Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

За тапите на мотора

Бижо Бижев снимка Бижо Бижев 25 април 2007 - 15:01

Днес установих че ми тече от 2 тапи на блока, които са точно под изпускателния колектор.Някой има ли идея как се вадят тия пущини
Публикувано изображение

Нещо по специфично трябва ли да направя също преди да набия новите, има ли някакъв пиниз, че да не умотам работата и да се
Публикувано изображение
накрая
Отговори

Гено снимка Гено 25 април 2007 - 15:07

наскоро ми сменяха тапа на буса и просто я пробиха в средата с един лост и с него я напънаха и извадиха, после почистиха гнездото, ама да не падат навътре боклуци и набиха новата, отстрани ми изглеждаше лесно :beer:
Мнението беше редактирано от stepo3: 19 април 2011 - 20:25
Причина за редактиране:: Премахнат цитат
Отговори

tena снимка tena 25 април 2007 - 15:19

Цитат

Някой има ли идея как се вадят тия пущини


Оня ден гледах как го направи Марк Еванс по телевизията. С тъп "център" удари в средата тапата, така че краищата и да се отлепят от блока т.е. вдлъбна се леко по средата. След това удари няколко пъти по- в края и тапата застана така ___/___ спрямо блока (тук хоризонталните черти са блока, а наклонената-тапата). Дано стана ясно какво имам предвид! От тук нататък-както намериш за добре.

Лека и безаварийна!!!
Отговори

Бижо Бижев снимка Бижо Бижев 25 април 2007 - 15:22

Аз си мислех с една тънка отверка да подпъхна краищата да я отлепя от блока. Мислех и в началото с една тънка бургийка да направя дупка и после с една отверка да ги измъкна, но после се сетих че може да паднат стружки вътре по водните магистрали и да стане по голяма беля..
Отговори

tena снимка tena 25 април 2007 - 15:28

Цитат

Аз си мислех с една тънка отверка да подпъхна краищата да я отлепя от блока.


Това не ми се вижда добра идея поради опасността да нараниш леглото на тапата в блока и тогава няма да видиш уплътнение посмъртно.

Лека и безаварийна!!!
Отговори

Гено снимка Гено 25 април 2007 - 15:28

Бижо Бижев, на Apr 25 2007, 03:22 PM, каза:

Аз си мислех с една тънка отверка да подпъхна краищата да я отлепя от блока.

сакън,недей
нараниш ли блока, после няма да уплътни и почват течове и ядове
Отговори

fanatic снимка fanatic 25 април 2007 - 15:59

баце аз тоя номер го правих миналата година. Смених си всички тапи. Избиват се с дорник или ако ти се занимава да блъскаш по ръба на тапата. Смачква се здраво и не става за нищо после ама то и не ти трябва. Тапите са конусни. Аз си купих от лада или москвич май беше. Трябва да се пилят с флекс или там някаква машина и да се налагат почти постоянно за проба. При мен се получи за 1 час работата и нямам никакви проблеми. Ти сигурно можеш да си намериш оригинални тапи знам ли. В моргите искат по 5-10 лева ако изобщо се навият да се маха и то сам трябва да си я махнеш че те са баровци.
Отговори

Бижо Бижев снимка Бижо Бижев 25 април 2007 - 16:15

Тапи намирам аз и то по размер си ги търся най добре, а пък те ако ще и от КРАЗ да са
Публикувано изображение

А как да блъскам по тапата в смисъл да удрям по нея все едно я набивам навътре и докато се отлепи.........
или аз или мотора накрая
Публикувано изображение
Отговори

Стефан снимка Стефан 25 април 2007 - 16:21

Колеги кви са тия тапи и възможно ли е от тях да ми тече антифриз ??? Има ли такива тапи в задната долна част на двигателя ( под стартера имам предвид :beer: )??? Че тече от някде ама нищо не се вижда там, а маркучи, тръби и др. такива са сухи и помпата е суха също?

Сори Бижо че ти ползвам темата :unsure:
Отговори

fanatic снимка fanatic 25 април 2007 - 16:34

Е тези тапи са на блока на мотора и са 4 броя / за 4 цилиндъра/. Евентуално ако колата замръзне течноста да избият и да не се пукне блока.

Бижо иска се яко блъскне. Тя като се отлепи се завърта сама и става на баница.
Отговори

Piron45 снимка Piron45 25 април 2007 - 17:20

Идеята на колегата за центъра е най добра, като се има пред вид че тапата не е много дебела а е само една ламаринка около 2-3 мм при всички случаи ще се огъне на конус и ще излезе.
" Якото блъскане" не ти го препоръчвам, по добре ако не става с центъра ползвай бургийка и след това рапиден винт за ваденето. Стружките излизат навън при въртенето на бургията и не е толкова страшно да попадне нещо дребно.
Така и така ще източваш антифриза, можеш да си промиеш системата след завършване на цялата операция.
Хайде успех ти желая.

:unsure:
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 25 април 2007 - 17:23

несъм сигурен но мисля че тапите са и от двете страни на блока от пред и от зад...аз сменявах тапа миналото лято...наистина внимавай много с блока защото иначе ще трябва да заливаш с течен метал(както в моя случай).Набиването на тапата е по-проблемно от ваденето обаче.Трябва ти подходящ дорник с който да набиеш тапата.Най-лесно е с Азот да охладиш тапата..тя се свива и просто я поставяш на мястото и.После тя сама се раздува и оплътнява.Последните две тапи ги смених точно по този начин при един познат разполагащ със съответните бутилки и там още куп инструменти.
Успех.
Иначе тапи се продават в М комплект всякакви размери и са на смешни цени..ако не се лъжа 80 - 90 стотинки бройката според размера
Отговори

Бижо Бижев снимка Бижо Бижев 02 май 2007 - 12:22

Малко информация по темата:
Тапите на мотора се оказаха леко проблемни за смяна, сега малко ще внеса светлина ако на някой му се наложи да прави процедурата и да се оправи по лесно...

Тапите за които говоря са 2 броя и се намират точно под изпускателния колектор.
Добре е колата да е изтинала за да може да се работи по лесно.

1. Започва се от сваляне на радиатора и източване на течноста (антифриз или вода) След като отстраниме радиатора и перката започва същинската работа.

2. Пръскаме с ВД-40 или някакъв друг ръждопреубразовател по шпилките на колектора и болтовете на 2 цевката.

3. Започваме да сваляме първо болтовете на 2-цевката отвиването е по посока на часовниковата стрелка

4. След това преминаваме към колетора и внимателно отвиваме шпилките.Наистина внимателно се прави че има опласност да се скъсат.

5.След като сме махнали колектора, взимаме един тъп "секач" и започваме да удряме тапите навътре към блока(идеята е да потънат навътре и да се завъртят) след като сме ги изкарали от легата им ги издърпваме с една отверка или шило.При мен излязоха доста трудно, явно години не са сменяни.....

6.След като свалим тапите почистваме леглата в блока на мотора със ситна шкурка.

7. Взимаме новите тапи (размера им е 34" поне за моя 1.8 мотор)
Намазваме тапата със силикон по стената която контактува с блока.

8. За да набием тапата изполваме камък от някое гидоре с размер поне 24 и нагоре(не трябва да има усилие в една точка на тапата иначе я кривим и не влиза правилно) започваме леко да набиваме тапата с чукче, набиваме навътре като следим дали е достигнала фабричната фаска на блока, която се явява и ограничител колко да набиваме навътре, нали не искаме да запушим водната магистрала...

Процедурата е същата и за 4-те тапи.
Сглобяването е по обратния ред, като има пиниз ако ползваме старите гарнитури на изпускателя и 2-цевката.Намазваме с тънък слой грес гарнитурките от 2-те страни и тогава ги поставяме.
И после спокойно може да сглобяваме всичко като внимаваме да не пристегнем шпилките и да развалим резбата.

Най общо е това като стъпки и работа при смяната на тапите на мотора.
Време за работа около 3-4 часа спокойно бачкане............
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 14 май 2007 - 11:34

една идея : ако се озползва винт за гипсокартон който да се чукне леко (много остър връх имат и са от яко стомана) след това да се навие дали няма да излезе ???
един вид тирбушон :icon_biggrin:
Отговори

mario_ju снимка mario_ju 22 октомври 2011 - 16:38

Старичка е темата , но май е най-добре тук да попитам !За Опел Астра F 94-95 година , с двигател C14SE какъв размер са тапите на блока , че и на мен едната ми просълзи ?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg