Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

EGR Клапан

gogich снимка gogich 29 юли 2008 - 08:25

... от няколко месеца и аз имам проблем с клапана. След четене на темите тук, пробвах и с чистене (само временно помага) и с направа на гарнитура с "цетка" (но "чека" светна на 2-ия ден). Колата си върви, единствено ми се струва, че в авариен режим харчи повече и съвсем малко я чувствам спъната (противно на писаното по въпроса, като незнам в какво положение блокира клапана), но може и да е вношение. За мен определящо е да не ми свети "жълтата лампа". :sup:

Та въпроса ми е към колегата ZENON, как става изолирането на 2-та отвора по описания начин, като при мен (z16xe) отворите не са на една равнина?

Публикувано изображение

п.п. (bicubic, за София от вносителите на Опел: нов-около 450 лв. (оригинален) и 250 лв. (неоригинален). Ако прочетеш повече по "темата" ще събереш повече инфо, а и други цени). :knee:
Отговори

ZENON снимка ZENON 29 юли 2008 - 10:10

Колега gogich,
като ти гледам клапана си мисля, че в твоя случай е възможно да направиш една гарнитура с отвор през който да мине тази част, която не е в "равнината", а иначе гарнитурата да запушва всички други отвори. Т.е. гарнитура само с 3 отвора - 2 за болтовете на закрепването и 1 за това, което не е в равнината /поне по снимка толкоз виждам/.

Успех.




 fantoms, на Jul 28 2008, 10:57 PM, каза:

Пидърпва - ускорява, намаля, ускорява, намаля. Лашка се ткава :)


off/

То не е затук тази приказка вече, че се изместваме от темата.
Клапан за празен ход?

/off
Отговори

gogich снимка gogich 29 юли 2008 - 11:54

"Колега gogich,
като ти гледам клапана си мисля, че в твоя случай е възможно да направиш една гарнитура с отвор през който да мине тази част, която не е в "равнината", а иначе гарнитурата да запушва всички други отвори. Т.е. гарнитура само с 3 отвора - 2 за болтовете на закрепването и 1 за това, което не е в равнината /поне по снимка толкоз виждам/."

... Благодаря за бързия отговор!
Аз сега съм с такава гарнитура (направена по образец от по-предишната тема с линка), която запушва единя отвор, но това което съм показал със стрелката има минимален ход (около 1 мм, а дали е нормално) и си мисля, че играе някаква роля отваряйки се и обратно. Това "буталце" се раздвижва при почистването (при мен) и за седмица и повече няма "светване", а сега с гарниурата "светна" на другия ден, но разлика във вървежа поне няма.
Но при диагностиката ми казаха, че е за смяна и май само "удължавам агонията"! :)
п.п. (... но 450 лв. и 70 евро както е писал колегата са доста различни величини) :)
Отговори

ZENON снимка ZENON 29 юли 2008 - 18:43

Колега, този вид затапване се прави със сравнително читав клапан. Идеята е, след почистване на клапана да се затапи. Така, че клапана да си се движи според командите на ЕКУ-то, и да връща съответно информация за положението на "буталце"-то. Явно твоя клапан си е тръгнал. Другия вариант е да го киснеш по-дълго и след това да го изцедиш, като после наливаш коереселин и движиш "буталцето" докато има кореселин вътре. Изливаш и повтаряш операцията, докато почне да не се променя цвета на изливания кореселин. След това затапваш.
Това "буталце" поне при мен има ход около или над 5 мм /на око/.
Отговори

gogich снимка gogich 30 юли 2008 - 08:44

"Това "буталце" поне при мен има ход около или над 5 мм /на око/." :knee:

.... е точно това търсех! Благодаря! :sup:
Отговори

s7ifl3r снимка s7ifl3r 30 юли 2008 - 17:16

Разгледах до колкото мога темата, но никаде не видях да има нещо писано за ЕГР на дизеловия Х22DTH...ще съм благодарен ако някой може да ми даде повече инфо свързано с него! :thu:
Отговори

mesiah снимка mesiah 09 август 2008 - 17:28

По въпроса за масло в ЕГР-а, проблема е от вакуум помпата. Трябва да се смени, имам една която си работеше добре, като цяло на този двигател му е слабо място. X17DTL имам в пред вид. Успех.По въпроса за масло в ЕГР-а, проблема е от вакуум помпата. Трябва да се смени, имам една която си работеше добре, като цяло на този двигател му е слабо място. X17DTL имам в пред вид. Успех.
Отговори

Zygot снимка Zygot 10 август 2008 - 11:17

Здравейте карам Астра Г 2.0 16В '99 може ли да ме упътите как се почиства този ЕГР и може ли да се направи в домашни условия и опътване за това ако има?

10х
Отговори

imitev снимка imitev 13 август 2008 - 12:09

Публикувано изображение

Взета е от форума в англия. Ето пълните коментари:
http://www.z22se.co.uk/forum/viewtopic.php...+circuit#p74353

Въпросът е къде какво трябва да се навърже за да излезе сигнал 0-5 волта на изхода (и кой е изхода) при подаване на управление чрез маса.

И ако някой има описание на буксата на клапана - също ще ми е от полза!
Отговори

Moonlord снимка Moonlord 13 август 2008 - 12:28

Идеята, доколкото схващам, е да се замени EGR клапанът, така ли? Общо взето смисълът е, че това е да кажем евтина алтернатива... Или нещата се въртят към оптимизиране на работата на двигателя? В смисъл - премахване изцяло на ЕГР системата? Дали ще се намали мазането по дросела след такава интеревенция?:)
Отговори

beos снимка beos 13 август 2008 - 12:45

Дам .. затапваш и симулираш работата му, че не се нуждае от рециркулация на газовете или симулирането му че прави такава в момент когато ЕКУ-то казва на клапана, че трябва да я прави ..


Публикувано изображение

A-E - 7,8 - 8,6 oM при температура. 20°C
A-E - 9,5 - 10,3 oM при температура. 80°C

Публикувано изображение

между Е - маса - 11V при запален мотор.
между D- маса - 4,9 - 5,1 V при запален мотор.


за да симулираш нещо ти трябват такива стойности ..

A-E - 7 - 10 oM

B-D - 3000 - 7000 oM

това е при X14XE и X16XEL за други мотори трябва някой друг да сподели ..
Отговори

imitev снимка imitev 13 август 2008 - 13:19

Аз успях да намеря тия две описания в нета, но не съм сигурен кое описание на пиновете е вярно ?!?!

Знам и че соленоида се управлява чрез маса а има постоянно захранване +12В

Публикувано изображение



 Moonlord, на Aug 13 2008, 01:28 PM, каза:

Идеята, доколкото схващам, е да се замени EGR клапанът, така ли? Общо взето смисълът е, че това е да кажем евтина алтернатива... Или нещата се въртят към оптимизиране на работата на двигателя? В смисъл - премахване изцяло на ЕГР системата? Дали ще се намали мазането по дросела след такава интеревенция?:)


Какво общо има ЕГР с мазането на дросела ???

ЕГР пропуска изгорели газове в смукателния колектор с цел да се намали температурата на горене на горивната смес в камерата, поради обогатяването и.

Тези таблички които е постнал колегата са за проверка на намотките на бобината на соленоида и целостта на резистора на сензора за положение.
Отговори

ZENON снимка ZENON 13 август 2008 - 14:00

<< ЕГР пропуска изгорели газове в смукателния колектор с цел да се намали температурата на горене на горивната смес в камерата, поради обогатяването и.>>

Е, верно намалява температурата, но с цел да не се образуват азотни окиси, а не че е обогатена... има си ламбда за тази цел.
Отговори

Moonlord снимка Moonlord 13 август 2008 - 15:32

 imitev, на Aug 13 2008, 02:19 PM, каза:

Какво общо има ЕГР с мазането на дросела ???

Ами... аз доколкото си спомням ЕГР клапанът е свързан с всмукателния колектор точно под дросела?
По-скоро имах предвид полепването на шитчета от вътрешната страна на дросела, а не мазането отвън, грешката е моя ;)

Пък и те също го пишат, доколкото разбирам?

Цитат

When I fit this, along with blanking plate, will it reduce the amount of crud that builds up on the underside of my nice shiny new throttle body? I assume the reason the old TB is so caked up is due to the EGR pipe that enters the inlet manifold immediately below it?
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 13 август 2008 - 15:45

 beos, на Aug 13 2008, 01:45 PM, каза:

..........
A-E - 7,8 - 8,6 oM при температура. 20°C
A-E - 9,5 - 10,3 oM при температура. 80°C

Публикувано изображение

между Е - маса - 11V при запален мотор.
между D- маса - 4,9 - 5,1 V при запален мотор.
за да симулираш нещо ти трябват такива стойности ..

A-E - 7 - 10 oM

B-D - 3000 - 7000 oM

това е при X14XE и X16XEL за други мотори трябва някой друг да сподели ..


При мен X16SZ стойностите са същите по аутодата/.....хм, това означава ли че клапаните са взаймнозаменяеми?/. По схемата има неясноти поне за мен. Това м/у А и Е какво е реле или ключ и за какво е ? Предполагам превключва стойностите за 20°C и 80°C и така лъже ECU-то. Ако, ДА кое го кара да превключва на А и Е няма напрежение. На снимките не видях реле. Или греша някъде :dance:
С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 13 август 2008 - 16:12

 imitev, на Aug 13 2008, 04:53 PM, каза:

След кратки консултации с колеги - ЕГР клапана се управлява с импулси. Сензора за положение се използва за да може ЕКУ да се ориентира къде се намира клапана в момента и ако трябва коригира положението.


Добре, значи за да се излъже ECU-то трябва да му се "казва" това положение, в което се намира клапана при това вярно. Защото то ще пуска импулси и ще коригира работата на крапана и ако резултата не е верен ще има грешки. Значи резултата от работата на ЕГР клапана влиае ли на на други датчици? Би трябвало. Примерно в/у ламбда сондата защото нивото на О2 в изходните газове ще е различно. С други думи казано тази схема лъже ECU-то че то има ЕГР клапан и че той работи правилно. Но клапан няма и той е затапен тогава нивото на изгорелите газове на входните колектори ще е нула и показанията на ламбда сондата ще са други - това може би ще обърка ECU-то.
Ето една бърза симулация на схемата ако на някой му е полезна, аз не схванах нищо :dance:


Публикувано изображение

Сетих се друго, нали когато е студен двг има не изгоряла гориво въздушна смес и вредните газове на изхода са повече а ЕГР-а връща част от тях за доизгаряне за да се намалят вредните емисий. Тогава ако ECU-то се излъже че двигателя е топъл, като му се покаже че е 80градуса /симулира се на A-E да има 9,5 - 10,3 oM/ Тогава преминаване на газове няма да има. Тогава датчика за температура на двигателя ще показва чу е студен и пак в задънена улица :dance: Какво мислите?

Преведох с гугъла част от темата и разбрах че има два вида схеми едната е с реле и за различните двигателисе ползва една от двете схеми.

http://translate.google.bg/translate?u=htt...sl=en&tl=bg

С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

ZENON снимка ZENON 13 август 2008 - 16:37

Подозирам, че на различна температура, клапана се отваря в различна степен.
Но си мисля, че по отношение на горивната смес не би трябвало да има изменения, все пак има ламбда, която дава информация на ЕКУ за количеството О2.
Понеже моя клапан го затапих преди масец, мога само да кажа, че нито имам повишен разход, нито двигателя работи по-лошо... напротив в ниските имам осезаем "прилив" на мощност, което ме кара да си мисля, че всъщност теорията за "спънатия" Екотек в ниските е пълна глупост. "Спънатостта" идва /пак според наблюдения/ от ЕГР-а, който вкарва изгорели газове в този работен диапазон.
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 13 август 2008 - 16:48

 ZENON, на Aug 13 2008, 05:37 PM, каза:

Подозирам, че на различна температура, клапана се отваря в различна степен.
.........

Нали има само две контролни температури 20 и 80 градуса и съответстващите им съпротивления,тогава степените на отваряне също трябва да са две. А твоят клапан кака го затапи?
С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

imitev снимка imitev 13 август 2008 - 17:07

 rusin atanasov, на Aug 13 2008, 05:48 PM, каза:

Нали има само две контролни температури 20 и 80 градуса и съответстващите им съпротивления,тогава степените на отваряне също трябва да са две. А твоят клапан кака го затапи?
С уважение,
Русин Атанасов



Не работи така. ЕКУ прави модулация чрез импулси и следи колко е отворен клапана.

Моя клапан се скапа, поръчах си нов и като го монтирам ще затапя отворите в колектора за да не минават газове.

Въпреки това ми се струва нужно да си монтирам емулатор на ЕГР-а...
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 13 август 2008 - 17:19

@ imitev Мерси за отговора!
Аз на моя ЕГР за проба преди време махнах само буксата и като че ли промяна в работата на двг не усетих. Обаче усетих че имам грешка - светна ми чек енджине. За това емулатора е задължителен. А не може ли да се затапи отвора а клапана да си остане включен някъде в страни закрепен за двигателя?
С уважение,
Русин Атанасов
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg