Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Клякане на крушки при пускане на газта?

tisho.74 снимка tisho.74 12 октомври 2017 - 11:13

 Д-и-м-о-в, на 12 октомври 2017 - 09:34, каза:

Не Тишо,
Това беше теста на Op-Com при спряло/угасено положение. Като натиснах "Start test" и тя почна да върти малко. В квадратчето за тока се появи тая цифра, но сякаш не помня добре 8 ли беше или 10. Май 10.

Сега открих че имам леко биене в кормилната уредба - на лявата гума като си сложа ръката и се усеща като движа волана..... накрайници ? или може и от рейката да е тоя луфт.
Пффф - даже гледам са и два накрайника на страна - вътрешен и външен. Б@си :)

По принцип в рейката си има луфт, малък, но луфт. Иначе няма да работи. Накрайниците са всичко четири- два външни и два вътрешни. Вътрешните много рядко сдават багажа. Външните по- често. Наскоро видях един много готин номер за откриване на проблема- колата на подемник, един клати гумата в посока като да завива наляво- надясно, ама само клати бързо и рязко без да я завърта наистина, другия си слага ръката последователно на накрайниците и така се усеща къде е луфта. После същото с другата гума и накрайници.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 12 октомври 2017 - 11:37

Разбирам, но явно нещо има при мен
Защото на моя авер астрата го няма това нещо... или не е толкова изявено за да се чува така. Като клатиш волана наляво-надясно се чува и вътре в купето едно "туп туп туп туп". Имам едни съмнения за ляв външен ама..... ще видим. Днес или утре ще влизам в гараж. Най-много да я вдигнем на двата крика (моя и неговия) и да направим това упражнение.

Вътрешните накрайници , ябълката им е разположена по оста "ляво-дясно", нали ? Докато външните накрайници ябълката им е по оста"горе-долу".
Друг е въпроса че има 50 размера вътрешни накрайници - едните 280, други 285, третите 300мм, четвърти са 304. Има и 282.5 - егати случая. Иди разбери кои са "за теб". Само на едните пишеше че са за "оборудване с електрическа хидравлика" (на другите нищо). Направо не знам. Предполагам от там зависи и кои външни да се вземат. :)
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 12 октомври 2017 - 11:41
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 12 октомври 2017 - 12:09

Това дето хлопа да не е от карето на волана?
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 12 октомври 2017 - 21:27

Възможно е , но като поставя ръка на гумата , не изглежда да е от там.

Ще го видим из тия дни.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 13 октомври 2017 - 16:40

Момчета, относно клякането на крушките - да добавя.
Днес закачих един уред и "зяпам". Почна ли да връткам волана, напрежението от 14, пада до 12.4 - 12.5 ............. и това при запален двигател.

Б@х тая хидравлична помпа аз !...... Има нещо тука !?
Хем има заряд, хем не държи - намирисва ми на един или два диода думнали от диодната плочка, тоест работят само някой от тях.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 13 октомври 2017 - 16:45
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 14 октомври 2017 - 14:26

В крайна сметка да го кажа: След повторно лабораторно с уреда, забелязах че когато напрежението преди подаване на газ е по-голямо от 14.0, няма мигане няма нищо. Обаче ако то е под тая стойност, да речем 13.9(13.8), мигането започва.

Изводът е че тая кола явно си следи напрежението и прави нещо ако е под някаква граница, предвид всичките ел. консуматори които има. И най-вече тая хидравлика - тва е еб@ти ламята.
Мерихме и на моя авер падането при въртене на волан - пак е същото. А при него не мига след газ защото кара по-често и няма защо да мига, напрежението като запали е същото и с разните му консуматори пада точно като при мен.
Установих че вентилатора на парното е все едно имаш още един комплект крушки светнати(къси +дълги)
А хидравликата май се равнява на общо 2 комплекта фарове пуснати всички светлини.


Сега - дали и двете са добре или и двете са еднакво зле е отделен размисъл. Засега няма да бутам нищо.
Сега се замислям защо повечето слагат разни лед крушки навсякъде - ми това е единственият начин да "разлабиш" малко тая дива консумация.А и като караме на светлини целогодишно....бе ужас.

И още нещо, как тия алтернатори са по 100 ампера, по 120... пък диодните блокове, които продават ги дават 50 ампера ! Как става така че "устройството" изведнъж се превръща в 100 - това за "електричар" като мен е НЕвъзможно!
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 18 октомври 2017 - 19:27
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 16 октомври 2017 - 15:05

Щото Генератора е трифазен с двуполупериодно изправяне. Реално тока се дели три диода. Това е най-грубо казано. Три за минуса и три за плюса.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 16 октомври 2017 - 15:12

 Стаевски, на 16 октомври 2017 - 15:05, каза:

Щото Генератора е трифазен с двуполупериодно изправяне. Реално тока се дели три диода. Това е най-грубо казано. Три за минуса и три за плюса.

:good: Точно. А по докторантския ми договор в университета си купих един такъв и още не го използвам...
Отговори

k opel e снимка k opel e 16 октомври 2017 - 20:16

Защо ел. двигател 2,2 KW монофазен се захранва с кабел 2x4.0 квадрата кабел, а ел. двигател 2,2 KW трифазен се захранва с 4x1.5 квадрата кабел? Там е отговора за трифазен изправител с 6 диода.

А, за темата на автора. Нека сложи от приятел акумулатор 70-75Ah и да пробва с него, но читав. Ел. мотора за хидравлика е 275 вата. Ако ефекта е същия в търсачката ако се зададе:" Ел.хидравлика Астра G" ще излязат 16 теми. В три от тях има верен отговор.
Мнението беше редактирано от k opel e: 16 октомври 2017 - 20:17
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 17 октомври 2017 - 15:13

Колкото и отговори да има, хидравликата няма да стане по-малък консуматор :)

А по "токовете" в един автомобил няма много варианти за проблеми - или алтернаторът или връзки между компоненти и кабели. Останалото е все чисто компонентни проблеми - я релета, я компОтер, предпазители и такива неща.

Спор няма че алтернаторът е слабо място в Опел - но имайки предвид че само тая хидравлика "гълта" поне 20А - при това рязък консуматор (включва/изключва), нормално е този компонент в автомобила да е под голямо натоварване. Като прибавим едни фарове, това прави 30А кажи речи постоянни ей така след палене.
Блазя му ако реша да "туря" едно стъпало - даже се бях засилил да са две бас каси.... мама мия! Няма да ми стигне и 200А алтернатор сигурно :0010:
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 17 октомври 2017 - 19:15

 Стаевски, на 16 октомври 2017 - 15:05, каза:

Щото Генератора е трифазен с двуполупериодно изправяне. Реално тока се дели три диода. Това е най-грубо казано. Три за минуса и три за плюса.

Може ли по-подробно със схеми и формули,че аз не съм съгласен!?
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 17 октомври 2017 - 19:32

Аз съм съгласен със следното : На всяко минаване на магнита през коя да е намотка, индуцира напрежение.
Това че са три намотки означава че ще имаме 3 пъти повече индуцирани импулси за единица време.Което ще рече че имаме 3 пъти по-голям коефициент на "запълване", но това не означава че се разтоварват тройно диодите по тоя начин.Всеки си държи един и същ товар

И според мен това че единия диод е 50 амеров, не означава че целия диоден блок е 150 .
А в описанието си пише че блока е 50 амперов, значи целия.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 17 октомври 2017 - 19:37
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 18 октомври 2017 - 08:57

Това ли е схемата на изправителя:
http://rele.run-bg.c...D0%BE%D0%B2-60a
Хайде сега си сметнете тока през всеки диод, ако искате приложете закона на Кирхоф и да видим какво ще стане. И при полупроводниците сериозен фактор е охлаждането. Ако го охладиш ще отнесе 150 А. Ако не- няма. Някой от спорещите отварял ли е от ония грецове в алуминиевия корпус да види какво има вътре, например в КВРС 3510?
Мнението беше редактирано от tisho.74: 18 октомври 2017 - 09:02
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 18 октомври 2017 - 19:52

Това с охлаждането е вярно, но специално при алтернаторите - за мощностите които има там, то е меко казано оскъдно(макар да има и принудителен момент с перка вътре на ротора). Смятам че много от вас знаят какво охлаждане се изисква за 400-500 вата, пък било то и принудително такова. Плочката е само "половина" като радиатор а тя перка не се знае колко е нейната ефективност точно.

Това, което мори диодните блокове е циклите на загряване и изстиване - колкото повече са те, толкова повече е шансът да изгорят, поради постоянно разширяване/свиване .. и в един момент "Цък" и уредът показва 0. Естествено следва "цък 50-100 лева" за нов блок.
Аз все пак казвам че ако едната двойка диоди е изгоряла - напълно нормално е този алтернатор пак да работи, но на непълна тяга - поради по-малкото импулси за единица време, които вече се индуцират само в две (да кажем) намотки. А като изгори едната двойка, въпрос на кратко време е да изгорят и другите две, защото вече системата е разбалансирана.
Мисля че Тишо горе писа че като си е направил ревизия на алтернатора, напрежението е станало бетон, което потвърждава думите ми.

Никой не е избягал от ревизия на "динамо" - тъй че всеки ще си чака своя ред. Има диоди за всички - не се блъскайте :)
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 18 октомври 2017 - 20:03

 Д-и-м-о-в, на 18 октомври 2017 - 19:52, каза:

Това с охлаждането е вярно, но специално при алтернаторите - за мощностите които има там, то е меко казано оскъдно(макар да има и принудителен момент с перка вътре на ротора). Смятам че много от вас знаят какво охлаждане се изисква за 400-500 вата, пък било то и принудително такова. Плочката е само "половина" като радиатор а тя перка не се знае колко е нейната ефективност точно.

Това, което мори диодните блокове е циклите на загряване и изстиване - колкото повече са те, толкова повече е шансът да изгорят, поради постоянно разширяване/свиване .. и в един момент "Цък" и уредът показва 0. Естествено следва "цък 50-100 лева" за нов блок.
Аз все пак казвам че ако едната двойка диоди е изгоряла - напълно нормално е този алтернатор пак да работи, но на непълна тяга - поради по-малкото импулси за единица време, които вече се индуцират само в две (да кажем) намотки. А като изгори едната двойка, въпрос на кратко време е да изгорят и другите две, защото вече системата е разбалансирана.
Мисля че Тишо горе писа че като си е направил ревизия на алтернатора, напрежението е станало бетон, което потвърждава думите ми.

Никой не е избягал от ревизия на "динамо" - тъй че всеки ще си чака своя ред. Има диоди за всички - не се блъскайте :)

При мен не е имало пробил диод и нищо около събитията при мен не потвърждава думите ти. Проблема беше основно износени четки, оттам недобро възбуждане и по- ниско напрежение на изхода. А при пробил диод събитията са други- поразгледайте схемата, нямам достатъчно време да го описвам.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 18 октомври 2017 - 20:05
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 18 октомври 2017 - 22:59

 Стаевски, на 16 октомври 2017 - 15:05, каза:

Щото Генератора е трифазен с двуполупериодно изправяне. Реално тока се дели три диода. Това е най-грубо казано. Три за минуса и три за плюса.


Не знам какво не сте съгласни с това...

Дори и при един прекъснат диод, пак едната фаза я няма никаква.Не казвам никъде ток 50 или 150 А...Говоря за тока на изход от генератора. През всеки диод преминава 1/3 от стойността на този ток....Схеми има бол. Законите на Кирхоф са от ясни по-ясни... Дори и да прекъснат и шестте диода, пак ще имаме индуцирано напрежение...диодите нямат общо с индукцията... Дори и да прекъсне диод и да "разбалансира системата". Последващото изгаряне /ако има такова/ ще е от прегряване или голям ток, а не от "разбалансирането на системата".
Колеги, ако съм засегнал някого, моля да ми прости. А ма това ми е баш по "нежната струна"

Колегата да пробва с читав акумулатор. После с читав релерегулатор. После да му мисли :-)
Осцилоскопа също може да "види" липса по "запълването" на някоя амплитуда на напрежението - респективно тока на генератора.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 19 октомври 2017 - 01:05

Точно за това става дума. Когато има изгорял диод(двойка диоди), останалите ще го отнесат за много малко време, защото остават само те да понесат пак същия товар. От което следва че ще загряват много повече и хоп - дум дум. Нарекох го разбалансиране, защото дефакто нямаш вече едното рамо и другите две "отнасят" целия товар

Ясно е че диодите нямат общо с индукцията - те ако са изгорели всичките , просто няма да има на изхода напрежение от генератора. А намотки да запалиш си трябва бая майсторлък. Така е конструирано че диодният блок отнася 85% от всичко. Той грее като печка там, той понася всичките резки консуматори най-много. Регулаторът гърми в по-рядко от диодните блокове според мои наблюдения.

А защо не вкарат масово безчеткови алтернатори още - не знам. Как може да има безчеткови генератори при тези, дето дават ток с ДВГ а алтернаторът да не може . Сигурно спекулативно ще му искат 2-3 бона на такъв.
Затова казвам - там където е намесен икономист, сигурност не търсете
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 19 октомври 2017 - 01:07
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 19 октомври 2017 - 07:08

 tisho.74, на 18 октомври 2017 - 08:57, каза:

Това ли е схемата на изправителя:

На изправителните диоди по-принцип се дава максималния ток като параметър.
На въпросния изправител(схема Ларионов) СРЕДНИЯ ток през който и да е диод е приблизително 1/3 от СРЕДНИЯ ток през товара.
Не можах да намеря формулите за максималния ток през диодите спрямо тока на товара.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 19 октомври 2017 - 21:33

 Д-и-м-о-в, на 19 октомври 2017 - 01:05, каза:

А защо не вкарат масово безчеткови алтернатори още - не знам. Как може да има безчеткови генератори при тези, дето дават ток с ДВГ а алтернаторът да не може . Сигурно спекулативно ще му искат 2-3 бона на такъв.
Затова казвам - там където е намесен икономист, сигурност не търсете

Щото пак Грубо казано Колекторните машини, още повече генераторите, най-лесно се управляват.
Примерно как би управлявал едно динамо на велосипед? Ще ти трябва нещо като инверторче за ....."Грубо казано"2-3 бона. Проблема не е в колектора. Проблема е в моточасовете.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 19 октомври 2017 - 23:38

Не знам колега, гледах че даже българска фирма прави безчеткови алтернатори за САЩ. Това доказва че може - друг е въпросът защо не е направено.

Динамо Сливен
http://www.dynamo-bg...ws.php?id=53984
Забележете, още 2011 е писано

Всичките генератори с ДВГ сега ги правят с AVR и това прави много прецизно настройването на напрежението - сменял съм такъв AVR, много добре се регулира от един тример - един път настройваш и го забравяш. Струваше 35 лева и управляваше 2 KW. Както се казва - къде в колата ще има такива мощности. Сумарно да харчиш не повече от 700-800 W при включени три неща да кажем - фарове + хидравлика(ако е ел) и вентилатор. То други големи консуматори няма де. Паленето(стартера) не е през алтернатора, свещите ако е дизел - също, затова тези две неща ги изключвам, защото разчитат изцяло на акумулатора.

Нито е скъпо, нито е тайна за направа...но факт, няма го из колите все още.
Да - вярно че е за променлив ток там, но какво пречи да е и за постоянен.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 19 октомври 2017 - 23:53
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg