Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

Смяна на горивен филтър на Астра Ф

Тази тема е заключена

rusin atanasov снимка rusin atanasov 25 юли 2008 - 17:57

Здравейте,
понякога астричката ми прекъсваше, когато я запаля или пък рязко подам газ. Търсих доста теми и в повечето се споменаваше за смяна на горивния филтър и проверка на датчика за температурата на двигателя този, от който ЕКУ-то взима информация. Проверих датчика само с ом-метър при различните температури и се оказа че на мерене е в норма. От както взех колата този филтър не е сменян и тъй като е консуматив реших че и дори да не е от него все пак смяната му е необходима. Купих ето този на цена от 10лв. Има няколко вида различаващи се по закрепването с щипки или скоби. Моят беше със скоби - закупих и тях за по 15ст бройката.

Публикувано изображение

Филтъра се намира под задната дясна врата и е хаванат за купето с почти разпадаща се от ръжда / при мен/ метална скоба и планка. Те бяха за изхвърляне - буквално. Имаше останала една скобичка в повече от по-ранна смяна, което ме зарадва

Публикувано изображение

Самата смяна не е нищо особенно - просто колата трябва да не е прясно карана за да няма налягане в системата. Може и без да се ползва канал. При мен изгубих не повече от 50-60гр гориво. Бях разместил тръбичките /там са 3 броя / и се наложи пак да разглобя филтъра при току що изгасен автомобил и налягането ме лиши още от около 100-тина грама. Трябва да се спазва посоката на преминаване на горивото указана на корпуса на филтъра

Публикувано изображение

Още с разглобяването на стария филтър нещо в него тракаше. Отворих го и вътре изненада - една капачка се беше "разлепила" и се разкарваше из филтъра като "пет пари в кесия". При определено положение, когато продухвах с уста филтъра за проба капачката заставаше с/у входният отвор и преминаването на въздух/горивото се затрудняваше. Ето разрез на филтърната част - раздробена от мен

Публикувано изображение

за да се види замърсяването и капачката

Публикувано изображение

Хартията на филтъра бе мазна и цапаше все едно е омаслена. В новия филтър нищо не трака и работата на мотора е в пъти по - добра от преди.
С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 25 юли 2008 - 21:21

:thd: :thd: :thd: :non:
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 26 юли 2008 - 14:09

Привет,
ами да си завърша темата до край. Тъй като планката задържаща горивният филтъре е изхвърлена - не можа да избяга от ръждата. Проверих в два магазина за нова и ми казаха че не продават такова нещо. За това се наех да си направя. Взех подходящо профилче от "Практис" за 99ст. + болтче,шайба и гайка за около 20ст. и една скобичка за 50ст.
Пробих отвор в огънатата по размер планка - тя е фабрично огъната под прав ъгъл по средата, който и придава повече здравина:

Публикувано изображение

Контактните повърхности на планката и скобата облякох с термошлаух /между старата скоба и филтъра имаше гумен пръстен/ :

Публикувано изображение

На старото място за закрепване, гайката е в една ламаринка законтряща се в шасито - и тя беше раждясала и изхвърлена. Ползвах нова гайка с повече площ на закрепване, която е с насечки и я сложих на мястото и с повече старание успях да я стегна здраво. Като раждяса и тая сглобката ще е вечна :sup:

Ето резултата:

Публикувано изображение

С уважение,
Русин Атанасов
Отговори
Тази тема е заключена
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg