Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Защо мирише климатика

Зенит-е снимка Зенит-е 20 юли 2010 - 10:25

Реших да ЪПна темата, защото не малко хора страдат от тази неприятна миризма на климатика. Ето едно решение на проблема.

Цитат

Новина

Свеж въздух вместо неприятни миризми и плесени

LIQUI MOLY: експресно почистване на климатичната система на автомобила, без да е необходимо посещение в специализиран автомобилен център.

С LIQUI MOLY Klima Fresh вече може да почистите и дезинфекцирате климатичната инсталация на автомобила, без да посещавате сервизен център.
Когато включите вашия климатик за пръв път след няколко месеца, често се усеща неприятна миризма. Тази миризма е свързана с технологията на климатичната инсталация. Изпарителят, който създава студен въздушен поток, е постоянно влажен поради кондензация на вода: една добра среда за плесени и бактерии. В тази среда те могат да се размножават и след това да навлязат в интериора на автомобила веднага след като климатикът се включи. Това е свързано не само с неприятни миризми, но може да дразни очите и дори да доведе до алергии и астма.
В рамките на 10 минути LIQUI MOLY Klima Fresh почиства въздуха от спори и бактерии и дезинфекцира въздуховодите. Просто поставете спрея на пода на автомобила и задействайте устройството, докато климатикът работи. „Вентилацията разнася съставките до необходимите точки. Не е необходимо да се разглобява нищо, средство, което всеки може сам да приложи в автомобила си. Няма по-лесен начин да поддържате климатичната инсталация на автомобила чиста”, заявява Дийтмар Шмидт, приложен инженер в LIQUI MOLY.
Klima Fresh може да се използва и превантивно, за да се предотврати появата на неприятни миризми.


Агенция Speed-Press

Публикувано изображение

Публикувано изображение
Отговори

Жоро снимка Жоро 20 юли 2010 - 11:41

 stan4o, на 05 Jul 2009, 20:20, каза:

има и друг вариянт спреи специално за тази работа пускаш климатика на макс и само да вьрти вьздуха в купетонатиска6 този спеи и тои се изпрусква целия слага се на пода и пруска кум тавана оставяш да работи и вьрти поня 20, мин и повече краи на всякакви миризми като от завода става поне при мен деиства има го по големите магазини в опаковка по малка от обикновен дезодорант ама беше кьм 20лв

Видях такъв при майстора на климатици, ама беше китайче...
Каза че това било най-ефикасното
Отговори

kabby снимка kabby 20 юли 2010 - 11:58

При мен също започна да мирише от това лято.
Странно как до сега никога не се е случвало.
Вносителите на LIQUI MOLY са буквално под задника ми .. ще взема да го пробвам това и ще пиша с резултат.
Поздрави,
К. Методиев
Отговори

Globe снимка Globe 20 юли 2010 - 19:54

Вариянти в днешно време много..,но най-важното е 2-3 мин преди да изгасите мотора спрете климатика и оставете да духа.. за да може да нормализира температурата в тръбите на парното.. в противен случай се получава конденз и.. се развиват гъбички в следствие на влагата след което се получава лошия Смръдлив Ефект на "Пръцкано" в колата.. решението е да се опита да се третира с разни препарати .. вече доста има на пазара,но като цяло е хубаво да не се стига до тук... Препоръчвам да се пробва с продукти на лики-моли
Отговори

kabby снимка kabby 20 юли 2010 - 20:25

 Globe, на 20 Jul 2010, 20:54, каза:

Вариянти в днешно време много..,но най-важното е 2-3 мин преди да изгасите мотора спрете климатика и оставете да духа.. за да може да нормализира температурата в тръбите на парното.. в противен случай се получава конденз и.. се развиват гъбички в следствие на влагата след което се получава лошия Смръдлив Ефект на "Пръцкано" в колата.. решението е да се опита да се третира с разни препарати .. вече доста има на пазара,но като цяло е хубаво да не се стига до тук... Препоръчвам да се пробва с продукти на лики-моли


Само дето с климатроник не става точно така номера ... единствен възможен подход е да пуснеш да духа топло .....
Отговори

niggaz_nature снимка niggaz_nature 20 юли 2010 - 22:58

А колко пари струва това Liqui Moly клима фреш ?
Отговори

mcfistell снимка mcfistell 21 юли 2010 - 09:35

 kabby, на 20 Jul 2010, 21:25, каза:

Само дето с климатроник не става точно така номера ... единствен възможен подход е да пуснеш да духа топло .....


И на мен ми е интересно как трябва да се процедира там за да пусне само въздух с външна температура да обдухва радиаторчето?! Сещам се да пробвам единствено да се намали температурата до най-ниската и да се активира режима "ЕКО" (т.е. да спра компресора)???
Питам от името на друг човек за климатроника :k055:
Иначе и моя климатик миришеше гадно. Като си обслужвах колата в Стефанов ми казаха че му намерили лек на това и 10лв по-късно от духалките духаше приятен хлад със свеж аромат :doh: Никога не карам до последно на включен климатик и оставям вентилатора да обдухва радиаторчето 2-3-4мин според както дойде - така са ми казвали.
Мнението беше редактирано от mcfistell: 21 юли 2010 - 09:51
Отговори

hudson снимка hudson 21 юли 2010 - 12:50

 kabby, на 20 Jul 2010, 20:25, каза:

Само дето с климатроник не става точно така номера ... единствен възможен подход е да пуснеш да духа топло .....

Че защо да не става? Натискаш бутон ЕСО и си готов. При добро желание може и да надуеш вентилатора на макс.
И още ли не си проверил колко струва спрея на LIQUI MOLY, нали ти бяха наблизо :k055:
Отговори

kabby снимка kabby 21 юли 2010 - 13:09

 hudson, на 21 Jul 2010, 13:50, каза:

Че защо да не става? Натискаш бутон ЕСО и си готов. При добро желание може и да надуеш вентилатора на макс.
И още ли не си проверил колко струва спрея на LIQUI MOLY, нали ти бяха наблизо :k055:

За целта трябва да сляза до първия етаж ... а в тази жега ... :)
Ще проверя и ще пиша :)
Отговори

kabby снимка kabby 21 юли 2010 - 15:03

 hudson, на 21 Jul 2010, 13:50, каза:

Че защо да не става? Натискаш бутон ЕСО и си готов. При добро желание може и да надуеш вентилатора на макс.
И още ли не си проверил колко струва спрея на LIQUI MOLY, нали ти бяха наблизо :k055:

17 лв. струва флакона.
Ако някой иска - бул. Цветан Лазаров 90-92 - там е магазина на вносителя :)
Аз мисля да го пробвам на заплата, че сутрин не мирише .. а направо си смърди .. сълзи ми потичат чак
Отговори

Зенит-е снимка Зенит-е 21 юли 2010 - 16:37

 kabby, на 21 Jul 2010, 16:03, каза:

Aз мисля да го пробвам

Аз помогнах с предложението, сега чакаме да коментираш резултата. Нали филтъра на климатика ти е нов?
Отговори

kabby снимка kabby 21 юли 2010 - 18:59

 Зенит-е, на 21 Jul 2010, 17:37, каза:

Аз помогнах с предложението, сега чакаме да коментираш резултата. Нали филтъра на климатика ти е нов?

Не знам :)
Радиатора в купето ми е нов, кабинния филтър също ... това отговаря ли на въпроса ти ?
Отговори

Casanunda снимка Casanunda 25 август 2010 - 20:59

Да споделя моя опит по темата от днес. Преди два-три месеца в очакване на горещините смених поленовия филтър. Предложиха ми обикновен за 15 лева или с активен въглен за 55. Въглен-шмъглен - аре нема нужда си казах и си взех обикновен. Преди няколко дни обаче започна много неприятно да мирише от климатика - когато не е включен, но вентилаторите са пуснати. Беше голяма досада, защото примерно сутрин и вечер, когато не е толкова топло си карам без климатик - най-вече защото с него колата губи мощност, но обичам да си включвам вентилаторите - а то вони та се не трае. То и миналото лято се беше случвало да нафанярва, но примерно като поработи вентилатора 2-3 мин и се оправя. Сега обаче не - просто си смърди. Аз реших, че причината е във филтъра без активен въглен и отидох и си купих нов филтър. Смяната е много досадна, защото трябва да се махнат рамената на чистачките и корите под предното стъкло. Обаче после - пак смрад. Разчетох се в интернет и разбрах, че всъщност мирише от "изпарителя" на климатика, който трябвало да се почисти със спрей. Спреят се впръсквал в отвора под поленовия филтър - но ми призля пред мисълта отнов да разглабям чистачки и пр., та реших да пробвам с друг вид спрей - за купе. По-горе е обяснено за какво става въпрос - спрей, който се пуска в купето докато климатика се остави да бачка на макс. Купих си такъв спрей от Кауфланд - струва около 20 лв. Извърших манипулацията и неприятният мирис намаля, но не изчезна. Реших да мина през процедурата още веднъж и си купих още един спрей. До тук 95 лв. разходи. За съжаление след като използвах втория спрей нищо не се промени. Започнах много да се дразня и вече реших да отида на профилактика при специалист. За 5 минути си избрах един в интернет. На момчето му трябваше около 1,5 часа да разглоби, каквото трябва и да почисти което е нужно. Взе ми 50 лв. и сега сот отворите на таблото се носи нежен бриз :). Та мисълта ми е - някои неща трябва да се оставят в ръцете на хора, които разбират. Иначе се губят много повече време и пари.
Отговори

chevrolet 16V снимка chevrolet 16V 26 август 2010 - 00:53

И при моята астра ф засмърдя това лято , гледах ги тези спрейове за купе и реших да си спретна един сам.
А именно, смесих в бутилка от пулверизатор 100мм меглио, 100мм спирт, 100мм препарат за стъкла.
Свалих "етажерката" под жабката и въздуховода за най-лявата духалка , и като се пусне на вътрешен въздух се вижда перката на вентилатора. На 4-та скорост и затворена циркулация изпръсках всичко като се целех в отвора. Всичко изтича през дренажа. Първия път го правих май месец и имаше огромен ефект. Сега пак го повторих ей така за профилактика, като след сместа изпръсках някакъв дамски дезодорант ей така да ми понамирисва 2-3 дни.
Иначе кабинният филтър ми е самоделка от филтърна материя (за вентилации) на сандвич в метална мрежа, и си го вадя на 1 месец и на водоструйка.
Само да е ясно, конденз не се получава като спрете климатика, конденз има постоянно при включен климатик: влажния въздух кондензира по серпентината на изпарителя като е студена. Затова и зимно или дъждовно време като изпоти прозореца се включва климатика за 10секунди го оправя точно защото влажния въздух "полепва" по изпарителя.
Отговори

stambo снимка stambo 10 септември 2010 - 21:27

Използвай климатика само на вътрешна циркулация така прави по-малко конденз и съответно мирише съвсем малко.
Отговори

titan22 снимка titan22 11 септември 2010 - 15:22

Колега,сега ако кажеш как ги мериш тези милиметри,ще ти кажа браво. :mhihi:
Мнението беше редактирано от titan22: 11 септември 2010 - 15:23
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 10 юни 2011 - 21:09

Не намерих точно формулиран своя въпрс другаде, затова реших да попитам в настоящата тема.. Та искам да попитам колегите, колко време издържат Вашите филтри за купето ? Ако някой има положителни впечатления от дадена марка и модел (особено при ASTRA G), моля споделете.. също така и актуални цени ако може да дадете. Искам да направя една "сверка на часовника" и да сложа нещо дет да не се вмирисва след няма и 1 месец.. :helpsmilie:
Отговори

калекото снимка калекото 04 юни 2016 - 20:59

От предишната ми кола имам опит за премахване на миризмата от климатика. Не видях тук някой да упоменава тръбичката за отделяне на конденза от климатика. На Астра Н се намира в долната част на купето и до нея има достъп от коша на двгателя при вдигната на подемник кола или на канал.
Публикувано изображение
Моята практика е да ползвам спрей за почистване на климатици, съдържащ пропан (LPG), оборудван (или дооборудван от мен) с шлаух, завършващ с дюза, например SAFETY AIR (продава се в хипермаркетите и бензиностанциите на цена около 8 лв.). Миналата седмица купих за домашния климатик спрей Synt Air. Пазя си шлаухата от предишния флакон, без проблем я прехвърлих на новия флакон и обработих гореописаната тръбичка.
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Да отбележа, че тръбичката е Г-образна и се изисква внимание при напъхването на шлаухата (влезе на около 12 см и опря в нещо, възможно, филтъра на купето).
Мнението беше редактирано от калекото: 04 юни 2016 - 21:01
Отговори

CuMo снимка CuMo 04 юни 2016 - 22:18

И всички химии дето искате да си натоварите здравето с тях, могат да се избегнат като преди да се изгаси колата като се пристигне на мястото, да се изключи климатика да изсуши въздуховодите, от където главно идва такава миризма, от миналата година го практикувам и изобщо не ми трябват каквито и да е спрейове
Отговори

калекото снимка калекото 05 юни 2016 - 13:51

 CuMo, на 04 юни 2016 - 22:18, каза:

И всички химии дето искате да си натоварите здравето с тях, могат да се избегнат като преди да се изгаси колата като се пристигне на мястото, да се изключи климатика да изсуши въздуховодите, от където главно идва такава миризма, от миналата година го практикувам и изобщо не ми трябват каквито и да е спрейове


На предишната ми кола не изключвах вентилатора (та се износиха четките на вентилатора). Въпреки това, миризма се появи! След дълго каране с използване на климатика, спри колата, и погледни под нея след няколко минути - ще видиш локвичка вода (от конденз в климатика). Тази вода, вентилатора е в невъзможност да подсуши и се развъждат плесени, които миришат.
Миризмата в Астрата се появи след като заредих и започнах да ползвам климатика. След изключването му, поне 10 преди гасене на двигателя, миризмата ставаше дразнеща. След използването на спрея, използвах климатика само веднъж, но миризма не усетих. За 8 години експлоатация на "японеца", три пъти съм ползвал спрей, след "надушване на миризма".
Аналогично е и при стайните климтици, въпреки, че те имат режим на изсушаване, който само отлага във времето появата на миризма.
Мнението беше редактирано от калекото: 05 юни 2016 - 14:03
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg