Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Малко повече за екотаксата

Тази тема е заключена

Nasix снимка Nasix 21 август 2014 - 08:39

Здравейте колеги,
Предстои ми купуване на кола(до 3000лв за колата) и в този ред на мисли се чудя дали не е по-добре да купя кола от съгражданин, отколкото от автокъща. Знам че има и някаква екотакса, но не съм запознат точно каква сума е има ли калкулатор или нещо подобно? Ако имате по-точна информация, ще се радвам да споделите :)

Поздрави!
Отговори

Гостtiho_* 21 август 2014 - 11:17

Еко такса до колкото знам се плаща за колите нов- внос преди регистрация в КАТ. Незнам колко фирми събират таксата и на какви цени. Аз наскоро платих за кола от 5 до 10 г. беше 250 лв. За коли над 10 г. 265 лв. Това е в Пазарджик на будките пред КАТ.

Поздрави!
Отговори

Nasix снимка Nasix 21 август 2014 - 23:51

Така казано разбирам че изводът който съм си направил е правилен. До 3000лв кола задължително карана в Бг
Отговори

kalin09 снимка kalin09 06 април 2015 - 18:11

Ок,забърсвам.
Отговори

Agamemnon снимка Agamemnon 06 април 2015 - 21:57

Днес платих, от 8-10 години е 252 лв. а над 10 е 264лв, другите ги забравих.
Отговори

titan22 снимка titan22 06 април 2015 - 22:27

И в Петрич е същата работа,преди месец взех Вектра Б 1999г.-265лв. екотакса.Явно цените са еднакви на всякъде.
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 07 април 2015 - 12:40

Въвеждането на екотакса и създаването на специални места за преработка на излезлите от употреба коли изисква от нас директива 53 на Европейския съюз от 2000 г. Ние сме помолили за отлагателен период до 2011 г., но дотогава най-късно трябва да сме готови с центровете за разкомплектуване и преработка на стари коли. За целта е бил проучен опитът на Германия и Холандия, а консултанти от Германия са помагали при изработването на наредбата за намаляване замърсяването с отпадъци от МПС. В Холандия таксата се плаща, когато се купува автомобила, а в Германия - при бракуването му. Практиката обаче сочи, че германската система е по-неефективна, защото много честно не се плащала таксата под предлог, че автомобилът е препродаден. Затова експертите решили в България да се възприеме холандската практика екотаксата за коли да се плаща при купуването на автомобила.
Екотаксата при внос на коли трябва да се плащат от автокъщите и дребните вносители, а не от купувача.

Екотаксата е въведена с постановление на Министерския съвет от 1999 г., но затова има и законово основание и то на базата на два нормативни акта, коментират от Министерството на околната среда и водите. Единият е старият Закон за опазване на околната среда, според който фирмите и гражданите плащат такса, когато замърсяват околната среда в границите на допустимите норми. А излезлите от употреба автомобили се водят именно отпадък, замърсяващ околната среда. Подобна такса е предвидена и в Закона за ограничаване вредното въздействие на отпадъци върху околната среда. Там пък е записано, че "За продукти, които в процеса на тяхното производство или след крайната им употреба образуват опасни или масово разпространени отпадъци, се заплаща такса". Наличието на тези текстове в тези закони означава, че е спазено изискването по конституция.
Отговори

tokoxxl снимка tokoxxl 07 април 2015 - 14:39

Екотакса се дължи единствено при регистрация на внесен от чужбина автомобил. Без да заплатиш екотакса не можеш да го регистрираш. Ако се купува вече регистриран автомобил в България, екотакса не се плаща. Само си търси квитанцията за платена екотакса от собственика на автомобила, който ти го продава, понеже като отидеш в КАТ да го пререгистрираш ще ти я търсят.
Отговори

snaiperisto снимка snaiperisto 07 април 2015 - 15:05

Недей бе колега. ...
Защо не я приключим тази тема, без повече интерпретации?

НИКОЙ НИЩО НЕ ИСКА И НЯМА ПРАВО ДА ИСКА, СВЪРЗАНО С ЕКОТАКСА, ЗА РЕГИСТРИРАН АВТОМОБИЛ.

Ако някой е на друго мнение и иска да го изрзи, то моля да е с ФАКТИ, което пък е невъзможно.

Аре стига глупости по въпроса.
Отговори

titan22 снимка titan22 07 април 2015 - 21:53

И аз съм на мнение да се заключи темата,няма смисъл само да се спами тук.Както каза и колегата екотаксата е само за автомобил който се регистрира за първи път в България,за регистриран никой не търси нищо.Моля модераторите да я заключат.
Мнението беше редактирано от titan22: 07 април 2015 - 21:53
Отговори
Тази тема е заключена
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg