Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Турбо Зафира 2.0 2001г.

ГостЧерноризец Храбър_* 08 август 2016 - 12:58

Привет колеги,

Ситуацията при ме е такава:
Снощи се прибирам от морето (разбирайте Бургас-София) и през повечето от пътя нямах никакви проблеми,но след Траянови врати на около 40 км от София ми светна Check-а(Чека) и мощноста на колата падна,като турбото не се чуваше да работи и повече от 2800-900 оборота не можеше да вдигне колата. Понеже пътя бе благосклонен към мен(разбирайте с наклон към София) се реших да си продължа до столицата и тогава да водя колата на ремонт(балканското в мен се обади и реших да спестя от влекач). Колата за мое щастие ме прибра почти до нас на около 700м. Големият ми проблем сега е това как закъсах. Ситуацията е такава,че се движех със 70км/ч без турбо на околовръстния в един момент колата сама почна да дига оборотите до 4500 и започна да хвърля бял пушек през аспуха. Успях да увладея МПС-то и да спра, беше хвърлила цялото масло. В последстие я прибрах на енерция без да я паля. Въпроса ми е след цялата глупост от моя страна дали има вариянт в случея да не е Турбото, а нещо др. не толкова скъпо, все пак си я обичам и искам да си я оправя?

П.с. Грешката в чека я пренебрегнах понеже от 10г насам имам колата и има грешка от стартера, и след консултация с няколко сервиза и тяхното уверение, че вс е наред и няма смисъл да я закачам съм я пренебрегвал.

П.с. Ако може и някой свестен майстор, да препоръчате ?


Успешна седмица.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 08 август 2016 - 14:04

Ако е хвърлила цялото масло наистина далеч не си за нещо толкова евтино като турбо. Кажи точно кой мотор е и си го напиши в профила, но хич не ми се струва да отиват нещата на добре. Принципно ако маслото вдигне над 130/140 градуса колата забива в опит да се предпази и доста добре го прави. Все пак уточни има ли масло или си за нов мотор?
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 08 август 2016 - 14:56

Дали не се е бил понапълнил интеркулера с масълце и да си го е продухала сама?
Хептен ли няма масло?
Отговори

ГостЧерноризец Храбър_* 10 август 2016 - 08:45

Да, за съжеление няма масло в двигателя , при блокирането на оборотите ,веднага спрях и я изгасих надявам се двигателя да не е заминал в този случей.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 10 август 2016 - 09:30

Човече, виж къде е теча, поправи го, налей масло и се опитай да я запалиш. Преди това няма какво да го мислиш. Все пак няма масло като няма на щеката или самия мотор е съвсем сух? Във втория случай търси нов мотор направо. Нещо ти се губи проблема от къде идва. Къде е отишло това масло? Една турбина е 100 лв втора ръка. Тя не е ник'ъв проблем. Принжипно мотора е здрав като цяло и държи на прегряване, но и един ремонт на глава не ти мърда в най-добрия случай.
Отговори

ГостЧерноризец Храбър_* 10 август 2016 - 11:59

 Ne6to Smisleno, на 10 август 2016 - 09:30, каза:

Човече, виж къде е теча, поправи го, налей масло и се опитай да я запалиш. Преди това няма какво да го мислиш. Все пак няма масло като няма на щеката или самия мотор е съвсем сух? Във втория случай търси нов мотор направо. Нещо ти се губи проблема от къде идва. Къде е отишло това масло? Една турбина е 100 лв втора ръка. Тя не е ник'ъв проблем. Принжипно мотора е здрав като цяло и държи на прегряване, но и един ремонт на глава не ти мърда в най-добрия случай.



По щеката няма,не съм го отварял за по подробен преглед.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 10 август 2016 - 14:51

Налей масло и пробвай да запалиш. Прегря ли мотора и антифриз има ли? Турбото ти може и да си работи, а и да не работи ще се смени лесно. Ако мотора работи другото е въпрос на диагностика. Това че не усещаш турбото не значи задължително, че не работи. Има разтоварващ клапан дето може да ти дава същите симптоми. Ако няма масло и колата пригрее също ще я спъне. Има 100 неща дето може да ти дадът тоя симптом. Най-важното е мотора да не е за смяна.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 10 август 2016 - 14:54
Отговори

ГостЧерноризец Храбър_* 10 август 2016 - 15:23

Говорих сутринта с майстор, каза по никакви причини да не паля,да не умасля двигатля че тогава ставало страшно.

П.с колата като цяло е с ново масло ,антифриз и вс.останали консумативи по време на движението не ми е прегрявала. 90'-95' постояна температура с 4 човека,багаж и включен климатик.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 10 август 2016 - 16:27

Има една особенсот. Ако нямаш борд комп и датчик на казанчето за антифриза и ти изтече антифриза, няма да ти отчете, че колата е прегряла. Единствения признак е точно забиването. Въпроса ми беше има ли в момента антифриз в казанчето? Масло най-вероятно имаш след като не е светнала лампата. Може нещо да изпускам, но защо да не запалиш колата? Притесняваш се да не е напълнила кулера с масло ли? Нещо изпускам явно. Махни маркуча на кулера и я запали атмосферка. Само виж дали работи. Иначе каквото е имало да става според мен е станало. Сега трябва да се види дали може да се отстранят последствията.
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 11 август 2016 - 09:28

не пали! Турбо за смяна! Скъсал си оста вероятно. Маслото е запалило, затова е вдигнала обороти и е имало бял пушек.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 11 август 2016 - 09:55

Явно аз не разбирам нещо. Извинявам се за заблуждението. Сега прочетох пак темата.

Ако е едната турбина:
http://olx.bg/ads/q-...escription%5D=1

http://olx.bg/ads/q-...escription%5D=1

можеш и за 100 лв да я спазариш. Нищо скъпо няма в това. Гледай да няма луфт или поне да не е голям.

Или трябва да се откачи цялата турбина явно? Ами какви са стъпките да пробва мотора дали работи преди да търси турбина?

Едно време в мегапартса можеше да си купиш за 60 лв като правиха дъмпинг. Сега чак ме е яд че не си метнах две в багажника да си имам. Гледам сега над 200 кинта им търсят.

И все пак е хубаво да провериш какво става с маслото и има ли изобщо. Турбината умира най-често от липса на мазане.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 11 август 2016 - 10:00
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 11 август 2016 - 16:08

Хубаво са те посъветвали да не я палиш, щото от Траянови врата до София.. дори и да ти се струва "благосклонен" - си е доста път, при това не е само с наклон посока София. Но и само поо наклон да си карал колата, ако турбото е заминало и маслото е взело да тече - шанса да си повредил и двигателя е голям. Сега ако мислиш да я караш тая кола - аз лично бих те посъветвал да свалиш главата и да погледнете хубаво цилиндрите.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 11 август 2016 - 18:41

Доливай и масло предполагам 2-3литра най-много щом не е светнала лампата на маслото в движение откачи и маркучите от кулера към колектора и от турбината към кулера първия за да не засмуче маслото което е вероятно в кулера а втория да видиш колко пропуска турбината в студената част и я пали ще падне в ав.режим и ще запише грешки свързани с ниско налягане но поне ще разбереш как е мотора предполагам му няма нищо ако не е прехвърлял 5500 об като се е налапал с масло.
Отговори

ГостЧерноризец Храбър_* 12 август 2016 - 10:04

А някой може ли да ми препоръча сервиз, в близост до южните квартали на София в който няма да ме удерат жив и ще ми свършат качествена работа[тоест преглеждане на двигателя и сваляне и слагане на турбината (ако проблема е в нея разбира се)]. Иначе от това което четох по форумите Реалтурбо е най-препоръчване за рециклиране на турбината.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 12 август 2016 - 10:41

Както е казал колегата mrsch66, най-добре се запознай сам в какво състояние е. Аз бих направил това. Може въобще да не е проблема в турбото, а може и само в него да е. Рециклажа ще ти стъпи на ендо 400 лв, за това по-добре потърси една изгодна втора ръка с уговорката да я върнеш ако не си доволен от състоянието и. Ако потърсиш внимателно и за 100 лв ще си намериш хубава. Предполагам ако няма голяма драма и на ход ще я закараш ,но трябва да се види все пак. Напоследък аз, а и доста колеги избягваме да препоръчваме който и да е, защото на 50 човека все ще се намери някой дето да е недоволен и после се сърди.

Все пак ако това покрива дефиницията южни квартали, в Студентски Град се намира този сервиз:
http://www.opelclub....topic=9453&st=0

Хората там са много коректни според моя опит. Каци в кой квартал ти е колата. Може да има някой колега наблизо, който да я погледне все пак преди да лискаш каната. Много често проблемите с турбото са много по-безобидни от колкото изглежда, маакр в твоя случай да е малко вероятно.

Поздрави
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 12 август 2016 - 12:31

Според мен щом като се е изфорсирала и си овладял колата и си спрял- аз го разбирам, че си я угасил на скорост, а не е изгаснала сама...и не е светнала лампата за маслото...значи имаш масло в картера!
И аз бих направил това с разкачането на маркучите и бих я запалил ако имам антифриз в казанчето.Така каквото има в кулера няма да влезе в двигателя.
Разкачи също и шлаухата от ел.клапанчето към турбото, че да ти остане турбината с отворен байпас.
Въпреки всичко колата си е твойта и ти си решаваш.

П.С. Гледам има колеги столичани...помоли някого за помощ - поне за морална...
Отговори

CH_M снимка CH_M 12 август 2016 - 12:45

 Черноризец Храбър, на 12 август 2016 - 10:04, каза:

Иначе от това което четох по форумите Реалтурбо е най-препоръчване за рециклиране на турбината.

Рециклирах преди 2-3 г. при тях турбина от двигател Исузу на бившата ми вече Вектра.Изпратих повредената, прегледаха я и предложиха рециклирана за 280 лв. с 6 м. гаранция и им оставям повредената.Продадох колата, но я виждам постоянно и си върви все още без проблеми.
Отговори

ГостЧерноризец Храбър_* 25 август 2016 - 14:36

За финал на темата, оказа се че бързото гасене на двигателя е спасило буталата от стопяване и всичко остана до подмяна на турбината и 5л масло :0 Благодаря на всички за помоща и мненията :)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg