Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Проблеми с вектра б Х20ДТЛ(висок разход, мигане на чека и тн.)

Vip4oo снимка Vip4oo 05 декември 2015 - 21:10

След почистване на дебитомер, вихрови клапи и тн.Днес навъртях 170км и по оп-ком ми показа 11 литра разлика в резервоара, което идва 6,5 на 100 като си понастъпвах и бях натоварен малко.Разход по резервоар пълен-пълен няма как да направя, понеже по някаква причина не може да се напълни до горе, но и по стрелка забелязвам, че по-бавно пада.Остана да разбера от къде идват тези грешки.Ще изпробвам 2-те клапанчета на мястото на този за турбото, понеже там лесно се разбира дали работи(по един маркуч който трябва да стои опънат към клапана).
Отговори

titan22 снимка titan22 05 декември 2015 - 22:28

Има вероятност мембраната на ЕГР-а да е спукана и от там да набива грешка Р0400,така беше при мен.
Отговори

Vip4oo снимка Vip4oo 06 декември 2015 - 00:01

ЕГР-а работи перфектно!Откачах най-различни вакуми и пак когато си поиска набива грешките, само колата започва да не върви както трябва, затова се съмнявам да не работи клапанче, но пак ще ги изпробвам на мястото на клапана за турбото.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 06 декември 2015 - 15:28

Грешките още ли са същите?
Отговори

Vip4oo снимка Vip4oo 08 декември 2015 - 18:06

Да, дава същите грешки.Днес клапанчетата за ЕГР и Вихрови клапи ги менках с този на турбото, оказа се, че и двете неработят.Първо колата едвам се форсира до 3000 оборота максимално и пише boost selenoit нещо си на оп-кома.Сега обаче върнах всичко както си беше, понеже в момента нямам пари да купя клапанчета и сега като стои на място или е по инреция светва чека и записва грешка P0400 - (5) exhaust gas recirculation flow insuffcient detected - present и от време на време придърпва.Дали може да съм разменил някой маркуч и има ли значение кое къде е вкарано(примерно разменени маркучи на едно клапанче, ляв с денен)?
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 08 декември 2015 - 18:12

Естествено има значение (маркучите). Има си надписи вход и изход. Търси соленоид втора ръка. Тествай го на място. Вече не са скъпи. За 20 макс 30 лв ще намериш.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 08 декември 2015 - 18:13
Отговори

Vas снимка Vas 08 декември 2015 - 21:50

Ако може ще използвам темата на колегата. Имам същата Вектра със същия двигател 2.0 101к.с дизел
Не се случва постоянно, но като запаля колата на от време на време ми светва чека за 3-4сек. и гасне, като дам гас веднага гасне.
Ходих на майстор казаха ми някакъв датчин на AIRBAG и погледвни свещи. За сега си пали нормално дори и при 0 градуса, ако сменя свещите дали ще спре да ми свети чека при палене.
И още един въпрос - Къде трябва да ми показва стрелката за водата на таблото? Трябва да я карам 15-20мин. за да мръдне на първата синя черта
Не мога да разбера дали загрява тази кола или ще трябва да сменям термостат
Отговори

asensio снимка asensio 08 декември 2015 - 23:04

Не не може да я ползваш. Толкова ли не намери някоя тема за подгревни свещи та точно тука писа ? Да чека ти свето най вероятно от свеща. А дали ще изгасне - смени свеща и ще разбереш. А в колко теми ще питаш за тоя термостат ? И мойта не загрява ама не го сменям и не пиша в 100 теми.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 09 декември 2015 - 10:20

все пак да отговоря на човека. И мойта кола трудно отлепя от синята зона, но все пак там е над 60 градуса реално. Важното е да ти духа топло от преди това и нямаш проблеми. Термостата може да разбереш дали работи, като пипнеш маркучите на големия кръг дали са топли преди да е излязла от синята зона. Съвсем сигурен и изпитан метод на поколения българи. Проблема с подгрева ти е или от свещ или от реле, но щом спира да свети след време сигурно е изгоряла свещ. Тя са пали при 0, но ще те питам на - 15.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 09 декември 2015 - 14:40

 Vip4oo, на 08 декември 2015 - 18:06, каза:

Да, дава същите грешки.Днес клапанчетата за ЕГР и Вихрови клапи ги менках с този на турбото, оказа се, че и двете неработят.Първо колата едвам се форсира до 3000 оборота максимално и пише boost selenoit нещо си на оп-кома.Сега обаче върнах всичко както си беше, понеже в момента нямам пари да купя клапанчета и сега като стои на място или е по инреция светва чека и записва грешка P0400 - (5) exhaust gas recirculation flow insuffcient detected - present и от време на време придърпва.Дали може да съм разменил някой маркуч и има ли значение кое къде е вкарано(примерно разменени маркучи на едно клапанче, ляв с денен)?

Както и колегата писа- да, има значение. Обаче щом си установил, че не работят почвам да си мисля, че целия проблем идва от тях.
Отговори

Vip4oo снимка Vip4oo 09 декември 2015 - 20:59

Бях разменил маркучите на вход и изход.Оправих ги и колата пак влиза в авариен режим, размених маркучетата за егр и вихрови и се оправи, покарах малко и след това пак започнаха същите проблеми.Клапанчето за турбото също или не работи или се губи някъде вакума.Един позат има същата вектра със същия двигател и утре ще пробвам неговите клапани.И последен въпрос поне за сега :biggrin: : Има ли разлика между клапачето за турбото и клапанчетата за вихрови и егр?
Мнението беше редактирано от Vip4oo: 09 декември 2015 - 20:59
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 09 декември 2015 - 23:41

Соленоидите са еднакви и трите(ако това питаш). Провери си самия клапан на вихровите (не соленоида). Нещо ме съмнява. Махаш маркуча, буташ буталото нагоре, затапваш с пръст там дето влиза вакуума и гледаш дали ще задържи. Задръж 20 сек да се увериш.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 09 декември 2015 - 23:42
Отговори

Vip4oo снимка Vip4oo 10 декември 2015 - 05:08

Тоя които е точно на клапите работи със сигурност.Сега или клапанчето за турбото се е прецакало или губи вакуум, понеже маркуча които е към турбото трябжа да е опънат към клапана, а не е ....Утре ще пробвам от работеща кола и ще разбера каква е работата.Иначе намерих клапанчета по 15лв/бр и петък ще ходя да ги пробвам и ако работят д ги взема.
Отговори

Vip4oo снимка Vip4oo 10 декември 2015 - 16:36

Колата губеше вакум.Оправих я и пак проверих двете клапанчета до акумулатора и излезе, че работят, само че едното работи на пулсове(засмуква и отпуска)Което не мисля, че трябва да е така понеже най-малкото което номерата изписани върху клапанчетата са едни и същи по което си мисля, че са еднакви и трябва да работят по един и същ начин.Сега мисля да изолирам ЕГР-а и да вържа вихровите клапи за работещото клапанче.Според вас ще стане ли номера?
Мнението беше редактирано от Vip4oo: 10 декември 2015 - 16:36
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 10 декември 2015 - 17:05

Не. Сложи работещ соленоид на неработещото и просто си направи колата да работи нормално. До тогава сложи неработещия на вихровите и ще я караш почти нормално колата.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 10 декември 2015 - 18:41

И трите са еднакви вихровите клапи направо ги изолирай като нямат вакум ще останат пълно отворени тях вакума ги затваря през една в ниските да завихря въздуха за по добро смесобразуване над 3000об вече са отворени тях компа не ги търси и няма да ти набива грешки ползвай тяхния селеноид щом е здрав за управление на ЕГР или турбината ако го ползваш за ЕГР естествено прехвърляш на него маркучите и буксата за турбината го сваляш и прехвърляш от другата страна.
Отговори

Vip4oo снимка Vip4oo 13 декември 2015 - 14:38

Проблема не е във вухрови клапи и неработещото клапанче.Затапих вихровите клапи в отворено положение, затапих и клапанчето и чека продължава да мига докато колата не се "изстреля"...От какво друго може да е, вакум има, вгр и турбо работят?
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 13 декември 2015 - 17:44

Остава варианта да се гледа на живи данни като мига тоя чек и да се търсят нередности. Например налягане в колектора, дебит на въздуха, аванс на помпата, обороти колянов и разпределителен вал (което са обороти на помпата по две).

А междувременно се сетих за още една проверка, която можеш да си направиш сам. Писал си, че турбото работи, ама все пак свали входящата тръба за въздуха на турбото и опитай да завъртиш внимателно перката на турбото. Ако става с лекота, без да усещаш запъвания през целия оборот нещата са наред. Ако има луфтове- осов и аксиален, или пък задържа- много е вероятно нещата са оттам.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 14 декември 2015 - 09:58

Колега, не знам как затапваш, но няма как да махнеш всичките тия работи и да чакаш колата да работи правилно. Трябва да ги накараш да работят, за да се оправят. Ако ЕГР-а ти е изолиран без реле или софтуерно премахване, ще ти набива грешки винаги. Мотора си търси фидбек от работата му. Купи си две соленоидчета за по 15 лв и се опитай да накараш колата да работи правилно. Имам подозрение (ще кажа за пореден път), че самия клапан на вихровите ти прави проблеми.
Отговори

Vip4oo снимка Vip4oo 17 декември 2015 - 18:18

Купих клапанче, смених го и колата "лети".Чека спря да мига, но продължава от време на време при палене да е в авариен режим и да дава P0400 грешка.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg