Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

psg16 за ремонт - клапан/авансатор задира/ моля за линк!

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 18 май 2016 - 21:46

Малко развитие по темата. Мотора е Y20DTH и оп-кома твърди, че е с PSG 5. Не знам колко е достоверно. Грешките бяха 2 - P1220 и P1345. И двете нот презентед. Колата пали студена и има малко разминаване в инжекшън старта на студен мотор. При загрял мотор изчезва и авансатора почва да работи нормално. Проблема идва над 80 градуса температура. Почва да прескача. Пак изписва един два пъти 1220. Като изгасне, изкарва 1345 само без 1220. Беше вдигната със задницата нагоре. Имам 3 съмнения къде е повредата и най-вероятно 2 от тях са причината. Помогнете малко с анализа на данните :)

1 - проблем с авансатора, но той на загряла кола работи. За мен колата е за двутактово и добавки и ще закрепи.
2 - датчик колянов вал. Соред мет той прави проблема при топла кола (едната теза). Другата е когато не стига достатачно гориво да гасне колата и от нелогичните обороти да записва грешка. Срещу тази теза е, че като запаля колата е записала само колянов вал без 1220.
Публикувано изображение
3 - сондата, маркучите в резервоара. Там също май има проблем. Най-вероятно при по-малко бензин дърпа въздух от някъде.

За мен най-вероятано са и трите неща, като решаващ проблем идва или от нивото на горивото или от датчик колянов вал, а не от помпата.

Въпроса ми е дали според вас трябва да се смени датчик колянов вал, защото са си 70/80 лв, които няма нужда да се дават ако всичко е наред с него.

При мотора нищо не успяхме да гледаме, защото беше тъмно.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 18 май 2016 - 21:51
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 18 май 2016 - 22:23

 bobob, на 18 май 2016 - 21:33, каза:

Здравейте скъпи колеги,

Специални благодарности на колегата Neshto smisleno за помоща!
Преди малко приключихме с диагностиката на Зафирката

Без да я палим, студена, излезе записана грешка
P1220
P1345
P1345 - SGC (Cam Position) Sensor Circuit Malfunction/Crankshaft Position-Camshaft Position Correletion

Колегата изчисти грешките и решихме да я запалим и загреем до 90 градуса.
Колата запали веднага. Лекото присецване се усети на 2-3 пъти още преди да загрее.
Като загря угасна. И изписа пак горните грешки.
Чека присветва и после гасне. Не свети постоянно.

Поздрави!

Ако цедката в резервоара е ОК и не дърпа въздух отникъде за мен остава датчика на коляновия вал, или неговата инсталация. Само ме се ще да пробвате или по- скоро да видите неговите показания като гасне двигателя- дали изчезват показания или има някакви други нередности с показанията му. Иначе от тоя датчик със сигурност ще изгасне. Обаче за мен е по- характерно, че няма да запали ако датчика не е наред. А за 1220 двутактовото е ясно;-)
И нещо от моя миналогодишен нещастен опит с 1220. Миналата година при мен на морето правеше драмите с 1220 от цедката в резервоара чак като загрее, на студено вървеше все едно нищо и няма. Аз си го обяснявам, че като поработи успява да събере още гняс по цедката и се дозапушва, а между другото дотогава успява и да загрее. Интересното беше, че като започне да придърпва и се появят белите пушеци я гасиш, оставяш 20 минути и после пак си работи известно време.
Та и в тая връзка, цедката в резервоара отворихте ли? Щото може там да се окаже разковничето, а тая профилактика никога не е излишна.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 18 май 2016 - 22:33
Отговори

kalin09 снимка kalin09 18 май 2016 - 22:41

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 30 юли 2017 - 16:51
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 18 май 2016 - 22:55

Cam position си е положение на разпределителен вал. Който не чете внимателно- бърка. Калин е прав за тая грешка.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 19 май 2016 - 07:29

Ясно. То аз го праснах в транслейтъра и там ми го преведе колянов вал. Тъй като варираха двете грешки поотделно, възможно ли е проблема да е само в цедката в тоя случай? Май ревизия на сондата + добавки и после ще се мисли.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 19 май 2016 - 07:40

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 30 юли 2017 - 16:52
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 19 май 2016 - 08:58

Датчика изкарва грешка само след като загасне колата. Когато пресецва като загрее, преди да загасне дава 1220, но само на моментите когато пресецва. След като загасне и дам на контакт има записано само за датчика без помпа. До колкото разбрах има шанс да е свързано с нивото на нафтата, защото вчера палеше и топла, но беше вдигната със задницата на високото, а нафтата беше на 10 литра. Нивомера също от време на време полудявал (този за нафтата). Явно трябва да се кара наред. Почистване букси на помпата, почистване на цедка и добавки. После помпа ако не се реши проблема.

Качил съм скриншот на точната грешка. Това, което колегата писа го гледахме във списъците с грешки тук във форума, че аФтодатата ми ги отваряше до П1000 само.

Вижте пък тази тема.

http://www.opelclub....2

Колегата е с проблем 1:1 и май след смяна на датчик колянов вал му се е решил проблема. Обърнете внимание на скриншота. Там е грешката, която наистина показваше.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 19 май 2016 - 09:20
Отговори

kalin09 снимка kalin09 19 май 2016 - 09:46

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 30 юли 2017 - 16:52
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 19 май 2016 - 10:19

 kalin09, на 19 май 2016 - 09:46, каза:

С прецакан датчик на коляновия вал си палят и вървят тия мотори,но работят в авариен режим и не работи оборотомера.


Поне при X20DTH не е съвсем така. Там има и двете оцпии. Преди две години при мен беше точно както ти каза, но от време на време просто гаснеше в движение и не искаше да пали по същия начин като при колегата. Наядох се натоя .. точно на морето и добре че в Синеморец намерих някъв магазин за части дето ми го поръчаха и доставиха в неделя. Иначе колата ми в един момент просто отказа да пали и проблема беше в буксата. Изрязах буксата и я превързах, като от това спря да ми работи съвсем оборотомера и колата беше в авариен режим както каза, но ме закара до синеморец. Обяснявам си го така, когато едното жило е прекъснато (не знам кое) не работи само оборотомера, но когато и някое от другите две сгъне, вече и не пали. Как може да се убедим кой от двата датчика е наистина? Иначе грешката е за един от двата.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 19 май 2016 - 10:29
Отговори

k opel e снимка k opel e 19 май 2016 - 10:37

Имам един датчик за колянов вал от старата ми Вектра. Работи с него добре, но когато е топла пали малко трудно. Давам го за проба.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 19 май 2016 - 10:47

 k opel e, на 19 май 2016 - 10:37, каза:

Имам един датчик за колянов вал от старата ми Вектра. Работи с него добре, но когато е топла пали малко трудно. Давам го за проба.


Е то явно проблема е същия. И при него при топла кола пали трудно. До момента веднъж е имало проблеми да не иска да запали изобщо и като е изстинала е запалила от раз.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 19 май 2016 - 10:48
Отговори

k opel e снимка k opel e 19 май 2016 - 10:54

На Бош мога да взема датчик с 40% отстъпка.
Отговори

bobob снимка bobob 19 май 2016 - 12:36

" Като ггледам не са останали много възможни ходове преди ремонт на помпата. Аз лично съм обнадежден от грешката 1345, която по принцип е за датчика на коляновия вал. Обаче има и вариант да я отчита и при проблем с датчика за положението на разпределителния вал, който, както пак са писали и колегите, се намира в помпата.
Вижте както инсталацията на датчика на коляновия вал, така и самия датчик. Ако сте сложили стар или различен от нов оригинален Бош, проблема сигурно си е останал. С опкома е лесно да видите къде е проблема- гласите от падащите опции да гледате двата датчика- колянов вал и обороти на помпата и проблема е там, където нелогично се променят/колебаят или дори могат да изчезват показанията."

Това беше отговор на един колега от линкнатата тема.

При Зафирката възможно ли е да се това да се види с опкома?

На първо време съм замислил да ида до най близката бензиностанция и да накупя масло, газ, добавка кастрол и да сипя 30 литра гориво общо, бързо се прибирам по нанадолнището и пред блока я загрявам до 90-100 градуса да видим дали ще гасне. И как ще се държи.
Това мога да го направя най-рано в събота. Или ако успеем да се синхронизираме с Neshto smisleno през почивните дни да я качим на компа.
Мнението беше редактирано от bobob: 19 май 2016 - 12:51
Отговори

kalin09 снимка kalin09 19 май 2016 - 15:33

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 30 юли 2017 - 16:52
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 19 май 2016 - 16:04

Другия колега, който е със същите две грешки е писал, че след подмяна датчик колянов вал в действителност е српало да пише тая грешка. Аз го питах в другата тема сутринта дали това е било временно явление или наистина се е решил проблема. Надявам се да отговори. Пък и подмяната на датчик колянов вал е по-евтината проба.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 19 май 2016 - 16:10
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 19 май 2016 - 16:19

 k opel e, на 19 май 2016 - 10:37, каза:

Имам един датчик за колянов вал от старата ми Вектра. Работи с него добре, но когато е топла пали малко трудно. Давам го за проба.


Оги, каква грешка ти изписваше или не ти изписваше никаква?
Отговори

k opel e снимка k opel e 19 май 2016 - 18:58

Не помня грешката, но довечера ще питам синът ми и ще пиша.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 20 май 2016 - 18:42

Само ще вметна нещо на кратко - моят скромен опит с тия мотори ПОЧТИ ВИНАГИ, когато има "съпътстваща" грешка към Р1220.. и обикновено виновника НЕ Е помпата.. :unsure:
Отговори

bobob снимка bobob 03 юни 2016 - 18:20

Колеги здравейте,

Преди два дни намерих майстори да ми свалят ГНП и евентуално да ремонтират. Днес ми се обадиха, че клапана на ГНП е задрал, електрониката е преправяна няколко пъти в Австрия и не става нищо от нея. ГНП е PSG 5 и завършва на 015.
Имам вариант да я дам на майстор от Бош да видим дали нещо ще може да поправи, но още не съм говорил с него.Защото чакам да ми отмине малко ядрения удар.
Така, че ГНП на старо ще трябва да търся.


Нещо смислено е много отзивчив колега и смея да кажа приятел. Ще пием бира с него, но нека малко да ми отминат неприятности не само с колата...

Колеги благодаря ви изключително за вниманието, много здраве ви пожелавам и късмет!
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 03 юни 2016 - 20:18

Пич Боша го забрави като възможност ремонта там надвишава цената на такава кола нов ел.блок=745лв да му запишат софта защото идва празен=415лв задължително нови авансов и количествен клапани + пълен комплект уплатнения за да ти върви смешната гаранция от 6 месеца калибровка на Бошовския стенд и си изкочил от джоба мин. едни 1600-1700лв я си сметни сам колко помпи ще купиш за тези пари.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg