Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Astra H Z17DTH - Проблем с гасене и палене

SuperNas снимка SuperNas 11 май 2014 - 11:55

Здравейте колеги,
имам следния проблем :
колата(Опел Астра H 1.7CDTI 101 к.с. 2007год.) когато е запалена изгасва и след 10 минути запалва без проблеми, след което започна да ми гасне в движение и съответно пак изчаквам 10-15 мин и запалва , но проблема зачести. Отворих и почистих горивния филтър , за да не е проблема от него, но когато включа на контакт въобще не идва нафта във филтъра и не иска да запали. Съответно се опитах да отворя и помпата в резервоара измерих буксата на помпата(bosch ) и идват 3 волта (на контакт и без контакт, незнам дали това е нормално. Според мен би трябвало да е в границите на 10 -12 волта)
Ако някой може да даде мнение или да препоръча добър диагностик да сподели мнение!!
БЛАГОДАРЯ предварително :) !!!
Отговори

overkill снимка overkill 11 май 2014 - 12:53

Дизел с помпа в резервоара ???? Инак на мен симптомите ми изглеждат като някакъв проблем с ГНП-то ,дано не съм прав !!!!

Има ли някакви индикации по таблото за някакъв проблем????

Ако има направи първо диагностика!!!
Отговори

SuperNas снимка SuperNas 11 май 2014 - 13:15

Няма индикации по таблото за проблем :(.
А не знам как му викате на това в резервоара сонда или помпа, но със сигурност го имам :)
Отговори

Y22DTR снимка Y22DTR 11 май 2014 - 17:03

По скоро сонда измерва ви количеството гориво.
А за диагностиката и без индикация бих е направил...защото това определено не е въздух или задръстване.
По скоро помпа-та ви ви оставя за жалост.Но най-добре първо диагностика.
Отговори

baidimitar снимка baidimitar 11 май 2014 - 18:52

 overkill, на 11 май 2014 - 12:53, каза:

Дизел с помпа в резервоара ???? Инак на мен симптомите ми изглеждат като някакъв проблем с ГНП-то ,дано не съм прав !!!!

Има ли някакви индикации по таблото за някакъв проблем????

Ако има направи първо диагностика!!!



На мен пък не мо изглежда като проблем с горивната помпа. Разбира се, че има помпа в резервоара, все пак това е common rail... Въпреки, че няма индикации по таблото, не е лошо да си направиш диагностика за да установиш проблема без много налучкване. На мен това "гаснене" на двигателя ми изглежда като изключване на мотора от компютъра. Давам само пример, ако ти прегрее да речем колата (понеже няма уред за температурата), просто компютъра ще ти изгаси двигателя... Дали са нормални тези 3 волта на помпата и при контакт и без контакт - не. Все пак гориво може да провериш отива ли, като откачиш бързата връзка към филтъра, сложиш едно шише и дадеш на контакт. Не обърквайте човека с тия идеи за ГНП, тези нямат много общо с проблемните такива (VP44) при астра Г. Ако имаше проблем с помпата, веднага щеше да се индикира от ниско налягане в горивната рейка и съответно светещ чек, какъвто колегата казва, че няма. Пак казвам, почни с една диагностика...
Отговори

overkill снимка overkill 11 май 2014 - 21:39

Мда ,прав си че имат помпа в резервоара ,изобщо не съобразих че тва е комън рейл.....но тая помпа не работи ли само моментно преди паленето да дигне налягането и след тва помпата за високото налягане да върши цялата работа ....

Ako пък работи постоянно като бензиновите еквиваленти поради примерно постоянната нужда на помпата за високо налягане от захранване с гориво с постоянно налягане и дебит ...то тогава може и наистина проблема да му е в тая помпа за ниско налягане ....

Абе трябва му човек който наистина да разбира принципа на работа на комън рейл системите !!!!
Мнението беше редактирано от overkill: 11 май 2014 - 22:08
Отговори

asensio снимка asensio 12 май 2014 - 00:40

Би трябвало да блъска постоянно, да храни ГНП-то, и то си си прави вече налягането в рейла. Иначе погледни бушона на тая помпа. Не би трябвало да имаш толкова малко напрежение на буксата, а да имаш 12 волта на нея. Може да е окислило някъде, намери и бушона и прозвъни и кабелите, провери ги и колко им е съпротивлението, трябва да е доста мъничко. А ако малката не прави налягане, е възможно ГНП-то да изсмуква всичко по тръбопровода и когато няма там нафта, да гасне. Вместо налягане да се получава вакум и системата да остава без нафта. Не знам дали имаше в ГНП-то подкачаща помпа, да го провериш това за вакума с туба с нафта.
Отговори

reload снимка reload 12 май 2014 - 08:44

 SuperNas, на 11 май 2014 - 11:55, каза:

Съответно се опитах да отворя и помпата в резервоара измерих буксата на помпата(bosch ) и идват 3 волта (на контакт и без контакт, незнам дали това е нормално. Според мен би трябвало да е в границите на 10 -12 волта)

Това, което си гледал и мерил е сонда и нивомер за горивото. Там напрежението трябва да е точно толкова - около 3 волта. Сигналът отива към ЕКУ-то, а не директно в таблото. Подкачващата /feed pump/ и помпа високо налягане за рейла са куплирани в едно тяло. Няма подкачваща помпа в резервоара! Търси проблема дугаде. Виж и провери ако искаш буксата към датчик положение колянов вал за лоша връзка. Ето малко снимки не само за твоя информация, а и за други, които са интересуват.

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от reload: 12 май 2014 - 09:17
Отговори

asensio снимка asensio 12 май 2014 - 10:08

Хубаво е това което си пуснал за ГНП-то, но по ибей излизат помпи в резервоара - http://www.ebay.co.u...7-/121086663021
Отговори

baidimitar снимка baidimitar 12 май 2014 - 11:16

 reload, на 12 май 2014 - 08:44, каза:

Това, което си гледал и мерил е сонда и нивомер за горивото. Там напрежението трябва да е точно толкова - около 3 волта.йла са куплирани в едно тяло. Няма подкачваща помпа в резервоара!


Незнам на какъв език трабва да ви се каже: Помпа в резервоара ИМА!!! Това, че твоята няма, не значи, че и на колегата с CDTI двигателя няма!
Отговори

stei снимка stei 12 май 2014 - 16:22

Понеже се заформи спор. По въпроса с помпата в резервоара съм питал и аз в официално представителство и ми отговориха че няма такава. За Z17DTH говоря. Полезно ще е да го изясним този въпрос. А за проблема според мен на диагностика ще си каже какво е.
Отговори

reload снимка reload 12 май 2014 - 16:30

 baidimitar, на 12 май 2014 - 11:16, каза:

Незнам на какъв език трабва да ви се каже: Помпа в резервоара ИМА!!!

EDIT
От този линк се разбира само, че помпата е за Corsa 1.3 cdti и се вгражда в Corsa след 2009,Hatchback,1.7 CDTI,1686ccm 131HP 96KW (Diesel) Никъде не видях инфо за Astra H 1.7 cdti 101k.с.
TIS 2000 Astra
1. Бензинови двигатели
Налягането в системата възлиза на 3,0 бара при Z 12 XEP, Z 14 XEL, Z 14 XEP, Z 16 XEP, Z 16 XE1, Z 16 XER, A 16 XER, Z 16 LET, Z 18 XE и Z 18 XER, A 18 XER (Z 20 LEL, Z 20 LER, Z 20 LEH: 3,3 бара) и се създава от горивната помпа в модула в резервоара.
Директният впръсквател Z 22 YH действа с гориво под ниско налягане 4,2 бара, намирайки се в близост до помпата за високо налягане. Помпата за високо налягане генерира налягане до 120 бара.
2. Дизелови двигатели:
Забележка: Помпата за високо налягане на дизеловите двигатели е самообезвъздушаваща и допълнително се поддържа от една електрическа помпа за предварително налягане (в резервоара за гориво) при двигателите Z13DTH, Z19DT, Z19DTL и Z19DTH.
Мнението беше редактирано от reload: 13 май 2014 - 04:44
Отговори

overkill снимка overkill 12 май 2014 - 16:42

Добре де какво значение има къде е тая помпа за ниско налягане ....дали ще в корпуса на самата помпа или резервоара ,щом проблема сочи към нея ,човека просто да отиде някъде където разбират от комън рейли и да му я проверят дали работи коректно ...

Единствения плюс ако е в резервоара че човек явно по лесно може да провери работата и без да се ходи и дават пари по сервизи .....в другия случай аз лично не бих пипал нищо по помпата !!!
Отговори

SuperNas снимка SuperNas 14 май 2014 - 20:52

Благодаря на всички за отделеното време и отговори.
Направих диагностика в два сервиза (няма да споменавам имена за сега) и коренно различни диагнози :)

Сервиз 1 - проблем с дюзи номер 2 и 3 предложиха да ги свалят и изчистят за скромната сума от 60лв на брой :))).
Учудващо ниско и за това реших да отида на друг.

Сервиз 2 - грешка в датчика на положението на коляновия вал. Ремонт 210лв. (датчика + работа).

Направих си самодиагностика по начин който ми каза един приятел (задържаш педалите газ и спирачка и даваш на контакт)
Съответно на тъблото се появиха следните кодове за грешки ECN 033529 , ECN 050074 (проблем в датчика за положение на коляновия вал)

И малко информация за спора около това дали имам помпа в резервоара :) оказа се, че е само сонда, ниското напрежение от 3 волта е само за датчика ;)

Сега обаче не знам къде се намира точно този датчик за да му проверя буксата, ако някой знае да помага.
Другият вариант е да го сменят в сервиза и да олекана с 210лв. :(
Отговори

ceko снимка ceko 14 май 2014 - 21:15

Би трябвало да се намира някъде от предната страна на мотора малко над картера на нивото на вала.Като се качи колата на канал или подемник много лесно се вижда.Датчкиа го сменявай само с оригинален такъв,не взимай алтернативни китайски и темподобни 'реплики',много често правят проблеми и не работят коректно!
Отговори

reload снимка reload 15 май 2014 - 07:53

 SuperNas, на 14 май 2014 - 20:52, каза:

Сервиз 2 - грешка в датчика на положението на коляновия вал. Ремонт 210лв. (датчика + работа).

Сега обаче не знам къде се намира точно този датчик за да му проверя буксата, ако някой знае да помага.



Намира се зад /над/ стартера. Достъп има само отдолу.

Публикувано изображение
Отговори

ceko снимка ceko 15 май 2014 - 07:57

Значи на тоя мотор е от задната страна!
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 15 май 2014 - 14:21

Е то на всички 1.7 дизелчета е отзад. И моя ми правеше бели, затова само аз си знам колко псувах това завряно място.
Отговори

П. Атанасов снимка П. Атанасов 21 септември 2014 - 13:54

Здравейте , мога ли да помоля за малко помощ. Двигателя е 1.7 цдти з17дтх , преди около месец започна да пали трудно и до сега ставаше все по зле, докато снощи ме изостави напълно . Смених разпръсквачи , почистих ЕГР и всмукателните колектори но няма разлика, компютърът не засича никакви грешки.В сервиза където ми смениха разпръсквачите ме насочват към заминал маховик , но ми се иска да разбера дали може да е от датчиците на коляновия вал и на маховика. Ако някой има някаква насока ще съм благодарен!
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 22 септември 2014 - 20:04

Датчика на коляновия вал задължително дава грешка, но дори и при неправилно работещ двигателя пали. За друг съвет не мога да помогна, но със сигурност не е датчика на коляновия вал. Поздрави.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg