Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Опел Зафира Б бавно загрява

dimski снимка dimski 11 декември 2012 - 16:10

Здравейте,
моята дизелова Зафира определено загрява бавно. Посетих сервиза на Дженеръс ауто, провериха термостата - работи. Според тях на този дизелов двигател му трябва повече време, за да загрее.
Наблюденията ми са следните:
сутрин, когато запаля, пускам тестовия режим на дисплея (чрез задържане на бутона SETTINGS). Температурата на охладителната течност се покачва сравнително бързо, но до 45-50 градуса. Това ме кара да мисля, че термостатът работи. След това, обаче, дълго време температурата се покачва доста бавно и след (общо) близо 10 км. каране тя си остава 60-65 градуса.
Едва тогава, след тези 10-на километра, парното започва да духа сравнително топло, но въпреки това в колата не е очакваната температура или поне такава, каквато аз бих желал.
Бихте ли споделили мнения дали е нормално температурата да не минава тези 65 градуса след 10-на километра градско каране, макар и при тези минусови температури? Нормално ли е след като достигне 50 градуса колата да загрява по-бавно (или тогава се включва термостата)?
Отговори

ivo123 снимка ivo123 11 декември 2012 - 18:04

най-вероятно термостата ти отваря много рано или е постоянно отворен за да държи такава температура - покарай малко 3-4 километра и слез да пипнеш горния маркуч на радиатора, който излиза от термостата - ако е топъл значи термостата е отворил и върти и малкия и големия кръг и няма загряване /по принцип си загряват бавно, но си вдигат температурата дизелите/.
Отговори

dimski снимка dimski 12 декември 2012 - 12:10

 ivo123, на 11 декември 2012 - 18:04, каза:

най-вероятно термостата ти отваря много рано или е постоянно отворен за да държи такава температура - покарай малко 3-4 километра и слез да пипнеш горния маркуч на радиатора, който излиза от термостата - ако е топъл значи термостата е отворил и върти и малкия и големия кръг и няма загряване /по принцип си загряват бавно, но си вдигат температурата дизелите/.


Благодаря за съвета, ще пробвам този тест и ще пиша. Днес наблюдавах още по-внимателно. Всъщност по-бавното загряване започва още от 45градуса. Явно тогава се отваря термостата и край с парното поне още 5-6 км. Така или иначе в града не вдигна повече от 68 градуса.
Отговори

ivo123 снимка ivo123 12 декември 2012 - 14:05

определено е за смяна термостата, лошото е че на 1,9 CDTI мисля е цял термостат с тялото (неразглобяем, както при X20DTH/L)- т.е. ще трябват повече парички за смяната
Отговори

dimski снимка dimski 12 декември 2012 - 20:02

 ivo123, на 12 декември 2012 - 14:05, каза:

определено е за смяна термостата, лошото е че на 1,9 CDTI мисля е цял термостат с тялото (неразглобяем, както при X20DTH/L)- т.е. ще трябват повече парички за смяната

Вероятно така ще се окаже. Днес се опитах да направя проверката, за която говориш. Само една от тръбите беше топла ако правилно съм ги намерил. Минах 10 км и температурата така и не мина 60 градуса. Странното е, че в сервиза казаха, че термостата е ок.
Отговори

М.Георгиев снимка М.Георгиев 12 декември 2012 - 20:07

интересно ми е как са го проверили този термостат, дали са го демонтирали и в съд с нагряване и термометър във водата?
Отговори

vladkin1980 снимка vladkin1980 12 декември 2012 - 23:27

 М.Георгиев, на 12 декември 2012 - 20:07, каза:

интересно ми е как са го проверили този термостат, дали са го демонтирали и в съд с нагряване и термометър във водата?

Е то така и моят работи, но не уплътнява в самото тяло /КОРПУСА/.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 13 декември 2012 - 09:28

Не знам да ли само на мен така ми се струва, но.. дори и чисто нов термостат да сложиш на тия мотори, дори патрона да е повече от перфектен, дори да уплътнява перфектно в тялото - точно тоя момент, от лекото загряване и да кажем при пуснато още с паленето парно.. въздуха почва (буквално) ДА ОТВРЪЩА.. и до момента на заставане на стрелката на таблото на мястото си.. сякаш минава цяла вечност време. Забелязал съм, че точно в тоя своеобразен "диапазон".. трябва или да понамачкам хубаво газ-та, или трябва да спра парното за да загрее с време. Иначе както казах - въздуха започва да отвръща сравнително бързо, някъде след около 3-4км. и вече се усеща, достатъчно е за да изчисти перфектно предното стъкло, но не и да се стопли достатъчно в купето (като цяло).

п.п. Не знам да ли е възниквал въпроса и преди, но така и не съм разбрал до сега - коя включва малки кръг, съответно големия.. и ако някой има представа, ориентировъчно дори.. колко/каква част от охладителната течност е в малкия, съответно в големия кръг ?
Отговори

nikal снимка nikal 13 декември 2012 - 22:01

Колега и да сменяваш термостата,едва ли ще постигнеш нещо.Аз така си играх преди време с тия дизели,докато не се уверих,че за да загрее си трябва натоварване на мотора.Но това трудно става в зимни условия и градско каране.
Отговори

dimski снимка dimski 14 декември 2012 - 09:08

 nikal, на 13 декември 2012 - 22:01, каза:

Колега и да сменяваш термостата,едва ли ще постигнеш нещо.Аз така си играх преди време с тия дизели,докато не се уверих,че за да загрее си трябва натоварване на мотора.Но това трудно става в зимни условия и градско каране.

Днес след 12 км градско каране при -12, както каза колегата по-горе, въздухът просто се "отвръща" и толкова. Явно, поне при моя модел, парното или е слабо и не е проектирано както трябва или е запушено и не работи като хората. Утре ще изляза с колата на малко по-дълъг път, за да видя дали в крайна сметка ще загрее пустото парно. Всъщност, май проблемът не е толкова в градусите на двигателите, а в работата на парното. Знам, че има дизели, които също не загряват бързо, но поне парното им работи силно и топли както трябва.
Как са проверили термосатата не знам, но си мисля, че ако имаше възможност нямаше да пропуснат и щяха да ми вземат парите за нов термостат :)
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 14 декември 2012 - 09:43

За сравнение мога да посоча веднага едно VW Polo 1.9D - за няма и 1/2 от времето и километрите, които са необходими на мен, в Поло-то вече Е БАНЯ.. буквално. Изглежда просто тия наште чудеса на инженерната мисъл имат адски много охладителна течност, която наистина сгрява трудно (мойта събира 8-литра).

Иначе ако мина 10-тина км. в колата парното става убийствено - на 2-ра степен не мога да издържа и винаги го оставям на 1-вата, насочено в краката, инак ми връща спомена от семейната ВАЗ Жигули.. нема такава струя ГОРЕЩ въздух! :biggrin:
Отговори

dimski снимка dimski 17 декември 2012 - 10:10

През почивните дни пътувах с колата извън града. На магистралата колата започна да загрябва нормално, парното стана доста силно. За съжаление само при по-високи обороти и натоварване колата загрява нормално. В града продължава да си е същата работа. Направи ми впечатление, че когато след престой от 2 часа тръгнах да се ръщам по пътя от Рилски манастир надолу, колата бе на скорост, но почти без да натиска газта, отново не загряваше бавно. След като се спуснахме и излязох на главния път - загря за нула време и съответно парното стана перфектно. Четох в някоя тема, че ако се спускаш по инерция и колата не загрява нормално, май все пак термостатът е за смяна.
Отговори

zax снимка zax 04 януари 2014 - 18:38

Здравейте,Колеги но аз имам същия проблем с Opel Zafira 1.9CDTI 120кс.Когато колата е в обороти парното е добро,но пусна ли я да спускам на скорост 10-15мин. и парното духа хладко.Няколко пъти тествам като запаля колата и я оставя да работи 10-20мин и проверя радиатора на големия кръг и той е студен,което ме навежда на мисълта,че термостатът работи.Та въпроса ми някой решил ли си е проблема с смяна на термостат или не е.До колкото видях термостатът е към 80лв. за да си направя само експеримент дали е от него.
Мнението беше редактирано от zax: 04 януари 2014 - 18:38
Отговори

mistarmi снимка mistarmi 05 януари 2014 - 09:47

Като гледам колегите със следващата генерация коли на опел след 2005 имат същите оплаквания със загряването както ние с по-старите.Явно това си е практика на опел да проектират така охладителната система ,че да загрява бавно.При мен след смяна на цялото тяло с термостата и датчика,разликата е голяма ,но колата все така се нуждае от поне 10тина километра за да загрее оптимално.Представям си как влияе това явление на коли ,които се карат само градско и имат филтър за твърди частици.Оттам е може би леко по-големия разход на гориво в сравнение с други марки автомобили ,които загряват по-бързо.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 06 януари 2014 - 22:31

Колко си прав колега, астрата от профила след една зима градско беше за нов ФАП, нов ЕГР, и нови вихрови клапи. И всичко това на 40к км. заради повишеното отделяне на сажди в градските режими ведно с бавното загряване... Не знам дали фабрично монтират правилните термостати на тия двигатели, дали чисто конструктивно е правилно термостата да бъде най- високата точка в охладителната система, и куп други въпроси, ама все пак за тая астра броих два багажника пари... и пак проблеми...
Мнението беше редактирано от tisho.74: 06 януари 2014 - 22:33
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 07 януари 2014 - 08:13

Здравейте колеги.
За тези дето колите им загряват бавно и имате съмнения за термостата сложете един картон на половината радиатор и вижте дали колата ще загрее по бързо. Ако загрее по бързо значи термостата остава частично отворен. Не би могло /според мен/ дори и при прецакан термостат да започне да отваря по-рано. Или е отворен или изобщо не отваря. Направете тоя тест и после ще пишете тук но ако колите загреят по рано значи термостата е аут. И за да не каже некой с тоя картон кво ще стане ще поясня веднага. Картона ще спре насрещния въздух който минава през питата и я охлажда.
Отговори

mistarmi снимка mistarmi 07 януари 2014 - 12:17

Колега аз карах доста време вектрата си с некоректно работещ термостат и картон-ами не загрява по -бързо.Сега с новия термостат загрява по-бързо отпреди с картона.Да кажем пак мога да го сложа не ми пречи имам си показания за температурата на таблото,но какво правят колегите с аста х и зафира б , които нямат?Ще им прегреят колите преди да се усетят.И не върви на кола 2005 нагоре за 10000+ лева картон отпред .Тези коли така ги правят явно.Като поразгледам термостата и тръбите му имам чувството ,че е заложено да е частично отворен,с каква цел незнам,може би да се самообезвъздушава по-лесно.
Отговори

zax снимка zax 07 януари 2014 - 20:39

Вече поръчах нов термостат и ще пиша след като го сменят.Вариантите са или ще бъде по хубаво парното или пък 90лв. на вятъра.
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 08 януари 2014 - 07:55

 mistarmi, на 07 януари 2014 - 12:17, каза:

Колега аз карах доста време вектрата си с некоректно работещ термостат и картон-ами не загрява по -бързо.Сега с новия термостат загрява по-бързо отпреди с картона.Да кажем пак мога да го сложа не ми пречи имам си показания за температурата на таблото,но какво правят колегите с аста х и зафира б , които нямат?Ще им прегреят колите преди да се усетят.И не върви на кола 2005 нагоре за 10000+ лева картон отпред .Тези коли така ги правят явно.Като поразгледам термостата и тръбите му имам чувството ,че е заложено да е частично отворен,с каква цел незнам,може би да се самообезвъздушава по-лесно.

То честно казано е ясно че с нов термостат ще загрява по бързо. Идеята да предложа картона пред радиатора и зад маската е за да не се охлажда от насрещния въздух питата ако термостата е отворен частично или напълно. Да е направено така че да се обезвъздушава по лесно или само - едва ли но знае ли човек. Друг въпрос който изниква е дали и кога е промивана системата. И като сменихте термостатите сменихте ли и антифриза и промихте ли системата или със стария антифриз си карате.
Отговори

delnegro снимка delnegro 22 януари 2014 - 10:50

 dimski, на 11 декември 2012 - 16:10, каза:

Здравейте,
моята дизелова Зафира определено загрява бавно. Посетих сервиза на Дженеръс ауто, провериха термостата - работи. Според тях на този дизелов двигател му трябва повече време, за да загрее.
Наблюденията ми са следните:
сутрин, когато запаля, пускам тестовия режим на дисплея (чрез задържане на бутона SETTINGS). Температурата на охладителната течност се покачва сравнително бързо, но до 45-50 градуса. Това ме кара да мисля, че термостатът работи. След това, обаче, дълго време температурата се покачва доста бавно и след (общо) близо 10 км. каране тя си остава 60-65 градуса.
Едва тогава, след тези 10-на километра, парното започва да духа сравнително топло, но въпреки това в колата не е очакваната температура или поне такава, каквато аз бих желал.
Бихте ли споделили мнения дали е нормално температурата да не минава тези 65 градуса след 10-на километра градско каране, макар и при тези минусови температури? Нормално ли е след като достигне 50 градуса колата да загрява по-бавно (или тогава се включва термостата)?


хаха...колеги здравейте.Та и аз по темата.Смешно ми е защото и аз имам същата 120к и парното е ужас.Гледахме термостата работи.Карах я 1 год и накрая въпреки всичко втората зима го смених.Стана малко по добре ,но не както трябва.Само не искам да ви казвам как се сменя термостата...точно 6ч работа.За да стигнеш до него трябва да се махне някаква планка,която за да се махне трябва да се махне нещо друго и така 3-4 неща,а мястото супер неудобно.Накрая преди монтажа отрезахме част от тая планка,като това не наруши нищо конструктивно ...та да може занапред ако се наложи да се сменя по лесно.В крайна сметка след половин час било то градско или извънградско,колата си загрява,прилично....но до половин час съм стигнал 10 пъти до там закъдето съм тръгнал !!!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg