Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

Проблем с Осветление на TID, MID дисплей

Тази тема е заключена

dio снимка dio 11 февруари 2009 - 14:04

Здравейте.
Проблема е следният, осветлението на дисплея /TID/ е постоянно включено и не изгасва. Преди светеше при запален двг, вкл. светлини или при работещо CD. Повредата се появи след подмяна на един транзистор /PNP; 2А;100V/, който се намира на платката от към страната на показанието на температурата. С повреден транзистор TID си работеше но нямаше осветление, а сега след подмяната свети постоянно. Моля ако някой има идея или си е патил да сподели, може ли да го излекуваме дисплейчето.
Не съм сигурен дали е правилно свързан транзистора!
Благодаря ви, поздрави.
Мнението беше редактирано от VectraB: 27 януари 2012 - 15:11
Причина за редактиране:: промяна на заглавието
Отговори

Frysco снимка Frysco 11 февруари 2009 - 14:12

Еми транзистора има три крачета-емитер, база и колектор.Толкоз инфо мога да дам по тоз въпрос :)
В смисъл, не се обиждай, но въпроса ти е малко неясен.Ти ли си го сменял, или майстор ти го е сменял?Мога да помагам, но ако не можеш да ми дадеш инфо... Предполагам че транзистора има връзка с ДИММ функцията, тоест да намалява силата на светене при пуснати фарове.Иначе по логически път, просто не откривам друг смисъл от него.Ако е така и то тази функция може и да се елиминира.
Отговори

dio снимка dio 11 февруари 2009 - 14:52

Здравейте.
Не съм специалист, но знам какво е емитер база и колектор. Не се обиждам колега, просто не исках да разводнявам темата и за това не съм явно обяснил добре. Та на въпроса, транзистора явно е упукал след като/ дисплея е на един приятел/ при подмяна на крушките със светодиоди е станал фал и е дало на късо/съмняваме се с моя приятал в съпротивлението, което е вътре във фасунгата и не е изолирано/. Преди това всичко си работеше. Нататък, захапахме нета и по индикацията открихме транзистора. Закупуваме заместител на транзистора/не се сещам какъв беше, но продавача ни го даде според изискваните от нас стойности/ монтира ме го / малко набързо/ и констатираме, че сега вече свети постоянно. Това е. Молбата ми е, ако някой се е сблъсквал с проблема , и ако си спомня транзистора и къде на платката са база емитер и колекто да помогне. Може и някой друг елемент да е дал фира, не знам. Моя човек има голям зор като му работи CD-то да му свети TID. та за това се напъваме.
Поздрави.
Мнението беше редактирано от dio: 11 февруари 2009 - 14:55
Отговори

pampito снимка pampito 11 февруари 2009 - 15:10

Незнам от къде имате информацията че е транзистор и доколкото разбрам става въпрос за регулатора на напрежение в корпус на транзистор. Доколкото знам това е инпулсен регулатор и изходното му напрежение е около 9-10 волта (не си спомням с точност) и захранва уредите по таблото. Много вероятно е да сте направили голямо мазано. При старите опели е реле което изпълнява същата функция.
Отговори

VectraB снимка VectraB 11 февруари 2009 - 15:31

Айде почна се.....
Правил съм и на Астри, нo не помня как беше точно. Но 99% е както при TID-a при VectraB, който имам под ръка в момента. Затова ще ти кажа за него.
2 транзистора са. Големия е FZT753, SMD монтаж, както казваш PNP и т.н. Мисля че е ясно къде е BCE, в този ред са. Но е пробил и малкия който го управлява. Той разбира се е е NPN, пак със същия ред BCE. В момента FZT753 е 100% отпушен, защото базата му е забита на маса.
Това е проблема според мен.
Провери и пиши дали е така.
Отговори

dio снимка dio 11 февруари 2009 - 15:33

 pampito, на 11 Feb 2009, 03:10 PM, каза:

Незнам от къде имате информацията че е транзистор и доколкото разбрам става въпрос за регулатора на напрежение в корпус на транзистор. Доколкото знам това е инпулсен регулатор и изходното му напрежение е около 9-10 волта (не си спомням с точност) и захранва уредите по таблото. Много вероятно е да сте направили голямо мазано. При старите опели е реле което изпълнява същата функция.


Здравейте.
Колега дано не си прав за "голямото мазано" , че стана тя една. Не съм го питал моя човек дали има някакви проблеми с уредите довечера ще проверя, но мисля че не сме се разбрали аз говора за транзистор, който се намира на платката на TID-а и се достига до него след като се разглоби същият. Не знам, за кой регулатор ми говориш /мисля че имаш предвид този за силата на осветлението на таблот но не съм сигурен/, но ако извадиш TID-а и го откачиш от буксата тогава пак ли няма да работят уредите едва ли, мисля че поради нескопосаните ми обяснения съм те заблудил колега.
Поздрави.
Отговори

VectraB снимка VectraB 11 февруари 2009 - 15:37

Прочети какво съм написал по-горе.
Колегата има предвид съвсем друго нещо, стабилизатора в таблото, който обаче Не Е "инпулсен регулатор".
Но няма никакво отношение към TID-a.
Отговори

dio снимка dio 11 февруари 2009 - 15:41

 VectraB, на 11 Feb 2009, 03:31 PM, каза:

Айде почна се.....
Правил съм и на Астри, нo не помня как беше точно. Но 99% е както при TID-a при VectraB, който имам под ръка в момента. Затова ще ти кажа за него.
2 транзистора са. Големия е FZT753, SMD монтаж, както казваш PNP и т.н. Мисля че е ясно къде е BCE, в този ред са. Но е пробил и малкия който го управлява. Той разбира се е е NPN, пак със същия ред BCE. В момента FZT753 е 100% отпушен, защото базата му е забита на маса.
Това е проблема според мен.
Провери и пиши дали е така.


Здравейте.
Хиляди благодарности колега точно от това имах нужда. Имахме подозрения, че транзистора е постоянно отпушен но нали сме лаици и си траем с моя човек. Не се ли сещаш за малкия транзистор или да ми предложиш някакъв.
Благодарности, поздрави.
Отговори

VectraB снимка VectraB 11 февруари 2009 - 16:05

Е тук ме хвана на тясно. Не помня такива неща, а транзистори имам от разни платки. Сега нямам време да ровя, а и не знам какво има по магазините в Свищов.
Но общо взето вземи какъвто и да е в този корпус, да е NPN трябва да стане. 30/50V-0,1А стигат. Ако е с по-добри параментри няма лошо. :icon_wink2:

Провери първо дали това е проблема все пак ... Ако базата на мощния е на маса, проследи веригата и трябва да намериш колектора на малкия, през 1-2 резистора най много. Виж го дали е пробил.
Мнението беше редактирано от VectraB: 11 февруари 2009 - 16:22
Отговори

dio снимка dio 12 февруари 2009 - 08:22

 VectraB, на 11 Feb 2009, 04:05 PM, каза:

Е тук ме хвана на тясно. Не помня такива неща, а транзистори имам от разни платки. Сега нямам време да ровя, а и не знам какво има по магазините в Свищов.
Но общо взето вземи какъвто и да е в този корпус, да е NPN трябва да стане. 30/50V-0,1А стигат. Ако е с по-добри параментри няма лошо. :icon_wink2:

Провери първо дали това е проблема все пак ... Ако базата на мощния е на маса, проследи веригата и трябва да намериш колектора на малкия, през 1-2 резистора най много. Виж го дали е пробил.


Здравейте.
Точно така е колега "базата на мощния е на маса, проследи веригата и трябва да намериш колектора на малкия, през 1-2 резистора най много" . След подмяната и на малкия транзистор диспля вече си има нормално осветление.
Отново хиляди благодарности на отзовалите се колеги и най вече на колегата VectraB. :mhihi:
За съжаление неможахме да видим надписите на малкия транзистор/все пак вече сме на възраст/, но може да се ползва какъвто и да е NPN както казва колегата ,при мен специално тръгна с някакъв неизвестен от още по-неизвестна от нещо си платка, так че дерзайте колеги и не се предавайте.
Благодарности, поздрави.
Отговори

VectraB снимка VectraB 12 февруари 2009 - 13:02

:mhihi: Радвам се, че съм помогнал и всичко вече работи нормално. :icon_wink2:


p.s. Малкия има кодирани надписи, както всички в този корпус, обикновено 2-3 символа. И даже и да ги разчетеш трудно може да се каже какъв е точно. Добре сте направили, като сте сложили NPN от платка, непретенциозен е към параметри в тази схема.
Отговори

VectraB снимка VectraB 28 януари 2012 - 16:15

Добавям малко инфо за транзисторите, които се ползват при TID и MID (VectraB, ZafiraA) и не само.

Транзистора за осветлението е един и е NMOS, не е биполярен.

Оригиналния е T3055EL - NMOS / 60V / 2A / RDS(ON)=0.15Ohm .
Може да се замени с 2SK2503, който даже е презапасен по ток. Купувам го от http://www.comet.bg.

Прилагам 2 снимки, на които с червен кръг е ограден самия транзистор. Не са с добро качество, но дават представа.

Платка от TID. На тази версия на платката транзисторът е по-малък. Но не пречи да се сложи и по-мощния транзистор (линк снимка).

Прикачено изображение


Платка от MID жълта букса. Аналогично е и на сива 32 пинова букса (линк снимка).

Прикачено изображение

На снимката със стрелка е посочен дросел L=10uH. При окъсявана на лампа, може да изгори/прекъсне. Токът на 4-те лампи , минава през него.
Ако е прекъснал се заменя с друг или даже да се шунтира с кабелен мост.

Надявам се да съм бил полезен :love_opel:
Отговори
Тази тема е заключена
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg