мъчеше около 10-на секунди преди да запали а след запалването отново изкара облак бял дим от ауспуха

Също така вчера си направих един експеримент когато си тръгвах от работа исках да проверя да не би проблема да не е само в подгрева. Та отворих капака и изкарах буксата на въпросния датчик и седнах зад волана подадох на контакт и индикатора светна погледназ на бързо дисплея който показваше 12.5 градуса и завъртях запали на момента без да вади облак с бял дим след което загасих и закачих датчика отново опитах да запаля, колата отоново се мъчеше .....

Благодаря за съвета и мога ли да те помоля да ми разясниш как точно да тествам датчика с мултицета“ на каква стойност трябва да го включа при каква темп. какво трябва да ми отчете и като цяло какво да гледам ... не съм много на ясно с тези машинки имам такава но я ползвам само да проверя дали има верига посредством пищене (noob frendly :D :D :D :D )

Благодаря, в петък след монтажа на новия датчик ще споделя резултата !!!
Мнението беше редактирано от W220v: 26 ноември 2014 - 21:32
Отговори

aEoN снимка aEoN 06 януари 2015 - 08:42

Здравейте, имам подобен проблем с OPEL SIGNUM, 2003 година – двигател Y22DTR, но разликата при мен е, че при първо палене, дори при -20 градуса колата пали от половин оборот. След като съм я карал, половин час след спирането на двигателя, повторното стартиране е почти невъзможно - 15-20 секунди въртене, припалва от време на време и излиза облак синкав дим. След като двигателя изстине напълно (след 3 до 5 часа, в зависимост от външната температура) пали отново от половин оборот. Този проблем го има и през лятото. Интересното в случая е, че с течение на времето проблема се задълбочава. Забелязал съм също, че винаги когато пали при температура по-ниска от 10 градуса лампата за подгряващи свещи светва - ако не светне съм сигурен, че ще запали трудно. Забелязал съм също, че при завъртане на ключа, стартера тръгва някакси мудно. Поради тази причина ходих в сервиз, където го замериха и ми казаха, че стартера си е в ред. Сменил съм акумулатора с Boch Silver, който е с добър стартов ток, сменил съм подгряващите свещи - всички бяха заминали, сменил съм вакуумните клапани, които се намират отпред до радиатора - единия е свързан с дроселовата клапа , другия с ЕГР. От време на време ми дава грешка свързана с датчика за атмосферно налягане – смених с датчик втора ръка, но продължава да дава същия проблем и смених и конекторите (четох във форума, че те се скапват), но отново без резултат. Накрая май ще сменя колата, въпреки че освен изброеното работи перфектно – има мощност, вози добре, окачването е здраво и като цяло въобще не ми се сменя.
Мнението беше редактирано от aEoN: 06 януари 2015 - 08:44
Отговори

qsencho снимка qsencho 06 януари 2015 - 17:22

 aEoN, на 06 януари 2015 - 08:42, каза:

Здравейте, имам подобен проблем с OPEL SIGNUM, 2003 година – двигател Y22DTR, но разликата при мен е, че при първо палене, дори при -20 градуса колата пали от половин оборот. След като съм я карал, половин час след спирането на двигателя, повторното стартиране е почти невъзможно - 15-20 секунди въртене, припалва от време на време и излиза облак синкав дим. След като двигателя изстине напълно (след 3 до 5 часа, в зависимост от външната температура) пали отново от половин оборот. Този проблем го има и през лятото. Интересното в случая е, че с течение на времето проблема се задълбочава. Забелязал съм също, че винаги когато пали при температура по-ниска от 10 градуса лампата за подгряващи свещи светва - ако не светне съм сигурен, че ще запали трудно. Забелязал съм също, че при завъртане на ключа, стартера тръгва някакси мудно. Поради тази причина ходих в сервиз, където го замериха и ми казаха, че стартера си е в ред. Сменил съм акумулатора с Boch Silver, който е с добър стартов ток, сменил съм подгряващите свещи - всички бяха заминали, сменил съм вакуумните клапани, които се намират отпред до радиатора - единия е свързан с дроселовата клапа , другия с ЕГР. От време на време ми дава грешка свързана с датчика за атмосферно налягане – смених с датчик втора ръка, но продължава да дава същия проблем и смених и конекторите (четох във форума, че те се скапват), но отново без резултат. Накрая май ще сменя колата, въпреки че освен изброеното работи перфектно – има мощност, вози добре, окачването е здраво и като цяло въобще не ми се сменя.


и при мен е така колега :))) изключително мн ме дразни само зимата ми ги прави тези магарийки :))) подгрява свещите паля карам 10 минути изгасям колата и я оставям за 20 минути и след това върти та върти :))) карам колата 4 години вече и така всяка зима ... и съм мн замислен защо така са я направили германците :)))
Отговори

nikelegacy снимка nikelegacy 07 януари 2015 - 07:52

И при мен е такъв проблема колеги. Вчера запалих колата за да я изчистя от снега, подгрева се включи и запалих от раз. След това загасих и се прибрах. След 1 час ми се наложи да излезна и се почна въртенето. Подгрева въобще не се включваше, а външната темп беше - 4. И друг път не се е пускал Подгрева, но тогава мотора е бил зсгрял, а сега беше само припален преди час...
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 07 януари 2015 - 20:06

 nikelegacy, на 07 януари 2015 - 07:52, каза:

И при мен е такъв проблема колеги. Вчера запалих колата за да я изчистя от снега, подгрева се включи и запалих от раз. След това загасих и се прибрах. След 1 час ми се наложи да излезна и се почна въртенето. Подгрева въобще не се включваше, а външната темп беше - 4. И друг път не се е пускал Подгрева, но тогава мотора е бил зсгрял, а сега беше само припален преди час...


При мен след смяна на тоя същия датчик след хиляди други опити и какво ли още не, този проблем изчезна напълно. Вектра Б със същия двигател. Но при повторната поява на същия проблем след около година и при напълно изправен датчик решението на проблема се оказа в някаква настройка на помпата, вече не помня каква, но я правиха в София Дизел Център. Обяснението им беше, че вследствие на механично износване в един момент се налага това да се направи. След това повече никога не се е появявал такъв проблем, при всякакви температури палеше от четвърт, както и трябва да палят тия ДВГ-та.
Отговори

nikelegacy снимка nikelegacy 07 януари 2015 - 22:35

Някаква идея това с ОПком ли се наглася или друга техника. Преди малко пак карах за кратко, качвам се след час, няма подгрев и пак тъпо въртене. Значи да ходя и да търся някаква настройка на помпата..
Отговори

vladkin1980 снимка vladkin1980 07 януари 2015 - 23:16

На мойта пробвах да увелича порцията гориво на помпата с Теч 2, при първи старт.Пак същата работа с паленето само, че изпушва черно.Незнам какво са ти настройвали на помпата.Не може ли да се сетиш?
Отговори

qsencho снимка qsencho 08 януари 2015 - 17:28

 tisho.74, на 07 януари 2015 - 20:06, каза:

При мен след смяна на тоя същия датчик след хиляди други опити и какво ли още не, този проблем изчезна напълно. Вектра Б със същия двигател. Но при повторната поява на същия проблем след около година и при напълно изправен датчик решението на проблема се оказа в някаква настройка на помпата, вече не помня каква, но я правиха в София Дизел Център. Обяснението им беше, че вследствие на механично износване в един момент се налага това да се направи. След това повече никога не се е появявал такъв проблем, при всякакви температури палеше от четвърт, както и трябва да палят тия ДВГ-та.



мн интересно колега !! от малкото решили проблема си явно :)) хаха колко ти струваше тази процедура ?
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 08 януари 2015 - 20:13

Според мен са го решили проблема със смяна на софта със такъв на който му е увеличена стартовата порция гориво. Само предполагам. Поздрави.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 09 януари 2015 - 10:15

Колеги, някъде бях писал точно какво ми правиха, даже бях дава и координати на колега, ама нейсе, годинки. Довечера ще имам време да поровя и ще опитам да пиша.
Отговори

aEoN снимка aEoN 09 януари 2015 - 13:34

 tisho.74, на 07 януари 2015 - 20:06, каза:

При мен след смяна на тоя същия датчик след хиляди други опити и какво ли още не, този проблем изчезна напълно. Вектра Б със същия двигател. Но при повторната поява на същия проблем след около година и при напълно изправен датчик решението на проблема се оказа в някаква настройка на помпата, вече не помня каква, но я правиха в София Дизел Център. Обяснението им беше, че вследствие на механично износване в един момент се налага това да се направи. След това повече никога не се е появявал такъв проблем, при всякакви температури палеше от четвърт, както и трябва да палят тия ДВГ-та.

За съжаление при мен варианта с настройки или ремонт на помпата няма да проработи - помпата е някакъв междинен модел и има компютър на нея - в случая не е възможно да се тества на стенд и въобще да се ремонтира - препоръчват да се смени с помпа втора ръка. Проблема е, че ако взема помпа втора ръка пак няма гаранция, че ще работи. В друг сервиз ми предложиха да сложа бутон (или автоматика - с реле, при която при подаване на контакт, ако динамото не работи да греят подгряващите свещи), но в случая ме предупредиха, че подгряващите свещи бързо ще си заминат.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 10 януари 2015 - 23:38

В записките за колата съм записал: "Проверка центровка ГНП. Центровка ГНП в SDC". Не знам какво са правили наистина, но е факт, че след това вече забравих за това и отново палех при всякакви температури от четвърт. Тази кола и в момента работи така при новия си собственик...
Доколкото знам софта на 2.2 е малко по- различен от този на трите варианта на 2.0. Подгрева на 2.2 се включва и при 10-15 градуса температура на околния въздух. На мойто 2.2 подгрева например ми се включваше за около 2 секунди през лятото на морето при палене в 7 сутринта температура на въздуха над 12 градуса. Освен това дълго време имах едновременно 2.0 и 2.2 и също наблюдавах такава разлика- 2.0 включваше подгрева под +5 градуса, а 2.2 си го включваше и при 10-15 градуса на въздуха. И факт- 2.2 пали на четвърт винаги, 2.0 върти при +6 градуса.
На мен ми мирише на неизправен температурен датчик при Вашите автомобили...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg