Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Как не ви е срам, неграмотните !

Оги снимка Оги 25 април 2010 - 17:55

... да пишете с :manta: си и и да се излагате тук пред всички? Толкова ли не ви интересува какво пишете ? Нямате ли няколко секунди преди да публикувате да си прочетете мнението, добавите точки, запетаи и т.н. ? Има онлайн редактори, речници и подобни, за който не може.
Съжалявам за острия тон, но не е нормално във всяка една тема и в повечето мнения да има елементарни грешки!
Мнението беше редактирано от Оги: 27 април 2010 - 08:43
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 25 април 2010 - 17:58

Подкрепям напълно Оги, не може да се пише неграмотно и да се очаква някакъв отговор! Още повече, че понякога наистина не може да се разбере за какво иде реч. Не се слагат точки и запетайки, няма главни букви......вярно, че не сме в час по български, ама може малко повече усилие да положите :manta:
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 25 април 2010 - 19:56

Всички знаем, че има грешки, които се допускат от бързане, при щракането на бутоните на клавиатурата и по прочие Форсмажорни обстоятелства.
ОБАЧЕ, (неслучайно го написах с големи букви) има хора, които пишат на ниво 5-ти клас, които и при направена забележка дори и не си правят труда да се замислят, а продължават да пердащат по същия начин през просото, защото както е казал Шопа "Най-мразим да мислим"....

Поне за мен, а вярвам и за повечето потребители, правилното оформяне на коментарите е въпрос на уважение към събеседниците, защото тук именно такива се явяваме - събеседници. А липсва ли уважаванието, дори и най-добрият съвет да ми дадете по въпрос, по който имам питане, аз поне никога не бих се вслушал :manta:
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 25 април 2010 - 20:01

Колеги, пиша в доста форуми и положението е потресаващо, не е само при нас. Проблемът е многостранен и има много причини за това състояние на грамотността като цяло на българите, особено на младото поколение, но не му е мястото тук да ги обсъждаме. За съжаление и обществото ни като цяло все повече се профанизира, чалгаризира и бигбрадъризира (сега я измислих тази дума). През всичките ми години като български учител съм дал всичко от себе си, за да науча на правопис, на родолюбие и на патриотизъм моите ученици и смея да твърдя, че съм се справил успешно със задачата си. Така че нека всички Опел форумци да направим усилия, за да бъдем за пример в отстояването на нормите и правилата на литературния български език и да станем за пример на другите форуми. Дерзайте!
Отговори

martin_kolev снимка martin_kolev 25 април 2010 - 20:11

Всичко е въпрос на култура, желание и познания по български език.Може да е смешно, но доста българи не знаят къде в изречението се поставя запетая, кога е пълен или непълен член, двойно 'н' и още много правила.
Не виждам смисъл някой да кара някой друг да се срамува, като другия не може да проумее от какво точно трябва да го е срам.
Каквито и теми да се пускат, колкото и да се ядосва, в случая колегата Оги, винаги ще има изказвания на някои българи, на които да се чудиш спали ли е в часовете по български, чели ли са поне една книга в живота си и още много.

ПП.Не претендирам, че не правя грешки, напротив имам много, но проявявам поне едно елементарно старание другите да ме разбират какво искам да кажа и да не изглеждам смешно.
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 26 април 2010 - 08:17

Признавам, че и аз понякога си мисля, къде би било най-подходящо да пусна подобна тема, защото и аз искам да бъда част от нещо качествено. После ми минава и не я пускам.
Истината е, че индивиди, на които не им дреме, че не са положили елементарни усилия, когато е било необходимо да научат български език, няма да се трогнат от такава тема, ако ще да стане 100 страници. Въпрос на личен избор е да пишем грамотно, точно както и да си коригираме грешка, когато я видим. Например- навсякъде, където видите, че съм си коригирал пост, бъдете сигурни, че е заради правописна грешка. Така ги виждам нещата и не ми коства особено усилие. Но при положение, че пишеш "мъркуч", "ланда сонда" и прочие, каква вероятност изобщо има да разбереш какво ти обяснявам и какъв може да е проблема?!
Отговори

Shades снимка Shades 26 април 2010 - 08:26

Трагичното в цялата история е, че когато направиш забележка на такъв човек, било като модератор, било просто като колега, получаваш в повечето случаи поредния водопад от неграмотни словоизлияния. Т.е. "аз може да съм си неграмотен, но така си ми харесва", няма желание за развитие ...
Отговори

jiggeee снимка jiggeee 26 април 2010 - 08:40

 Shades, на 26 Apr 2010, 9:26, каза:

Трагичното в цялата история е, че когато направиш забележка на такъв човек, било като модератор, било просто като колега, получаваш в повечето случаи поредния водопад от неграмотни словоизлияния. Т.е. "аз може да съм си неграмотен, но така си ми харесва", няма желание за развитие ...


Това се нарича Feedback или на бг. - Обратна връзка. Когато виждаш нещо нередно или имаш мнение относно поведението, отношението, начина на работа ако щеш на някой, да му го съобщиш, за да може нещо да се подобри, да има развитие. Ти като личност, си длъжен да го информираш за това което мислиш и твоята позиция. Пък отсреща сами да изберат какво да направят с информацията която си им дал. Тяхна си работа.
Поздрави :)

ПС: Аз също апелирам към по-добър правопис във форума и повече замисляне преди да пуснеш тема или мнение!
Отговори

oci снимка oci 26 април 2010 - 08:56

Само ще кажа, че аз винаги преглеждам постовете си преди да ги пусна. И въпреки това и на мен ми се случва да имам грешки - все пак никой не е застрахован. Пък и не претендирам за особена меродавност - със сигурност допускам грешки без да се усетя(просто защото съм свикнал с грешното писане). Но точно елементарни грешки - "дате", ",защото", "по малко", "спеншо" и т.н. най-лесно се виждат ако хвърлиш едно око на това, което си написъл. Освен това като си прочета поста преди да му дам изпрати виждам дали съм се изказал както съм мислел първоначално или е станало някакво мазало. Но винаги ще има хора, които няма да го направят, които ще пишат "sory za kirilicata na slujebniq komp sam" или пък ще пишат 10 реда без нито една точка и главна буква.
Отговори

SpaceWalker снимка SpaceWalker 26 април 2010 - 09:01

Колеги, мога и да бъда критикуван от някои за мнението си, но мисля че е правилно:

Преди да спре форума към края на 2008 мисля нещата бяха други, по-начетени хора, по-интересни теми, по-малко рестрикция, по-малко правописни грешки и несвързани фрази, но най-вече доста по-качествени юзъри, които вече ги няма и малцина останаха тези, които пишат смислени неща.
От тогава форума замря, някои ще кажат, че едни юзъри са се махнали, но други са дошли и като цяло членовете растат - да, това е така, но какво е качеството на тези юзъри, според мен доста посредствено?
Качеството на форума се влоши, което доведе до миграцията на много от тези юзъри към други форуми (дори и аз пиша повече по чуждестранни, докато по цял ден съм логнат тук, но откровено не чета темите) и следствието беше намаляване на качествените и смислени теми и увеличаване на т. нар. "неграмотна простотия".
Мисля че не сме ние да съдим хората във форума, но определено правила за публикуване дори на пост със задължителен правопис биха помогнали в правилна насока.
Отговори

jelqzkov снимка jelqzkov 26 април 2010 - 10:15

Оги save the world!
Не че съм против правописа и културата или се явявам адвокат на дявола, но момчета, тук повечето членове са на по 14 - 15 - 16 и нагоре години! Повечето дори сме минали училищната възраст. Едва ли една тема ще превъзпита юзърите. Да не говорим че и повечето които пишат на "джаста-праста" рядко четат други теми освен своите. За мен темата освен за чесало за друго няма да послужи.
Оги карай нещата по-отгоре, форума е не само да си помогнем, но и да се разтоварим като прочетем някоя друга простотия, видим няккоя хубава количка и полафим малко с готини хора (тука ги има).
А за грешащите, ами утре когато си напишат грешно CV-то няма да ги вземат на работа или нещо друго, но заради един форум и една тема никой няма да поправи правописа си. Най-много ако му направиш забележка, както повечето казаха, да те понахрани.
Отговори

mileff снимка mileff 26 април 2010 - 11:29

За съжаление, подобна е картинката не само тук, но и в цялото форумно БГ пространство :)
Дори си мисля, че не е само в БГ! Ще дам за пример една моя случка, когато започнах да пиша в един от Английските форуми. Все още плах, пуснах си тема да се представя, при което най-учтиво помолих да ме извинят ако не се справям добре с езика. Последваха най-различни отговори, като единият гласеше - "Не се притеснявай, повечето Англичани тук пишат много по-неправилно от теб :))" и колкото и шеговито да ми прозвуча едва ли е случайно написано :)
Затова си мисля, че навсякъде е така, защото хората все по-малко четат.. нали за тази цел имало интернет и ТВ :manta:
Така, че тази тема няма как да промени нещата... просто можем да си разсъждаваме и да цъкаме неудобрително :)
Отговори

Бай ти Митьо снимка Бай ти Митьо 26 април 2010 - 18:43

Аз съм твърдо с Оги по темата - напълно е прав.

Ама, Огич - не знам що се хабиш, като резултат няма, а и няма да има. Виждаш, че хората те криворазбират. И дори се подхваща дискусия "Защо, аджеба, не можем да пишем"...

Четете книжки! :mhihi:
Отговори

aris снимка aris 27 април 2010 - 00:07

Темата е малко пресилена по много причини, а именно:

- Един неграмотен човек ще си остане такъв и да му направиш забележка...все тая.....

- Дори и хората твърдящи, че говорят и пишат грамотно много често правят грешки, а да не говорим че масово използват чуждици и се гордеят с това :)

- Един българин използва около 1200 думи в ежедневието си ( за сравнение Христо Ботев е използвал около 30 пъти повече)

- България така или иначе ще изчезне и езикът й също -  прогнозите на Световната банка са недвусмислени - скоро направиха публични и 800 категории, на които правят мониторинг...Чао сме най-късно до към 2050г, но пък ще оставим 111 000 км2 за новозаселващите се...

- Ограмотяването е процес...тоест  грешно е да се заблуждаваме, че няма какво да научим...

- Имате ли "Българска граматика"??? 

Едит: Аз не съм чул за масова акция по подаряване на населението на граматика или национален флаг....В повечето европейски страни това е нормална практика, но ние пак сме изключение...:)
Мнението беше редактирано от aris: 27 април 2010 - 08:53
Отговори

kalin09 снимка kalin09 27 април 2010 - 00:15

 OPELVEKTRAAA, на 18 Apr 2010, 20:37, каза:

може да е  от контакта на баштами колата  правеше така от контакта 

:mhihi:
Дразнещо е,ама маи толкова си може.Дали да не се отнасяме с тях като с болни :mhihi:
Отговори

Добрин снимка Добрин 27 април 2010 - 08:01

Променена и редактирана тема !
Нарочно съм оставил поста на kalin09 ...от тук насетне темата ще бъде в този вид.
Все пак говорим за фрапиращи случаи, не за изпусната запетая или точка :mhihi:
Отговори

Liubeznia снимка Liubeznia 28 април 2010 - 20:04

 OPELVEKTRAAA, на 18 Apr 2010, 23:42, каза:

да 1.4 матора си го бива мойта  астра е 101кн  неми  харесва как  дарпа 1.4  е по добре и икономи4на

...
Отговори

Gomes снимка Gomes 03 май 2010 - 23:32

 Sen7ineL, на 04 May 2010, 0:09, каза:

Колеги , дано да сам ви отполза в София , в Студентски Град има магазин за светлини.Там има ленти с диоди направо направени .... зависимост от дължината на лентата и броя на диодите се увеличава/намалява цената на лентата.Слагал сам такива ленти на интериор зад педалите в купето и сам доволен светят много силно и негорят лесно.Има сякакви видове (по-голями , по-малки , по-дебели , по-тънки) зависимост от това кои ви заресват навас.Несам питам продавача и незнам дали има разлика какви взимаш в смисал дали светят повече или по малко.Несам много сигурен дали на снимката е точно правилно обяснено тъй като незнам адреса точно кои е но ще ви дам уриентировачна снимка :

*На светофара след УНСС завивате в ляво , след това карата около 500м и завивате в 1 пряка я дясно и от лявата ви страна трябва да има един бял блок.Там ще видите то е магазин за светлини , ако него видите попитаите някои.Съжелявам че немога да ви дам точен адрес.

*По повод как да ги сложите аз в интериора ги слагал по следния начин:
1 - Взимам +/- от запалката , и като вклучиш светлините на колата те светват.
- Има варянт да не сверяр от запалката , ако колата като пуснесх светлините неви светва запалката , а трябжа да сте наконтакт.
2 - Тогава ги сложете кум клучето за светлините.

*В самия магазин продавача ви прави лентата с диодите , но самите проводници са околко (5-6)см.Несам питал но заданеги наставяте попитайте продавача дали може да ви го направи с по дълак проводник.Съответно цената ще бъде по голяма но несе тревожете няма да е сповече от (2-3)лв.

*Забравих да ви дам урентировачна цена.Тези кадето ги взимам аз са средно полужение , и струват (30см) - 25/26 лв.Неса скъпи , но за по голяма лента ще ви отидат към 50 лв.При слагането зад педалите в купето отиват 2 х 30см - 50лв + още 3-4 лв. за кабел да го наставя.


Хм, колегата се е постарал да бъде полезен, но ...
Отговори

stancho снимка stancho 04 май 2010 - 12:08

 aris, на 28 Apr 2010, 22:36, каза:

Нацията – средно грамотна
Българинът е критичен към околните, но щадящ - към себе си по отношение нивото на грамотност. 


Какво да коментирам повече ........
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg