Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Автомобилни Газови Уредби [АГУ]

Нови изисквания за газовите уредби?

parshev снимка parshev 06 февруари 2010 - 10:13

 PepinoDi, на 06 Feb 2010, 2:17, каза:

Мойта е на мястото на гърловината на резервоара голямо обикаляне на газ-станциите пък като отворя вратичката на резервоара се почва едно пулене и маене :)



И моята е там, по някога се забавлявам докато търсят къде е мястото :)
Отговори

Petio снимка Petio 06 февруари 2010 - 10:26

А аз се чудех когато боядисвах колата да не направа и втора дупка за резервоар да е с два резервояра ама тия пусти панели(нови)много неточно направени като от тенекия за сирене и се отказах а за втора не ми се разправяше за поръчка наново
Отговори

svetlyostz снимка svetlyostz 06 февруари 2010 - 11:51

Моят ГИ е слаган април 2009 г. и все още е гаранционен.Но когато ми поставяха пълначката грам не се замислиха да ми я сложат на няма и педя от земята.Нали може да те "изтърват".
http://svetlyostz.snimka.bg/automobiles/as...459319.16717613
Отговори

Lukarev снимка Lukarev 06 февруари 2010 - 12:50

НАРЕДБА за устройството, безопасната експлоатация и техническия надзор на газовите съоръжения и инсталации за втечнени въглеводородни газове

Автомобилни газови уредби


Чл. 81. Устройството на автомобилните газови уредби (АГУ) трябва да съдържа най-малко следните елементи:
1. резервоар за втечнен въглеводороден газ с автоматичен ограничител на нивото в резервоара до 80 на сто от обема му;
2. нивопоказател;
3. предпазен клапан;
4. спирателен клапан с дистанционно управление;
5. регулатор за налягане и изпарител, които могат да бъдат комбинирани;
6. устройство за пълнене на резервоара, което може да бъде вградено в 80-процентния спирателен клапан или монтирано като дистанционно устройство от външната страна на автомобила;
7. инжектор или устройство за впръскване на газ или смесообразуващо устройство;
8. предпазно устройство за обезопасяване на резервоара от превишено налягане.
Чл. 82. Резервоарът трябва да е оразмерен якостно за налягане 3,0 МРа и температура от минус 20 до плюс 65 °С и да е изработен от стомана, съответстваща на изискванията на БДС EN 10120.
Чл. 83. Неразглобяеми съединения на резервоара се изработват по процедури и от персонал, одобрени от лице, получило разрешение за оценяване съответствието на съоръжения под налягане по реда на Наредбата за съществените изисквания и оценяване съответствието на съоръжения под налягане, приета с Постановление № 204 на Министерския съвет от 2002 г. (ДВ, бр. 87 от 2002 г.), или от лице, получило разрешение да одобрява процедури и персонал за изпълнение на неразглобяеми съединения по реда на същата наредба.
Чл. 84. (1) Резервоарът трябва да е стационарно монтиран към автомобила и извън пространството, в което е двигателят.
(2) Резервоарът трябва да е сигурно закрепен към автомобила, за да се предотвратят приплъзване, завъртане и изместване. Монтажът се извършва в съответствие с инструкциите на производителя му.
(3) Резервоарът трябва да е монтиран така, че да няма допир между него и металните повърхности на автомобила освен в точките на закрепване.
(4) При максимално натоварен автомобил най-ниската част на резервоара трябва да е на разстояние не по-малко от 200 mm над пътното платно. Не се допуска най-ниската част на резервоара да е най-ниската част на автомобила.
(5) Не се допуска бутилки, предназначени за транспортиране и съхраняване на втечнен въглеводороден газ, да се използват за резервоар на АГУ.
Чл. 85. Спирателният клапан с дистанционно управление по чл. 81, т. 4 трябва да е монтиран без междинни фитинги директно върху резервоара така, че да спира подаването на газ, когато двигателят не работи или към него се подава друг вид гориво.
Чл. 86. (1) Предпазният клапан по чл. 81, т. 3 трябва да е вътрешно херметичен до налягане 2,6 МРа и да се задейства при налягане 2,7 ± 0,1 МРа.
(2) Предпазният клапан се монтира към зоната на резервоара, в която има газова фаза.
(3) Въглеводородният газ, изтичащ от предпазния клапан, се изпуска в атмосферата или в херметичния кожух по чл. 89.
Чл. 87. Автоматичният ограничител на нивото на втечнения въглеводороден газ в резервоара осигурява пълнене на резервоара не повече от 80 на сто от обема му.
Чл. 88. Към зоната на резервоара, в която има газова фаза, се монтира стопяем предпазител по чл. 81, т. 8, конструиран така, че да се отваря при температура 120 °С ± 10°, или предпазен клапан с дебит не по-малък от 17,7 m3/h.
Чл. 89. (1) Към резервоара за газ се монтира херметичен кожух с изключение на случаите, когато резервоарът е монтиран от външната страна на автомобила и устройствата му са предпазени по подходящ начин от замърсяване и вода.
(2) Херметичният кожух трябва да е постоянно свързан с атмосферата посредством гъвкав или друг тръбопровод със светло сечение не по-малко от 450 mm2.
(3) Вентилационният отвор трябва да е насочен надолу извън автомобила. Газът, изтичащ от него, да не може да попадне в пространството под калника на автомобила и към детайли с повишена температура.
(4) Херметичният кожух и свързващите тръбопроводи трябва да са херметични при налягане 10 kPa.
Чл. 90. (1) Газопроводите на АГУ се изработват от безшевни тръби от мед, неръждаема стомана или от стомана с неръждаемо покритие.
(2) Медните газопроводи трябва да са защитени с гумено или пластмасово покритие.
(3) Външният диаметър на газопроводите не трябва да надвишава 12 mm и дебелината на стената им да не е по-малка от 0,8 mm.
(4) Газопроводите се монтират по такъв начин, че да не могат да се повреждат от вибрации и повърхностите им да не могат да се трият в елементите на автомобила. Разстоянието между две точки на закрепване на газопровода не трябва да превишава 1 m.
(5) Газопроводите не се разполагат в зони, в които се монтира крик за повдигане на автомобила.
(6) В местата на закрепване тръбите се захващат така, че да няма контакт метал с метал.
Чл. 91. Съединенията между елементите на автомобилната газова уредба трябва да са разглобяеми, да са възможно най-малък брой и да се разполагат в удобни и достъпни за проверка места.
Чл. 92. Газопроводите от неръждаема стомана се присъединяват посредством фитинги от неръждаема стомана.
Чл. 93. (1) Газопроводите, преминаващи през пътническото отделение и затвореното багажно отделение на автомобила, трябва да са с възможно най-малка дължина. В тези отделения не се допуска наличие на съединения с изключение на съединенията на херметичния кожух и съединенията между газопровода и устройството за пълнене на резервоара.
(2) Съединенията между резервоара и устройството за пълнене на резервоара трябва да имат защитно покритие срещу въздействието на втечнения въглеводороден газ и възможност за изпускане директно в атмосферата на евентуални пропуски на газ.
Чл. 94. (1) Устройството за пълнене на резервоара да е осигурено срещу завъртане и предпазено от замърсяване и попадане на вода.
(2) Когато резервоарът е монтиран в пътническото или багажното отделение, устройството за пълнене се поставя откъм външната страна на автомобила.
Чл. 94а. (Нов, ДВ, бр. 85 от 2006 г.) Продавачът на елементите по чл. 81 или на АГУ е длъжен да предостави на купувача инструкция за монтирането им и удостоверение за качество на резервоара за втечнен въглеводороден газ и тръбите по чл. 90, ал. 1.
Чл. 94б. (Нов, ДВ, бр. 85 от 2006 г.)
(1) Монтирането на АГУ на автомобили се извършва по инструкция, изработена от лицето, което ги монтира. Инструкцията трябва да съдържа:
1. типа на горивната уредба на автомобилите, на които се монтира АГУ;
2. наименованието, типа и модела на елементите по чл. 81, от които ще се изгради уредбата;
3. схема за закрепването към купето или шасито на автомобила на резервоара за втечнен въглеводороден газ;
4. схема за закрепване на газопроводите към елементите на автомобила;
5. електрически схеми за управление на елементите на АГУ;
6. монтажна схема и схема за разположението и закрепването към автомобила на елементите по чл. 81;
7. проверките и регулировките, които трябва да се извършат след монтажа на АГУ;
8. описание на операциите, които трябва да се извършват при техническото обслужване на уредбата, и тяхната периодичност;
9. описание на операциите, които трябва да се извършат за спиране на притока или изтичането на газ при аварийна ситуация или пожар.
(2) Лицето, извършило монтажа на АГУ, е длъжно да предостави на ползвателя на АГУ паспорт в два екземпляра със съдържание съгласно образеца в приложение № 6 и инструкция за ремонтиране, поддържане и безопасна експлоатация на уредбата.
Отговори

emoleon снимка emoleon 06 февруари 2010 - 13:08

Искам само да насоча вниманието ви към Чл. 89.
Когато аз правих преглед през Декември човека пред мен не мина защото нямаше такива извеждащи извън автомобила тръбички (шлаух). Вероятно някои газаджии не слагат или пък преди не го е имало това изискване, не знам.
По темата, моята пълначка също е висяща под бронята и доста коментари съм чувал от пълнещите, но закани досега не. И аз се мръщя като отида на касата, ама ...
Отговори

realprofesora снимка realprofesora 06 февруари 2010 - 13:18

Еми по наредбата не видях да пише някъде къде трябва да е монтирано устройството за пълнене.
В Унгария всички са под бронята.И мойто е там.
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1808/96...2ZkvQVpIsL9.JPG
А тази наредба ще си я разпечатам и само някой да ми се заяде ,ще му я навра в ...ръцете да чете. :devil-smiley-019:
Мнението беше редактирано от realprofesora: 06 февруари 2010 - 13:27
Отговори

tonkata92 снимка tonkata92 06 февруари 2010 - 13:55

И моята пълначка е под бронята, закрепена на метална планка. Много пъти са ми мрънкали газаджийте затова само си отвивам и завивам капачката. Всяка година минавам на преглед на газовата и досега никой газаджия не е споменал за неправилен монтаж на дюзата, така че.........

Пък и колегата Lukarev го е написал :devil-smiley-019:
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 06 февруари 2010 - 14:50

 Владко, на 05 Feb 2010, 23:42, каза:

Kво излезе, че пак недоволствате без причина.. Правят ви компромиси, предупреждават ви, накрая се изсирате що не знаели точно кой закон какво гласи. Ми казали са ви като нормални хора - така не може, колко обяснения тряя да ви дават повече не мога да си обясня аз. Лично ако бях един газаджия щях да науча наизуст точния закон, който забранява и ще отсвирвам всички до един такива като вас неблагодарници- тарикати.

П.С. Гледам сега първия пост, брао на пича, само да питам да не си адвокат нещо, или просто демонстрираш колко си навътре в нещата :nau: Чак дата да ти дават ако искаш питай го за ЕГН-то му, вземи му лична карта и го питай как се казва леля му за да е напълно автентична информацията. ;D
Смятай ако трябва на всеки поотделно да изнася по една лекция кой кога какво и защо е забранил, къде ще му дойде краят :devil-smiley-019:

Владко, хайде по- леко с думи като "изсирате", "неблагодарници", "тарикати" и с този опит за сарказъм. Да знаеш, че ни те се е получило. Пробвай пак. И какво против имаш срещу адвокатите? И как така според теб ще ти казват това не може, ама какво не може и какви точно са изискванията, няма да ти кажат? Че ти ако отидеш да си купиш нещо от магазина и ти кажат: Не може и ти кво- ще се върнеш и няма да попиташ нищо, така ли? Нормалните хора в белите държави питат винаги, защото винаги клиентът има право, а служителите са ДЛЪЖНИ да обяснят! Ако не ти се живее в бяла държава, това си е твой проблем, но ние искаме да живеем в такава. Затова хората, които ни обслужват, са длъжни да обяснят всичко, за което ги попитат клиентите.
П.С. В Наредбата пише: на не по- малко от 200 мм, което е 20 см. Да не би да са мерили с линийка тия от газстанцията на какво разстояние е пълначката?
Мнението беше редактирано от zdravkop: 06 февруари 2010 - 14:51
Отговори

rhg_73 снимка rhg_73 06 февруари 2010 - 14:51

че и мойта е монтирана на планка под бронята и то в Италия ,само и изкарах паспорт щото не искат да зареждат навсякъде. :devil-smiley-019:
Отговори

doolettle снимка doolettle 06 февруари 2010 - 15:36

Хаха, вие сте добре- пълначки, пластмаси! Аз отивам преди време да заредя, оня ми иска дикумент за преглед и понеже багажника ми беше пълен (бутилката ми е тороидална) му давам паспорта и оня галфон ми вика "ми няма да ти заредя щото прегледа ти е изтекъл"! :devil-smiley-019: Обяснявам му да гледа хубаво щото преди няколко месеца съм си сложил чисто нова тороидална бутилка и всичко е наред, а оня жабок тъпо и упорито ми показва датата на регистрация и не чете по-долу, че срока на валидност е една година от нея. Ами дръпнах му паспорта от ръцете и с благословии по български отидох на следващата газстанция. :nau: и оттогава там не съм стъпил. Това става на метанстанцията на Ягодовско шосе и сега като мина покрай нея все си благославям, ей тъй профилактично!

п.п и после кой не спазва законите- аве пълна боза и разни измишльотини!!
Мнението беше редактирано от doolettle: 06 февруари 2010 - 15:37
Отговори

Владко снимка Владко 07 февруари 2010 - 10:24

 zdravkop, на 06 Feb 2010, 14:50, каза:

И как така според теб ще ти казват това не може, ама какво не може и какви точно са изискванията, няма да ти кажат? Че ти ако отидеш да си купиш нещо от магазина и ти кажат: Не може и ти кво- ще се върнеш и няма да попиташ нищо, така ли?



Ако отида на магазина да си купя едно шише водка, и продавачката ми каже "нямаш 18 няма да ти я продам" (примерно, нали, в случай, че нямам 18) предпоследното нещо, което ще направя е да почна да я разпитвам ама защо, ама по кой закон, коя точка да я накарам да ми издиктува какво точно гласи и т.н.
А последното нещо, което ще направя е да вляза в някой форум и да пусна тема "тъпия магазин са балъци, не ми продадоха водка щото съм нямал години, ама не ми издиктуваха закона, който забранява, значи аз съм прав те са в грешка"
Още повече, че живеем в демокрация и търговските обекти са частни, аз ако реша, че не искам да зареждам такива коли заради лична безопасност не можеш да ме накараш посмъртно :)
Отговори

oci снимка oci 07 февруари 2010 - 11:38

 Владко, на 07 Feb 2010, 10:24, каза:

аз ако реша, че не искам да зареждам такива коли заради лична безопасност не можеш да ме накараш посмъртно :)


Ооо ще те накарам... че и ушите ще ти пукат и с кеф ще ми сипваш! Това че си частник въобще АМА ВЪОБЩЕ не означава, че можеш да работиш на избирателен принцип и на мен да сипеш на него не! Аналогията с алкохола въобще не я разбрах - в случая колегата е искал да му извършат услуга, която в никъв случай не е в разрез сас закона и е много прав да спори и да недоволства.
Мнението беше редактирано от oci: 07 февруари 2010 - 11:39
Отговори

BobiDinev снимка BobiDinev 07 февруари 2010 - 14:35

Мойта пълначка ми е в багажника и досега никой не ми е правил проблем затова.Като слагах АГУ-то ме питаха дали искам срещу 50лева да ми я сложат под бронята,питах ги имали проблем да не е на бронята (не искам да си дупча колата и без това ламарините са слабички) те казаха ,че могат да я оставят вътре нямало проблем.Стотици пъти са ме спирали полицаи и никога не са ми правили проблеми от каквото и да е естество свързано с АГУ-то.
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 07 февруари 2010 - 14:45

Колегата oci ме е изпревалил с отговора. Владо, не си в час, ама изобщо. Ти явно живееш още в началото на 90- те, когато у нас беше като в дивия запад. И ако си собственик на заведение или магазин с твоя избирателен принцип ще фалираш, гаранция. Сам пишеш, че живеем в демокрация, нали? А от твоите думи картинката съвсем не е демократична, а тоталитарна.
Още един път ще ти го кажа: в наредбата пише, че от 20 см не може по- ниско. Ако тъпанарите от тая бензиностанция са мерили с линийка и са отказали, тогава имат оправдание. Във всички останали случаи нямат и подлежат на проверка от Комисията за защита на потребителите!
И последно: преди да се присмиваш първо виж как стоят нещата с правата на клиентите и задълженията на обслужващия персонал!
Мнението беше редактирано от zdravkop: 07 февруари 2010 - 14:46
Отговори

Владко снимка Владко 07 февруари 2010 - 18:53

 zdravkop, на 07 Feb 2010, 14:45, каза:

...подлежат на проверка от Комисията за защита на потребителите!


 zdravkop, на 07 Feb 2010, 14:45, каза:

..преди да се присмиваш първо виж как стоят нещата...



Колега, прав си, не съм запознат до толкова, че да споря НО до колкото имам информация, Комисията за защита на потребителя няма никаква връзка в случая. Същата (пак до колкото знам) защитава интересите спрямо закупена стока и изпълнение на гаранция, т.е. за да се оплачеш на Комисията за защита на Потребителя(с главно П) трябва аз да ти продам някаква стока, която не отговаря на някое си изискване или е некачествена, не са ти издали касов бон и т.н.
Въз основа на това отиваш с нея стока и си търсиш правата. Демек защитава правата на излъгани потребители, но не определя това как би следвало да се държи обслужващият персонал и спазва ли етикета и добри обноски при хранене ;D
Пак казвам, тва е което знам аз, дали е вярно - дано се намери някой колега дето е по-в час да обясни как стоят нещата.
Но дори и да приемем, че можеш да се оплачеш- първо: как ще докажеш, че наистина съм те върнал? И второ- как ще докажеш, че когато съм те върнал колата ти наистина не е била неизправна?
Аз, като един човек със сравнително силно чувсто за самосъхранение винаги мога да кажа: "Счетох, че устройството за зареждане на еди кой си беше видимо неизправно и поради възможен инцидент го помолих да отстрани неизправноста за да мога да заредя автомобила."
(примерно, Господ Бог не ме е надарил с особено дар-слово, някой друг би го формулирал както си трябва :) )
Отговори

doolettle снимка doolettle 07 февруари 2010 - 20:52

 zdravkop, на 07 Feb 2010, 14:45, каза:

: в наредбата пише, че от 20 см не може по- ниско.

Само лека поправка- 20те см се отнасят за най-ниската точка на бутилката при натоварен автомобил и външен монтаж и то при положение, че не е най издадената част от колата. Може да има нещо казано но то е главно за да се спазят някакви условия на труд по бензиностанциите. При мен е пробита бронята но досега не съм имал проблем освен по-горе посочения и ако се наложи ще я местя. Кофти само със запушването на направената вече дупка но така е като ги сменят тия наредби всяка година!
Отговори

frsk снимка frsk 15 февруари 2010 - 13:16

Владо, аз съм клиент и имам права, тука не става въпрос за постоянно мрънкане за щяло и нещяло, а за това, някой като ограничава, съответно и да информира.

Не искам въобще да те квалифицирам, защото не те познавам, но съдейки по постовете ти, си поредния "изгубен в прехода" ... жалко брато, на светлинни години си от нормалното разсъждение. Правенето на бизнес и "частното", въобще не ти дава права на феодал, защото паричките ти моймот момче идват точно от такива като мени. Всеки от нас е клиент и храни другия. Съответно трябва да се обърнеш с необходимото уважение.

Както аз търпеливо попитах кое е това правило, защото не съм срещнал досега такова. От отсрещната страна ми отвърнаха с пълна липса на професионализъм и вежливост. Щов е така - каквото повикало, такова се обадило.

Пуснах поста, защото реших, че във форума все някой ще знае повече и съответно ще сподели. Както се видя от поста на Lukarev. Просто е. А не да ме нападаш.

Поздрави
Отговори

lupo13 снимка lupo13 15 февруари 2010 - 23:44

Чл. 94. (1) Устройството за пълнене на резервоара да е осигурено срещу завъртане и предпазено от замърсяване и попадане на вода.

ето ви защо са казали че не може да е под бронята,а вие сте се хванали за тези пусти 20см.Аз също съм с газова уредба и ДА много ме е яд когато ми поискат паспорт и преглед и ДА много ме е яд да го правя въпросния преглед защото се случва както го е описал колегата по нагоре, и ДА много ме е яд да си дупча колата ,но какво да се прави ....закони и трябва да ги спазваме. А за правата на потребителя ..... еми ще си ги получи ако се държи възпитано и в рамките на добрия тон и обноски ... не може да се държиш арогантно и да искаш добро поведение от отсрещния а и не всички са длъжни да знаят всичко.Вие колеги като плашите с комисията за защита на потребителя знаете ли до къде се простират вашите права .... и какви са вашите ЗАДЪЛЖЕНИЯ. :devil-smiley-019:
Отговори

frsk снимка frsk 16 февруари 2010 - 22:39

 lupo13, на 15 Feb 2010, 23:44, каза:

Чл. 94. (1) Устройството за пълнене на резервоара да е осигурено срещу завъртане и предпазено от замърсяване и попадане на вода.

ето ви защо са казали че не може да е под бронята,а вие сте се хванали за тези пусти 20см.Аз също съм с газова уредба и ДА много ме е яд когато ми поискат паспорт и преглед и ДА много ме е яд да го правя въпросния преглед защото се случва както го е описал колегата по нагоре, и ДА много ме е яд да си дупча колата ,но какво да се прави ....закони и трябва да ги спазваме. А за правата на потребителя ..... еми ще си ги получи ако се държи възпитано и в рамките на добрия тон и обноски ... не може да се държиш арогантно и да искаш добро поведение от отсрещния а и не всички са длъжни да знаят всичко.Вие колеги като плашите с комисията за защита на потребителя знаете ли до къде се простират вашите права .... и какви са вашите ЗАДЪЛЖЕНИЯ. :mhihi:


Този текст на чл. 94 ти го тълкуваш така, аз пък по друг начин. Трети сигурно по негов си начин. Написан е в отворен стил. Моето устройство за пълнене е фиксирано към купето с метална планка, следователно е осигурено срещу завъртане. Освен това има капачка, чиято цел е да предпазва от замърсяване и попадане на вода. Друг може да си го е заварил за колата и да го затваря херметически чрез 5 капачки. Важно е да не се върти и да не се замърсява, па как ще го постигнеш, си е решение на сервиза и т.н. Освен това, колкото и да е фиктивен прегледа, съм го минал и имам паспорт на газовата. Така че не нарушавам правилата. Не съм си я монтирал сам газовата. Ако нещо е нередно, отговорността е на фирмата.
А колкото до правата ми на потребител - нали се сещаш, че няма как да знам всичко. Но поне знам, че когато НЕ СЪМ в нарушение, имам право ДА БЪДА ОБСЛУЖЕН. Исках единствено да попитам хората, пишещи и четящи в този форум, дали има някакво изискване, а не да искам конско или урок по граждански права. Ако съм бил разбран неправилно - извинявам се. Вече 100 пъти съжалявам, че въобще писах.
Отговори

MONOPOLA снимка MONOPOLA 20 февруари 2010 - 03:19

 frsk, на 16 Feb 2010, 22:39, каза:

Този текст на чл. 94 ти го тълкуваш така, аз пък по друг начин. Трети сигурно по негов си начин. Написан е в отворен стил. Моето устройство за пълнене е фиксирано към купето с метална планка, следователно е осигурено срещу завъртане. Освен това има капачка, чиято цел е да предпазва от замърсяване и попадане на вода. Друг може да си го е заварил за колата и да го затваря херметически чрез 5 капачки. Важно е да не се върти и да не се замърсява, па как ще го постигнеш, си е решение на сервиза и т.н. Освен това, колкото и да е фиктивен прегледа, съм го минал и имам паспорт на газовата. Така че не нарушавам правилата. Не съм си я монтирал сам газовата. Ако нещо е нередно, отговорността е на фирмата.
А колкото до правата ми на потребител - нали се сещаш, че няма как да знам всичко. Но поне знам, че когато НЕ СЪМ в нарушение, имам право ДА БЪДА ОБСЛУЖЕН. Исках единствено да попитам хората, пишещи и четящи в този форум, дали има някакво изискване, а не да искам конско или урок по граждански права. Ако съм бил разбран неправилно - извинявам се. Вече 100 пъти съжалявам, че въобще писах.


според мен пък, не е нормално пълнячката да ти е долу под бронята независимо с какви планки си я приспособил, защото ако влезеш в някой дълбок кратер, както наскоро се появиха по родните ни пътища, ще стане само на "пълнячка" и тогава не планки ами не знам какво да си и сложил "ша фръкне" :) , друг пример, правиш маневра назад -> перпендикулярно паркиране с бордюр по БДС и си даваш като пич назад докато опре задната гума в бордюра и "бам" пълнячката и "са е*а м*мата" и ако мислиш, че твоята планка ще удържи колата жестоко се лъжеш, има и още примери но не ми се влиза в полемика, та мисълта ми е такава че ако бяха удачни, производителите на автомобили щяха да ни карат всеки път когато зареждаме да клякаме да си пълним бензина или нафтата долу под бронята "щото е скрито" и има "естетика" не загрозява колата тази "гадна вратичка" в задната част, а на клиента дето си я купил "тъз" кола - ма*ната му, нали всеки път ще кляка и псува докато пълни, важното е да има "фаца" автомобила.

п.п. За зареждачите - ами ти ако си "бензинджия" и и на ден минат 200 клиенти като тебе, не знам как ще си накрая на деня, все едно да те карам всеки път да се навеждаш, като си купуваш "цигари или сандвичи" от онези дето продават от мазите директно на улицата

sorry без лоши чувства към никой, мир да има

и помнете пресния случай от Търговище, какво му беше виновен момчето от метанстанцията, че да бере душа заради такива дето не спазват или заобикалят Законите :icon_wink2:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg