Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Хаби ли нафта по надолнище?

multisync снимка multisync 10 септември 2011 - 15:11

Колеги искам да ви попитам гори ли нафта колата, когато е по надолнище на скорост и педала на газта не е натиснат? До колкото знам не би трябвало да гори?

И другият ми въпрос е каква е точно ГНП,знам че е Bosch, обаче механична или ел.?
Отговори

maksi снимка maksi 10 септември 2011 - 17:14

Относно разхода,точно тогава разхода ти е 0/100 км.Хиляди пъти съм го казвал на различни хора и не ми вярват.За доказателство гася колата както си е на скорост(пета или четвърта?и тя си продължава движението.Малко просто ще го обясня,но така съм го запомнил...
Когато колата се движи по инерция на свободна скорост разхода е толкова,колкото да държи колата на 900-1000 оборота или X л./на час.Когато е на скорост обаче пътят "задвижва" колелата,който задвижват двигателя.Получава се път->гуми->двигател.
Отговори

pry4ka снимка pry4ka 10 септември 2011 - 19:17

На скорост - не гори
На свободна - гори
За помпата нямам идея :unsure:
Отговори

vis снимка vis 10 септември 2011 - 19:36

 pry4ka, на 10 септември 2011 - 19:17, каза:

На скорост - не гори
На свободна - гори
Точно! Когато един съвременен автомобил - независимо бензинов или дизелов, се спуска по наклон на скорост, без да се натискат педалите, в действие е т.нар. ППХ (принудителен празен ход) и колата практически не консумира гориво. Когато се спуска на свободна, консумира колкото при работа на място.
Мнението беше редактирано от snake: 10 септември 2011 - 19:36
Отговори

kahun снимка kahun 10 септември 2011 - 19:38

зависи колко оборота вдига ако са повече според мен си гори пак,а ако е изгасена колата тогава е друга работа
Отговори

RAPTOR снимка RAPTOR 10 септември 2011 - 20:35

Виждал съм на бордовия комп. на Форд Фокус ТДЦИ да изписва 0/100 когато е оставен на скорост без да му се дава газ.
Но все си мисля, че това го могат по-новите автомобили с електроника към помпата.На колегата Астрата е с механичка помпа и в този случай би трябвало да харчи, като за празен ход (някакви милилитри).Или поне аз така си мисля.
Отговори

multisync снимка multisync 10 септември 2011 - 21:20

 RAPTOR, на 10 септември 2011 - 20:35, каза:

Виждал съм на бордовия комп. на Форд Фокус ТДЦИ да изписва 0/100 когато е оставен на скорост без да му се дава газ.
Но все си мисля, че това го могат по-новите автомобили с електроника към помпата.На колегата Астрата е с механичка помпа и в този случай би трябвало да харчи, като за празен ход (някакви милилитри).Или поне аз така си мисля.

Да колега същото нещо и аз го забелязах в един VW, когато не се подава газ показва на бордовия 0/100 по надолнище,обаче TDi-то има доста електроника и от там се зачудих дали при мен е така, ако съм с механична помпа.
Отговори

RAPTOR снимка RAPTOR 10 септември 2011 - 22:20

Потърсих в нета и попаднах на ето това обяснение как работи системата за ППХ (принудителен празен ход)в форума на Toyota:


mafiota
"На блока с дроселовата клапа е разположен датчика за положение на дроселовата клапа . Най-общо той представлява един потенциометър който преобразува ъгъла на отваряне на дроселовата клапа в ел. сигнал, а при по-старите двигатели освен потенциометъра има и един контакт, които показва кога е напълно затворена дроселовата клапа(отпуснат педал на газта). При по-новите двигатели този контакт вече го няма (тъй като е комфликтна точка) , а за положението на клапата изцяло се съди по пада на напрежение върху променливия резистор (потенциометъра).
И така , на компа му е казано : ако е напълно затворена дроселовата клапа (не е натиснат педала на газта), и при това условие двигателят е загрял до опр. темп. и оборотите са му над 1500, да се прекрати подаването на гориво, т.е. двигателя да влезе в режим на принудителен празен ход, до момент в който педала на газта бъде натиснат отново"


Bass_Man
"Пуснеш ли газта на скорост и оборотите са над 1000-1500 в зависимот от колата подаването на гориво се прекъсва . Паднат ли оборотите под тази граница се възстановява подаването на гориво . Принципно дори и да не се прекъсва подаването през това време разхода ще е пренебрежимо малък . Това се прави най-вече с екологична цел .
В зависимот от бордовите компютри може и да не показва 0 разход по инерция ."

Но това май го могат само двигателите с ЕКУ.
Отговори

kahun снимка kahun 11 септември 2011 - 00:10

 RAPTOR, на 10 септември 2011 - 22:20, каза:

....


ето това е нова и полезна информация за мен :sun: :sun:
Отговори

илчо снимка илчо 11 септември 2011 - 17:51

Интересна тема, но аз не съм съгласен със всеобщото мнение....обеснявам моята теория..
Когато е запален мотора и не е натиснат педала на газта, работи на минимални обороти-850-900 об/мин., за да стане това , помпата е регулирана да подава определено количество гориво...
когато се спускаш по наклон , на скорост, без да е натиснат педала на газта, помпата пак подава толкова гориво, колкото ако е на свободна, без да е на скорост(на място).....
Примера , който дава колегата, мисля,че се отнася за бензинов мотор, говори се за дросел,при карбуратора въздуха увлича горивото и така става образуването на горивната смес, докато при дизела е малко по- друго....
Единствения вариант да се спускаш по наклон , да си на скорост и мотора да не гори нищо е....ако се угаси...да не е на контакт, тогава магнит вентила на помпата няма да пропуска гориво...иначе си гори..
Отговори

pry4ka снимка pry4ka 11 септември 2011 - 19:07

Аз съм правил малки експерименти с моя борд. Ако спускам с 40-50 на 4та - разход 0 (като обороти в момента немога да кажа колко точно са, но около 1300)
Ако спускам с 40-50 на 6та - ми отчита разход докато не вдигне около 1000 оборота.
По-късно като излизам ще проверя точно оборотите при 4та и при 6та.
Отговори

titan22 снимка titan22 11 септември 2011 - 20:06

Леле колко глупости се пишат тук,за да работи един двигател си трябва гориво,било то бензин,газ или дизел.Защо всички сте се вторачили в този борд комп. като пенсионери във турски сериал?Показанията които бордкомпа показва са съвкупност от положението на дроселовата клапа,положението на датчика на педала и тем подобни датчици които участват в образуването на разхода на гориво по борд.Само че когато пускате колата по инерция поне половината датчици не участват в подаването на реални данни към компа.За потвърждение ще ви посъветвам да прекъснете захранването на помпите и ще си говорим дали ще продължи колата да си върви нормално или ще почне да спира поради липса на гориво.
Отговори

oci снимка oci 11 септември 2011 - 20:44

 titan22, на 11 септември 2011 - 20:06, каза:

Леле колко глупости се пишат тук,за да работи един двигател си трябва гориво,било то бензин,газ или дизел.Защо всички сте се вторачили в този борд комп. като пенсионери във турски сериал?Показанията които бордкомпа показва са съвкупност от положението на дроселовата клапа,положението на датчика на педала и тем подобни датчици които участват в образуването на разхода на гориво по борд.Само че когато пускате колата по инерция поне половината датчици не участват в подаването на реални данни към компа.За потвърждение ще ви посъветвам да прекъснете захранването на помпите и ще си говорим дали ще продължи колата да си върви нормално или ще почне да спира поради липса на гориво.


Аз пък ще те посъветвам да не си толкова краен като коментираш нещо, което не ти е съвсем ясно. Има коли, при които се спира притока има и такива при които не се спира. Само че от вториа вид са останали толкова малко в движение че преспокойно може да се обобщи за всички коли. Направи си теста, който сам ни караш да направим - пускай по надолно с 90 на 5та скорост и угаси колата от ключа(за да "прекъснеш захранването към помпата") и тогава пак ела да ни обесняваш за турските сериали.

ПП Разхода на гориво на бордовия компютър изобшо, ама ИЗОБЩО не зависи от изброените от теб работи. Изчислява се от времето за отваряне на дюзите умножено по техния дебит(константа). Ти сам си отговори дали борда ги лъже че моментния разход е 0 :smile3560:
Мнението беше редактирано от oci: 11 септември 2011 - 20:45
Отговори

titan22 снимка titan22 11 септември 2011 - 20:51

Еми аз като пусна колата на скорост и изключа контакта почва да спира,това е понеже няма горене в цилиндрите и няма какво да движи мотора на колата.Извинявам се ако някой е приел че се изказвам крайно,но ако няма гориво,няма да върви колата било то и по нанадолнище.Освен ако не караш камион.




ПП.значи положението на дроселовата клапа и прочие не влияят на моментното показване разхода на гориво?Питам защото искам и иаз да науча нещо ново. :confused: :confused:
Мнението беше редактирано от titan22: 11 септември 2011 - 20:54
Отговори

Николай Коев снимка Николай Коев 11 септември 2011 - 20:55

Момчета,мойта от авантара при спускане на бензин си ми показва 0 ,а дали при наличие на ГИ пуска газ като се спускам? Поздрави
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 11 септември 2011 - 20:58

От всичко прочетено до тук и моите скромни знания мога да обобщя:
- ако колата е с електронна помпа при принудителен празен ход(по нанадолнище на скорост) разхода е 0 или близко до това.
- ако колата е с вакуумно-механична помпа (с такава съм и аз) по нанадолнище по-добре на свободна(при движение на скорост помпата подава на всеки цилиндър минимално количество нафта необходимо за работа на празен ход, с тази подробност че оборотите няколко пъти превишават 850-900 в минута).
Стана малко дълго, но се надявам изчерпателно.
Макар че е по-добре да се замислим при подадена газ колко да я натискаме. Поздрави на всички.
Отговори

titan22 снимка titan22 11 септември 2011 - 20:59

Пише се аватара,и да пуска газ ако си на контакт.
Отговори

Vectra Rulzz снимка Vectra Rulzz 11 септември 2011 - 21:03

Когато ми програмираха MID-a в сервиз на Опел след това направихме няколко кръгчета с майстора ,за да видим дали отчита правилно.когато спускахме по наклон на свободна MID-a отчиташе около 1л.разход а като колата е на скорост изписваше 0.попитах защо това е така и дали е вярно и майстора ми каза, че при спускане по наклон на скорост на практика разхода на гориво е под 100мл. и MID-a не го ''хваща'' затова изписва 0.
Отговори

titan22 снимка titan22 11 септември 2011 - 21:29

Към колегите които са с борд компютри,искам да ви помоля за един безобиден експеримент-когато колата е на място или на светофар настъпете до край педала на газта за съвсем кратко време и в същия момент следете временния разход на горив0о.После ако искате споделете само коректни данни.


Искам да добавя че експеримента трябва да се направи при потегляне.Благодаря ви предварително за отзивчивостта.
Мнението беше редактирано от titan22: 11 септември 2011 - 21:30
Отговори

oci снимка oci 11 септември 2011 - 22:06

39.8/100 ми е разхода. Но ако натисна педала за съвсем кратко е по-нисък, но не мога да го определя точно(20 и нещо). На омега автоматик съм виждал 50 и нещо при пълно натоварване на първа скорост.

За вървенето по надолно - буталата се движат от същата сила която ги кара да се движат и когато не са в горивен такт - а именно коляновия вал. Той пък се задвижва от скоростната кутия, която се задвижва от полуоските, които се задвижват от колелата. Пак казвам има двигатели, които не спират подаването на гориво но 99% от съвременните агрегати го спират напълно.

Компютъра на ГИ работи на следния принцип: взима сигнал за времето на отваряне от една или от всички бензинови дюзи(в зависимост от уредбата) и спрямо коефициент подава време за отваряне на газовите инжектори. Когато бензиновите дюзи се отварят за време 0мс логично и на газовите инжектори не се подава сигнал за отваряне.

ПП колега titan22 извинявай ако съм бил по-остър, но с тези определния за турски сериали и глупости малко се засегнах :surrender:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg