Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Зарядно за акумулатор от зарядно за лаптоп

nikinikolov снимка nikinikolov 10 декември 2012 - 17:20

Здравейте колеги. Хрумна ми тази идея понеже ми изпадна едно зарядно за лаптоп на 18,6 волта и 3,25 А или 3,5 А. Имам си нормално зарядно което изключва при 14,4 волта, т.е. напълно зареден акумулатор. Следящата електроника е българска разработка от сп. Млад конструктор, досега няма незареден акумулатор. Идеята е да се "прикачи" тази следяща електроника към зарядното на лаптопа и резултата смятам ще е задоволителен. Разчитам на вградените термо, токо е каквито има защити зарядното на лаптопа. Поздрави.
Отговори

Лудия снимка Лудия 10 декември 2012 - 17:27

 nikinikolov, на 10 декември 2012 - 17:20, каза:

Здравейте колеги. Хрумна ми тази идея понеже ми изпадна едно зарядно за лаптоп на 18,6 волта и 3,25 А или 3,5 А. Имам си нормално зарядно което изключва при 14,4 волта, т.е. напълно зареден акумулатор. Следящата електроника е българска разработка от сп. Млад конструктор, досега няма незареден акумулатор. Идеята е да се "прикачи" тази следяща електроника към зарядното на лаптопа и резултата смятам ще е задоволителен. Разчитам на вградените термо, токо е каквито има защити зарядното на лаптопа. Поздрави.

Може и да стане
Отговори

Diyan Hristev снимка Diyan Hristev 10 декември 2012 - 18:04

Зарядното от лаптоп не е подходящо поради импулсния му характер.
Също така вероятно ще се наложи преработка на оригиналната схема на зарядното за лаптоп, тъй като при включване към акумулатора ще се задейства защитата от претоварване по ток на зарядното и то ще се изключи. Защитата от късо съединение ще се задейства, защото при включване към разреден акумулатор токът на заряд в първия момент е много голям.
Поздрави!
Отговори

4ebura6ka снимка 4ebura6ka 10 декември 2012 - 23:21

Импулсният му характер въобще не му пречи. Някой задавал ли си е въпроса с каква честота е напрежението в алтернатора примерно при 3000 об/мин.? Не. Съвсем груби сметки показват към 900Hz, кето е далеч над мрежовото. Спомнете си оплакванията за "брум" в аудиосисемите.
Проблема е с първоначалният ток но не е болка за умирачка. Основния проблем може да е по-ниското напрежение на зарядното за лаптоп от това на трансформатора след греца (ако има грец). Предположително то трябва да е към 24В поне.
Ако разликата не е голяма и схемата е с грец смело откачай жиците от него и ги вързвай към зарядното за лаптоп. Гледай да не объркаш поляритета.
Има зарядни за акумулатор от захранващ блок на комп но там преправянето си е голяма играчка.
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 10 декември 2012 - 23:21

Импулсния заряд не е проблем!
За защитата си напълно прав.
Защо трябва да откриваме топлата вода, след като за 36лв. има китайски зарядни в Lidl, примерно 6 и 12V? Функциите и характеристиките им са подобни, да не напиша същите, като на Bosch C3 http://www.eshop-ryc...063BOSCH-C3.jpg Цената на последния беше преди седмици 99лв., иначе е 123!!!
Мнението беше редактирано от Марто: 01 януари 2013 - 20:27
Отговори

realprofesora снимка realprofesora 28 декември 2012 - 15:14

 4ebura6ka, на 10 декември 2012 - 23:21, каза:

Има зарядни за акумулатор от захранващ блок на комп но там преправянето си е голяма играчка.

Koлеги , моето зарядно е правено от захранващ блок на компютър настолен. Вече повече от 5 години нямам проблем.Няма никакво преправяне. Малко слабо зарежда но 12 часа и акумулатора е напълно готов.Понякога го държа и по 24 часа няма проблем.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 28 декември 2012 - 16:15

 realprofesora, на 28 декември 2012 - 15:14, каза:

Koлеги , моето зарядно е правено от захранващ блок на компютър настолен. Вече повече от 5 години нямам проблем.Няма никакво преправяне. Малко слабо зарежда но 12 часа и акумулатора е напълно готов.Понякога го държа и по 24 часа няма проблем.


-Не че си нямам зарядно да кажеш, че да ме заинтригува.. но ми стана ужасно интересно това! Може ли малко повече подробности, колега !?
Отговори

hudson снимка hudson 28 декември 2012 - 16:25

Моето зарядно самоделка е супер елементарно - траф от стар руски телевизор (прилича на малък електрожен :mhihi: ), грец от автомобилно динамо (пак руско) и ограничител на зарядния ток - крушка Н4. Така съм сигурен че тока не надвишава 3,5А. Предпочетох да се зарежда бавно, но за сметка на това качествено.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 28 декември 2012 - 17:15

Споделете тогава колеги "зареждащи" :mhihi: с какъв ток приблизително и за колко време г/д ги оставяте ?
Отговори

hudson снимка hudson 28 декември 2012 - 20:02

С моето зарядно, на 75Аh акумулатор, го оставям 24 часа.
Отговори

borochvoro снимка borochvoro 28 декември 2012 - 22:11

Моето също е правено и то от мене. Трафа съм го навил с един специален тел който освен лак има и оплетка и е практически вечен, грец на 25 ампера и 5000мкф електролитен кондензатор -мерил съм и зарежда с около 5 ампера освен това няма шанс да изгори или да запали нещо като китайските боклуци.Има си и схемичка за изключване при 14.4 волта с реле.
Отговори

4ebura6ka снимка 4ebura6ka 28 декември 2012 - 23:17

 DALGONSKi, на 28 декември 2012 - 16:15, каза:

-Не че си нямам зарядно да кажеш, че да ме заинтригува.. но ми стана ужасно интересно това! Може ли малко повече подробности, колега !?


Колега, ето ти две сравнително прости преустройства за зарядно, от руски сайтове разбира се.

първо
второ
Отговори

sathv снимка sathv 29 декември 2012 - 11:39

 borochvoro, на 28 декември 2012 - 22:11, каза:

Моето също е правено и то от мене. Трафа съм го навил с един специален тел който освен лак има и оплетка и е практически вечен, грец на 25 ампера и 5000мкф електролитен кондензатор -мерил съм и зарежда с около 5 ампера освен това няма шанс да изгори или да запали нещо като китайските боклуци.Има си и схемичка за изключване при 14.4 волта с реле.

Кондензатора от 5000 мкф по-добре го махни но първо виж дали без него ще ти работни коректно схемата за изключване. Този кондензатор се използва за филтриране на захранващото напрежение и при заряд на акумулатор не се препоръчва. Акумулатора се зарежда по добре с пулсиращо напрежение , а най добре с асиметричен ток/с коефицент заряд-разряд 1:10/. При интерес мога до постна някои схеми.
Отговори

Georgi - Plovdiv снимка Georgi - Plovdiv 29 декември 2012 - 13:20

 nikinikolov, на 10 декември 2012 - 17:20, каза:

Здравейте колеги. Хрумна ми тази идея понеже ми изпадна едно зарядно за лаптоп на 18,6 волта и 3,25 А или 3,5 А. Имам си нормално зарядно което изключва при 14,4 волта, т.е. напълно зареден акумулатор. Следящата електроника е българска разработка от сп. Млад конструктор, досега няма незареден акумулатор. Идеята е да се "прикачи" тази следяща електроника към зарядното на лаптопа и резултата смятам ще е задоволителен. Разчитам на вградените термо, токо е каквито има защити зарядното на лаптопа. Поздрави.

Схемата от млад конструктор ако е с тиристор е крайно неподходяща за захранване от лаптоп. Там напрежението се изправя но не се филтрира, за да може на края на всеки полупериод тиристора да се запуши.
Отговори

borochvoro снимка borochvoro 31 декември 2012 - 06:17

 sathv, на 29 декември 2012 - 11:39, каза:

Кондензатора от 5000 мкф по-добре го махни но първо виж дали без него ще ти работни коректно схемата за изключване. Този кондензатор се използва за филтриране на захранващото напрежение и при заряд на акумулатор не се препоръчва. Акумулатора се зарежда по добре с пулсиращо напрежение , а най добре с асиметричен ток/с коефицент заряд-разряд 1:10/. При интерес мога до постна някои схеми.

Не съм съгласен - зарядния ток на генератора много повече прилича на мойта синусоида отколкото на иправен мрежов ток.
Отговори

Коцето снимка Коцето 31 декември 2012 - 12:51

Наистина е излишен този кондензатор , самия акумулатор е един голя-я-я-ям кондензатор , нали се сещаш че в автомобила нямаш такъв въпреки че след изправителния Ларионов мост също имаш пулсираща характеристика .
Отговори

Georgi - Plovdiv снимка Georgi - Plovdiv 31 декември 2012 - 15:02

Публикувано изображение

Ето ви една наистина добра схема на зарядно с регулировка по напрежение кога да изключи заряда. При пълен заряд лампата почва да свети. Реализирана е лично от мене, така че и на въпроси ще отговарям.
Мнението беше редактирано от Georgi - Plovdiv: 10 януари 2017 - 03:11
Отговори

borochvoro снимка borochvoro 01 януари 2013 - 02:46

 Коцето, на 31 декември 2012 - 12:51, каза:

Наистина е излишен този кондензатор , самия акумулатор е един голя-я-я-ям кондензатор , нали се сещаш че в автомобила нямаш такъв въпреки че след изправителния Ларионов мост също имаш пулсираща характеристика .

Пулсираща ама не до долу като при простия грец на мрежово напорежение. Както и да е -не ми се влиза в спорове - истината не е в зарядното,а в изправния генератор и реле и кабели в колата:-)
А на въпроса на колегата в началото на темата- ако толкова те кефи това зарядно от лаптоп и не ти е за сервизни т.е. постоянни цели му набий последователно една крушка от фар и мерни с мултицета да не прехвърля 3.5 ампера и си готов. ако искаш да задълбаваш -търси полупроводникова схема за ограничаване на тока и за изключване.
Отговори

Stefan Hadjov снимка Stefan Hadjov 01 януари 2013 - 16:44

 nikinikolov, на 10 декември 2012 - 17:20, каза:

Здравейте колеги. Хрумна ми тази идея понеже ми изпадна едно зарядно за лаптоп на 18,6 волта и 3,25 А или 3,5 А. Имам си нормално зарядно което изключва при 14,4 волта, т.е. напълно зареден акумулатор. Следящата електроника е българска разработка от сп. Млад конструктор, досега няма незареден акумулатор. Идеята е да се "прикачи" тази следяща електроника към зарядното на лаптопа и резултата смятам ще е задоволителен. Разчитам на вградените термо, токо е каквито има защити зарядното на лаптопа. Поздрави.

Защо трябва да изключва зарядното на 14,4в.И от къде черпиш информация,че при 14,4в,акумулатора е заредеен напълно-100%.Ако при заряд акумулатора няма ограничение до 14,4в и достигне примерно 16в,тогава за колко процента се смята заредден?Имам в пред вид че заряда се извършва извън колата със зарядно устройство което мяма ограничение по напрежение,а само по ток-примерно 4а
Отговори

Georgi - Plovdiv снимка Georgi - Plovdiv 01 януари 2013 - 17:14

 Stefan Hadjov, на 01 януари 2013 - 16:44, каза:

Защо трябва да изключва зарядното на 14,4в.И от къде черпиш информация,че при 14,4в,акумулатора е заредеен напълно-100%.Ако при заряд акумулатора няма ограничение до 14,4в и достигне примерно 16в,тогава за колко процента се смята заредден?Имам в пред вид че заряда се извършва извън колата със зарядно устройство което мяма ограничение по напрежение,а само по ток-примерно 4а

Системното повишаване на напрежението на акумулатора над 15 V води до скъсяване на живота му. Не случайно регулаторът в колата е настроен на 14-14.5 V
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg