Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Каква е нормалната температура на загрял двигател?

savski снимка savski 09 юни 2010 - 17:39

Нормално каране, нормален трафик, без климатроник - 92 градуса.
Нормално каране, натоварен трафик, без климатроник - 98-100.
Нормално каране, нормален трафик, с климатроник - 98-100
Нормално каране, натоварен трафик с климатроник - 98-100.
Извънградско, магистрала, без климатроник - 84-86 градуса.
Извъградско, магистрала, с климатроник - 90 градуса.

Така работия моят ХЕВ. Не знам доколко е нормално и доколко не.
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 09 юни 2010 - 18:23

Колега,
Нормалната температура е 90 градуса C. Стандартният термостат започва да отваря при 92 и е напълно отворен при 107.
Няма как да е друга температурата при изправна охладителна система!
Кога включват при Vectra B двете степени на перката на радиатора не помня. Мислч, че първата включва над 96.
Отговори

martin_bmw снимка martin_bmw 09 юни 2010 - 21:38

Благодаря ви колеги за мненията. Радиаторът ми е равномерно горещ. Като сменя термостата ще напиша как се държи колата с новия. Ако някой има други наблюдения за този мотор нека да ги сподели.
Отговори

oci снимка oci 09 юни 2010 - 21:48

Чувал съм че нормалната температура е 90 градуса... ама аз съм от тея хейтърите дето като питаш нещо и почват да ти обесняват колко си тъп :newsm05_41:
Отговори

martin_bmw снимка martin_bmw 09 юни 2010 - 21:59

 oci, на 09 Jun 2010, 22:48, каза:

Чувал съм че нормалната температура е 90 градуса... ама аз съм от тея хейтърите дето като питаш нещо и почват да ти обесняват колко си тъп :newsm05_41:
Моля те, не ми пълни темата с глупости пиши си в някой врачански форум. Питай някой приятел моторджия да ти обясни за смазването на водната помпа при 18000 оборота. Аз не мога да ти обяснявам. Като се качиш на мотор ще разбереш. Ако ти се свидят 10 лева за 2 литра антифриз повече си е твой проблем.
Мнението беше редактирано от martin_bmw: 09 юни 2010 - 22:10
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 09 юни 2010 - 22:10

Абе баце, ко ще и смазваш на помпата, турбината ли?Сещаш ли се кое е носителя на топлина?Дали антифриза няма по-голям вискозитет(по- голяма плътност)от водата и това определено е проблем за помпата и тръбната инсталация.Когато не си сигурен в нещо, е грешно да го защитаваш!То ако имаше нужда от смазване щяха масло да му сложат и то има завидни свойства на мразоустойчивост!
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 09 юни 2010 - 22:11
Отговори

tonii снимка tonii 09 юни 2010 - 22:10

колега и моята е така отваря на 92 някаде и натоварено градско скача до 95-96 някаде докато не се включи перката иначе на дълго ми към 82 някаде
Отговори

oci снимка oci 09 юни 2010 - 22:28

 martin_bmw, на 09 Jun 2010, 22:59, каза:

Моля те, не ми пълни темата с глупости пиши си в някой врачански форум. Питай някой приятел моторджия да ти обясни за смазването на водната помпа при 18000 оборота. Аз не мога да ти обяснявам. Като се качиш на мотор ще разбереш. Ако ти се свидят 10 лева за 2 литра антифриз повече си е твой проблем.


Аа питах в един врачански и форум и от там един моторист ми каза, че неговата вектра не прави 18000 оборота? И неговата спирала на 6500 оборота - сигурно ароматизора ми се е измирисал :newsm05_41: Каза също че държала малко над 90 градуса.
Отговори

Kondo снимка Kondo 09 юни 2010 - 22:33

 Rosen Popov, на 09 Jun 2010, 23:10, каза:

Абе баце, ко ще и смазваш на помпата, турбината ли?Сещаш ли се кое е носителя на топлина?Дали антифриза няма по-голям вискозитет(по- голяма плътност)от водата и това определено е проблем за помпата и тръбната инсталация.Когато не си сигурен в нещо, е грешно да го защитаваш!То ако имаше нужда от смазване щяха масло да му сложат и то има завидни свойства на мразоустойчивост!

Сори за офа но докато колегата си проерява термостата би ли обяснил защо според теб протичат помпите когато се кара с вода,а не с антифриз? Лагерите може би не се влияят но уплътненията? А факта,че водата ври по-рано от антифриза?
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 09 юни 2010 - 22:42

Заради корозията колега, не заради износване породено от повишено триене!Мислиш ли, че дистилираната вода ври при 100*?Нали знаеш причината за завирането на водата, примесите и т.н.Няма смисъл да говорим за затворени инсталации които са под налягане!
Поздрави :newsm05_41:
Отговори

Kondo снимка Kondo 09 юни 2010 - 23:01

Да това сигурно е вярно но глицерина в антифриза действа добре на гумените части на системата,освен това етиленгликола също много корозира двигателя и за това се слагат и други добавки и в крайна сметка концентрата освен,че замръзва по-лесно и повече корозира мотора от разредения антифриз или греша?
Мнението беше редактирано от Kondo: 09 юни 2010 - 23:02
Отговори

zheleznia снимка zheleznia 09 юни 2010 - 23:05

Към днешна дата:
- без включен климатик/т.е. в режим ЕКО"/ - 90 градуса, разбира се това е усреднена стойност. Нормално си вдига около 95 градуса, перките включват на 1-ва степен и температурата пада под 90, след това пак нагоре и т.н.
- с включен климатик - около 82-85 градуса - разбираемо е, тъй като външните температури в момента не са високи, а при включването на климатика задължително трябва да работят и двете перки на 1-ва степен.
Колата има два датчика на радиатора/говоря за Опели с климати/климатроник/, които за различните модели двигатели са с различни параметри на включване и изключване. Най-общо принципа е следния/цитирам колегата Swing от една друга тема/ и конкретно е за Корса/Тигра но и при Вектра е по същия начин:

С изключен климатик работят така - при 100 градуса се задейства долния датчик и двете перки се свързват последователно към веригата. Заради това се въртят с по-ниски обороти (първа скорост). Ако температурата започне да пада, при 95 градуса се изключват. Обаче, ако температурата вместо да пада продължава да се повишава, при 105 градуса се задейства горния датчик, който свързва двете перки паралелно. Така те се завъртат на двойно по-високи обороти (втора скорост). За заинтересованите - цялата тема.

Като се стопли още времето, ще пиша как се движи температурата на двигателя. Миналата година стрелката се опитваше да влиза в червената зона и по тази причина смених двата датчика и термостата.

П.П. Иначе карам с антифриз-червен, разреден в съотношение концентрат-дестилирана вода според указанията на фирмата производител.
Мнението беше редактирано от zheleznia: 09 юни 2010 - 23:08
Отговори

martin_bmw снимка martin_bmw 10 юни 2010 - 06:23

 Rosen Popov, на 09 Jun 2010, 23:42, каза:

Заради корозията колега, не заради износване породено от повишено триене!Мислиш ли, че дистилираната вода ври при 100*?Нали знаеш причината за завирането на водата, примесите и т.н.Няма смисъл да говорим за затворени инсталации които са под налягане!
Поздрави :newsm05_41:

Пич, дестилираната вода завира при точно 100 градуса. Ако има примеси сол например ще заври по-рано.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 10 юни 2010 - 07:25

Сам изреждаш причините за завирането и пак недоумяваш защо дестилираната вода ври над 100*! Пак се говори наизуст :newsm05_41: .
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 10 юни 2010 - 07:29
Отговори

karoto снимка karoto 10 юни 2010 - 07:50

Водата завира при 100гр само, че на морското равнище. :newsm05_41:
Мнението беше редактирано от karoto: 10 юни 2010 - 08:05
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 10 юни 2010 - 08:55

Охладителната система е под налягане и именно заради това налягане водата няма как да заври на 100 градуса, че даже и на повече..... Карал съм с вода не 1 или 2 пъти. Засега не е имало проблеми с водната ми помпа никога. Да, съгласен съм, че за уплътненията със сигурност е вредно карането само с вода , но започне ли антифриза да "смазва" капсулования лагер на водната помпа тогава тя плаче за смяна. :newsm05_41:
Отговори

oci снимка oci 10 юни 2010 - 10:21

 javor_bg, на 10 Jun 2010, 9:55, каза:

започне ли антифриза да "смазва" капсулования лагер на водната помпа тогава тя плаче за смяна. :mhihi:


Точно това се опитвах да убедя хората, но като са си навили нещо на пръста: смазва та смазва. Разберете го бе хора - няма какво да се смазва!!! За антикорозионни свойства, точка на кипене и други такива работи никъде не съм спорил. Просто недейте да говорите че антифриза смазвал водната помпа- смешно е! :newsm05_41:

Моите коли ги карам с антифриз(разреден според указанията), но е абсолютен факт че и с вода да ги караш нищо им няма. Преди това имах вектра а, чийто воден радиатор течеше като лейка и по цяло лято си я карах само с вода(понеже доливах по над един литър на 200км). Така минах 30000км за 2 години и помпата и нямаше нищо! Преди да я продам смених радиатора и от тогава вода не беше изгубила и една капка...

Това че на някой му е протекла водната помпа и е карал с вода е чисто съвпадение - същата помпа да е протекла и ако е карано с антифриз!
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 10 юни 2010 - 10:34

Mен ми се струва ,че темата стана на спам и още нещо.Мисля ,че има достатъчно писано колко градуса държи и темата е изчерпана и няма нужда от заяждане и тем подобни.
Отговори

martin_bmw снимка martin_bmw 10 юни 2010 - 11:37

 Rosen Popov, на 10 Jun 2010, 8:25, каза:

Сам изреждаш причините за завирането и пак недоумяваш защо дестилираната вода ври над 100*! Пак се говори наизуст :newsm05_41: .

Как го реши това бе майсторе? Няма смисъл да говориш неща с които е наясно и синът ми на 3 годинки, така че спазвай добрия тон. Предлагам колегите които пълнят темите само с глупости и нарушават добрия тон да бъдат блокирани. Това е предложение към модераторите. Почти няма тема в този форум където всеки който е в час или не да си пише безсмислените разсъждения. Не се придържа към темата и бълват спам. От такива изказвания нямаме нужда. Да си мерят пишките другаде.
Благодаря на всички коректни колеги за мненията и информацията.
Мнението беше редактирано от martin_bmw: 10 юни 2010 - 11:40
Отговори

oci снимка oci 10 юни 2010 - 12:16

 martin_bmw, на 10 Jun 2010, 12:37, каза:



Абе ти си наистина интересен човек. Хем имаш проблем и искаш да се допиташ до хората хем ги хулиш и им се караш? Аз ще ти кажа само че има 3 теми, в които е разисквана работната температура и на x20xev и на екотек-а като цяло. Отделно от това трета вектра с такъв мотор карам и мисля имам "бегли" наблюдения върху него.

По нагоре ти написах нещо, ако имаш достатъчно акъл ще го прочетеш - ако не жив и здрав бъди и ти и сина ти!

Само да ти обесня че щом ти не си съгласен с дадено мнение не значи че то е "глупости", "безсмислените разсъждения" и т.н. Освен това не си ти човека, който ще ми каже къде да си меря половия орган и кой има право да пише в темата ти и кой не. Ако се замислиш темата ти въобще няма право да съществува понеже има такава тема.

Сега охлади малко страстите замисли се какво сме ти написали(като се абстрахираш от излишния СПАМ за помпата) и ако имаш други въпроси ги задай като нормален човек и може би ще получиш повече отговори и по-малко спам.

Поздрави :newsm05_41:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg