Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Дърпане на въздх

metchet0 снимка metchet0 19 юли 2015 - 19:32

Здравейте! Преди да стана собственик на Vectra B изчетох много теми относно често срещаните проблеми с тях и едно от тях беше прословутото дърпане на въздух. Надявах се да не се налага да пиша във форума поради проблем с колата, но май е неизбежно. Притежавам колата от година и половина и съм горд собственик като изключим тоя проблем.. :/ Откакто я имам тая кола ме кефеше с това палене от четвърт без значение дали е -10 градуса навън или пък не е палена от 10 дни.. до оня ден като я запалих и работи на място 5 секунди и изгасна. После въртях 10 секунди докато запали и нямаше проблеми за деня, но на другия ден същата работа. Смених маркучите за обратната нафта, но проблема си остана докато не смених и горивния филтър и проблема изчезна, но бавно и славно се завърна и сега пак същата работа. Почти съм сигурен, че проблема е в маркучите, защото проблема изчезна макар и за малко. Може би нещо не е направено както трябва и заради това проблема не е изчезнал напълно, но в майстора въобще не се съмнявам! Иначе като я оставям с муцуната надолу няма никакви проблеми, но ако е на равно или нанагорнище тогава ги прави тия номера. Та въпроса ми е какво да правя от тук нататък? Какво още да сменям?
Отговори

pitbula74 снимка pitbula74 19 юли 2015 - 19:53

На първо време смени О=пръстените на горивния филтър.Може и направо да сложиш филтър от Голф метален,поне при мен така се оправиха нещата.
Отговори

k opel e снимка k opel e 19 юли 2015 - 19:53

Ако имаш печка, от маркуча към помпичката понякога смуче въздух. От дивтунгите на щуцера на маркуча, който храни помпата може да е. Може да е и от уплътнителите на дюзите. Много трудно се намира такъв проблем. За по сигурно като запалиш дай малко газ около 1500 оборота за минута до две, за да може въздуха да замине в резервоара, докато намериш проблема. Успех и пиши ако намериш белята!
Отговори

детеборе снимка детеборе 19 юли 2015 - 19:53

Щом след като сте сменили филтъра се е оправила и после пак е почнала да се магарясва, значи проверете филтъра, корпуса, уплътнението му и т.н.
Отговори

metchet0 снимка metchet0 19 юли 2015 - 19:58

Благодаря за бързите отговори! :)
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 19 юли 2015 - 20:07

Здравей колега,
Според мен също проблема е във филтъра. Щом известно време след смяната проблема се е завърнал, най- вероятно е О- пръстен, изкривена капачка или дори спукано тяло. Понеже съм имал не една и две такива коли, от личен опит съм установил още нещо. Повечето филтри на пазара са с доста некачествени О-пръстени и след смяната почват проблемите. Затова аз съм решил проблема по следния начин: когато слагам евтин филтър оставям стария О-пръстен. Когато слагам филтър от официален дистрибутор, т.нар. оригинален, слагам О-пръстена с филтъра. Обикновено практикувам през една смяна слагане на оригинален. Откакто започнах да процедирам така и проблемите спряха.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 21 юли 2015 - 09:58

Ето още една идея:

Вдигни задните седалки и отвори капака към резервоара. Виж цедката на сондата да не е задръстена с боклуци.
Отговори

metchet0 снимка metchet0 05 август 2015 - 19:28

Благодаря, утре ще си покаже какво ще стане..
Отговори

k opel e снимка k opel e 01 септември 2015 - 02:07

 metchet0, на 05 август 2015 - 19:28, каза:

Благодаря, утре ще си покаже какво ще стане..

Колега, има ли някакво развитие по твоя проблем? Намери ли най после белята?
Отговори

k opel e снимка k opel e 09 септември 2015 - 21:35

От десетина дни и моята баба Вектра я хвана старата дизелова болест. Започна да смуче въздух ако пропусна да я карам ден,два. Смених маркучите за обратна нафта и тетките. Филтъра смених с най скъпия, който намерих. Като преседи и отворя филтъра, нафтата е малко над половината. Предполагам, че е от бързите връзки между филтъра и резервоара. Би трябвало да са уплътнени с "О" пръстени. Четох темите, но повреда с повреда не си приличат и ще трябва да намеря белята докато времето е добро. По закона за всеобщата гадост това стана малко след като реших да я продавам.
Отговори

asensio снимка asensio 09 септември 2015 - 21:58

Самото филтърно тяло може да дърпа въздух. При мен беше в него проблема. Бързите връзки между резервоара и кутията са същите като на капачката на кутията. Има такива и на сондата. И там има о-пръстен от който може да дърпа. Как ти беше филтъра като го извади ? Ако има следи от масло - търси проблема в о-пръстените на дюзите. Останалото е на помпата уплътненията. Друго не остава.
Отговори

k opel e снимка k opel e 09 септември 2015 - 22:14

Смених преди три години пръстените на дюзите от Бош по 20 лева парчето. Утре ще затапя и маркуча за към помпата на печката. Имах един филтър от Рекорд 2,3D със завинтване и помпичка отгоре но го подарих преди години. Ще взема от моргата един оригинален корпус за филтър, защото като го стягам почти не усещам усилие от гумичките и може и оттам, да е. Гумичките от уплътнението на пръстените вероятно се вадят със закривено шило. След това ще я карам до Супердизел за проверка на вакумирането. Филтъра ми беше абсолутно чист. И новият е чист и е на 500км. Днес го вадих да го прегледам.
Мнението беше редактирано от k opel e: 09 септември 2015 - 22:17
Отговори

asensio снимка asensio 10 септември 2015 - 08:11

Ако си го пренатегнал някога, капачката се криви. Обаче ако пуска от там, ще ти омазва тялото. Пръсни го с обезмаслител докато работи колата, и ще си проличи веднага. Аз така хванах моя.
Отговори

k opel e снимка k opel e 12 септември 2015 - 07:32

Ще сменявам корпуса на филтъра. Ще потърся такъв от кола, на която не е свалян и е с преден капак, защото ако е го е пекло директно слънцето сигурно ще е деформиран. Много вероятно е да съм го изкривил, защото съм го стягал силно.
Отговори

k opel e снимка k opel e 22 септември 2015 - 08:10

Смених и корпуса на нафтовия филтър с такъв закупен от колега, който твърди, че до последно не е имал ппроблем с въздух в системата. Мислех, че в капачката на филтъра има клапан, но се оказа, че няма. Поне на стария и на новия корпус. Утре ще проверя как е на Астрата, която е със същия корпус. Оттук стигам до заключението, че трябва да има клапан на самата ГНП. Или патрон (бушон) на щуцера за обратната нафта. Ще чета пак темата за въздух от осемте страници по внимателно и дано да открия нещо.
Лошото е, че открих с търсачката много малки теми с нещо като "Помощ, въздух, гасне и подобни" и почти никои не е казал за решение на проблема и причини.
Същото мога да кажа и за колегата пуснал тази тема, която реших да ползвам, за да не отварям поредната нова тема.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 22 септември 2015 - 09:46

Имах подобен проблем, но при мен беше в резервоара. Маркуча на сондата не беше хванат хубаво. Има и една малко по-неприятна опция. Има едни о-пръстени (не са гумени и не са точно о-пръстени) между дюзата и преходника към нея. Знам че и от тях може да прави проблеми. Аз ги смених при ревизията на главата.

http://www.partsbase...b75081fa566.png

Това между двата елемента.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 22 септември 2015 - 09:48
Отговори

k opel e снимка k opel e 22 септември 2015 - 09:55

Това с уплътнителите на дюзите го направих и го писах в пост 12. Сондата в резервоара и маркучите ги ревизирам всяка есен, защото знам какво ни предлагат като гориво. Сега нама да паля три дни, за да видя как ще е с новия корпус на филтъра. Ако не е ще карам по реда до дупка.
Мнението беше редактирано от k opel e: 22 септември 2015 - 09:57
Отговори

powercar снимка powercar 22 септември 2015 - 10:42

До скоро имах проблем с паленето доста дълго време докато открия проблема на друга марка автомобил също дизел, палеше много трудно и имаше въздух в нафтата но след като запали си вървеше но постоянно имаше въздух какво ли не пробвах възвратни клапани и тн накрая мислех да слагам филтър от голф 2 но проблема се реши след чистена на резервоара с бензин, не съм сигурен дали и при теб е същия проблем но ако не може да засмуче достатъчно количество нафта ще засмуква въздух. При тези вектри има ли помпа в резервоара или ГНП-то си засмуква само нафта от резервоара? Според мен не се залъгвай да слагаш филтри от други автомобили или да преправяш нещо, щом автомобила е направен така от завода и толкова дълги години е работил така значи всичко трябва да си е така! Поздрави и дано бързо да откриеш проблема!
Мнението беше редактирано от powercar: 22 септември 2015 - 10:45
Отговори

k opel e снимка k opel e 22 септември 2015 - 11:01

Под 20 литра нафта не съм оставал. Резервоара ми е абсолютно чист. Това го установявам, както писах вече след редовното ревизиране на сондата. А за подкачваща помпа като на инжекционите бензинови модели, дизел няма или поне аз не съм чувал. Тя трябва да е електрическа. Електрически подкачващи помпи съм виждал само на стационарните дизелагрегати. Единствения Опел с подкачваща мехачична помпа зацепена на коляновия вал беше Рекорд 2,3D и първите Омеги след него. Карах такъв дест години. При него имаше и ръчна помпа на Бош в корпуса на филтъра. Този мотор беше много интересен за обезвъздушаване поради стърчащата ГНП като делко с щуцерите нагоре. А тук е едно от десетте възможни неща, което е стара детска болест на 20DTL и 20DTH.
Отговори

powercar снимка powercar 22 септември 2015 - 11:24

Пробвал ли си директно от ГНП-то в шише с нафта двата маркуча входящата и излишната нафта? Ако си пробвал как пали и има ли въздух?
Мнението беше редактирано от powercar: 22 септември 2015 - 11:24
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg