Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Проблем с въздушни възглавници на вектра б

r00t3r снимка r00t3r 20 октомври 2017 - 15:22

Здравейте колеги днес направих лек гаф тъй като ми светеше airbag и прочетох грешката реших да извадя да почистя буксата с контакен спрей да ама уви извадиха се кабелчетата от нея и тя малко се начупи та сега мисълта ми е как да фиксирам проблема могат ли да се запоят кабелчетата без буксата или по някакъв начин да стане ? И може ли да гръмне еърбега :)

Публикувано изображение
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 20 октомври 2017 - 15:42

Доста хора ги запояват и резултатите са налице- обикновено този проблем се решава. Имай предвид, че единия комплект кабели е за предварителното обтягане на колана, а другия за възглавницата. Важно е да го спазиш. Поляритета на жилата не е от значение. Гледай спойката да е добра, и ползвай термосвиваем шлаух вместо изолирбанд за изолиране на спойката. Отгоре както искаш- може и с изолирбанд, може и с онази платнената лента за бандажиране.
Но ако ти се занимава можеш да си намериш качествени куплунзи и да го направиш с тях. Например Wago. Не е сложно и връзката е разглобяема. Само гледай да го направиш така, че при раглобяване да не можеш да объркаш кабелите. На момчето, което ми купи вектрата го направих с куплунзи, щото такива са ми разбиранията :icon_wink2:
Някъде бях чел, че не трябва да се ползват индуктивни поялници. Сигурно заради наличието на известно напрежение на човката, знам ли...
И най- важното: всичко това се прави при откачен акумулатор. Така пише в литературата. Едва като приключиш закачаш акумулатора.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 20 октомври 2017 - 15:51
Отговори

r00t3r снимка r00t3r 20 октомври 2017 - 16:55

 tisho.74, на 20 октомври 2017 - 15:42, каза:

Доста хора ги запояват и резултатите са налице- обикновено този проблем се решава. Имай предвид, че единия комплект кабели е за предварителното обтягане на колана, а другия за възглавницата. Важно е да го спазиш. Поляритета на жилата не е от значение. Гледай спойката да е добра, и ползвай термосвиваем шлаух вместо изолирбанд за изолиране на спойката. Отгоре както искаш- може и с изолирбанд, може и с онази платнената лента за бандажиране.
Но ако ти се занимава можеш да си намериш качествени куплунзи и да го направиш с тях. Например Wago. Не е сложно и връзката е разглобяема. Само гледай да го направиш така, че при раглобяване да не можеш да объркаш кабелите. На момчето, което ми купи вектрата го направих с куплунзи, щото такива са ми разбиранията :icon_wink2:
Някъде бях чел, че не трябва да се ползват индуктивни поялници. Сигурно заради наличието на известно напрежение на човката, знам ли...
И най- важното: всичко това се прави при откачен акумулатор. Така пише в литературата. Едва като приключиш закачаш акумулатора.


Значи може директно без буксата да се запоят , но тогава как да разбера кое кабелче къде е защото едното е синьо другото кафяво иначе изолацията ще я направя само ,че има ли опастност да гръмне иначе акумулатора съм му махнал едната клема няма проблем :)
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 20 октомври 2017 - 18:35

Като сглобиш куплунга не става ли ясно? Или до такава степен е разглобен, че няма как да се разбере. И колко жила излизат от пода?
Това надолу, а и предишното, е в случай, че имаш странична възглавница и предварително натягане на коланите. С други думи жилата от пода са четири- две двойки. Ако имаш само възглавница няма какво да се чудиш- поляритета на кабелите няма значение.
За случая с възглавницата и другия пиропатрон:
Ако едната двойка кабели е запазена и се вижда кой с кой е направи ги тях и след това другата двойка също. Поляритета не е от значение, само двойките трябва да ги уцелиш.
Ако нито едната двойка не е ясна можеш да направиш следното:
1. Набавяш си съпротивление около 3 ома поне на 0.25 вата;
2. При разкачен акумулатор откачаш всички кабели и оставяш кабелите от пиропатроните свободни, може и да ги изолираш. Запояваш съпротивлението на едната двойка кабели от пода;
3. Закачаш акумулатора и връзваш диагностиката. Даваш на контакт и търсиш къде на пасажерското място ще откриеш тия около три ома. Ако компютъра ги отчете на пасажерската странична въздушна възглавница ще трябва нейния кабел да се запои на мястото на съпротивлението. Другата двойка ти остава за пиропатрона в закопчалката на колана. Мисля, че идеята е ясна, да не пиша и останалите възможности.
П.с. Ако не знаеш какво правиш по- добре намери някой, който е наясно.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 20 октомври 2017 - 18:42
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg